Jump to content

Καλό μήνα κ καλή απεξάρτηση ;p


Recommended Posts

Τέλος το τσιγάρο.... δίκαιο? αναγκαίο μέτρο? ή κάτι για να ταλαιπωρεί τους καπνιστας και να φτωχαινει τους μαγαζατορες? ή μηπως η εκδικιση των μη καπνιστων!? Θα με ενδιέφεραν η γνώμες σας θεωρείται ότι με την ανεξέλεγκτη αυθαδια της συνήθειας του καπνίσματος οδηγηθήκαμε ως εδώ? (στην απαγορευση δια νομου).

ΥΓ: Δεν είμαι καπνιστής, Έχω δικαίωμα στο να μη με φλομώνουν, είμαι αντίθετος στο μέτρο απαιτώ να σεβονται οι καπνιστές τους μη καπνιστές αλλά όχι να επιβαλεται δια νόμου έτσι απλά επιβάλλεται δεν είναι με συγκατάθεση.

Link to comment
Share on other sites

Ως καπνιστής.... δεκτό το μέτρο αλλά όχι σε όλη του τη διάσταση.

Ναι να απαγορευτεί ή μάλλον να μην επιτρέπεται (το απαγορευτεί δεν μ αρέσει σαν όρος), σε δημόσιους χώρους αλλά όχι από μπαρ και καφέ ή και σε όποια παρόμοια μαγαζιά πας για καφέ. ποτό κπλ.

Σε τέτοιους χώρους ας τους χωρίσουν όπως και παλιότερα σε καπνίζοντες και μη.

Και μη μου πείτε ότι το μέτρο το έκαναν διότι ενδιαφέρονται για την υγεία των πολιτών !!! θα γελάσω.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως απαντησες ο ιδιος και θα συμφωνησω μαζι σου.

η απαγορευση θα φερει μεγαλυτερη κριση στα καταστηματα(καφενεια, κτλ). αυτο ειναι δεδομενο. εγω που ειμαι καπνιστης, τι να το κανω το καφε χωρις τσιγαρο? θα καθισω στη βεραντα μου να τον απολαυσω ή θα παω στο σπιτι του φιλου μου.

αν πραγματικα επερναν μετρα για την υγεια μας, θα επρεπε να αγγιξουν πολλους τομεις. το τσιγαρο ειναι πολυ λιγο μπροστα σε αλλα.

για το τσιγαρο ειναι επιλογη μου να καπνιζω και να επιβαρυνω την υγεια μου. επειδη ομως δεν θα σεβαστω τον αλλο που δεν καπνιζει, ας νομοθετησει ετσι ωστε να χωρισουν ολοι οι καταστηματαρχες τους χωρους σε χωρους καπνιστων και μη καπνιστων. μετα, οφειλω να το σεβαστω, να καθιζω σε τραπεζι καπνιστων και αυτος ο φιλος που δεν καπνιζει θα ειναι επιλογη του αν θα καθισει μαζι μου ή οχι. αν δεν ακολουθησω αυτο το κανονα, ας με τιμωρησει οσο πιο αυστηρα γινεται. οχι ομως αυτο το χαλι.

ασθανομαι αδικημενος. ακομη και στις συνηθειες και απολαυσεις μου, θα βαλουν χερι με το ετσι θελω.

αληθεια, αν αυτοι κυκλοφορουσαν στα καφε που παμε εμεις και καπνιζαν θα νομοθετουσαν τετοιο νομο?

ξεφτιλες.

Link to comment
Share on other sites

Ένας χώρος δεν μπορεί να χωριστεί σε καπνίζοντες και μη με τον τρόπο που γίνεται τώρα. Θυμάμαι ένα μαγαζί που είχαν τους καπνίζοντες κάτω και τους μη καπνίζοντες πάνω στο πατάρι..... άραγε που πήγαινε ο καπνός;

Προσωπικά το βλέπω σαν άλλη μια αφορμή για να το κόψω.

:)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο δεν έγινε και πέρσυ τον Ιούλιο? Τώρα τι κάνουν? Υπενθύμιση?

