Jump to content

Γεννα Clownfish


bill28

Recommended Posts

Παρατηρησα σημερα τα αυγα απο τα κλοουνακια μου και ειπα να μοιραστω μαζι σας καποιες φωτογραφιες τους.

1)To ευτυχισμένο ΤΡΙΟ.

2)Η φωλια με τα αυγα.

post-3986-1283527722_thumb.jpg

post-3986-1283529918_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαλη επιτυχια σου ευχομαι.Και συντομα να δεις και ουριτσες. :)

Link to comment
Share on other sites

Και μια κοντινη με τον μπαμπα να προσεχει τα μωρα:)

post-3986-1283549863_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γνωρίζεις ότι αν τα αυγά παραμείνουν μέσα στο ενυδρείο μέχρι την ημέρα (7-8 περίπου) που θα εκκολαφτούν συνήθως γίνεται το βράδυ, την επομένη το πρωί δεν θα έχει μείνει κανένα ζωντανό.

Παρόλα αυτά η χαρά της γέννας είναι μεγάλη !!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δυστηχως το γνωριζω αλλα στο σημειο που γεννουν δεν γινετε διαφορετικα.

Αλλα ειναι η χαρα της γεννας οπως ειπες!

Link to comment
Share on other sites

Και μια κοντινη με τον μπαμπα να προσεχει τα μωρα:P

οπως φαινεται και στην φωτο οι γονεις δεν αφηνουν λεπτο απο τα ματια τους τα αυγα!!! :)

καλη επιτυχια bill!!!

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και εγώ με την σειρά μου ότι στο δικό μου ζευγάρι μόλις εκκολαπτούν τα αυγά και γίνουν μεζές για τα υπόλοιπα ψάρια τα κλοουνάκια ξανά γεννάνε αμέσως, ούτε κουνέλες να ήτανε.java script:emoticon(':)',%20'smid_5')

Πάντως όντος η χαρά της γέννας είναι πάντα απερίγραπτη.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια.

Εχει καποιος καμια ιδεα στο πως να τα μαζεψω ωστε να τα βαλω σε ενα ενυδρειακι που εχω ετοιμασει με υπερχειλιση και νερο απο το κυριως ενυδρειο μπας και τα σωσω.

Link to comment
Share on other sites

βάλε εκει κοντά που γεννάνε ενα κεραμικό κομμάτι ...και μετα παίρνεις όλο το κομμάτι και το βάζεις μόνο του με σε ενα άλο ενυδρείο .

καλή επιτυχεία !

μπράβο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το κεραμικό που λέει ο frakto είναι σωστό, αλλά υπάρχει η δυσκολία της διατροφής για τις πρώτες μέρες που χρειάζονται ζωντανά rotifers.

Παλιότερα προσπάθησα και εγώ τοποθετώντας τ αυγά σε μικρό ενυδρείο με υπερχείλιση από το κυρίως, αλλά γι κάποιος λόγους (μάλλον μη σωστού αερισμού) τα αυγά χαλούσαν.

post-13206-1283665196_thumb.jpg

Φώτο από τις αποτυχημένες προσπάθειες.

Πάω τώρα για την τέταρτη προσπάθεια !!!

Έχω διαμορφώσει έναν χώρο με γεννήστρα μέσα στο refougium, με καλή αλλά χαμηλή κυκλοφορία και θα τα τοποθετήσω μια μέρα πριν εκκολαφτούν....

post-13206-1283665580_thumb.jpg

Όταν (και αν) και ανάλογα τα πόσα εκκολαφτούν θα μεταφερθούν μετά σε άλλο μικρό ενυδρείο.

Τις πρώτες μέρες θα δοκιμάσω rotifers αλλά κατεψυγμένα, δυστυχώς δεν έχω ζωντανά και κάτι ακόμη που διάβασε ο Andreas Kika σε αμερικάνικο forum....

Κάποιος είχε προετοιμάσει κομματάκια από το σφουγγάρι του φίλτρου και τα συντηρούσε με τροφή, τα οποία είχαν επάνω διάφορους μικροοργανισμούς και τα έστυβε στα νεογέννητα, καταφέρνοντας μ αυτόν τον τρόπο να τα κρατήσει.... !!!!

Θα το δοκιμάσω και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια.

Εχει καποιος καμια ιδεα στο πως να τα μαζεψω ωστε να τα βαλω σε ενα ενυδρειακι που εχω ετοιμασει με υπερχειλιση και νερο απο το κυριως ενυδρειο μπας και τα σωσω.

Είναι δύσκολο κάτι τέτοιο...

Θα πρέπει να την έχεις στημένη το βράδυ της γέννας χωρίς κυκλοφορία (χωρίς την παραμικρή κίνηση του νερού) και με μια πιπέτα να τα μαζεύεις ένα προς ένα προσεκτικά.

Όπως καταλαβαίνεις είναι έως και αδύνατο !!!

.....άστο για την επόμενη φορά που θα γεννήσουν σε κάποιο άλλο (αφαιρούμενο) σημείο

Link to comment
Share on other sites

Λετε να μας βλεπουν :P

Ο μπαμπας εκει συνεχεια να τα αεριζει και να τα φυλαει :)

post-3986-1283716846_thumb.jpg

post-3986-1283716887_thumb.jpg

post-3986-1283716930_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αντε να δουμε!

Ελπιζω στην εφυλια που ειναι ακριβως μπροστα τους μπας και χωθουν μεσα της.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα την πρωτη γεννα η οποία εξαφανιστηκε μολις κολυμπησαν τα μικρα,ηρθε και η δευτερη που πρεπει να ειναι 2-3 ημερων πλεον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτη την στιγμη γινετε η 3 γεννα και εχω βιντεο της κοντα 5:20 τραβηγμενο αλλα δεν ξερω να το μετατρεπω για να μπει You Tube .

Οποιος ξερει θα εκτιμουσα την βοηθεια του.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμο το βιντεο!

Μην δωσετε σημασια στους ηχους (μιας και δεν καταφερα να το επεξεργαστω οπως ηθελα) και ειδικα στο καζανακι ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...