Jump to content

ΡΑΓΙΣΜΕΝΟ ΤΖΑΜΙ


magman

Recommended Posts

Καθάριζα σήμερα το ενυδρείο και είδα αυτό το ράγισμα στο τζάμι. Είναι τέρμα πάνω δίπλα απο την κόλληση. Μπορώ άνετα να βάλω οποιαδήποτε ενίσχυση καθώς εκεί καλύπτεται απο το καπάκι.

:):P;)

post-22014-1283592513_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι επικίνδυνο γιατί το ράγισμα δεν έχει τερματίσει .

Δεν θα προχωρήσει σύντομα γιατί δεν δέχεται μεγάλες πιέσεις στο σημείο που είναι , αλλά με τις αλλαγές του νερού και της θερμοκρασίας θα προχωράει στην αρχή αργά και σε κάποια στιγμή απότομα .

Θα σου έλεγα να αλλάξεις ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

θα ορκιζομουν οτι ειναι περισσευουμενη σιλικονη και τιποτα παραπανω....

αν θες ακουμπα το να δεις αν ειναι εσοχη η εξοχη.....

Link to comment
Share on other sites

Διστυχώς είναι ράγισμα. Το ενυδρείο δεν έχει τελάρο είναι σκέτο γυαλί. Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι μήκος 70 Χ πλάτος 35 Χ ύψος 40

Link to comment
Share on other sites

Μπάλομα δεν παίζει;

Αν δεν τερματίσει κάπου δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι .

Το θέμα είναι οτι δεν ξέρουμε ποια πορεία θα πάρει .

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον έχει πάρει την κατηφόρα. Το έχω μαρκάρει να δώ αν θα προχωρήσει. Σκέφτομαι μήπως έβαζα κάτι σε αυτοκόλλητο στεγανωτικό απο την έξω μεριά.

Link to comment
Share on other sites

Αν κοπεί από κάποιον έμπειρο με διαμάντι από άκρη σε άκρη σε εκείνο το σημείο γίνεται? και ας είναι το μπροστινό τζάμι 2 εκατοστά πιό κοντό

Link to comment
Share on other sites

Αν κοπεί από κάποιον έμπειρο με διαμάντι από άκρη σε άκρη σε εκείνο το σημείο γίνεται? και ας είναι το μπροστινό τζάμι 2 εκατοστά πιό κοντό

την ιδια προταση θα εκανα. ενα ημικυκλιο κοψιμο απο ενα τζαμα...αφου δεν τερματιζει εκει, το τερματιζεις με το ζορι... :)

Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο ο κυριος Σταματης.Υπαρχουν βεβαια 2 λυσης.

1η - Αν πιανουν τα χερια σου,με ενα πολυ ψιλο συρμα ,να κοψεις ολυ την σιλικονι,να αφερεσεις το γυαλι,μετα να καθαρισεις ολη την σιλικονι και να βαλεις καινουργιο γυαλι.Λιγο ζορικο.

2η-να κοψεις ακριβος ενα ομοιο γυαλι και να το κολησεις με αρκετη σιλικονι πανω στο ραγισμενο.Αλλα ξεχνα την ομορφη πλατη,θα φενετε πολυ ασχημο.Εκτος αν εσωτερικα μπορεσεις και το διακοσμισεις και κρυψεις της σιλικονες.

Η γνωμη μου ειναι παρε καινουργιο :)

Link to comment
Share on other sites

Αν κοπεί από κάποιον έμπειρο με διαμάντι από άκρη σε άκρη σε εκείνο το σημείο γίνεται? και ας είναι το μπροστινό τζάμι 2 εκατοστά πιό κοντό

Οχι :)

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον έχει πάρει την κατηφόρα. Το έχω μαρκάρει να δώ αν θα προχωρήσει. Σκέφτομαι μήπως έβαζα κάτι σε αυτοκόλλητο στεγανωτικό απο την έξω μεριά.

