Jump to content

Αλγη


thoba

Recommended Posts

Καλησπερα εχω ενα ενυδρειο 30 λιτρα εχω μεσα 3 νεον (ειχα αλλα τρεια αλλα παιθαναν απο ζεστη θα βαλω αλλα 3 μεσα στη επομενη βδομαδα)εχω παρατηρηση στα τζαμια απο την μεσα πλευρα αλγη,αν την οναμαζω καλα ,θα ηθελα να μου πειτε αν θα μπορουσα να βαλω καποιο ψαρακι για να αντιμετοπισω αυτο το θεμα η καποιο αλλο τροπο αντιμετοπισης.

post-18848-1283447275_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

απο τη φωτο δεν φαινεται καλα τι ειδος αλγη ειναι. ειναι καφε? ειναι προσφατα στημενο το ενυδρειο? εχεις φυτα? φωτισμος? φωτοπεριοδος? τι φιλτρο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

απο τη φωτο δεν φαινεται καλα τι ειδος αλγη ειναι. ειναι καφε? ειναι προσφατα στημενο το ενυδρειο? εχεις φυτα? φωτισμος? φωτοπεριοδος? τι φιλτρο εχεις?

Το χρωμα θα το χαρακτηριζα ελαφρη καφε.Το ενυδρειο δρησκετε σε λιτουργεια απο τα μεσα του απριλη το σημειο που εντοπιζετε η αλγη ειχα βαλει καποιο φυτο πριν καιρο(τοτε περιπου εφανηστηκε η αλγη) αλλα δεν επιασε και το αφερασα αυτη την στιγμη δεν εχω καποιο φυτο η αντικειμενο μεσα .Την τελευταια περιοδο δεν αναβα το φως(15με 25 μερες περιπου)

Συνηφως τ φως το αναβω γυρως τς 7 το απογευμα και το σβηνω στς 12 το βραδυ.Φιλτρο 450 λιτρα ανα ωρα .

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου κατα πασα πιθανοτητα ειναι καφε αλγη και τρωγεται απο σαλιγκαρια zebra snail και τον πλεκο ancistrus. επισης μπορεις και με ενα καθαρο πανι να την αφαιρεσεις απο το ενυδρειο σε καποια αλλαγη νερου που θα κανεις. να σου πω οτι δεν πρεπει να αφηνεις το ενυδρειο χωρις φως και ειδικα για τοσο μεγαλο διαστημα ειναι λογικο να πιασεις καποιο ειδος αλγεων. τα φυτα ειναι ανταγωνιστες πολλες φορες της αλγης και καλο ειναι να εχεις. ειδικα κανενα ευκολο, οπως κερατοφυλλο που τρωει και τα νιτρικα...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑι εγω εως τωρα με καποιο πανακι την σκουπιζα .Επισης αυτο που λες για πλεκο το σκευτηκα και εγω αλλα με φοβιζει οτι μεγαλωνει αρκετα και οτι δεν γνωριζω το ποσο γρηγορα θα μεγαλωσει.Τωρα οσο αφορα κερατοφυλλο οπου και αν ρωτησα δεν βρηκα.

Link to comment
Share on other sites

βαλε αγκελια για το κερατοφυλλο να σου δωσει καποιος χομπιστας δωρεαν. εγω πεταω κανα κιλο καθε μηνα...

ο πλεκο που σου ειπα ειναι ο πρωην sp3 και γινεται μεχρι 10 εκατοστα. σε 30 λιτρα ισως να μπορει να ζησει, το προφιλ λεει 50 λιτρα για ενα ζευγαρι...οποτε υπαρχει περιπτωση να μπορει να ζησει στο ενυδρειο σου. αν οχι...zebra snails και θα με θυμηθεις!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστο θα το ψαξω για το λπεκο που αναφερεις μειπως θα μπορουσες να αναφερεις καποιο χαρακτηριστεικο ετσι ωστε να το ξεχωρισω γιατι οπως ξερουμε στα πετσοπ ολα γληφτες τα λενε και κατι ακομα πρεπει ναβαλω ζευγαρι η ενα ειναι αρκετο?.Τωρα οσο αφορα για το κερατοφυλλο υπαρχη ο αρνητηκος παραγοντας οτι ζω σε ενα χωριο της καβαλας και δεν εχω προσεξει καποιο αλλο ατομο απο την περιοχη ευχαριστο παντως για την προταση

Έγινε επεξεργασία - thoba
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστο θα το ψαξω για το λπεκο που αναφερεις μειπως θα μπορουσες να αναφερεις καποιο χαρακτηριστεικο ετσι ωστε να το ξεχωρισω γιατι οπως ξερουμε στα πετσοπ ολα γληφτες τα λενε και κατι ακομα πρεπει ναβαλω ζευγαρι η ενα ειναι αρκετο?.Τωρα οσο αφορα για το κερατοφυλλο υπαρχη ο αρνητηκος παραγοντας οτι ζω σε ενα χωριο της καβαλας και δεν εχω προσεξει καποιο αλλο ατομο απο την περιοχη ευχαριστο παντως για την προταση

να ο πλεκο http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=479

ναι το ειδα οτι λες καβαλα, αλλιος θα σου εδινα εγω :)

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορίες για τον ancistrus μπορείς να βρεις εδώ...

