Jump to content

Πεθανε ο Αστακος μου Γατι?


Recommended Posts

Καλησπερα καλη μου φιλοι.Οπως καθε πρωι ξυπνισα στης 5,30,ειδα την ανατολη (που ειναι πιο ωραια απο την δυση),μετα πηγα ταισα τα 3 σκυλια μου,της κοτες μου (πηρα και 4 αυγα :) ),ανεβηκα να ταισω και τα ψαρακια μου.Εφθασα στο μεγαλο ενυδρειο μου να ταισω της αφρικανες μου και βλεπω στο μικρο ενυδρειο αυτο.Καταλαβενεται την στεναχωρια που πειρα.Το ιστορικο εχει ως εξεις.

Πριν μια εβδομαδα καταλαβα οτι θα κανει αλλαγη,και στην ρουτηνα δεν τον πειραξα καθολου,δεν εβαλα ουτε σκουπα,γιατιλερωνει πολυ.Πριν 2 μερες εκανε την 6 αλλαγη κανονικα στο κεντρο του ενυδρειου(γιατι ειναι μονος και νιωθει ασφαλεια)και εκτοτε ηταν στη φωλια του.Χθες εκανα και στο μεγαλο,και στο μικρο την κανονικη ρουτινα.Εβαλα σκουπα και επιδη ειχε 15 μερες να το καθαρισω ,εβγαζε πολυ βρωμα,αλλα και κατι που ηταν σαν βλενα ασπρη σε ολο το ενυδρειο.Πιθανον να εβγαλε καποια ζουμια με την αλλαγη,αλλα επιδη εχω χρονια αστακους πρωτη φορα ειδα κατι τετοιο.(Αν ξερει κανεις ας μου πει)Αυτος ηταν καθολη την διαρκεια μεσα στην φωλια του,δεν τον πειραξα καθολου,ουτε καθαρισα εκεινο το σημειο.Η μετρισεις μου ηταν τελειες.ΤΗν μονι κουτσουκελα που εκανα ηταν,με παρεσυρε η βρωμα και η βλενα ,και πεταξα το 60% του νερου εξω,ενω κανονικα αλλαζω το 30%.

Μπορειτε να μου δωσετε μια εξηγηση.

Υ.Γ 1-Ηταν η πρωτη μου φωρα που καταφερα να κανω 6 αλλαγες (γιατι σε παλαιοτερο κοινονικο ενυδρειο αληλοτρωγοντουσαν.

Υ.Γ 2-Μεσα στην στεναχωρια μου,σκευτηκα ενα στραβαδι ,και ειπα να του δειξω τι τερας πηρε,και θα του το παρουσιαζα στο θεμα του.Αλλα μπα.Στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα.

Ηπρωτη φοτο ειναι.Το κελυφος πρι αλλαξει και μετα τι εγινε.Και η δευτερη δειχνει οτι ο αστακος μαζι με της καραιες του φτανει στους 28 ποντους.Καταλαβες τωρα?

Link to comment
Share on other sites

είναι φυτεμένο ? μήπως εριξες λίπασμα

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

είναι φυτεμένο ? μήπως εριξες λίπασμα

Οχι φιλε μου.Το μονο που εχει ειναι ενα ξυλο,για να μαλακωσει το νερο.Αλλα αυτο το ειχα και πριν.

Link to comment
Share on other sites

μήπως παραταίστηκε ή δεν ταΐστηκε καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Πριν την αλλαγη 2 μερες ειχε να του ριξω τροφη,γιατι εκρινα απο την προηγουμενη μου εμπιρεια,οτι χανωντουσαν για μια εβδομαδα,και δεν ετρωγαν τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Και επιδη το ενυδρειο εναι μικρο 54 λτ,μι μου ενεβει καμια αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην εχω,καποια συγκεκριμενη εξηγηση,θα πω την δικια μου αποψη,ετσι για να υπαρχει,και εγω τουλαχιστον αν ξανα βαλω αστακο θα το τηρησω.

Δεν νομιζω η μεγαλη αλλαγη να εκανε την ζημια.Η ζημια εγινε διοτι ο αστακος ειχε αλλαξει πριν 24 ωρες,και το κελυφοσ του ηταν ακομα μαλακο.Οποτε βαζοντας καινουργιο και πολυ φρεσκο νερο,και με την αλλαγη της θερμοκρασιας,οντας αυτος πολυ ευαισθητος στο δερμα,μαζι με καποια χημικα συστατικα του νερου,τον σκοτωσα.

Και το συμπερασμα που βγαζω ειναι.Ποτε δεν πρεπει να κανουμε αλλαγες νερου,ειδικα σε μικρα ενυδρεια,οταν ο αστακος μας εχει κανει προσφατα την αλλαγη του.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα Κιχλιδάτε... :) ... Συμβαίνουν αυτά όμως. Πολύ λογική η εξήγηση που έδωσες και σίγουρα, αυτή σου η δημοσίευση, θα βοηθήσει και άλλους φίλους των αστακών!

Link to comment
Share on other sites

Για να μην εχω,καποια συγκεκριμενη εξηγηση,θα πω την δικια μου αποψη,ετσι για να υπαρχει,και εγω τουλαχιστον αν ξανα βαλω αστακο θα το τηρησω.

