Jump to content

Recommended Posts

Βρήκα αυτό στο ενυδρείο(γλυκό-φυτεμένο) post-15013-1283338497_thumb.jpg post-15013-1283338544_thumb.jpg post-15013-1283338565_thumb.jpg

Πηγα να το πάρω με το χέρι και μαζεύτηκε.Δε ξεκολούσε καθόλου εύκολα(με προσοχή όμως μη το πληγώσω).

Έχει περίπου 1εκ μήκος,το πάχος του είναι πολύ μικρό.

Το σχήμα το μεταβάλεται.Είναι γενικά ωηδές αλλά μπορεί και απλώνει το πίσω μέρος του.Αν το πίσω μέρος το θεωρίσω σαν "ουρά" ,την σηκώνει σα να προσπαθεί να αναγνωρίσει και μετακινείται με αυτή.Την απεκτήνει και τη κολάει πιο δίπλα.Μετα μαζεύει το σώμα του πρός την ουρά του

Link to comment
Share on other sites

Σαν γυμνοσάλλιαγκας ακούγεται (και μετακινείται). η ουρά είναι το κεφάλι. ρίξε λίγο αλατάκι και διώχτο. Οι παλιότερα θα ξέρουν σίγουρα αλλά εγώ δεν θα το κράταγα μέσα στο τανκ μου.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο είδος από πλανάρια μου φαίνεται.

Αν έχεις ψαράκια μέσα θα το εκτιμήσουν ιδιαίτερα :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιο είδος βδέλλας. Έχεις κάποιο υπόστρωμα στο ενυδρείο σου? Αν ναι από ποια εταιρεία?

Link to comment
Share on other sites

αν ήταν γυμνοσάλιαγκας πιστεύω θα είχε ένα πάχος και θα ξεχώριζε το κεφάλι με τις κεραίες.Αυτό δε έχει.

Απλά μετακινήται επεκτήνοντας το πίσω μέρος.

Το εχω βγάλει απο το ενυδρείο και το έβαλα σε ένα πολύ μικρό αλλα πόσο καιρό να το κρατήσω εκει μέσα.

Έχω την εντύπωση οτι μοιάζει με βδέλα.Απο κάπου λαθραία ήρθε,ίσως απο φυτά.Έχω καιρό να βάλω κάποιο νέο φυτό.Κάνει καλό,κακό και πώς επιβιώνει;

Υπόστωμα δεν έχω

Link to comment
Share on other sites

99% βδέλλα είναι. Είχε βγάλει και ένας αλλος στο ενυδρείο του κατι που έποιαζε παρα πολυ με αυτο. Δεν ξέρω αν μπορεί να σου πειράξει τα ψαρια. Αυτο πρέπει να το ψαξεις λίγο.

Υ.Γ. δεν θελω να κάνω τον ξερόλα αλλα σε περίπτωση που: στα αγγλικα η βδέλλα ονομάζεται leech

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...