Jump to content

Πλεγμα για 2213


tsoum

Recommended Posts

Εφτιαξα ενα πλεγμα για το 2213 μου γιτι με το καλαθακι χάνεται πολυτιμος όγκος υλικών. Χρησιμοποιησα μια παλια θηκη οδοντοβουρτσας και το πρασινο πλεγμα που χρησιμοποιείται για τους κήπους.

Εγώ ανησυχώ για το 2ο. Δεν περιεχει συρμα ή τίποτα τετοιο μεσα, αλλα φοβάμαι μην απελευθερώσει καμια τοξικη ουσία.

Θα ανεβάσω μια φωτογραφία αυριο να το δείτε.

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να εχεις καποιο προβλημα , αλλα πως και δεν πηρες ενα διχτακι να βαλεις μεσα το υλικο σου και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έκανα γι΄αυτο αλλα για να κραταει το σφουγγαρι λίγο πιο ψηλα και να κατανεμεται ομοιομορφα το νερό σε όλο το σφουγγαρι. Αλλιως θα περνουσε όλο το νερό μονο απο την περιοχή της εισοδου του φίλτρου και το υπολοιπο σφουγγαρι θα ηταν πρακτικα αχρηστο. Αυτο μπορεί να ακούγεται καλο, αλλα θα βουλωνε αμέσως. "Καλτσα" θα βάλω έτσι και αλλιως.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Οριστε οι φωτογραφίες απο το πλέγμα. Τωρα είναι λίγοπ πιο κοντα τα ποδαράκια, γιατι τα προηγουμενα 3 εκ. ηταν υπερβολικά ψηλα (κι ας μην ακουγεται έτσι)

post-15189-1283506247_thumb.jpg

post-15189-1283506296_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρα ασφαλές; Δεν θελώ να μην δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το φίλτρο δεν έχει καθόλου καλαθάκια τι πρόβλημα υπάρχει;

:)

Δεν πατανε καλα τα σφουγγαρια με αποτελεσμα το νερο να μην περναει σωστα,επισης δεν ξερω αν παλια τα σφουγγαρια του 2213 ηταν πιο μεγαλα γιατι τωρα εφαρμοζουν ισα ισα στο καλαθακι,οποτε αν τα βαλεις χωρις καλαθακι θα ειναι πιο μικρα απο το καδο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πατανε καλα τα σφουγγαρια με αποτελεσμα το νερο να μην περναει σωστα,επισης δεν ξερω αν παλια τα σφουγγαρια του 2213 ηταν πιο μεγαλα γιατι τωρα εφαρμοζουν ισα ισα στο καλαθακι,οποτε αν τα βαλεις χωρις καλαθακι θα ειναι πιο μικρα απο το καδο.

Κυριώς αυτο. Θα περνάει περισσότερο νερό απο ένα σημείο του σφουγγαριού και όχι τόσο πολύ απο το αλλο, και θα βουλώνει πιο γρήγορα, γιατί θα μαζεύονται πολλα σκουππιδάκια σε μικρή περιοχή. Το πλέγμα βοηθάει στην ομοιομορφη διανομή του ακαθαρτου νερού στο σφουγγάρι.

Link to comment
Share on other sites

Δες τι αλλο θα μπορουσες να βαλεις και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...3737&st=140

ποστ #144

Εαν θες εχω ενα κοματι μπορω να σου δωσω για να κανεις δουλεια . :)

Link to comment
Share on other sites

Εισαι Αθηνα δυστυχώς... Εγω με την πατέντα μου δεν έχω κανένα πρόβλημα. Την κατάφερα στην διάμετρο και στο ύψος. Το μόνο που με ανησυχεί είναι μήπως βγάζει τίποτα το πλέγμα.

Το είχαμε πάρει περίπου το 2000 αν θυμάμαι καλά (τοτε μετακομίσαμε) και το είχαμε χρησιμοποιήσει για εσωτερική περιφραξη (βλ. σκύλος). Είχανε περισέψει αρκετα μέτρα και τα είχαμε κρατήσει. Μεχρι πριν 2-3 χρόνια που βγάλαμε τις περιφράξεις δεν είχαν πάθει τίποτα. (σαπισαν οι ξύλινου πασσαλοι στους οποίους στηρίζοταν το πλέγμα) και αυτό με κάνει να πιστεύω πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Ήθελα και μια δευτερη γνώμη όμως.

Link to comment
Share on other sites

Κλασικός ελληνικός τρόπος σκέψης η πατέντα . Σκέψου όμως ότι η eheim είναι μια γερμανική εταιρία κορυφαία στον χώρο της .

Για να έβαλε καλαθάκι σημαίνει ότι έγινε κάποια έρευνα και ότι το εγκατέστησε για να γίνει καλύτερο το προϊών της, όχι για να σε “ρίξει” στον όγκο των υλικών .

Απλά μια σκέψη, γιατί απ ότι βλέπω επικρατεί η φιλοσοφία “κέρδισε χώρο για υλικά με κάθε κόστος “ και η κλασική απάντηση στην ερώτηση “τι φίλτρο να πάρω? “ είναι πάντα “το πιο ακριβό eheim που μπορεί η τσέπη σου “

Δεν λέω ότι έκανες κάτι κακό προς θεού απλά νομίζω ότι πήρες μεγάλο ρίσκο για μικρό κέρδος .

Link to comment
Share on other sites

Ισως δεν εχεις δει το φίλτρο της Eheim το συγκεκριμένο αλλα το καλαθάκι είναι απλα μια απώλεια χώρου. Τα αλλα μοντέλα της σειράς δεν το περιέχουν και περιέχουν την σχαρίτσα. Μα είχα διαβάσει κι ολας οτι αυτο έγινε καθαρα για πρακτικούς λόγους ωστε να μπορείς να το βγάζεις πιο ευκολα και να το καθαρίζεις. Αμα ήταν πιο ευρύχωρο το καλαθάκι φυσιικά και θα το χρησιμοποιούσα.

Οπως όμως διαπίστωσα χάνεις 1,5 λίτρο υλικά. Πριν χωρούσε 2 σφουγγάρια και 1 λίτρο σιποραξ με το ζόρι, τώρα 2 σφουγγάρια και 2.5 λιτρα σιπορα περίπου...

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει το σκεπτικό του "Khilan" είναι σωστό. Πάντα όταν κάνουμε πατέντες πρέπει να αναλογιζόμαστε το κέρδος αλλά και τις θυσίες... :)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω γω... Τι να πω.

Τελικά εγω θα πάρω το παλίο κέρδος! :) Βρήκα την σχαρίτσα εδώ και θα την έχω απο Τετάρτη.

Το θέμα για μένα προσωπικά εχει λήξει. Αν θελει κάποιος μοντερατορας να το κλειδώσει ας το κανει. Νομίζω όμως πως μπορεί να μείνει ανοιχτό για να υπάρχει η πατέντα μου σε περίπτωση που κάποιος θέλει να πάρει ιδεα.

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας. :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...