Jump to content

Το μονομαχοενυδρείο μου (παρουσίαση)


Freeman

Recommended Posts

Τρεχει εδώ και 4 μήνες περίπου στρωμένο με μπόλι

Διαστάσεις: 25*25*30 (dennerle nano cube 20L)

Κατηγορία:betta tank

Φυτά:

lilaeopsis brasiliensis

lobelia cardinalis

Ammania gracilis

Java moss

Mini Pelia

Ψάρια:veiltail betta

Σαλιγκάρια: 1 zebra snail και ένα άγνωστης ταυτότητος

Διακοσμητικά υλικά:Ξύλο mopani,ασπρη άμμος carat 6

Φόντο:βαμμένος μάυρος

Φωτισμός:9 watt λάμπα και φωτιστικό dennerle

Moonlight απο e-bay (6 ευρώ) τοποθετιμένο με πατέντα στο καπάκι

Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες

Φίλτρο:Micron 200l/h ριθμισμένο στην πιο χαμηλή ροή.Γεμάτο με substrat pro.

Καθαρισμός φίλτρου καθε ποτέ.Γενικά είμαι της λογικής αν δεν σε πειράζει μην το ενοχλήσεις.Μονο 1-2 φορές το έβγαλα έξω και το κούνησα γιατι έιχε μπουκώσει

Θερμοστάτης: Eheim 25 watt (στο ντουλάπι ακόμα)

Λίπανση: Seachem flourish,Seachem Excel,Tetra cripto ταμπλέτες

Παροχή CO2:DIY

Ανεμιστηράκι DIY που κρατά την θερμοκρασία σε χαμηλά επίπεδα

Παράμετροι:

pH:7,5

Γενική σκληρότητα (GH):14 (λόγο συμπλήρωσης της εξάτμισης με νερό βρύσης)

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):25

Αλλαγές νερού:30% εβδομαδιαία μεχρίση τύρφης σε κουβά προετοιμασίας

Θερμοκρασία:26

Στο ενυδρείο μπαίνουν τακτικά και φύλλα catappa τα οποία τα αφήνω να λιώσουν τελείως για να σχηματιστεί αυτη η λάσπη στον βυθό που θυμίζει βιοτοπικό

Διατροφή μονομάχου:

Tropical betta

Trorical Spirulina Granules

Sera Vipagran

Tropical Betta Granulat

Sera bloodworms

Tetra Pro vegetable

Live Grindal worms

Sera fishtamin

Οι τροφές αυτές εναλλάσονται καθημερινά.Ταίζω περίπου 3-4 φορές την μέρα απο 2-3 μπουκίσες την φορά με μια διαφορετική τροφή.Ποτέ δεν του έχει φουσκώσει η κοιλιά.Πιστευω πως είναι πολύ καλύτερο να σπάς τα γευματα απο το να τον στουμπώνεις σε 1 φορά

Οπως είδατε χρισημοποιώ αρκετές τροφές φυτικής προέλευσης γνωρίζωντας πως οι μονομάχοι είναι απο την φύση τους δυσκοιλιοι

Και τωρα οι φωτο :)

DSC02870.jpg

DSC02869.jpg

DSC02880.jpg

DSC02886.jpg

DSC02871.jpg

DSC02893.jpg

DSC02873.jpg

DSC02887.jpg

DSC02888.jpg

DSC02884.jpg

DSC02876.jpg

DSC02882.jpg

DSC02891.jpg

DSC02892.jpg

Eδώ βλέπετε την πατέντα με το ανεμιστηράκι και το moonlight

DSC02881.jpg

DSC02904.jpg

DSC02906.jpg

Finito la musica



:P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραία δουλειά,ευτυχισμένος ο ψάρης σου :) !Στην 11η φώτο το ψάρι βρίσκεται σε κατάσταση επίθεσης,εαν είναι ολομόναχο στο ενυδρείο τότε μάλλον καθρεφτίζει και βλέπει το είδωλο του στα τοιχώματα.Καλό θα ήταν να το κοιτάξεις.Το moonlight μου φάινεται υπερβολικό... :P

