Jump to content

36 φυσαλίδες απο Diy


magman

Recommended Posts

Έφτιαξα εχθές ένα DIY Co2 χρησιμοποιόντας για μετρητή φυσαλίδων δεύτερο μπουκάλι 1/2 λίτρο. Μέτρησα τις φυσαλίδες που έβγαιναν απο το σωληνάκι στο νερό και ήταν 36 το λεπτό. Το ενυδρείο είναι 100lt, φτάνει αυτή η ποσότητα;

Στο ενυδρείο μέσα έχω αερόπετρα. Την έχω βάλει κάπου στη μέση σε βάθος στο ενυδρείο στην μία γωνία. Είναι καλή η διάχυση έτσι; Πρέπει να την τοποθετήσω κάπου αλλού;

post-22014-1283588482_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα εχθές ένα DIY Co2 χρησιμοποιόντας για μετρητή φυσαλίδων δεύτερο μπουκάλι 1/2 λίτρο. Μέτρησα τις φυσαλίδες που έβγαιναν απο το σωληνάκι στο νερό και ήταν 36 το λεπτό. Το ενυδρείο είναι 100lt, φτάνει αυτή η ποσότητα;

Στο ενυδρείο μέσα έχω αερόπετρα. Την έχω βάλει κάπου στη μέση σε βάθος στο ενυδρείο στην μία γωνία. Είναι καλή η διάχυση έτσι; Πρέπει να την τοποθετήσω κάπου αλλού;

βασικά κανένας δε μπορεί να σου απαντήσει... αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μετρήσεις τι KH έχεις και τι PH έχεις την ημέρα (φώτα ανοικτά) και τη νύκτα (φώτα σβηστά). Ξέροντας αυτά τα στοιχεία μπορείς και μόνος σου μέσω του κλασσικού πίνακα να δεις εαν είναι οκ το CO2 σου ή γράψε το εδώ να σου πούμε :)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα έγραψε ο warhawk. :)

να φανταστείς ότι εγώ στο δικό μου RIO125 με το αλκαλικό νερό της Θεσσαλονίκης, έχω περίπου μέχρι και 100 φυσαλίδες το λεπτό, προσπαθώντας να διατηρώ το ph γύρω στο 7 με kh 5-6 ώστε να είναι ικανοποιητικό το διοξείδιο και να υπάρχει ισορροπία.

Link to comment
Share on other sites

βασικά κανένας δε μπορεί να σου απαντήσει... αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μετρήσεις τι KH έχεις και τι PH έχεις την ημέρα (φώτα ανοικτά) και τη νύκτα (φώτα σβηστά). Ξέροντας αυτά τα στοιχεία μπορείς και μόνος σου μέσω του κλασσικού πίνακα να δεις εαν είναι οκ το CO2 σου ή γράψε το εδώ να σου πούμε :)

Υπάρχει κάπου αυτός ο πίνακας;;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο εμένα

τον ύπολογισμό μπορεις να τον κάνεις

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=21

τώρα για την περιεκτικότητα μεσα στο ενυδρείο εξαρτάται η ποσότητα co2 που σπάει μέσα στο νερό.

βάλε την πιο ψιλή αερόπετρα και τοποθέτησε την στο πιο χαμηλο σημείο του ενυδρείου σου.

(ώστε η φυσσαλίδα να κάνει μεγαλύτερη διαδρομή.)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...