Jump to content

Γεια σας...!!!


mpfanis

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους...πριν λιγες μερες βρηκα τυχαια μετα απο επιστροφη απο βραδυνη εξοδο ενα ενυδρειο (μου φυγε η μεση να το σηκωσω)...απο εκεινη τη μερα αρχισα να το φανταζομαι σε λειτουργεια...εχς διαβασει αρκετα αρθρα και μου εχουν δημιουργηθει αρκετες απορειες...

Το ενυδρειο εχει διαστασεισ 30x80x40 cm και απ οτι υπολογισα ειναι μαλλον 90λ

μεσα οταν το βρηκα ειχε χαλικι ψιλο , κατι σαν κορμο αλλα οχι ξυλινο , εχει φωτιστικο στο καπακι με λαμπα φθωρισμου 18w (αν και εχει κομενο καλωδιο λειτουργει) , επισης ειχε ενα κουτι οχι σε καλη κατασταση (μαλλον το φιλτρο ) οπου μεσα ειχε ενα πρασινο σφουγκαρι και ενα μηχανιμα (μοτερακι ειναι pico 200 230v,4,5w,Hmax=50cm, Qmax=270 lit/hour λειτουργει και αυτο αλλα εχει κομενο καλωδιο)

Μεχρι τωρα εχω βγαλει απο μεσα το χαλικι το εχω ξεπληνει αρκετες φορες μονο με νερο εχω και εχω καθαρισει μεσα το ενυδρειο μονο με νερο , επειτα το γεμισα με νερο και το αφησα για 1 μερα να δω αν τρεχει ευτυχως δεν τρεχει...

Επειδη το ενυδρειο προφανως λειτουργουσε (μεσα ειχε και ενα ψοφιο ψαρι) υπαρχει καποιος τροπος να το απολυμανω απο τυχον κακοβουλα στοιχεια...?

Επειδη θελω σιγα σιγα να το βαλω σε λειτουργεια...

Απ οτι διαβασα πρεπει πρωτα να δουμε τι ψαρακια θα βαλω θα με ενδιεφεραν μικρα σε εντονους χρωματισμους...τι μου προτεινετε..?

Ακομα θελω να του βαλω και φυτα...καμια ιδεα...? γιατι πελαγωσει με τις ονομασιες και τις ιδιοτητεσ του καθε φυτου...

Και τωρα τα δυσκολα...το στρωσιμο...!!! αφου προμηθευτω το λιπασμα που βαζουμε κατω κατω για τα φυτα να βαλω το ιδιο χαλικι που ειχε...?η περιπτωση να εχει και αυτο κακοβουλα στοιχεια υπαρχει....αν και το εχω ξεπληνει....ακομα απ οτι διαβασα το ιδανικο στρωσιμο ειναι με αμμωνια και μπολι (να εμπιστευτω μπολι απο πετ σοπ...??γιατι δεν εχω καποιο γνωστο με ενυδρειο)

Οσο για το φιλτρο και την αεραντλια θα πρεπει να προμηθευτω καινουργια...?

Εχει στο εξω μερος ενα κολλημενο θερμομετρο το εμπιστευομαι....?

Για θερμοστατη τι μου προτεινετε....?

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ και καλως σας βρηκα....!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν το βρηκες να το γεμισεις πρωτα και να δεις

Το γεμισα και δεν τρεχει για ενα 24ωρο εχα κανει ενα σημαδι στη σταθμη του νερου και δεν επεσε καθολου ακομα οταν το σκουπισα με χαρτι απ εξω δεν βρηκα καποιο σημειο που να τρεχει...

Link to comment
Share on other sites

Δηλ.να το αφησεις κανα δυο μερες γεματο για να δεις αν σταζει απο καπου.Να το πληνεις με μπολικο ξυδι,οχι χημικα.Ανοιξε νεο θεμα για οτι θελεις.Εδω να σε καλωσορισουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Σου έκατσε λαχείο η βραδυνή έξοδος :P

Αραγε εγω οταν ξαναβγώ θα βρώ ένα 600αρι με sump που θέλω? :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Άνοιξε ένα νέο θέμα αν θες στο Γενικά περί γλύκου νερού να σε βοηθήσουμε εκεί! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε στο πανεμορφο χομπι μας.

Καταρχην πρεπει να εισαι σιγουρος για τα ηλεκτρικα. Διαβασα για κομμενα καλωδια. Δεν παιζουμε με το ρευμα και το νερο. Για τεστ βαζεις δοκιμαστικο κατσαβιδι στο νερο κι αν αναβει υπαρχει διαρροη. Τα αλλαζεις. Το φωτιστικο τσεκ κι αυτο με το δοκιμαστικο σε διαφορα σημεια. Ενας φιλος ηλεκτρολογος ειναι καλη λυση για να το ελεγξει.

Για αρχη, επειδη θα νιωθεις χαμενος και για να μη περναει τσαμπα ο καιρος, εγω προτεινω να κανεις τα εξης.

