Jump to content

Υβρίδια


polis

Recommended Posts

γεια σου! δεν νομιζω οτι παιζει ρολο αλλα σιγουρα δεν ειναι καλο να υβριδιζουν...

Link to comment
Share on other sites

γεια σου! δεν νομιζω οτι παιζει ρολο αλλα σιγουρα δεν ειναι καλο να υβριδιζουν...

απλα σαν κολλημενος που ειμαι σκεύτικα μηπως βγάλω κανενα σπανιο ειδος :)

Link to comment
Share on other sites

απλα σαν κολλημενος που ειμαι σκεύτικα μηπως βγάλω κανενα σπανιο ειδος :P

Δεν θέλω να φανώ αγενής, αλλά αυτή η λογική είναι ενάντια στον χαρακτήρα και στην τακτική του συγκεκριμένου φόρουμ.

:)

Link to comment
Share on other sites

απλα σαν κολλημενος που ειμαι σκεύτικα μηπως βγάλω κανενα σπανιο ειδος :P

ενταξει αλλα ξερεις... http://www.aquarist.gr/news/DyedFish/DyedFish.htm

δεν ειναι καλο και για τα ψαρια....

εμενα και γενικα σε πολλους αρεσει το φυσικο περιβαλλον και γιαυτο ασχολουμαστε με τη φυση και τα ψαρακια της, δεν ειναι περισσοτερα τα καλα αποτι τα κακα στον υβριδισμο και σε ολα τα προφιλ θα δεις οτι λεει να μην το επιδιωκουμε και σε αυτα τα 2 ειδη :)

Link to comment
Share on other sites

απλα σαν κολλημενος που ειμαι σκεύτικα μηπως βγάλω κανενα σπανιο ειδος :)

Θα το ειχαν σκεφτει αλλοι πριν απο σενα :P

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος πως τα endlers σου ειναι γνησια;

Αυτα που κυκλοφορουν κατα 99% δεν ειναι κ δεν θα ειναι υβριδια αν τα ζευγαρωσεις με αλλα γκαπυ

Υβριδιο θα ηταν αν ζευγαρωνες γκαπυ με μολυ

Έγινε επεξεργασία - GIN
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος πως τα endlers σου ειναι γνησια;

Αυτα που κυκλοφορουν κατα 99% δεν ειναι κ δεν θα ειναι υβριδια αν τα ζευγαρωσεις με αλλα γκαπυ

Αν ειναι ηδη υβριδια (αφου δεν ειναι 99% γνησια), δεν θα ειναι υβριδια και οι απογονοι τους?

Ή εννοειτε οτι δεν εχει να χασει και τιποτα αν τα αναπαραγει, αφου ειναι ηδη υβριδια?

Αν ναι, ο συνεχομενος υβριδισμος δεν θα φτασει να δημιουργησει σοβαρα προβληματα στο νεο ψαρι τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ηδη υβριδια (αφου δεν ειναι 99% γνησια), δεν θα ειναι υβριδια και οι απογονοι τους?

Ή εννοειτε οτι δεν εχει να χασει και τιποτα αν τα αναπαραγει, αφου ειναι ηδη υβριδια?

Αν ναι, ο συνεχομενος υβριδισμος δεν θα φτασει να δημιουργησει σοβαρα προβληματα στο νεο ψαρι τελικα?

Σε κάποιο άλλο φόρουμ είχα ξεκινησει κάποτε μια ιδιαιτερα επικοδομητική συζήτηση περί υβριδίων.

Εν συντομία: Ο ορος υβρίδιο αναφέρεται σε ζώα τα οποία είναι στείρα (βλ. μουλάρια).

Βάση αυτού τα γκαποέντλερ δεν είναι υβρίδια, αφού δεν είναι στείρα.

Δεν έχει κανένα νόημα η πρόσμιξη των δύο ειδών τα οποία στη φύση ζουν σε διαφορετικές περιοχές.

Κατά τη γνώμη μου τα γκάπυ είναι πολύ πιο όμορφα και φέρουν πολύ πιο ενδιαφέροντες χρωματισμούς.

Έχω μπόλικα γκαποέντλερς (τυχαία τα απέκτησα) και κανένα δεν έχει τους χρωματισμούς των γκάπυ μου.

Δυστυχώς πολλα θηλυκά εντλερ μπερδευονται με γκάπυ, κάπως έτσι απέκτησα τα δικά μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ηθικό να ''παίζουμε'' με διασταυρώσεις ζώων

Ρε παιδια τώρα τελέυταία σε πολλά πετ σοπ βλέπω συνέχεια balloon ramirezi.Τι μόδα είναι αυτη :) .Ποιος σχετικός με το χόμπι θα μπορουσε να αγοράσει ένα τοσο άσχημο ψάρι απο το να πάρει έναν ''βασιλικό'' ram

Link to comment
Share on other sites

Σε καποιους αρεσουν τα μπαλουν κ τα παιρνουν.

Μην ξεχναμε πως τα ψαρακια δεν φταινε σε τπτ αν εμας μας μπαινουν διαφορες ¨ιδεες¨ κ κανουμε πειραματα.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος πως τα endlers σου ειναι γνησια;

Αυτα που κυκλοφορουν κατα 99% δεν ειναι κ δεν θα ειναι υβριδια αν τα ζευγαρωσεις με αλλα γκαπυ

Υβριδιο θα ηταν αν ζευγαρωνες γκαπυ με μολυ

Πως υπολογίστικε το 99%??? Που κυκλοφορούν τόσα πολλά μη γνήσια endlers??? Εγώ και τουλαχιστον καμιά δεκαριά ακόμα άτομα που γνωρίζω έχουμε γνήσια... οι άλλοι 990 με τα μη γνήσια ποιοί είναι??

Όπως έγραψε ο φίλος cpapakon, υβρίδια προκύπτουν πιο εύκολα με θηλυκά endlers και αρσενικά guppy. Υπάρχουν χομπίστες στο εξωτερικο που προσπαθουν να βγάλουν εντυποσιακά υβρίδια και να τα χρυσοπουλήσουν. Κάτι τέτοιο θεωρείται και το Fancy guppy με μεταλικά χρώματα σαν τα endlers. Από τέτοιες ενέργειες όσα ψάρια δεν ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις των δημιουργών τους θανατώνονται. Από τα υβρίδια αυτά σπάνια προκύπτει μικρό σαν τους γονείς τους και έτσι ο δημιουργός του έχει χρόνο να βγάλει κάτι νέο προς αντικατάσταση του παλιού ‘μοντέλου‘. Προσωπικά δεν νομίζω ότι είναι σωστό να πειραματιζόμαστε με υβρίδια... κράτα στο ενυδρείο σου endlers ή guppy...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...