Jump to content

νεροχελωνάκια σε κινδυνο


Recommended Posts

καλημέρα σε όλους

θα ήθελα να ζητήσω βοήθεια.Εχω παρει εδω κ τρείς μέρες 2 χελωνάκια. Απο τότε δεν εχουν φάει τίποτα. χρειάζομαι βοήθεια τι να κάνω?? είναι πολύ μικρα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

είσαι σε ενυδρειακό φόρουμ όπου δεν γίνεται όλοι να γνωρίζουν από χελωνάκια. Εξάλλου έθεσες το ερώτημα σου πριν μισή ώρα... υπομονή.

:)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

αν θες να σε βοηθήσουμε γράψε περισότερα πράγματα π.χ.

που τις έχεις σε γυάλα ? ενυδρείο χελώνας?

έχει θέρμανση ? φωτισμό? κάπου να στέκονται και να μην είναι συνεχώς στο νερό μεσα.

υπάρχει φίλτρο?

αν οχι κάθε πότε κάνεις αλλαγές στο νερό. τα ουρα τους ειναι τοξικα και επιβαρύνουν το νερό.

αν τις έχεις σε κρύο σημείο γίνονται υποτονικές.

τι τις ταίζεις ?

περιμένουμε περισότερα :)

Link to comment
Share on other sites

Μην φοβασαι, ακομα ψαρωμενες ειναι!

Εγω τις ειχα παρει χειμωνα που ειχε και κρυο και δεν ετρωγαν τιποτα... ηταν και φοβισμενες...

Ριχνε εσυ την τροφη κανονικα και θα φανε.

Θα τρωνε λιγο στην αρχη μεχρι να παρουν τον αερα!

Μην φοβασαι ειναι πολυ ανθεκτικα ζωα, απλα θελουν τον χρονο τους..!

Link to comment
Share on other sites

τα δικα μου οταν τα πηρα τις 5 πρωτες μερες δεν τρωγαν τιποτα,τωρα εχουν γινει σαν τερατα :) ,αν δεν εχεις λαμπα κανονισε να τα βαζεις στο μπαλκονι για καποιες ωρες ωστε να τα χτυπαει ηλιος απευθειας αυτο χρειαζεται τωρα που ειναι μικρα γαι να συνθεσουν βιταμινες και να σκηρυνει το καβουκι τους,βαλτες καπου ηρεμα με αρκετο ηλιο θα χαλαρσουν και θα αρχισουν να τρωνε,εγω ακομη τωρα που εχει ζεστη τις αφηνω ολο την ημερα και το βραδυ στο μπαλκονι δεν παθαινουν τιποτα μην φοβασαι.το μονο που χρειαζονται ειναι αρκετες ωρες ηλιο αν δεν μπορεις να τις βαζεις στον ηλιο αγορασε μια λαμπα θα σου χρειαστει και για τον χειμωνα :P

Link to comment
Share on other sites

Επίσης από μια μικρή εμπειρία που είχα με χελωνάκια. Πρόσεχε γιατί τυφλώνονται εύκολα. Υπάρχει ένα ειδικό κολήριο ( δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά) που τους το βάζεις με σκόπο την αποφυγή της τύφλωσης.

Ελπίζω να βοήθησα.! :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης από μια μικρή εμπειρία που είχα με χελωνάκια. Πρόσεχε γιατί τυφλώνονται εύκολα. Υπάρχει ένα ειδικό κολήριο ( δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά) που τους το βάζεις με σκόπο την αποφυγή της τύφλωσης.

Ελπίζω να βοήθησα.! :)

πολυ σωστα ,αυτο βεβαια το αποφευγεις με την εκθεση τους στον ηλιο η σε καποια καταληλλη λαμπα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης από μια μικρή εμπειρία που είχα με χελωνάκια. Πρόσεχε γιατί τυφλώνονται εύκολα. Υπάρχει ένα ειδικό κολήριο ( δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά) που τους το βάζεις με σκόπο την αποφυγή της τύφλωσης.

Ελπίζω να βοήθησα.! :)

Τα χελωνάκια δεν τυφλώνονται... :P;) πρόκειται για μυκητίαση όπου σχηματίζεται μια βλέννα και οι χελώνες προσωρινά έχουν δυσκολία στην όραση τους.Όσο για το κολλήριο,πρόκειται για διάλυμα βορικού οξέος κατάλληλο για μυκητες και βακτήρια που εμφανίζονται σε όλη την επιφάνεια του σώματος.

Οσο για τα χελωνάκια που δεν τρώνε καλό θα ήταν να έχουμε στη διάθεση μας περισσότερες πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Τα χελωνάκια δεν τυφλώνονται... :):P πρόκειται για μυκητίαση όπου σχηματίζεται μια βλέννα και οι χελώνες προσωρινά έχουν δυσκολία στην όραση τους.Όσο για το κολλήριο,πρόκειται για διάλυμα βορικού οξέος κατάλληλο για μυκητες και βακτήρια που εμφανίζονται σε όλη την επιφάνεια του σώματος.

