Jump to content

τροφη για κορυ Aeneus


pozeras13

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους! επειδη καποια στιγμη θα κανω αναπαραγωγη στο κορυ μου, ηθελα να ρωτησω αν ξερετε και με μαρκες ακομα καλυτερα καποιες καλες τροφες για τα κορυ, να δυναμωσουν και για την αναπαραγωγη αλλα και για τα μωρα στο πρωτο σταδιο της ζωης τους. αν γινεται να μου πειτε μονο τροφες εμποριου και περισσοτερο αποξηραμενες γιατι με ζωντανη δεν θελω να μπλεξω.

σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

εχουμε καμια ιδεα? :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ταίζω τα cory με Omega One Shrimp Pellets ,Tetra Tabimin αλλα εκεί που γίνεται πραγματικά χαμός (κατεβαίνουν όλα τα ψάρια απο πάνω,γαρίδες και πλακώνονται...:) ) είναι η Omega One Veggie rounds.

Καλό θα είναι να τις σπάς με το χέρι σου σε 2-3 κομματάκια για να τρώνε όλα τα cory :P

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Εγω ταίζω τα cory με Omega One Shrimp Pellets ,Tetra Tabimin αλλα εκεί που γίνεται πραγματικά χαμός (κατεβαίνουν όλα τα ψάρια απο πάνω,γαρίδες και πλακώνονται...:) ) είναι η Omega One Veggie rounds.

Καλό θα είναι να τις σπάς με το χέρι σου σε 2-3 κομματάκια για να τρώνε όλα τα cory :P

σε ευχαριστω πολυ φιλε. να σου πω βεβαια οτι tη τελευταια τροφη που εσενα σκοτωνονται να τη φανε, την εριξα 5-6 φορες για να φαει ενα πλεκο και οπως την εριχνα την τσιμπαγαν λιγο και μετα εμενε κανα διημερο. οι γαριδες, τα κορυ και ο πλεκο μου μαλλον θελουν νηστεια να στρωσουν.... βασικα τρωνε μονο μπιλακια ευκολα οπως τα welsi gran της tropical. σε κατι ετσι μικρο εχουμε τιποτα? και για τα μωρα?

σας ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα γινεται χαμος με το sera viformio, τα cory σπρωχονται με τα σαλιγγαρια που πανε και καθονται πανω στις ταμπλετες. :)

Link to comment
Share on other sites

:) σας ευχαριστω και τους δυο!! εχουμε κατι σε πρωτεινικο?
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτή . Πάει στον πάτο κατευθείαν και όταν ρίχνω απλά χαμός !!! (Tetra Fresh Delica)

http://www.swelluk.com/img/shop/original/T...FreshDelica.jpg

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειναι πολυ καλη τροφη για περιστασιακη 1 φορα ανα τρεις μερες... πολυ καλη!! λες να παρω τα bloodwarms και τα daphnia?

Link to comment
Share on other sites

Κατεψυγμενα bloodworms και artemia για προετοιμασια και ζωντανα σκουληκακια grindal. (Στραγγαλιζε το φιλτρο για λιγη ωρα να φανε. Προσοχη μη το ξεχασεις κλειστο)

Για τα μωρα, αφου δυο μερες μετα τη γεννηση τους καταναλωσουν το λεκιθικο τους σακο, τρωνε infusoria (που μπορει να βρεθει πχ μεσα σε μπολικη moss αν δεν την καλλιεργησουμε) υγρες τροφες για γονο απο πετσοπ, μετα απο 4-5 μερες microworms ((δυσκολο να βρεθουν λογω δυσκολης διατηρησης), brine shrimp (νεοεκκολαυθεισα αρτεμια) αλλα και πολλες φορες και "πουδρα" τροφη για γονο ή τριμενη σκονη ταμπλετα για γατοψαρα viformo.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

:)

ευχαριστω πολυ! οταν γινει θα προσπαθησω να το ακολουθησω πιστα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...