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορούν διάφορα σενάρια για την εφαρμογή του μέτρου...τα ταμεία πληρώνουν υπέρογκα ποσά για την νοσηλεία ασθενειών που προκύπτουν απο το κάπνισμα...το προσδόκιμο συντάξιμο όριο ηλικίας δεν επιτυγχάνεται λόγο ασθενειών που προκύπτουν από το κάπνισμα οπότε χάνονται εισφορές...θα βελτιωθεί η ποιότητά ζωής (http://www.youtube.com/watch?v=50JmRvRrOL4&feature=player_embedded) ...οι εργαζόμενοι σε χώρους καπνιστών υποβάλλονται υπό καθημερινής βάσης στο ωράριο εργασίας τους σε βεβαρημένο περιβάλλον ανθυγιεινό... θέλουν οι συνταξιούχοι να περάσουν μια δεύτερη Κατοχή με μείωση συντάξεων και απαγόρευση καπνίσματος στα καφενεία (αφενός αστειεύομαι).

Ναι συμφωνω στο να υπαρχουν δυο ξεχωριστοί χώροι βέβαια η Ελλάδα έχει καλλο κλίμα οπότε θα αυξηθούν πιθανότατα τα τραπεζάκια έξω επομένως και η συνεισφορά κάθε μαγαζάτορα σε κάθε δήμο (50 ευρο το τραπεζι) και στη συνεχεια η τιμη του καφε. Βεβαια θα μειωθει ο χρονος που θα καθεσε σε μια καφετερια επομενος ισως αυξηθει η πελατεια.

Link to comment
Share on other sites

Και μη μου πείτε ότι το μέτρο το έκαναν διότι ενδιαφέρονται για την υγεία των πολιτών !!! θα γελάσω.

για το τσιγαρο ειναι επιλογη μου να καπνιζω και να επιβαρυνω την υγεια μου. επειδη ομως δεν θα σεβαστω τον αλλο που δεν καπνιζει, ας νομοθετησει ετσι ωστε να χωρισουν ολοι οι καταστηματαρχες τους χωρους σε χωρους καπνιστων και μη καπνιστων. μετα, οφειλω να το σεβαστω, να καθιζω σε τραπεζι καπνιστων και αυτος ο φιλος που δεν καπνιζει θα ειναι επιλογη του αν θα καθισει μαζι μου ή οχι. αν δεν ακολουθησω αυτο το κανονα, ας με τιμωρησει οσο πιο αυστηρα γινεται. οχι ομως αυτο το χαλι.

Αίολε είτε ενδιαφέρονται είτε δεν ενδιαφέρονται, σημασία έχει ότι το κόστος νοσηλείας των καρκινοπαθών με αιτία το κάπνισμα είναι τεράστιο σε σχέση με το βραχυπρόθεσμο κέρδος των καφενείων και των κέντρων διασκέδασης (επειδή ασχολήθηκα λιγάκι με το θέμα). Ας μην το ισοπεδώνουμε ..... :)

και το κόστος αυτό δεν θα το πληρώσει ο καφετζής ή ο μπουζουκτής αλλά οι φορολογούμενοι (αυτοί οι λίγοι που πληρώνουν) πέρα από το κοινωνικό κόστος από τις απώλειες ζωής και μάλιστα συχνά σε νέες και παραγωγικές ηλικίες.

Αυτό έχει να κάνει και με το σχόλιο σου Θανάση αν είναι επιλογή σου ή όχι να επιβαρύνεις την υγεία σου. Θα έλεγα ότι είναι λεπτή η οριακή γραμμή που καθορίζει πόσο μπορείς εσύ να επιβαρύνεις την υγεία σου στα πλαίσια της ατομικής σου ελευθερίας και που δικαιούται να παρέμβει το κράτος για να σε προστατεύσει τόσο εσένα όσο και τους γύρω σου περιορίζοντας μέρος των ελευθεριών σου.

Επίσης αυτά που αναφέρεις ίσχυαν ήδη από την προηγούμενη προσπάθεια εφαρμογής του μέτρου απλά πολύ γρήγορα σταμάτησαν να εφαρμόζονται. Και δυστυχώς το ίδιο θα γίνει και τώρα. Γιατί είναι θέμα παιδείας (το να έχεις ή να μην έχεις συλλογική πειθαρχία στους νόμους).

