Jump to content

Co2 για τα φυτά + Ο2 για τα ψάρια


magman

Recommended Posts

Προσθέτοντας CO2 στο νερό για να βοηθήσουμε τα φυτά επιρρεάζονται λογικά τα ψάρια. Αν παράλληλα αυξήσουμε την οξυγώνοση στο νερό δεν ισορροπεί η κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτοντας CO2 στο νερό για να βοηθήσουμε τα φυτά επιρρεάζονται λογικά τα ψάρια. Αν παράλληλα αυξήσουμε την οξυγώνοση στο νερό δεν ισορροπεί η κατάσταση;

αν εχω καταλαβει σωστα...οταν αυξανουμε την οξυγωνωση μειωνεται το co2... :P

αυτο που κανω εγω..αυξανω την οξυγωνωση το βραδυ μονο..οταν σβησουν τα φωτα..με αεροπετρα...

με τα φωτα την ισορροπεια την κανουν τα φυτα..αφου με την φωτοσυνθεση ''τρωνε'' το co2 και παραγουν οξυγωνο :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που κάνω είναι να αυξάνω παράλληλα και τα δύο με "μηχανικό" τρόπο. Αεραντλία και DIY Co2 ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτοντας CO2 στο νερό για να βοηθήσουμε τα φυτά επιρρεάζονται λογικά τα ψάρια. Αν παράλληλα αυξήσουμε την οξυγώνοση στο νερό δεν ισορροπεί η κατάσταση;

εάν έχεις ένα μπουκάλι κοκακόλας και το κουνας όλη την ώρα και το ανοίξεις για να πιείς, υπάρχει περίπτωση να έχει η κοκακόλα ανθρακικό; :)

δεν έιναι και πολύ καλό το παράδειγμα γιατί μόλις ξύπνησα :P αλλά νομίζω το κατάλαβες ;)

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

εάν έχεις ένα μπουκάλι κοκακόλας και το κουνας όλη την ώρα και το ανοίξεις για να πιείς, υπάρχει περίπτωση να έχει η κοκακόλα ανθρακικό; :)

δεν έιναι και πολύ καλό το παράδειγμα γιατί μόλις ξύπνησα :blush: αλλά νομίζω το κατάλαβες :thumbup:

Καλα πιες τον καφε σου και μετα τα λεμε :P;)

Link to comment
Share on other sites

εάν έχεις ένα μπουκάλι κοκακόλας και το κουνας όλη την ώρα και το ανοίξεις για να πιείς, υπάρχει περίπτωση να έχει η κοκακόλα ανθρακικό; :)

δεν έιναι και πολύ καλό το παράδειγμα γιατί μόλις ξύπνησα ;) αλλά νομίζω το κατάλαβες :blush:

Όχι :P

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

να το πω πολύ χοντρά η αεραντλία δεν βάζει οξυγόνο στο νερό όπως το καταλαβαίνεις...

δεν υπάρχει κανένας λόγος να δουλεύει αεραντλία με CO2 μαζί είναι σαν να προσπαθείς να φουσκώσεις σκασμένο λάστιχο :)

βρες πόσο διοξείδιο χρειάζεται το ενυδρείο σου και κοίτα να το κρατάς σταθερό και τίποτα άλλο :P

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτοντας CO2 στο νερό για να βοηθήσουμε τα φυτά επιρρεάζονται λογικά τα ψάρια. Αν παράλληλα αυξήσουμε την οξυγώνοση στο νερό δεν ισορροπεί η κατάσταση;

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=47206&hl=

:)

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα για την αεραντλία, έχει σαν πρωταρχικό ρόλο την συνεχή κίνηση του νερού αποτρέποντας την στασιμότητα αυτού στις περιοχές που η ροη του φίλτρου είναι μειωμένη και δημιουργή μια μετακίνηση του νερού από το βυθό προς την επιφάνεια όπου εκεί γίνετε και η ανταλλαγή των αερίων. Στην επιφανεια δηλαδη παράγετε το οξυγόνο και από την άλλη αφαιρείτε κατά ένα μεγάλο ποσοστό διοξείδιο του άνθρακα.

Γενικός δηλαδή η αεραντλία χρησιμοποιείτε συνηθως μονο όταν έχουμε υψηλές θερμοκρασίες, η όταν έχουμε πολύ co2, η σε μια θεραπεία, κατά τα άλλα όταν έχουμε πυκνοφυτεμένο ενυδρείο την χρησιμοποιούμε σπάνια για να μην έχουμε απώλειες co2.

Εν ολίγης εσύ από την μια προσθέτεις co2 και από την άλλη το αφαιρείς!

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...