Jump to content

Amano Shrimps - Σταματάνε να τρώνε?


Recommended Posts

Καλημέρα

Από χτές στον 30αρη κύβο μου μπήκαν κάτοικοι : 2 αμάνο και ένα ζεμπρα σαλιγκαράκι.

Μετα από 2ωρη προσαρμογή και τοποθέτηση με κλειστά φώτα, οι γαρίδες έπιασαν αμέσως δουλειά, καθώς το ενυδρείο τρέχει γύρω στις 4 εβδομμάδες και είχε αρχίσει να εμφανίζει σημάδια άλγης. Μετά από 6-7 ώρες η Cuba (που είχε πιασει και αυτή λίγο άλγη) είχε γίνει "γυαλί".

Σήμερα με το που άνοιξα τα φώτα τις βλέπω πάλι να κόβουν συνέχεια βόλτες και σκέφτηκα να τους ρίξω 2-3 μπαλάκια τροφή της dennerle, τα οποία εντόπισαν και τα εξαφάνισαν (αν και τώρα που το βλέπω, έχουν αφήσει 1-2 κομματάκια).

Παρ'όλα αυτά κάνουν συνέχεια βόλτες στο ξύλο και στα φυτά, και δε μπαίνουν ούτε στα tubes που τους έχω βάλει.

Είναι φυσιολογική η συμπεριφορά τους? Δεν "αράζουν" καθόλου?

Υ.Γ. Τα κακά τους λιώνουν ή θέλουν σιφωνάρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Από χτές στον 30αρη κύβο μου μπήκαν κάτοικοι : 2 αμάνο και ένα ζεμπρα σαλιγκαράκι.

Μετα από 2ωρη προσαρμογή και τοποθέτηση με κλειστά φώτα, οι γαρίδες έπιασαν αμέσως δουλειά, καθώς το ενυδρείο τρέχει γύρω στις 4 εβδομμάδες και είχε αρχίσει να εμφανίζει σημάδια άλγης. Μετά από 6-7 ώρες η Cuba (που είχε πιασει και αυτή λίγο άλγη) είχε γίνει "γυαλί".

Σήμερα με το που άνοιξα τα φώτα τις βλέπω πάλι να κόβουν συνέχεια βόλτες και σκέφτηκα να τους ρίξω 2-3 μπαλάκια τροφή της dennerle, τα οποία εντόπισαν και τα εξαφάνισαν (αν και τώρα που το βλέπω, έχουν αφήσει 1-2 κομματάκια).

Παρ'όλα αυτά κάνουν συνέχεια βόλτες στο ξύλο και στα φυτά, και δε μπαίνουν ούτε στα tubes που τους έχω βάλει.

Είναι φυσιολογική η συμπεριφορά τους? Δεν "αράζουν" καθόλου?

Υ.Γ. Τα κακά τους λιώνουν ή θέλουν σιφωνάρισμα?

Φυσιολογική συμπεριφορά. Είναι ακούραστες όπως και όλες σχεδόν οι γαρίδες.

Προσοχή όμως με την τροφή που ρίχνουμε, μη μας ξεγελάει το γεγονός ότι πεινάνε επειδή ψάχνουν και τσιμπολογάνε συνέχεια. Η ποσότητα της τροφής που ρίχνουμε πρέπει να είναι τόση όση μπορεί να καταναλωθεί μέσα σε λίγη ώρα. Μία με δύο μέρες νηστεία μέσα στην εβδομάδα επιβάλλεται όπως και κάποιο καροτάκι ή αγγουράκι μερικές φορές.

Σε κρυψώνες θα μπουν όταν θέλουν να αλλάξουν εξωσκελετό, να ζευγαρώσουν ή όταν νιώσουν απειλή.

Δύο γαρίδες σε 30 λίτρα δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα με τα περιττώματα τους ειδικά αν έχεις και φυτά.

njoy :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...