Οσο για τα χελωνάκια που δεν τρώνε καλό θα ήταν να έχουμε στη διάθεση μας περισσότερες πληροφορίες

Αυτο μπορω να το βρω σε πετ σοπ ? Η περναει απο μονο του ..?

Γιατι η μια την τελευταια εβδομαδα εχει προβλημα με τα ματια της..

Link to comment
Share on other sites

Οι χελωνες θελουν:

Λαμπες για ερπετα με UV ακτινοβολια 5.0 και πανω! Για να φτιαχνουν βιταμινη D3 και να αποροφουν το ασβεστιο. Κοινως εαν δεν εχει UV ακτινοβολια στην ουσια εχει να παρει ασβεστιο στον οργανισμο της απο τοτε που ητανε στο πετ!

Basking spot σε εξωτερικο σημειο απο το νερο. Με θερμοκρασιες 45-50 βαθμων! Αυτο το πετυχενεις με μια λαμπα απλη τυπου σποτ στα 20cm αποσταση απο το βραχακι που ειναι εξω απο το νερο. Αυτο τις βοηθαει να ανεβαζουν την επιθυμητη θερμοκρασια για να χωνευουν.

Επισης! Απο διατροφη ειναι το πιο κυριο οι τροφες που δεινουν τα πετ ειναι ακαταληλες οι χελωνες ειναι πανφαγες στην φυση σε μικρες ηληκιες κυρια τροφη ειναι εντομα που πεφτουν στο νερο. Παρε γρυλους σε κονσερβα! Επισης ταιζε αντιδια και αλλα φρουτα σε μικρες φετουλες. Μπορει να αρνηθει γιατι εχει μαθει να τρωει αλλα πραγματα. Μια καλη τροφη μπορει να ειναι φετουλες απο καρδια βοδινου η χοιρινου ειναι τροφη για εκτακτες αναγκες οπως η δικη σου!

Και σε ΟΛΑ αυτα πρεπει να συμπληρωνεις με βιταμινες-ασβεστιο. 2.0 για ερπετα!

Στο θεμα ματια συνηθως παιζει ρολο η βρωμα του νερου! Οι χελωνες χρειαζονται και αυτες Βιολογια στο νερο τους και ανεβασμενη σκληρωτητα καθως επισης σιγουρα νερο απιονισμενο η απο Οσμωση!

Και κυριως ΠΟΟΟΟΟΛΥ δυνατο φιλτρο καθως οι ακαθαρσιες που βγαζουν 1. Δυαλιετε ενα μεγαλο μερος στο νερο και 2 εκτοξευουν νιτρικα και αμμωνια λες και εχεις ενυδρειο με 10 ψαρια!

Να σας δωσω να καταλαβαιτε μια χελωνα κοκκινομαγουλη ζει κανονικα 50χρονια!!! και γινεται θυριο σε μεγεθος ενω τα περισσοτερα τα εχουμε εμεις 2-3 χρονια.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

Τα πιο πολλα ερπετα Πεθαινουν απο strees οι αλλαγες τοσο στο περιβαλλον οσο και το να την ενοχλεις και να την πιανεις συνεχεια ειναι καθοριστηκες για την υγεια τους.Οτι κανεις στο ενυδρειο τους πρεπει να γινετε με αμμεσοτητα και γρηγοραδα!

Φαντασου τον εαυτο σου να ερχετε ενας γιγαντας και να σε πιανει και να πηγαινει περα δωθε. Εαν δεν πεθανεις απο καρδια... ΘΑ παρακαλας να πεθανεις. Η ψυχολογια του ερπετου ειναι το Α και το Ω.

Σε παρακαλω δρασε γρηγορα και παρε τα παραπανω για ειναι κριμα.

ΤΕΛΟΣ ΜΗΝ ΖΗΤΑΣ ΑΠΟ ΕΝ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΤΕ ΜΕ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΕΡΠΕΤΑ ΜΠΕΣ ΣΤΟ ΣΙΤΕ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕ ΤΑ ΕΡΠΕΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΛΥΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΘΕ ΑΠΟΡΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το θεμα με το να τις βγαλεις στο μπαλκονι να παρουν απο τον ηλιο τα απαραιτητα ειναι σαν να λεμε σε ενυδρεια να μαζευει το νερο της βροχης και να το βαζει στο ενυδρειο του!!!

Ειναι ερπετο και δεν ειναι σκυλος να τα πηγαινεις βολτα.