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1024

δεν ενδείκνυται όμως για ένα ενυδρείο μικρό σαν το δικό σου...

γνώμη μου να πας σε σαλιγγάρι ή να βρεις ποιά είναι η αιτία της άλγης. Με κάποιες μικρές διορθώσεις στο ενυδρείο σου μπορεί να πετύχεις την ισορροπία που χρειάζεται.

όσο για φίλους συνχομπίστες από την Καβάλα, μπορείς να βρεις πολλούς μέσα στο φόρουμ.

Καλή συνέχεια! :)

@pozeras13, το λινκ που παραθέτεις δεν είναι για τον sp3...

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε το δευτερο προφιλ που σου εδωσαν ειναι για τον συγκεκριμενο πλεκο. συμφωνο απολυτα στη λυση του σαλιγκαριου για αυτα τα λιτρα :)

Link to comment
Share on other sites

)

@pozeras13, το λινκ που παραθέτεις δεν είναι για τον sp3...

ναι φιλε πατησα αναζητηση και μολις ειδα τη μουρη του νομιζα ειναι αυτος. μολις το διαβασα ειδα οτι ειναι αυτος που του παραθεσες! :)

Link to comment
Share on other sites

να βρεις ποιά είναι η αιτία της άλγης. Με κάποιες μικρές διορθώσεις στο ενυδρείο σου μπορεί να πετύχεις την ισορροπία που χρειάζεται.

Δηλαδη ?

Τα σαλιγκαρια σε τι αριθμο ειναι καλα αν πω να βαλω?

Έγινε επεξεργασία - thoba
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ?

Τα σαλιγκαρια σε τι αριθμο ειναι καλα αν πω να βαλω?

για τα λιτρα σου 2 ειναι καλα. μην ξεχνας τα σαλιγκαρια τα μετραμε κανονικα στην ιχθυοφορτωση...

ο φιλος που σου λεει πολυ σωστα για την ισοροπια ενοει να βρεις ποσο θα ταιζεις, ποσο φωτισμο θα εχεις, με τα φυτα πως θα παει, αλλαγες νερου κτλ... να σε ρωτησω: φωτισμο εχει το ενυδρειο στο καπακι του? ποσα βατ? και αμα μπορεις δες και ποσα κελβιν..

Link to comment
Share on other sites

Εχει φωτισμω στο καπακι δεν ξερω ποσο ειναι δεν λεει αλλα απο οτι θυμαμε απο εκει που το πειρα νομιζω ειναι καπου στα 2 βατ

Link to comment
Share on other sites

Εχει φωτισμω στο καπακι δεν ξερω ποσο ειναι δεν λεει αλλα απο οτι θυμαμε απο εκει που το πειρα νομιζω ειναι καπου στα 2 βατ

φιλε δεν νομιζω να ειναι τοσο, γιατι ειναι πολυ λιγο. ενα ενδεικτικο νουμερο για τα λιτρα σου ειναι 10-15 βατ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω οπωςλεω και πιο επανω δεν αναφερει καπου οτι μου ειπα ο ανθρωπος αυτα λεω.

Έγινε επεξεργασία - thoba
Link to comment
Share on other sites

κοιτα αν ειναι μονο 2 βατ αυτος ειναι ενας πολυ σοβαρος λογως για να αντιμετωπιζεις αλγες. αν μπορεσεις να βγαλεις τη λαμπα και να δεις καποια στιγμη μας λες... αληθεια τι μαρκα ειναι το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω να σου πω δεν το πηρα μεσα σε καποιο κουτι το ειχε τοποθετημενω στη βιτρινα και το πηρα οπως ηταν.Παιζει ρολο η μαρκα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω να σου πω δεν το πηρα μεσα σε καποιο κουτι το ειχε τοποθετημενω στη βιτρινα και το πηρα οπως ηταν.Παιζει ρολο η μαρκα?

απλα μηπως το βρισκαμε ποιο ειναι και βλεπαμε τι φωτισμο εχει, για κανενα αλλο λογο...

Link to comment
Share on other sites

Τι μαρκα μηπως θα μπορουσαμε να τη βρουμε μεσω του Θερμοστατη η του φιλτρου γιατι και αυτα ηταν μεσα στο ενυδρειο οταν το πηρα?

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι οποιεσδηποτε μαρκες δυστυχως...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι δύσκολο να τα βρεις. :)

Ειναι τα σαλιγκαρια που εχουν συνηθες τα καταστηματα ?διοτι σε μια επισκεψη πριν λιγο καιρο που ειχα σε ενα καταστημα που χαζεψα λιγο στα ψαρια που ειχαν προσεξα οτι ειχαν σαλιγκαρακια αλλα οχι με το ονομα τους αλλα με την ταμπελα σαλιγκαρια.Ποσο περιπου κοστιζουν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...