Link to comment
Share on other sites

φιλε τι να σου πω? ειναι το πιο αψεγαδιαστω ενυδρειο για μονομαχους που εχω δει απο τοτε που γραφτηκα στο φορουμ. μια χαρα τα λιτρα, ο ψαρις πανεμορφος, το moonlight φοβερο, το ζεμπρα σαλιγκαρι η καλυτερη επιλογη, απο φιλτραρισμα κορυφη, φυτεμα μου αρεσει πολυ. προιοντα τροφης και για τα φυτα τελεια! η αμμος σωστοτατη, τυρφη, φυλλα τελεια! αψογος φιλε!!! δεν λεω και εις ανωτερα, γιατι δεν βλεπω να μπορει να παει!!!

απλα :) απο τους πιο τυχερους μονομαχους του εμποριου, να το χαρεις!!

ερωτησεις: το καπακι καλυπτει ολη την επιφανεια?

ph = 7,5 παρολη την τυρφη, τα φυλλα και το διοξειδιο? ποσο εχει η βρυση?

και παλι συγχαρητηρια!!!

Link to comment
Share on other sites

ph = 7,5 παρολη την τυρφη, τα φυλλα και το διοξειδιο? ποσο εχει η βρυση?

και παλι συγχαρητηρια!!!

Ευχαριστώ για τα καλα σου λόγια.Η βρύση έχει 8.Μαλλον πρέπει να αυξήσω τον χρόνο παραμονής της τύρφης στον κουβά :thumbup:

+ το καπάκι το έχω βγάλει για την φωτογράφιση.Μια φορα το ειχα ξεχάσει και τσούπ έξω ο ψάρις.Παλι καλα που είμουν δίπλά στο pc και τον είδα

Ωραία δουλειά,ευτυχισμένος ο ψάρης σου :) !Στην 11η φώτο το ψάρι βρίσκεται σε κατάσταση επίθεσης,εαν είναι ολομόναχο στο ενυδρείο τότε μάλλον καθρεφτίζει και βλέπει το είδωλο του στα τοιχώματα.Καλό θα ήταν να το κοιτάξεις.Το moonlight μου φάινεται υπερβολικό... :blush:

Του είχα βάλει καθρεφτάκι γαι να φουντώσει και να βγάλω μια καλή πόζα :P

Το moonlight είναι όντος έντονο αλλα έχει πολύ φάση οταν κλείνω τα φώτα και το ανάβω.Πολύ εφετζίδικο ;)

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το έχω δει από κοντά το ενυδρείο, το moonlight δεν νομίζω πως είναι υπερβολικό.

Στην πραγματικότητα είναι πολύ πιο ωραίο απ' ότι στην φωτογραφία! Πίστεψέ με!

pozera13: Η βρύση έχει pH 8, και το καπάκι καλύπτει νομίζω όλη την επιφάνεια.

Και μιας και πόσταρα, ας αφήσω και εγώ το σχόλιο μου. Αν και τα έχω πει και από κοντα!

Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Ο !

:):P;):blush::thumbup::helpsmilie::helpsmilie:

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο μπραβο τυχερος ειναι ο ψαρι σου με τετοιο σπιτι.για το moonlight συμφωνω ειναι πολυ εντονο. :)

Link to comment
Share on other sites

ο πιτσιρικας βρισκεται σε σουιτα Α' κλασης πολλωωωωωων αστερων!!! φροντισε να περασει καλα καποιο βραδυ με τη καταλληλη παρεα!

συγχαρητηρια και απο μενα για το εργο τεχνης σου. καταπληκτικο!

απο αυτο που φαινεται στη φωτο, θα συμφωνησω με τον Νικ για το μουνλαιτ! φυσικα απο κοντα βλεπεις καλυτερα!

οσο για το κολπο σου με το καθρεφτακι.... ελιωσα!

Link to comment
Share on other sites

ο πιτσιρικας βρισκεται σε σουιτα Α' κλασης πολλωωωωωων αστερων!!! φροντισε να περασει καλα καποιο βραδυ με τη καταλληλη παρεα!

