Jump to content

Δίσκοι και Λίτρα


triphop

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει πόσοι δίσκοι χωρούν σε τοσα λίτρα? δλδ αν υπάρχει κάποιος κανόνας.

στο δικό μου ενυδρείο που σκέφτομαι να το γυρίσω σε δισκοενυδρείο που είναι 180L JUWEL καθαρα λιγότερα πόσους δίσκους θα χωρούσε?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

λογικα μονο παραδειγματα μπορει καποιος να σου πει. παιζει ρολο και το σχημα του ενυδρειου(θελουν ψηλο). παραδειγμα αν ενας δισκος θελει 60 λιτρα σε ενα ενυδρειο, δεν παει να πει οτι μπορει να ζησει σε 60 λιτρα, αλλα σε 240 λιτρα μπορει να γινεται να εχεις 4 δισκους. εκτος αν ζητας το ελαχιστο ενυδρειο σε λιτρα και υψος για ενα μονο δισκο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ρωτάω είναι αν μπορώ να φιλοξενήσω Δίσκους στο ενυδρείο μου και αν ναι πόσους?

οι Διαστάσεις: 101 x 41 x 50 cm Ριο 180

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι ενα θεμα που εχει συζητηθει πολλες φορες.

Κανε μια αναζητηση στο θεματικο των δισκων :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δε θα σε αποτρεψω απο το να κανεις αυτο που γουσταρεις....

Θα σου πω την προσωπικη μου εμπειρια και εσυ αποφασιζεις!

Λοιπον ξεκινησα πολυ στραβα ως αναφορα τα λιτρα για δισκους!Με τα πολλα για να μη σε ζαλιζω...κατεληξα σε ενα RIO240 το οποιο και εχω αυτη τη στιγμη στημενο κανονικα με 5 δισκους.Θελοντας ομως το κατι παραπανω για να ψαρια μου αφου ειδα πως το γουσταρω και ειδα πως και τα ψαρια θα ηταν καλυτερα σε περισσοτερα λιτρα με μεγαλυτερη παρεα αποφασισα και ηδη τρεχω ενα project 600 λιτρων...

Με ολο αυτο θελω να σου πω πως αν θελεις ενα κοινωνικο ενυδρειο με δισκους δυσκολα στα 180 λιτρα...

Μια αλλη λυση αν δε μπορεις για αλφα βητα λογους να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο ειναι να βαλεις στο 180 ενα ζευγαρι δισκων που να ξερεις ομως οτι ειναι ζευγαρι να ειναι διαπιστωμενο που λεμε!

Γιατι παραπανω δισκους σε 180 λιτρα στο λεω επειδη το ειδα και στην πραξη δε θα τους χαρεις πραγματικα!

Αυτα απο μενα και οτι βοηθεια χρειαστεις εδω ειμαστε ολοι να βοηθησουμε! :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου πω ότι μπορείς να "ξεκινήσεις" να μεγαλώνεις 5 δισκάκια σε αυτό το ενυδείο :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου πω ότι μπορείς να "ξεκινήσεις" να μεγαλώνεις 5 δισκάκια σε αυτό το ενυδείο :)

+1

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα κι εγω σε τετοιο ενυδρειο εχω 5 δισκακια περιπου6 μηνες και ειναι μια χαρα αλλα θα δεις και μονο σου οτι θα σε κανουν να παρεις ποιο μεγαλο,ειναι απιστευτα ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα κι εγω σε τετοιο ενυδρειο εχω 5 δισκακια περιπου6 μηνες και ειναι μια χαρα αλλα θα δεις και μονο σου οτι θα σε κανουν να παρεις ποιο μεγαλο,ειναι απιστευτα ψαρια!

+1000 σε αυτο φιλε μου.

Εγω το ζευγαρι στο προτεινα ωστε και να εχεις δισκους αλλα και να μη χρειαστεις να μεταβεις σε μεγαλυτερο.

Ομως και τα 5 δισκακια μικρα ομως ειναι μια προσωρινη ομως λυση γιατι στην πορεια πιστεψε με θα χρειαστεις μεγαλυτερο.

Ολα αυτα στα λεω γιατι και εγω τα εχω περασει! :)

Link to comment
Share on other sites

Μια αλλη λυση αν δε μπορεις για αλφα βητα λογους να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο ειναι να βαλεις στο 180 ενα ζευγαρι δισκων που να ξερεις ομως οτι ειναι ζευγαρι να ειναι διαπιστωμενο που λεμε!