Δεν νομιζω η μεγαλη αλλαγη να εκανε την ζημια.Η ζημια εγινε διοτι ο αστακος ειχε αλλαξει πριν 24 ωρες,και το κελυφοσ του ηταν ακομα μαλακο.Οποτε βαζοντας καινουργιο και πολυ φρεσκο νερο,και με την αλλαγη της θερμοκρασιας,οντας αυτος πολυ ευαισθητος στο δερμα,μαζι με καποια χημικα συστατικα του νερου,τον σκοτωσα.

Και το συμπερασμα που βγαζω ειναι.Ποτε δεν πρεπει να κανουμε αλλαγες νερου,ειδικα σε μικρα ενυδρεια,οταν ο αστακος μας εχει κανει προσφατα την αλλαγη του.

Είχες ρίξει αντιχλώριο πριν βάλεις το νερό μέσα, ή αφού το έβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Είχες ρίξει αντιχλώριο πριν βάλεις το νερό μέσα, ή αφού το έβαλες?

Ναι ειχα ριξει .Ολα ηταν κανονικα.Και σημερα το πρωι εκανα και αλη μετριση.Ειπα μπας και αλλαξε κατι με την αλλαγη,αλλα ολα ηταν κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειχα ριξει .Ολα ηταν κανονικα.Και σημερα το πρωι εκανα και αλη μετριση.Ειπα μπας και αλλαξε κατι με την αλλαγη,αλλα ολα ηταν κανονικα.

Επισης στο νερο μου δεν εχω καθολου χλοριο,γιατι ειναι απο γεωτριση.

Link to comment
Share on other sites

Γεώτρηση ε;

Για ανάλυση το έχεις πάει σίγουρα, μήπως έχεις αυξημένο κάποιο παράγοντα;

Άμα την έχεις πρόχειρη μπορείς να την γράψεις;

Link to comment
Share on other sites

Γεώτρηση ε;

Για ανάλυση το έχεις πάει σίγουρα, μήπως έχεις αυξημένο κάποιο παράγοντα;

Άμα την έχεις πρόχειρη μπορείς να την γράψεις;

Το ιδιο νερο το βαζω και στης αφρικανες μου.Εκανα μετρισης,και το μονο παραπανω που εχω ειναι τα νιτρικα μου.Εναι 10.Αλλα τον ειχα με αυτο το νερο 5 μηνες.Τωρα του πειραξε?

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο νερο το βαζω και στης αφρικανες μου.Εκανα μετρισης,και το μονο παραπανω που εχω ειναι τα νιτρικα μου.Εναι 10.Αλλα τον ειχα με αυτο το νερο 5 μηνες.Τωρα του πειραξε?

Μπορεί κάτι να συσσωρεύτηκε....

Κάποιος χαλκός, ή άλλο μέταλλο.

Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να πέθανε έτσι στα καλά καθούμενα.

Εκτός άμα εριξες απότομα 3-5 βαθμούς την θερμοκρασία...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάτι να συσσωρεύτηκε....

Κάποιος χαλκός, ή άλλο μέταλλο.

Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να πέθανε έτσι στα καλά καθούμενα.

Εκτός άμα εριξες απότομα 3-5 βαθμούς την θερμοκρασία...

Την ιδια μερα εκανα ρουτινα και στο μεγαλο ενυδρειο και ολα ειναι ενταξει.Οσο για την θερμοκρασια,μαλλον αυτο πρεπει να ειναι,γιατι πριν μια εβδομαδα ειχα 29-30 βαθμους και προχτες ειχε πεσει στους 26 β,εβαλα και εγω πολυ νερο και το εριξα πιο πολυ.Δεν κοιταξα βεβαια το θερμομετρο,και εκει εγινε η ζημια μαλλον.Αλλη εξηγηση δεν μπορω να δωσω.Κρατησα ενα μπουκαλι νερο για να το δωσω καπου να μου πουν κατι αλλα εδω ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα.Δεν εχω πολλες ελπιδες.

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια μερα εκανα ρουτινα και στο μεγαλο ενυδρειο και ολα ειναι ενταξει.Οσο για την θερμοκρασια,μαλλον αυτο πρεπει να ειναι,γιατι πριν μια εβδομαδα ειχα 29-30 βαθμους και προχτες ειχε πεσει στους 26 β,εβαλα και εγω πολυ νερο και το εριξα πιο πολυ.Δεν κοιταξα βεβαια το θερμομετρο,και εκει εγινε η ζημια μαλλον.Αλλη εξηγηση δεν μπορω να δωσω.Κρατησα ενα μπουκαλι νερο για να το δωσω καπου να μου πουν κατι αλλα εδω ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα.Δεν εχω πολλες ελπιδες.

Η θερμοκρασία θα ήταν κατά 70% πιστεύω..

Δεν πειράζει, τα παθήματα γίνονται μαθήματα :)

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία θα ήταν κατά 70% πιστεύω..

Δεν πειράζει, τα παθήματα γίνονται μαθήματα :P

Εχεις δικιο.Εμαθα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...