Jump to content

Καλημέρα


saiyan000

Recommended Posts

Ύστερα από επίμονες παρακλήσεις των παιδιών για ένα ζωάκι/ψαράκι βρέθηκα στο κοντινό pet shop.

Έφυγα απο εκει με ένα "τεράστίο ενυδρείο με φίλτρο και λάμπα" 20lt (οχι 200lt, τελικά το ωφέλιμο είναι μόνο 15lt), χοντρό χαλίκι, μερικά πλαστικά διακοσμιτικά, ένα "φάρμακο" για την απομάκρυνση του χλωρίου και κάποια βακτήρια (ANUBIAS NITROBACTERIA) για το "στρώσιμο" του νερού.

Αφού τα έβαλα όλα στις δόσεις που μας είπε η κυρία στο κατάστημα περιμένω να γίνει.... σε 10 ημέρες είπε...

όμως τι έπαθα... όσο περίμενα να "δέσει το γλυκό" άρχισε να μπαίνει σιγά σιγά το μικρόβιο στο αίμα μου και

άρχισα σιγά σιγά να ψάχνω σχετικά με τα ψάρια, τους τύπους τους, τις συνήθειες τους κλπ

Κατέληξε τελικά να μετράω με ανυπομονησια τις ημέρες πότε θα πάμε να πάρουμε τα ψαράκια.

Ομως είμαι και λίγο μαγκωμένος γιατι ως άσχετος που είμαι, περίμενα σ'αυτο το "τεράστιο" ενυδρείο που πήρα,

έτσι νόμιζα στην αρχή, οτι θα χωρούσαν 3 χρυσόψαρακια (αφού είναι 4-5cm περίπου) ένα για κάθε παιδι. Το βλέπω μάλλον για ένα τελικά ή για ένα μονομάχο ή αν έχετε να μου προτείνετε κάτι εσεις...

Καλώς σας βρήκα, σ'αυτό τον ενδιαφέροντα και συναρπαστικό κόσμο.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες. :)

Αφού στρώσεις το νερό σου και εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις έναν όμορφο μονομάχο και κανα δυο εύκολα

φυτάκια αληθινά (όχι πλαστικά), και είναι σίγουρο ότι θα το χαίρεσε μαζί με τα παιδάκια σου.

Καλή συνέχεια :P

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!!! 1 μονομαχος ειναι ο,τι πρεπει. αλλα για να μην τσακονονται τα παιδια μπορεις να βαλεις μερικες γαριδες 2 για καθε παιδι ας πουμε διαφορετικου ειδους :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις άλλα ίδια ενυδρεία ώστε κάθε παιδί να έχει το δικό του.

Μετά μπορείς κι εσύ να πάρεις ένα 400 λίτρα ως μεγάλο παιδί... :)

(Φωτιές ανάβω νυχτιάτικα...)

Πέρα από την πλάκα, καλώς όρισες στο Aquazone και καλό διάβασμα!Ότι απορία έχεις εδώ είμαστε. :P

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Με ξύλα και φυτά(αληθινά), μπορείς να φτιάξεις για τον μονομάχο ένα εξαιρετικό περιβάλλον!

Για αρχή σου παραθέτω το προφίλ του μονομάχου, και κάποια βασικά άρθρα για το ενυδρείο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323429

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...