Jump to content

Αλγη είναι αυτό?


jimn

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν διακρίνεται καλά στην φωτό ,αλλά ένα μέρος των φυτών μου στο γαριδάδικο έχει πιάσει αυτό το πράγμα σαν σκόνη όπως η φωτό πιο κάτω της μος.Είναι άλγη αυτό και αν ναι πώς την καταπολεμάω?

algh.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και μύκητας.

Για δες αυτο το link http://aquariumalgae.blogspot.com/ εχει πολλές πληροφορίες για όλα τα είδη άλγων

Link to comment
Share on other sites

και πως πολεμάμε αυτό το πράγμα ?

Link to comment
Share on other sites

καμια amano έχεις μέσα?

όχι είναι red cherry όλες.Οι amano κάνουν δουλειά με αυτό το πράγμα :)

Link to comment
Share on other sites

Κανείς βρε παιδιά δεν ξέρει τι να κάνω ?

Link to comment
Share on other sites

όχι είναι red cherry όλες.Οι amano κάνουν δουλειά με αυτό το πράγμα :)

Δεν είναι λύση το να βάλεις και άλλες γαρίδες και μάλιστα αλλου είδους (οχι οτι θα υπάρξουν τσακομοι αλλα λέμε τώρα ) μονο και μόνο για να σου καθαρίσουν την moss.Σίγουρα δεν έχεις δεί τις cherry να είναι απο πάνω και να το τσιμπολογάνε??? :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λύση το να βάλεις και άλλες γαρίδες και μάλιστα αλλου είδους (οχι οτι θα υπάρξουν τσακομοι αλλα λέμε τώρα ) μονο και μόνο για να σου καθαρίσουν την moss.Σίγουρα δεν έχεις δεί τις cherry να είναι απο πάνω και να το τσιμπολογάνε??? :)

Κατά ένα παράξενο τρόπο αυτό το πράγμα καθάρισε κατά μεγάλο μέρος πάνω από την μος,και βούλωσε κατά κάποιο τρόπο το φιλτράκι που έχω ,εμφανώς φαίνεται μέσα στο σωληνάκι εισαγωγής του φίλτρου. :) .

Τι άλλο θα πάθω ο Χριστιανός?? :):P

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω πως είναι κάποιο είδος μύκητα που αναπτύχθηκε στη moss εξαιτίας των υπολειμμάτων που συνήθως μαζεύει ανάμεσα στα κλαδάκια της η moss. Μια προληπτική κίνηση είναι να την καθαρίζεις συχνά αυτή τη βρωμιά. Ίσως να βοηθούσε και άυξηση της κυκλοφορίας.

Ο πιο άμεσος τρόπος για να γλιτώσεις είναι ένας καλός καθαρισμός του φυτού και ένα εξίσου καλό κούρεμα για να φύγουν τα "άρρωστα" κλαδάκια...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω πως είναι κάποιο είδος μύκητα που αναπτύχθηκε στη moss εξαιτίας των υπολειμμάτων που συνήθως μαζεύει ανάμεσα στα κλαδάκια της η moss. Μια προληπτική κίνηση είναι να την καθαρίζεις συχνά αυτή τη βρωμιά. Ίσως να βοηθούσε και άυξηση της κυκλοφορίας.

Ο πιο άμεσος τρόπος για να γλιτώσεις είναι ένας καλός καθαρισμός του φυτού και ένα εξίσου καλό κούρεμα για να φύγουν τα "άρρωστα" κλαδάκια...

Πώς?? :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...