Μέγα λαθος γιατί πολλές φορές και διαπιστωμενο ζευγαρι τσακωνεται μεχρι θανατου ....

Θα πρέπει να είναι σε θεση να τα χωρίσει αν του βγει πρόβλημα

5-6 μικρα ψαρια με μερα παρα μερα αλλαγη με λίγη διακοσμιση στο ενυδρείο και όλα καλά για 8-9 μήνες

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο αν 2 δισκοι θελουν να σκοτωθουν θα το κανουν και σε 1 τονο ενυδρειο. Δεν ειναι λογος να λεμε οχι σε 180λιτρα για ενα ζευγαρι αυτος.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο αν 2 δισκοι θελουν να σκοτωθουν θα το κανουν και σε 1 τονο ενυδρειο. Δεν ειναι λογος να λεμε οχι σε 180λιτρα για ενα ζευγαρι αυτος.

δηλαδη τις ιδιες πιθανοτητες επιβιωσης έχει σε ενα ενυδρειο στενό και με καθαρα λίτρα στα 140 το ίδιο σε ενα μεγαλο ενυδρειο με αλλα ψαρια μεσα ?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τις ιδιες πιθανοτητες επιβιωσης έχει σε ενα ενυδρειο στενό και με καθαρα λίτρα στα 140 το ίδιο σε ενα μεγαλο ενυδρειο με αλλα ψαρια μεσα ?

Χρηστο,ξερεις κανεναν που να εχει σε 180 λιτρα παραπανω απο δυο δισκους;Νομιζω ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω Χρηστο αν θες να μιλησουμε για προσωπικες εμπειριες και οχι φιλολογικα, θα σου πω οτι απο διαμαχες δισκο δεν εχω χασει εδω και 10 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

εγω πάλι όταν ειχα τα εκτροφής χωρισα ένα ζευγαρι γιατί ο αρσενικός την θυληκια την εκανε τουμπανο και εχει τυχει και σε αρκετους αλλους κοινους γνωστούς μας ..... Δεν ειναι κανονας φυσικά

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο...

Τα ενυδρειομαγαζα ποσο συχνα εχετε δει να χανουν δισκους απο ξυλο ? Και μην μου πειτε οτι τους εχουν σε 1 τονο ενυδρεια...

Link to comment
Share on other sites

εγω πάλι όταν ειχα τα εκτροφής χωρισα ένα ζευγαρι γιατί ο αρσενικός την θυληκια την εκανε τουμπανο και εχει τυχει και σε αρκετους αλλους κοινους γνωστούς μας ..... Δεν ειναι κανονας φυσικά

εγω παλι με 4 ζευγαρια αυτο δεν το εχω δει....Φυσικα και δεν ειναι τιποτα κανονας στους δισκους.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως σε ψαρια του Μηχαλη (Discus.gr )

ειδα να αλλαζει ο ανθρωπος ψαρια από ενυδρείο που ειχε γίνει ζευγαρι γιατί τα ψαρια ειχαν αρχίσει να κοπανε τα αλλα παρα πολυ και υπηρχε φόβος τώρα τι να πω ...

Λίγα είναι τα μαγαζια που φέρνουν ενηλικους δίσκους πλέον :)

Link to comment
Share on other sites

πόσα λίτρα εείναι το ενυδρείο σου και πόσους δίσκους έχει μέσα?

δεν θα σου πω για ολα αλλα για ενα απο ολα. Ειναι 60 λιτρα με 5 δισκακια επελεγμενα απο δικη μου αναπαραγωγη και τα μεγαλωνω εκει απο 2εκ. Ειναι ηδη 5 εκ. και οσοι τα εχουν δει τους προκαλω να μιλησουν....

Link to comment
Share on other sites

Ε και τι θες να πεις Νικο με αυτό ότι όλοι έχουν την ίδια εμπειρια με εσένα και τις ίδις γνωσεις για να κρατησουν τα ψάρια σε 60 λίτρα μέχρι να μεγαλώσουν ......

Γιατί δεν πιστεύω να λες βάλτε 5 δίσκους σε 60 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και δεν το προτεινω. Φυσικα και ειναι δυσκολο λογω ρουτινας απιστευτης. Αλλα θελω να δειξω οτι και στα 60 παιζουμε μπαλα αμα θελουμε. Ποσο μαλον στα 180....

Link to comment
Share on other sites

Ορεξη για ταισματα

Ορεξη για συχνες αλλαγες

και ολα μπορουν να γινουν ....

( ΙΜΟ )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...