Αφου εχεις ξεπλυνει το ενυδρειο και το χαλικι, βγαλε οτι ψευτικο (κορμο κλπ), αφου φοβασαι για αρρωστιες, ριξε μεσα ενα μπουκαλι καθαρη χλωρινη (πρασινη χωρις αρωματικα λεμονια κλπ) στα 80 περιπου υπολογιζω καθαρα λιτρα νερο κι αστο να δουλεψει με το φιλτρο για 2 μερες ανακατευοντας που και που το χαλικι.

Αδειασε το, ξεπλυνε το καλα (στο μπαλκονι γυρτό στο πλαι), ξαναγεμισε το και ριξε αντιχλωριο πχ seachem prime ή tropical esklarin σε 5πλη δοση κι αστο να δουλεψει για 1 μερα (ανακατεμα παλι το χαλικι).

Αδειασε και ειναι ετοιμο να ξεκινησει.

Τεστ οτι εχει φυγει το χλωριο τελειως γινεται και με τη μυτη μυριζοντας.

Ξεκινησε το γεμιζοντας νερο απο τη βρυση και ριξε κανονικη δοση αντιχλωριο (θερμανση δεν χρειαζεται τωρα το καλοκαιρι, ενας jagger 75-100 watt ειναι καλος, θερμομετρο ενα βυθιζομενο απλο πχ marina ειναι καλο. Παρε αυτο που δειχνει το μεσο ορο θερμοκρασιας απο ολα στο ραφι ή/και καποιο ηλεκτρονικο απο ebay).

Εχεις δει εντωμεταξυ στις αγγελιες να βρεις ευκολα φυτα* χωρις μεγαλες απαιτησεις και τα φυτευεις ενω ειναι μεχρι τη μεση η σταθμη του νερου (για ευκολια) σε δασακια ή δετα (αναλογα το φυτο) με πετονια σε καποιο ενυδρειακο ξυλο (απο πετσοπ) και καμια πετρουλα .

Ριξε βακτηρια εμποριου πχ tetra safestart (αυτο σε συνδυασμο με τετρα bactozym) ή σκετο tropical bacto-active και ακολουθα τις οδηγιες δοσολογιας αναλογα το προιον.

Για να τρεφονται τα βακτηρια ριχνε 1-2 φυλαρακια ψαροτροφη.

Συνεχισε αυτο για 3 εβδομαδες μεχρι να "στρωσει" και να πιασει βιολογια (αποικιες βακτηριων στο φιλτρο) και μετα κανε μια καλη (70%) αλλαγη νερου αφου το εχεις αφησει να ερθει σε θερμοκρασια δωματιου (και αντιχλωριο παντα στο νερο της αλλαγης - δοσολογια για τα λιτρα της αλλαγης) και βαλε 2-3 ψαρακια, Προτεινω για αρχη να ασχοληθεις με ζωοτοκα.

1 αρσενικο guppy και 2-3 θηλυκα ειναι καλα για το σταδιακο φορτωμα με ζωντανα.

Μετα απο 1 εβδομαδα αλλο ενα τετοιο "σετ" ζωντανα.

Και μετα βλεπουμε.

Βαζεις και κανενα σαλιγγαρι golden applesnail (μπορει να εχω ακομα να σου χαρισω μερικα μεχρι τοτε).

Και τα zebra nerite επισης ομορφα και χρησιμα.

Και γαριδες Amano ή red cherry

(Ψαρακια σαλιγγαρια και φυτα απο αγγελιες μπορεις να βρεις που χαριζονται απο γεννες ή γαριδες που πωλουνται)

Αυτο το χρονικο διαστημα διαβαζεις αρθρα μαθαινεις και ρωτας στο φορουμ τις αποριες σου.

Αρθρα οπως αυτα:

Ο κύκλος του αζώτου (τι γίνεται μέσα στο νερό του ενυδρειου) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Στρώσημο κοινόβιων ενυδρείων (το Α και το Ω για καθαρό νερό στο ενυδρειο) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=108162

Εξοπλισμός γλυκού νερού http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26715

Τα πρώτα μου βήματα (βασικά άρθρα για νέους στο χόμπυ) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Και οτι απορια εχεις ανοιγεις θεμα στην καταλληλη κατηγορια ή χρησιμοποιεις τη μηχανη αναζητησης για ενημερωση σε θεματα που σε ενδιαφερουν και εχουν ξανασυζητηθει.

Μαθε να χρησιμοποιεις τη μηχανη αναζητησης του φορουμ ειναι πανω δεξια στη μπαρα που λεει Gallery Βιβλιοθήκη Άρθρων Arcade Forum κλπ, πηγαινε το ποντικι πανω απο τη λεξη "Forum" > (ανοιγει πινακακι) πατα "Αναζητηση".

* ευκολα φυτα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry386324

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες! πες μου 5 αριθμους να παιξω στο κινο αυριο! :P:)

οπως σου ταπανε με εμφαση στο καθαρισμα και στο στρωσιμο!! το φιλτρο οταν το βαλεις μπροστα για να καθαρησει, να το βαλεις σκετο χωρις υλικα μεσα στο καδο... καλη αρχη!!

Link to comment
Share on other sites

καλός ήρθες :) γίνεται να βγούμε ένα βράδυ μαζί :P

ακόλουθα τις συμβουλές του delta66 πιστεύω ήταν αναλυτικότατες παράπονο δεν θα έχεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...