Σημείωση : προσωπικά είμαι περιστασιακός καπνιστής θεωρώντας το κάπνισμα μια μικρή απόλαυση από τις λίγες που μας απέμειναν σε όση ζωή μας απομένει. Αλλά άλλο μια μικρή απόλαυση και άλλο να "ψήνουμε σουβλάκια" στο χώρο δουλειάς μας, στο αυτοκίνητο όταν οδηγούμε, στο σπίτι και μάλιστα μπροστά στα παιδιά μας (άσε που πολλοί τα στέλνουμε να μας αγοράσουν τσιγάρα από τα περίπτερα και παρανόμως τους δίνουν), στο δρόμο, στα ταξί (οι επαγγελματίες) ή δεν ξέρω που αλλού, νομίζω ότι κάτι πρέπει να γίνει. Αν και όπως έγραψα και παραπάνω αμφιβάλλω γιατί είναι θέμα παιδείας και σεβασμού.

Link to comment
Share on other sites

εγω στεκομαι μονο στο θεμα της παιδειας προς το παρων βαζοντας μεσα τα παντα. γιατι ο,τι κοστιζει η νοσηλεια των καρκινπαθων κοστιζουν και οι παχυσαρκοι και οι φυλακισμενοι που δεν σοφρωνιζονται και ξανα και ξανα μπαινουν μεσα και ενα σορο αλλα που τα ξερουμε ολοι μας! πολυ σωστος με το θεμα παιδειας. ειμαι κατα του μετρου γιατι οταν ενοχλω καποιον πολλες φορες το καταλαβαινω μονος μου και μπορει να μην καπνισω διπλα του, αλλα το κακο που κανω σε καποιον που παει και πινει 10 ποτα μπομπες σε ενα μπαρ και αντι να ελεξουν τι καταπινει ο ανθρωπος τους πειραζω εγω....δεν το καταλαβαινω... και χωροι καπνιστων μπορουν να γινουν και εχω δει σε καποια site κατι κορυφαιους εξαεριστηρες, με μια επιχορηγηση και ελεγχο αν μπηκαν οι σωστοι στα μαγαζια...παλι κερδιζεις...τα εξοδα νοσηλειας...

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας να διευκρινησω οτι δεν ειμαι κατα της απαγορευσης. το καπνισμα πρεπει να απαγορευεται παντου εκτος απο καφε, μπουζουκια, εστιατορια. εκει θα πρεπει να ειναι χωρισμενος ο καθε χωρος και να επιλεγει ο καθενας που θα καθισει. επισης στις διαφορες δημοσιες και ιδωτικες υπηρεσιες θα πρεπει να σκεφτομαστε και τους υπαλληλους που καπνιζουν. για ενα καπνιστη, 8 ωρες χωρις τσιγαρο ειναι βασανο.

προσωπικα, ξερω πολυ λιγους που πεθαναν ή επαθαν κατι απο τσιγαρο. μπορει και κανεναν. αποδειξτε μου το αντιθετο, υποδεικνύοντας μου οτι αυτος πεθανε ή επαθε τη ταδε ασθενεια εξ'αιτιας του καπνισματος αποκλειστικα και οτι αν δεν καπνιζε δεν θα παθαινε ποτε αυτη την ασθενεια.

απλα συνεχιζεται η τακτικη που εχει η καθε κυβερνηση που κυβερνα. φοροεισπραξη και χουντα με τη θεληση μας(προπαγανδιζοντας και κανοντας πλυση στο μυαλο μας).

οσο για τους συμπολιτες μου που υποστηριζουν τη απαγορευση εχω να πω το εξης, το οποιο το εχω αναφερει και παλι: αν το τσιγαρο μυριζε αρωμα του armani δεν θα μιλαγε κανεις. ας βγαλουν το κομπλεξ απο πανω τους.

Link to comment
Share on other sites

..επισης στις διαφορες δημοσιες και ιδωτικες υπηρεσιες θα πρεπει να σκεφτομαστε και τους υπαλληλους που καπνιζουν. για ενα καπνιστη, 8 ωρες χωρις τσιγαρο ειναι βασανο.

Καλα τα λες.

Τωρα ισως μπορεις να καταλαβεις αυτον που δεν καπνιζε και δεν μπορουσε να πει και τιποτα (δια νομου) και επρεπε να δουλευει το 8ωρο του με το βασανο στη μυτη, στα ματια και στα πνευμονια του?

Ειμαι περιεργος, οι μη καπνιστες θα σεβαστουν τον "πονο" των καπνιστων και θα τους αφησουν να κανουν κανενα τσιγαρακι ή θα τους γραψουν κανονικα οπως εκαναν σχεδον ολοι οι καπνιστες μεχρι σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους για αυτούς που δεν καπνίζουν αλλά και για τους υπαλλήλους....

