Jump to content

Αντίστροφη Όσμωση


Recommended Posts

Γεια σας και παλι ! :)

Σκεφτομαι τον τελευταιο καιρο πως τα ψαρια μας χρειαζονται οτι καλυτερο απο συνθηκες νερου ετσι ωστε και αυτα να μας ανταμοιψουν με τα πλουσια χρωματα τους αλλα και την σωστη συμπεριφορα τους μεσα στο ενυδρειο...

Θελω να ριξω τα ph , kg , gh και η πιο αξιοπιστη λυση ειναιη αγορα μιας συσκευης αντίστροφη οσμωσης !

Ξερω πολυ λιγα πραγματα για το πως δουλευει γι αυτο θελω να με διαφωτισετε με τις γνωσεις σας πανω σε αυτο το θεμα και τελος να μου προτεινετε καποια συσκευη...(οικονομικη).. :P

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εδώ, μπορείς να δεις το πως λειτουργεί.

Συσκευές ας προτείνουν οι υπόλοιποι συνχομπίστες, μιας και εγώ δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Οι πιο φθηνές οσμώσεις αρχίζουν απο 60-70 και μετα φθάνουν μέχρι όσα έχεις.Οι ''φθηνές'' που ανέφερα είναι τύπου compact δηλαδή μετα απο καιρό όταν χαλάσει κάτι πληρώνεις πολλά σχεδον το αρχικό ποσό.Αν πάρεις κανονική οσμοση με φίλτρα άνθρακα,καλές μεμβράνες κτλ.... να πάρεις οποσδήποτε και flush kit.Είναι παρα πολύ χρίσημο.Φυσικά να έχεις το νου σου πως θέλει πολύ καλη συντίριση και αρκετές γνώσεις και να ξέρεις πως θα πετάξεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ πράγμα που για μενα είναι ''πολύ'' ρε παίδι μου :) Καλύ συνέχεια

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

....Οι ''φθηνές'' που ανέφερα είναι τύπου compact δηλαδή μετα απο καιρό όταν χαλάσει κάτι πληρώνεις πολλά σχεδον το αρχικό ποσό....

Διαφωνω.

Στα κομπακτ συστηματα οσμωσεων, το μονο πιο ακριβο ειναι τα προφιλτρα και οι διαφορες ειναι μικρες (1-2 ευρω πιο ακριβα) και μιλαμε για τιμες γυρω στα 8 ευρω το προφιλτρο.

Οι μεμβρανες ειναι οι ιδιες και στα δυο συστηματα και αυτες ειναι που κοστιζουν (απο 36 ευρω και πανω)

Αυτη ειναι μια καλη προταση για μεσαια μεγεθη ενυδρειων http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...roduct_id=29858

(με 100 Gpd μεμβανη και flush kit συστημα, χωρις μανομετρο αν δεν εχεις προβλημα πιεσης στη βρυση)

10-13 λιτρα την ωρα περιπου παραγωγη

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω.

Στα κομπακτ συστηματα οσμωσεων, το μονο πιο ακριβο ειναι τα προφιλτρα και οι διαφορες ειναι μικρες (1-2 ευρω πιο ακριβα) και μιλαμε για τιμες γυρω στα 8 ευρω το προφιλτρο.

Οι μεμβρανες ειναι οι ιδιες και στα δυο συστηματα και αυτες ειναι που κοστιζουν (απο 36 ευρω και πανω)

Αυτη ειναι μια καλη προταση για μεσαια μεγεθη ενυδρειων http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...roduct_id=29858

(με 100 Gpd μεμβανη και flush kit συστημα, χωρις μανομετρο αν δεν εχεις προβλημα πιεσης στη βρυση)

10-13 λιτρα την ωρα περιπου παραγωγη

Σε ευχαριστω μηπως ξερεις τιμη περιπου ??

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 4 months later...

Τι εγινε τελικα με την οσμοση την πήρες :bowdown:

:):thumbup: μου αρεσει πως ρωτας σχεδον 1 χρονο μετα.....
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Επειδη λεω να παρω και εγώ...μήπως πήρες τελικά? Πες εντυπώσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...