Ενοείται οτι ο κύριος στο μέλλον θα βρεί το ταίρι του απλά φέτος δεν έχω τον χρόνο δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου μου αρεσει πολυ που τα φυτα και γενικα το στυσημο ειναι λιγο αχουρι :):P;) Μου αρεσει το moonlight εαν και εχει εντονο χρωμα.

8 ωρες αναβει το φως και το moonlight μαζι?

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίο το ενυδρειάκι σου! :)

να το χαίρεσαι!

για το moonlight κι εμένα μου φαίνεται έντονο, αλλά στην τελική εσύ το βλέπεις κάθε μέρα, οπότε εσύ σίγουρα ξέρεις και μπορείς να κρίνεις καλύτερα από εμάς που βλέπουμε μόνο μια φωτογραφία...

Link to comment
Share on other sites

Eιναι λιγο αχουρι βεβαια (ακαταστατο) :P;) αλλα ωραιο αχουρι !!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου μου αρεσει πολυ που τα φυτα και γενικα το στυσημο ειναι λιγο αχουρι :):P;) Μου αρεσει το moonlight εαν και εχει εντονο χρωμα.

8 ωρες αναβει το φως και το moonlight μαζι?

Ευχαριστώ ρε Γιώργαρε.Το moonlight δεν το έχω βάλει σε χρονιδιακόπτη ,απλά το ανάβω όταν σκοτεινιάσει και είμαι δίπλα στο PC (η 8αρα λάμπα κανονικά 8ωρο).Σκεφτομαι να πάρω και δευτερο χρονοδιακόπτη για να ανοίγει 1-2 ώρες πρίν και μετα του κύριου φωτισμού :thumbup:

Σήμερα αναμένεται και βιντεάκι :blush:

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

:):P;) Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου.Τωρα που πεθανε ο αστακος μου με βαζεις σε σκεψεις :blush: Αλλα με τετοια νερα χλωμο το βλεπω,Μπραβο.
Link to comment
Share on other sites

:):P;) Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου.Τωρα που πεθανε ο αστακος μου με βαζεις σε σκεψεις :blush: Αλλα με τετοια νερα χλωμο το βλεπω,Μπραβο.

Γιατι τι εχει το νερο σου?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τι εχει το νερο σου?

Εχει υψηλο PH και Ν0 3-10,αλλα ας μι χαλαμε του φιλου το ποστ.Θα τα πουμε αλλου. :)

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό το ενυδρειο! :)

Όσο για το moonlight, ελπιζω να μην το αφήνεις πάνω από 4 ώρες αφού κλείνεις το φως..

Μου άρεσε η ένταση, το χρώμα με χαλάει :P

P.S. Tα NΟ3 δεν πειράζει να ξεφύγουν λίγο, είναι φυτεμένο το ενυδρειο..

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Να και το βίντεο :blush:

1)Αυτό το ασπράκι που έχει στο δεξί μαγουλο δεν είναι ick είναι ενα λέπι που του κρέμεται :P

2)Το μικρό βαζάκι δίπλα το έκανα σε στίλ δισκάδικο με ανάποδα ξύλα.Μιας και δεν μπορω να βάλω δίσκος εκει μέσα ;) έβαλα σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες

3)Music: Whish you were here - Pink Floyd :)

Απολάυστε το

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με τρελαίνουν οι μονομάχοι. Πολύ θα ήθελα να έχω 5-6 ας πούμε σε μια μονομαχιέρα.. Όσο για το δικό σου, απλά καταπληκτικό, και πάρα μα πάρα πολύ μου άρεσε..

Μπράβο σε όσους βγάζουν τους μονομάχους από τα ποτηράκια και τους δίνουν συνθήκες... :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σε όσους βγάζουν τους μονομάχους από τα ποτηράκια και τους δίνουν συνθήκες... :)

Βασικά ειμαι εντελώς αντίθετος με την αγορά μονομάχου απο ποτηράκι γιατι με αυτό τον τρόπο ενισχύεις και εσυ αυτο το εμποριο ;) .Και οι 2 μονομάχοι που είχα πάρει βρισκονταν σε ενυδρείο.Αλλα αυτό είναι μια μεγάλη συζήτιση που θέλει άλλο θέμα :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...