Πίσω στην πραγματικότητα τώρα, ήμουν πριν σε μια καφετέρια και καπνίζαν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να πιάσει το μέτρο και αυτό όχι επειδή δεν θα είναι νομοταγείς οι καταστηματάρχες ή οι καπνιστές, αλλά υπάρχουν τόσα πολλά παραθυράκια και μάλιστα νόμιμα .. όπως: πολύ απλά η κάθε καφετέρια με μια "μικρή" μετατροπή στα χαρτιά της θα μπορεί να χαρακτηριστεί ως λέσχη καπνιστών... και όχι μόνο τα καφέ, αλλά και όποιο παρόμοιο μαγαζί το επιθυμεί !!!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει σε παλιότερο παρόμοιο θέμα...

Έγινε στη Γερμανία κατά την επιβολή του μέτρου...

Κάποιος μετέτρεψε το καφέ σε λέσχη καπνιστών και πληρώνοντας ο πελάτης ένα συμβολικό ποσό των 50 λεπτών, γινότανε εφ όρου ζωής μέλος στη λέσχη.

Όχι μόνο κράτησε τη δικιά του πελατεία, αλλά τράβηξε και όλη την υπόλοιπη της περιοχής και σκίζεται στο ευρώ !!!!

Παρεμπιπτόντως ο ιδιοκτήτης είναι Έλληνας !!!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν παραθυρακια για λεσχες πιστεύω... "απαγορεύεται χωρίς εξαίρεση το κάπνισμα σε όλους τους δημόσιους χώρους, τους εργασιακούς, καφέ, μπαρ κ.λπ, ενώ καταργούνται τα καπνιστήρια σε όλους τους χώρους εργασίας. Αλλα προβλέπεται μεταβατική περίοδος οκτώ μηνών σε καζίνο και νυχτερινά κέντρα με εμβαδόν άνω των 300 τ.μ., ώστε να συμμορφωθούν " :):P (γράφει μια εφημερίδα). Όσο για την Γερμανία εκεί έγινε δημοψήφισμα και ψήφισαν υπέρ της απαγόρευσης ίσως έπρεπε να γίνει κ εδώ το ίδιο θα είχε ενδιαφέρον το αποτέλεσμα. Προσωπικά έμενα ως μη καπνιστή δεν με επηρεάζει το μέτρο το χα λύση το θέμα απλά είχα ξεκόψει απο τα μπαρ και τις καφετέριες άλλα και με ανησυχεί το μετά!!! ποτοαπαγόρευση??? εδώ πριν λίγα χρόνια μας υπόσχονταν κάποιος την αποποινικοποίηση (legalise it) άμα το θυμάστε !!

Link to comment
Share on other sites

στην ελλαδα δεν γινεται πια δημοψηφισμα για τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει σε παλιότερο παρόμοιο θέμα...

Έγινε στη Γερμανία κατά την επιβολή του μέτρου...

Κάποιος μετέτρεψε το καφέ σε λέσχη καπνιστών και πληρώνοντας ο πελάτης ένα συμβολικό ποσό των 50 λεπτών, γινότανε εφ όρου ζωής μέλος στη λέσχη.

Όχι μόνο κράτησε τη δικιά του πελατεία, αλλά τράβηξε και όλη την υπόλοιπη της περιοχής και σκίζεται στο ευρώ !!!!

Παρεμπιπτόντως ο ιδιοκτήτης είναι Έλληνας !!!!

Αν ειναι αληθεια ειναι φοβερο :) .Παντος και εγω συμφωνω να απαγορευτη παντου,μπας και εναι μια αρχη ,για να το κοψω.Η τουλαχιστον να καλλιερηθει η κουλτουρα για την επωμενη γενια.

Link to comment
Share on other sites

Αντί να κοιταξουν να φτιαξουν διωρθόσουν τις ελλείψεις στα νοσοκομεία στην παιδεια κλπ κλπ... το κάπνισμα τους μάρανε? Γιατί ? Για να είμαστε πιο Ευρωπαίοι? Η για να αυξήσουν το μέσω όρο ζωής μας μπας και προλαβαίνουμε να πέρνουμε σύνταξη....

Δουλειά δεν είχε ο Γαιδαρος.....τα παιδια του....