Ο εξοπλησμος για να ζησουν τα χελωνακια σου μια κανονικη και υγειης ζωη ειναι να εφοδιαστεις αμμεσα με τα παραπανω και να βρεις εξτρα πληροφοριες και caresheet για το ειδος που εχεις το οποιο ειναι red ear slider.

Ο εξοπλησμος για ενα χελωνακι με ενυδρειο, λαμπες κτλ θα σου στοιχισει περιπου 200Ε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το θεμα με το να τις βγαλεις στο μπαλκονι να παρουν απο τον ηλιο τα απαραιτητα ειναι σαν να λεμε σε ενυδρεια να μαζευει το νερο της βροχης και να το βαζει στο ενυδρειο του!!!

Ειναι ερπετο και δεν ειναι σκυλος να τα πηγαινεις βολτα.

Ο εξοπλησμος για να ζησουν τα χελωνακια σου μια κανονικη και υγειης ζωη ειναι να εφοδιαστεις αμμεσα με τα παραπανω και να βρεις εξτρα πληροφοριες και caresheet για το ειδος που εχεις το οποιο ειναι red ear slider.

Ο εξοπλησμος για ενα χελωνακι με ενυδρειο, λαμπες κτλ θα σου στοιχισει περιπου 200Ε.

εδω παμε να βοηθησουμε και το να εχουμε υφος δεν νομιζω οτι βοηθαει,εγω μιλησα απο προσωπικη εμπειρια για τις χελωνες μιας και τις εχω εδω 9 χρονια! ,αν διαβασες αυτα που εγραψα ,δεν νομιζω να αναφερθηκα πουθενα οτι τις βγαζεις απο το ενυδρειο και τις αφηνεις χυμα στο μπαλκονι να κοβουν βολτες σαν σκυλια.....οπως ακριβως ειπες και εσυ αν δεν εχει καποια λαμπα -που ειναι το πιο πιθανο μιας και απο τα πετ σοπ σου δινουν τα χελωνακια χωρις να σου λενε τα βασικα σε μικρα πλαστικα ταπερακια-δεν θα τις εχει δει φως αρκετες μερες οποτε προτεινα να τις βγαλει προσωρινα στο μπαλκονι για να παρουν τα πανω τους(εννοειτε με το ενυδρειακι τους!)

οσο για τα 200Ε μπορει και με πολυ λιγοτερα να αναθρεψει τις χελωνιτσες και να ειναι και υγειεστατες!!

Link to comment
Share on other sites

xeni@ σεβαστή η άποψη καθενός στπ φόρουμ...οι τρόποι του όχι

George1Εαν δεν κάνω λάθος οι χελώνες ζούνε σε ενυδρείο και οχι σε τερραριο και το φορουμ μας ενυδρειακό,αν κάνω λάθος παρακαλώ διόρθωσε με.

Link to comment
Share on other sites

Προθεση μου δεν ηταν να προσβαλω καποιον αλλα να δωσω ενα παραδειγμα για το ποσο λαθος μπορει να ειναι αυτο σε "ενυδρειακη γλωσσα".

Φιλε μου του μιλησα για ενηληκες χελωνες γιατι θελουν και 200λτ ενυδρειο με ολα τα συναφη!!! Σε μικροτερο μεγεθος σαφως τα λεφτα ειναι πολυ λιγοτερα αλλα οταν ο κοσμος περνει χελωνιτσες με 10Ε την μια δεν παει ποτε το μυαλο του οτι μετα απο χρονια θα πρεπει να δωσει πολλα περισσοτερα απο ενα διακοσαρι ευρω.

Το θεμα για το σκυλι επισης δεν πηγαινε σε σενα! Αλλα στους πολλους που επειδη δεν εχουν ιδεα θεωρουν τις χελωνες και τα υπολοιπα ερπετα οπως ιγκουανα ως καποιο κατοικιδιο το οποιο μπορουν να χειριστουν και πιστεψε με να νομιζουν οτι το βγαζουν βολτα λες και ειναι σκυλος.

Δεν ξερω γιατι πηρες προσωπικα τα παραπανω γραφομενα μου εαν ετσι "ακουστηκε το υφος μου" τοτε φταει πραγματικα οτι ο γραπτος λογος δεν θα ειναι ο ιδιος με τον παραπανω.

Nickthefish εχεις απολυτο δικαιο οι χελωνες ζουνε σε ενυδρειο ομως δεν παυουν να ειναι ερπετα και να εχουν αναγκες συμφωνα με αυτα οι οποιες δεν ειναι ιδιες με αυτες τον ψαριων.

Σαφως καποιος που θελει χελωνες (υδροβιες) θα πρεπει να γνωριζει και ενυδρειακα θεματα περι στρωσιμο ενυδρειου αλλαγες κτλ, αλλα περα απο την βιολογια του νερου οι αναγκες του ζωου δεν εχουν ενυδρειακη σχεση.

