Jump to content

λιμνουλα


xeni@

Recommended Posts

γεια σας

εφερε εχθες ο πατερας μου μια τεραστια γλαστρα και σκεφτομαι να να την κανω λιμνουλα στο μπαλκονι,αρχικα θα βαλω νερο με μια μικρη αντλια και φυτα αλλα δεν ξερω τι φυτα να βαλω, για λιμνουλα ποια ενδυκνονται??διαβασα οτι κατω για βυθο μπορω να βαλω και απλο χωμα για φυτα ισχυει??αλλιως εχω και χαλικακι απο το παλιο μου ενυδρειο τι μου προτεινεται να βαλω?

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Σου προτεινω να βαλεις το χαλικι γιατι με το φυτοχωμα θα εχεις αλγες.Περιμενε ομως να ακουσεις και αλλες αποψεις και να βγαλεις συμπερασμα. :)

Link to comment
Share on other sites

και εγω για χαλικι ελεγα ,οσο για τα λιτρα δεν ξερω να τα υπολογισω γιατι η γλαστρα ειναι στρογγυλη ,σε μεγεθος ειναι απο τις πιο μεγαλες που μπορεις να βρεις σε φυτορια.

Link to comment
Share on other sites

3.14 επι την ακρινα στο τετραγωνο επι το υψος ειναι ο ογκος στη γλαστρα...

Link to comment
Share on other sites

αα ευχαριστω πολυ, περιπου 80 λιτρα ειναι,

το θεμα ειναι τα φυτα τωρα ,μπορειτε να μου πειτε τι μπορω να βαλω?Δεν θα εχω θερμοστατη αν αυτο παιξει κανα ρολο στην επιλογη φυτων, απο λιμνες και τα σχετικα ειμαι τελειως ασχετη

. :)

Link to comment
Share on other sites

Aπο νούφαρο μέχρι εχινόδορο.

Δεν έχω τελειώσει ακόμα το πείραμα με τα φυτά :)

Πάντως η camboba χαλάει, όπως και η τοματιά...

Πάντα για το κρύο μιλάμε. :P

Link to comment
Share on other sites

να ξερεις αν το βλεπει ο ηλιος μπορει να γεμησεις αλγη αλλα ειναι και πολυ καλος για τα φυτα. ομως τωρα το καλοκαιρι η θερμοκρασια θα παει 45 οποτε κανε σκια για λιγο καιρο ακομα...

τον πανο να τον ακους! ειναι ο επισημος δοκιμαστης φυτων για λιμνες, γλαστρες και ο,τι αλλο φανταστεις στο aquazone! :)

Link to comment
Share on other sites

στο σημειο που την εχω την χτυπαει ηλιος περιπου 1 ωρα την ημερα ,καλα δεν ειναι τοσο?

κανα φυτακι σιγουρο-δοκιμασμενο για να παω να βαλω αυτες τις ημερες να μην καθεται ετσι αδεια μπορειτε να μου πειτε?σχετικα με το νουφαρο μπαινει σε τοσο μικρο χωρο γιατι συνηθως το βλεπω να εξαπλωνεται σε λιμνες?

θα σας πρηξω στις ερωτησεις τελικα :)

Link to comment
Share on other sites

στο σημειο που την εχω την χτυπαει ηλιος περιπου 1 ωρα την ημερα ,καλα δεν ειναι τοσο?

κανα φυτακι σιγουρο-δοκιμασμενο για να παω να βαλω αυτες τις ημερες να μην καθεται ετσι αδεια μπορειτε να μου πειτε?σχετικα με το νουφαρο μπαινει σε τοσο μικρο χωρο γιατι συνηθως το βλεπω να εξαπλωνεται σε λιμνες?

θα σας πρηξω στις ερωτησεις τελικα :)

Ναι το νούφαρο όντως εξαπλώνεται, δοκίμασε να βάλεις κλαδέματα, ότι έχεις από το ενυδρειο σου ;)

Άμα δεν πάει το νερό σου στους 35+ είσαι οκ :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι το νούφαρο όντως εξαπλώνεται, δοκίμασε να βάλεις κλαδέματα, ότι έχεις από το ενυδρειο σου ;)

Άμα δεν πάει το νερό σου στους 35+ είσαι οκ :)

α ωραια ,οτι βγαζω απο το ενυδρειο θα μπαινει στην λιμνουλα απλα φοβομουνα μηπως δεν αντεξουν το κρυο το χειμωνα,και κατι τελευταιο (ελπιζω :P )θα ηθελα να ρωτησω,λιπασματα να ριξω ή δεν χρειαζεται -σκεφτομαι μην γινει χαμος με την αλγη-?

Link to comment
Share on other sites

α ωραια ,οτι βγαζω απο το ενυδρειο θα μπαινει στην λιμνουλα απλα φοβομουνα μηπως δεν αντεξουν το κρυο το χειμωνα,και κατι τελευταιο (ελπιζω :) )θα ηθελα να ρωτησω,λιπασματα να ριξω ή δεν χρειαζεται -σκεφτομαι μην γινει χαμος με την αλγη-?

Θα βάλεις κάποιο φίλτρο?

Εγώ τώρα ρίχνω λίπασμα στο 20λτ, αλλά έχει στρώσει καιρό τώρα και έχει κάνει τον κύκλο του...

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις κάποιο φίλτρο?

Εγώ τώρα ρίχνω λίπασμα στο 20λτ, αλλά έχει στρώσει καιρό τώρα και έχει κάνει τον κύκλο του...

ναι εχω ενα μικρο φιλτρακι για να κυκλοφορει το νερο ,θερμοστατη δεν εχω.

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω ενα μικρο φιλτρακι για να κυκλοφορει το νερο ,θερμοστατη δεν εχω.

Μια χαρά θα είσαι!

Κανένα νέο;

Φώτο; :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είσαι!

Κανένα νέο;

Φώτο; :)

οταν την σουλουπωσω λιγο θα βγαλω και φωτο γιατι μεχρι στιγμης ειναι μια γλαστρα με χαλικι νερο και κατι κερατοφυλλα να επιπλεουν ;) ,τιποτα το ιδιαιτερο :blush: ,στις επομενες μερες θα προσπαθησω να βρω περισσοτερα φυτα και θα δουμε πως και τι θα κανουμε :P

ευχαριστω πολυ παντως για την βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

οταν την σουλουπωσω λιγο θα βγαλω και φωτο γιατι μεχρι στιγμης ειναι μια γλαστρα με χαλικι νερο και κατι κερατοφυλλα να επιπλεουν :P ,τιποτα το ιδιαιτερο ;) ,στις επομενες μερες θα προσπαθησω να βρω περισσοτερα φυτα και θα δουμε πως και τι θα κανουμε :)

ευχαριστω πολυ παντως για την βοηθεια!

Άμα έρθεις στην συνάντηση, στείλε μου ένα πμ να σου φέρω φυτά :blush:

Link to comment
Share on other sites

Άμα έρθεις στην συνάντηση, στείλε μου ένα πμ να σου φέρω φυτά :)

οκ να τα καταφερω θα ερθω ,ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...