Αυτο που δίαβασ και συμφωνώ είναι ο Αποπροσανατολισμός. Θα ασχοληθούν τα πρωινάδικα και τα δελτία ειδήσεων με τους κατασταηματάρχες και τους πολίτες που έφαγαν το πρόστιμο.... για να περάσουν μαλακά μαλακά τα νέα μέτρα για κάτι παλί που θα είναι εις βάρος του πολίτη.

Απλά τα πράγματα... Όπως και την προηγούμενη φορά που ασχολήθηκαν 2-3 βδομάδες και μετά δεν ξανακούστηκε τιποτα για αυτο το μέτρο.... αλλά ξέρετε τι? την προηγούμενη φορά καλούσαν τους καταστηματάρχες να δηλώσουν αν τα μαγαζιά τους είναι μη καπνιζόντων ή όχι. Φυσικα το 90% το δήλωσε καπνιζόντων ή και τα 2... Που να βρουν ανθρωπο να γράψουν.

Τώρα το γυρίζουν... Easy Money!!!

Καπνιστές και μη.... Έχω συμμετέχει παμπολες φορές σε συζητησεις μεταξύ καπνιστών και μη... Οι καπνιστές δεν σεβοντε τους μη και οι μη καπνιστές είναι ρατσιστές. Γνώμη μου... βλακείες...

1ον στα σημερινά μαγαζιά προυπόθεση για να λειτουργουν απο το υπουργείο υγείας είναι ο εξαερισμός έχω πολλα χρόνια να μπω σε σωτό μαγαζί που να έχει καπνα μέσα δεν μιλάω για κανενα παρακμοιακό...

και να επιτρέπεται να καπνίζεις ο μη καπνιστης κάθεται άνετα εκει μέσα.

2ον Όλα τα άλλα υγειινά τα κάναμε το καπνισμα μας χαλάει... Το φαί είναι καθαρό που τρώμε...Η ατμόσφαιρα είναι 5κάθαρη και όλες συνθήκες είναι οκ... πλάκα μου κανεις?

3ον Οι καπνιστές είμαστε τόσο κακοί που αμα μας ζητησει καποιος να φυσαμε το καπνο από την αλλη θα του βαρεσουμε σφαλιάρες....ελεος

κ πολλα αλλα που θα γεμισουν σελίδες...

αυτες οι υπαρβολικες απόψεις ενέργειες και πεποιθήσεις με τσατίζουν. Η προσπάθεια να ξεγελάσεις το σύστημα και ο αγώνας που καταβάλει κάποιος για να ζήσει την ζωή του όπως θέλει...

Στο κάτω κάτω το μονο που μας ανηκει πλεόν είναι το σώμα μας. Μπορούμε να το μεταχειρίζομαστε όπως θέλουμε και χωρίς να επιβαρύνουμε τους άλλους...

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

Ως καπνιστής εγω θα παραθέσω μια άλλη άποψη. 1 χρόνο στο στρατό εγώ χαρμάνιαζα μέχρι να φύγουν οι αξιωματικοί και μετά έκανα κανονικά το τσιγαράκι μου με ανοιχτό το παραθυράκι και το τασάκι να καθαρίζεται κάθε 3 τσιγάρα (μην φλωμώσω και την σειρά που έκανε υπηρεσία μαζί μου). Οι φαντάροι δεν καπνίζαμε και αν σε έβλεπαν με τσιγάρο έτρωγες από φωνή μέχρι καμπάνα. Οι αξιωματικοί από την άλλη παφα πούφα όλη μέρα και εγώ 12 ώρες μαζί τους να βαράω το κεφάλί στον τοίχο και να προφασίζομαι διάφορα (μέχρι και συμφωνία έκανα με τους καψιμιτζήδες που τους είχαν ελεύθερους να φτιάχνω έγω ότι καφέδες έπερνα για αξιωματικούς για να κάνω τρεις τζούρες.) για να κάνω ένα τσιγάρο. Και ο διάδρομος να ζέχνει από τα φτηνά πούρα του διοικητή μου και τα τσιγάρα ολονών. Μέχρι και καμπάνα πήγα να φάω γιατί σε έφοδο στισ 1 το βράδυ με βρήκαν με το τασάκι δίπλα στο παράθυρο να καπνίζω.