Τελος το οτι εγραψα να μπει στο φορουμ μου/μας/σας... Γιατι δεν αφορα μονο εμενα το συγκεκριμενο ειναι γιατι εγω ειμαι ο τελευταιος που ασχοληθηκε ποτε με χελωνες εκει μεσα εχουμε ατομα που εξειδικευτηταν στα χελωνοειδη οπως καποιοι απο εσας με μια συγκεκριμενη οικογενεια ψαριων με αναπαραγωγες κτλπ.

Σκοπος μου ητανε να δειξω πως εκει μεσα θα εχει ατομα τα οποια εχουν χελωνες και μπορουν με τον ιδιο τροπο που εδω μεσα μπαινω για να διαβασω μερικα θεματα που περνανε σε επιστημονικο επιπεδο οσον αφορα το ενυδρειο μου το ιδιο αναλυτηκα θα μπορεσει να τα βρει εκει μεσα.

Δεν εχω να προσθεσω κατι περισσοτερο.

Έγινε επεξεργασία - George1
Link to comment
Share on other sites

Οι χελωνες θελουν:

Λαμπες για ερπετα με UV ακτινοβολια 5.0 και πανω! Για να φτιαχνουν βιταμινη D3 και να αποροφουν το ασβεστιο. Κοινως εαν δεν εχει UV ακτινοβολια στην ουσια εχει να παρει ασβεστιο στον οργανισμο της απο τοτε που ητανε στο πετ!

Basking spot σε εξωτερικο σημειο απο το νερο. Με θερμοκρασιες 45-50 βαθμων! Αυτο το πετυχενεις με μια λαμπα απλη τυπου σποτ στα 20cm αποσταση απο το βραχακι που ειναι εξω απο το νερο. Αυτο τις βοηθαει να ανεβαζουν την επιθυμητη θερμοκρασια για να χωνευουν.

Επισης! Απο διατροφη ειναι το πιο κυριο οι τροφες που δεινουν τα πετ ειναι ακαταληλες οι χελωνες ειναι πανφαγες στην φυση σε μικρες ηληκιες κυρια τροφη ειναι εντομα που πεφτουν στο νερο. Παρε γρυλους σε κονσερβα! Επισης ταιζε αντιδια και αλλα φρουτα σε μικρες φετουλες. Μπορει να αρνηθει γιατι εχει μαθει να τρωει αλλα πραγματα. Μια καλη τροφη μπορει να ειναι φετουλες απο καρδια βοδινου η χοιρινου ειναι τροφη για εκτακτες αναγκες οπως η δικη σου!

Και σε ΟΛΑ αυτα πρεπει να συμπληρωνεις με βιταμινες-ασβεστιο. 2.0 για ερπετα!

Στο θεμα ματια συνηθως παιζει ρολο η βρωμα του νερου! Οι χελωνες χρειαζονται και αυτες Βιολογια στο νερο τους και ανεβασμενη σκληρωτητα καθως επισης σιγουρα νερο απιονισμενο η απο Οσμωση!

Και κυριως ΠΟΟΟΟΟΛΥ δυνατο φιλτρο καθως οι ακαθαρσιες που βγαζουν 1. Δυαλιετε ενα μεγαλο μερος στο νερο και 2 εκτοξευουν νιτρικα και αμμωνια λες και εχεις ενυδρειο με 10 ψαρια!

Να σας δωσω να καταλαβαιτε μια χελωνα κοκκινομαγουλη ζει κανονικα 50χρονια!!! και γινεται θυριο σε μεγεθος ενω τα περισσοτερα τα εχουμε εμεις 2-3 χρονια.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

Τα πιο πολλα ερπετα Πεθαινουν απο strees οι αλλαγες τοσο στο περιβαλλον οσο και το να την ενοχλεις και να την πιανεις συνεχεια ειναι καθοριστηκες για την υγεια τους.Οτι κανεις στο ενυδρειο τους πρεπει να γινετε με αμμεσοτητα και γρηγοραδα!

Φαντασου τον εαυτο σου να ερχετε ενας γιγαντας και να σε πιανει και να πηγαινει περα δωθε. Εαν δεν πεθανεις απο καρδια... ΘΑ παρακαλας να πεθανεις. Η ψυχολογια του ερπετου ειναι το Α και το Ω.

Σε παρακαλω δρασε γρηγορα και παρε τα παραπανω για ειναι κριμα.

ΤΕΛΟΣ ΜΗΝ ΖΗΤΑΣ ΑΠΟ ΕΝ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΤΕ ΜΕ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΕΡΠΕΤΑ ΜΠΕΣ ΣΤΟ ΣΙΤΕ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕ ΤΑ ΕΡΠΕΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΛΥΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΘΕ ΑΠΟΡΙΑ.

Ποιό είναι τι σαιτ,γιατί πήρα και εγώ μια χελωνίτσα και θέλω να ενημερωθώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...