Jump to content

καινουργιο ενυδρειο


mamas

Recommended Posts

;)B) καλημερα παιδια.φτιαχνω ενα θαλασσινο 300λιτρα,ενα εξωτ φιλτρο 1300λιτ ενα skimmer red sea καε ζωντανο αραγονιτη.εχω πει να μου φερουν και ζωντανο βραχο.εβαλα και 2 λαμπες 1μπλε και 1 λευκη.Μου ειπαν οτι χρειαζομαι αλλο 1φιλτρο εξωτ και αλλες 2 λαμπες λευκες.Μπορειτε να με βοηθισετε γιατι ακουω πολλα και δεν ξερω τι να κανω.Μου ειπανε να παρω και 1λαμπα uv.Ευχαριστω που με διαβασατε και περιμενω. :thumbup::D:D
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές όλες οι απόψεις είναι σωστές φίλε mamas και για να σου λένε κάτι είτε το έχουν δοκιμάσει οι ίδιοι είτε στηρίζονται στην εμπειρία άλλων. Από κει και πέρα θα σου πω τη γνώμη μου και τι έκανα εγώ μαζί με αρκετούς ακόμα.

-Φίλτρα καθόλου, τη βιολογική φίλτρανση την αναλαμβάνει εξ ολοκλήρου ο ζωντανός βράχος με τη ζωντανή άμμο και φυσικά δυνατό skimming. Αυτό προϋποθέτει πολύ καλή κυκλοφορία.

-Εφόσον γράφεις στην κατηγορία reef θεωρώ ότι προς τα εκεί προσανατολίζεσαι και όχι απλά σε θαλασσινό, άρα οι λάμπες σου (2) είναι όντως λίγες. Αν σκέφτεσαι να έχεις και σκληρά κοράλλια είναι πολύ πιθανό και οι 4 να είναι λίγες και να θες κάτι πιο δυνατό, πχ ΜΗ.

-Λάμπ UV θεωρώ πως δε χρειάζεσαι, νομίζω η συντριπτική πλειοψηφία των reef-αδων δεν έχει.

-Τέλος, θα σου φαινόταν πολύ χρήσιμο να διαβάσεις κάποιο βιβλίο, μπορείς να κοιτάξεις εδώ ή αν θες μπορείς να διαβάσεις προηγούμενα thread, είναι απίστευτες οι πληροφορίες που θα πάρεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

:D;):wootwoot: αδελφε μου ευχαριστω παρα πολυ να εισε καλα. B):thumbup::D
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν μάθαμε νεότερα για την εξέλιξη του ενυδρείου σου.

Σε ποιο στάδιο βρίσκεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά που κατάληξες;

Για πές γιατί ψάχνομαι και εγώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...