Εζησα 2 χρόνια Αγγλιά και εκεί είχα την ευκαιρία να ζήσω την "χούντα" των αντικαπνιστών. 2 μαγαζιά όλα κιόλα έιχαν χώρο για καπνιστές (και ένα τρίτο ένα κουβούκλιο με χοάνη για εξαερισμό) και όταν ήρθε μια τύπισσα μια μέρα να μου την πει που κάπνιζα την ξέχεσα σε 3 γλώσσες. Όχι γιατί μου την είπε αλλά γιατί είχε όλη την πόλη δικιά της και ήρθε και στρογγυλοκάθισε μέσα στον χώρο καπνιστών και είχε την απαίτηση να μην καπνίζουμε.

Ελπίζω να μην τα ζήσω αυτά εδώ, υπάρχει η μέση λύση πάντα (και εγώ δεν θα κάνω 3 πακέτα την ημέρα αλλά και εσύ θα δέχεσαι να ανοίγω το παράθυρο 10 λεπτάκια να κάνω ένα τσιγάρο σαν άνθρωπος).

Και να πω και κάτι άλλο το οποίο είναι η βαθύτερη αιτία του αντικαπνιστικού κινήματος. Τα λεγόμενα nanny states ή κράτη νταντάδες. Δεν είναι δυνατόν ένα κράτος να λειτουργεί με την έννοια του "μη". 10χρονο είμαι να μου πούνε "το κάνουμε για το καλό σου"; Δηλαδή δεν είδα εγώ τις μακάβριες προειδοποιητικές επιγραφές επάνω στα τσιγάρα μου;(Ένα καλό χαλάει και το σπέρμα και δεν αγχώνομαι για "ατυχήματα"). Από την στιγμή που τα αγοράζω και πληρώνω και τσίτα φόρους άσε με να το κάνω. Καλό κάνω και στο κράτος. Και εξτρά έσοδα έχει και δεν πρόκειται να πάρω σύνταξη ποτέ άρα 2πλό καλό. Δεν την γουστάρω αυτήν την κοροιδία.

Εγώ προσωπικά σε όποια δουλειά θα πάω θα συνεννοούμε με τους εκάστοτε συναδέλφους. Η δημοκρατία και ο γάμος απαιτούν εκατέροθεν συμβιβασμούς.

Και να το πω και πιο απλά και σταράτα. Η επίλυση του θέματος των καπνιστών είναι πολύ υποδυέστερη σε σχέση με άλλα εθνικά προβλήματα. Μια συνουσιασμένη ιεράρχηση δεν βλάπτει.

Συγνώμη για την έκταση αλλά πρόκειται για θέμα που με πονάει γιατί έχω δει την μεταχείρηση τους στο εξωτερικό από όπου έρχονται και αυτές οι πρωτοβουλίες.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι αληθεια ειναι φοβερο :) .Παντος και εγω συμφωνω να απαγορευτη παντου,μπας και εναι μια αρχη ,για να το κοψω.Η τουλαχιστον να καλλιερηθει η κουλτουρα για την επωμενη γενια.

κιχλιδάτε η απαγόρευση δεν θα σε κάνει να το κόψεις. Δες την ποτοαπαγόρευση στην Αμερική. Περιουσίες έφτιαξε, και αντί να το κόψουν έδωσε μια κουλτούρα στο ποτό διαφορετική.

Το κόψιμο του τσιγάρου εκτός από την σωματική απεξάρτηση (3-7 ημέρες) έχει και την ψυχολογική απεξάρτηση που παίρνει καιρό. Δεν θα ξύνεσαι σαν τον ηρωινομανή αλλά και νεύρα θα έχεις και μεγαλύτερη πείνα (πιο πολύ για να έχεις κάτι στο στόμα σου)και γενικότερα μια πολύ άσχημη περίοδο.

Μην το πάρετε στραβά όλα εξαρτήσεις είναι. Απλά προτιμώ το τσιγάρο από τα ψυχοφάρμακα (Νο1 εξάρτηση στις ΗΠΑ που το τσιγάρο είναι ο διάβολος).

Όσο για την κουλτούρα και αυτή από το σπίτι ξεκινά. Είμαι γόνος καπνιστών, που και ιονιστή είχαμε και πάντα τα παράθυρα ανοιχτά ήταν στο σπίτι και μου είπανε τα χίλια κακά του τσιγάρου και ποτέ δεν μπαίνανε με τσιγάρο στο καλά αεριζόμενο δωμάτιό μου και με ξορκίζανε να μην το αρχίσω μέχρι να φτάσω τα 19. Τελικά το άρχισα στα 19.

Προπάντων σεβασμός, βασικός κανόνας.

Έγινε επεξεργασία - Jester
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...