Γιαυτο λενε ραγισε το ποτηρι.Οταν ραγισει δεν σταματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ο πνυγμένος απο τα μαλιά λέει πιάνεται. Λοιπων σκέφτηκα τις κόλες αυτές που χρησιμοποιούν για να κολήσουν τα παρμπρίζ των αυτοκινήτων όταν ραγίσουν...

Link to comment
Share on other sites

Ο πνυγμένος απο τα μαλιά λέει πιάνεται. Λοιπων σκέφτηκα τις κόλες αυτές που χρησιμοποιούν για να κολήσουν τα παρμπρίζ των αυτοκινήτων όταν ραγίσουν...

Δεν ξέρω αν το έχει δοκιμάσει κανείς , εγώ πάντως δεν έχω ακούσει κάτι γι αυτό .

Είναι ρίσκο !!!

Ο chris z3 σου έγραψε αν είσαι σίγουρος για το αν είναι ράγισμα ή σιλικόνη .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπών είδα κάτι πολύ ευχάριστο! Το τζάμι είναι μόνο απο την μία μεριά ραγισμένο! Απο την μέσα μεριά δενέχει ραγίσει! Τώρα θα μου πέίτε πώς γίνεται αυτό; Κοιτάζοντας απο πάνω το τζάμι, είναι σαν να είναι κολλημενες φέτες φέτες. Μάλιστα το απίθανο είναι οτι σε ένα σημημείο εκεί που εφάπτεται με το άλλο τζάμι λείπει ένα μικρό κομάτι και μέσα έχει συλικόνη (θα ανεβάσω φωτογραφίες). Αρχίζω να πιστεύω οτι ήταν απο κατασκευής .... :):P;)

Link to comment
Share on other sites

αρχιζω να πιστευω οτι δεν τσεκαρες αυτο που σου πα και δνε εχεις ραγισμα αλλα σιλικονη απο την κολληση......

αν ειναι στην πλατη το ραγισμα παρολα αυτα μπορεις να κολλησεις ενα μαυρο τζαμι απο πανω και θα εισαι μια χαρα...

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήταν 100% απο την αρχή έτσι.Το κομάτι που λείπει και εφάπτεται με το άλλο τζάμι έχει μέσα συλικόνη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα παρμπριζ των αυτοκινιτων δεν εχουν καμια σχεση με τα γυαλια των ενυδρειων μας.Μπορεις να κανεις μονο αυτα που σου ειπα.Δεν εχει καμια σημασια αν ειναι ραγισμενω μονο απο την μια πλευρα.Τα γιαλια φτιαχνωντε απο (αμμο)αμα ξεκινισει δεν σταματα.

Link to comment
Share on other sites

αρχιζω να πιστευω οτι δεν τσεκαρες αυτο που σου πα και δνε εχεις ραγισμα αλλα σιλικονη απο την κολληση......

αν ειναι στην πλατη το ραγισμα παρολα αυτα μπορεις να κολλησεις ενα μαυρο τζαμι απο πανω και θα εισαι μια χαρα...

Όχι είναι 100% ράγισμα. Το έξυσα και είναι σαν χαραγμένο!

Link to comment
Share on other sites

Αν κοπεί από κάποιον έμπειρο με διαμάντι από άκρη σε άκρη σε εκείνο το σημείο γίνεται? και ας είναι το μπροστινό τζάμι 2 εκατοστά πιό κοντό

Ο έμπειρος δεν χρειάζεται το διαμάντι ξέρει το τρόπο να το τερματίσει και να τελειώσει το θέμα .

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι 100% ράγισμα. Το έξυσα και είναι σαν χαραγμένο!

Παιδιά δεν ξέρω τι να πώ, τελικά δεν ήταν ράγισμα ;):blush: Ήταν γδαρμένο απο έξω και η συλικόνη όπως είχε πέσει πιο δίπλα φαινόταν σα να έλειπε κομμάτι :) Πάντως πέραν της αναστάτωσης που προκάλεσα, σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις, είχα παραγματικά φρικάρει εκείνη την ώρα :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...