Jump to content

Οι αφρικανουλες μου


vagann

Recommended Posts

γεια σας και παλι.

Οπως σας ειπα και πριν που γνωριστηκαμε ειμαστε πολυ αρχαριοι με το χομπι αλλα θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο συγκεκριμενη γινεται.

Τα ειδη των ψαριων που βρισκονατι μεσα στο ενυδρειο (800 λιτρα) ειναι λαμπιντο, αχλη, ψευδοτροφεους, αυλονακαρα, φροντοζα και καποια ακομα που δυστυχως δεν θυμαμαι τα ονοματα τους. ελπιζω με φωτογραφιες που θα βγαλω το βραδυ και θα σας στειλω οποιος μπορει να με βοηθησει.

Στην αρχη αντιμετωπισαμε σοβαρο προβλημα αμμωνιας αλλα με συχνες αλλαγες και ελαχιστη τροφη σιγα σιγα ηρθαμε στα κανονικα επιπεδα. Ευτυχως δεν χασαμε κανενα ψαρακι. Αντιθετως ολα πανε καλα και με τα γεννητουρια και φυσικα δεν τη ξαναπαταμε.

Το μονο προβληματακι που προεκυψε εδω και 2 ημερες ειναι οτι το ενα αυλονακαρα θολωσε το ενα του ματακι. Θέλω να επλιζω οτι ειναι απο τσακωμο και αυτο γιατι τωρα τελευταια κυνηγιεται με ενα της ιδιας ρατσας και τσακωνονται καμια φορα.

Καναμε αλλαγη στο νερο και αμεσως εδωσα τροφη με βιταμινες μηπως και ισιωσει. Επισης χθες εριξα μεσα και ενα melafix. Δεν ξερω αν ειναι αρκετο το ενα, αλλα αυριο λεω να ξαναγινει μια αλλαγη νερου.

Τι λετε και εσεις? η κατασταση του ματιου του παντως ειναι σταθερη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Λογικα πρεπει να ειναι στρες.

Παρακολουθησε το.

Οσο για τη συνθεση των ψαριων,εχεις ανακατεψει Malawi,με Tanganyika.

Εχουμε γραψει πολλες φορες για το συγκεκριμενο θεμα,κανε μια αναζητηση στο θεματικο μας.

Link to comment
Share on other sites

Νατα νατα.Πολυ γρηγωρα μας τα λες και για να βγαλουμε ακρη θα πρεπει να μας τα πεις ολα.Ξεκινα με της παραμετρους του νερου,πες μας αναλυτικα τι ψαρια εχεις,αν εκανες στρωσιμο πριν βαλεις τα ψαρια,αν τα εβαλες ολα μαζι,ουφφφφφ κουραστικα με τα αν,γιαυτο ξεκινα σιγα σιγα :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για το καλοσωρισμα. Ισως να τα μπερδεψαμε οντως αφου απο το μαγαζι μας διαβεβαιωσαν οτι δεν συντρεχει λογος ανυσηχιας. Η αληθεια ειναι οτι πρωτα το στησαμε το ενυδρειο και μετα αρχισα να ψαχνω στο ιντερνετ για πληροφοριες.

Παντως δεν ειναι ευκολο εκει μεσα να πιασω και να βγαλω ουτε ενα ψαρι γιατι και τρεχουν και κρυβονται αλλα δεν εχω και τετοια ταχυτητα και εμπειρια να τα κυνηγησω αν χρειαστει. οποτε ελπιζω να μην εχω καμια ασθενεια καποια στιγμη και αρχισω να τα βγαζω ενα ενα ανασκελα. αυτος ειναι ο μονος μου φοβος.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε τις φωτογραφίες. Όσο για το melafix, αν βοηθάει το συγκεκριμένο φάρμακο, πρέπει να ρίξεις πολύ μεγάλη ποσότητα και όχι για μία μέρα μόνο στα 800 λίτρα, για να δεις διαφορά. Ξαναλέω αν μπορεί να κάνει κάτι και αν είναι από τσακωμό το μάτι έτσι. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις κάποια καθαρή φωτογραφία.

:)

Link to comment
Share on other sites

Νατα νατα.Πολυ γρηγωρα μας τα λες και για να βγαλουμε ακρη θα πρεπει να μας τα πεις ολα.Ξεκινα με της παραμετρους του νερου,πες μας αναλυτικα τι ψαρια εχεις,αν εκανες στρωσιμο πριν βαλεις τα ψαρια,αν τα εβαλες ολα μαζι,ουφφφφφ κουραστικα με τα αν,γιαυτο ξεκινα σιγα σιγα :)

θες να με βοηθησεις λιγο με αυτο?

τι ακριβως να αναφερω??

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε τις φωτογραφίες. Όσο για το melafix, αν βοηθάει το συγκεκριμένο φάρμακο, πρέπει να ρίξεις πολύ μεγάλη ποσότητα και όχι για μία μέρα μόνο στα 800 λίτρα, για να δεις διαφορά. Ξαναλέω αν μπορεί να κάνει κάτι και αν είναι από τσακωμό το μάτι έτσι. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις κάποια καθαρή φωτογραφία.

:)

οκ. θα γινει και αυτο αλλα το βραδακι ε?

Link to comment
Share on other sites

μετρισεις κανεις,Και με τι?Ξερεις τι PH,Kh,GH εχεις? Η αμωνια και τα νιτρικα πρεπει να ειναι 0

Link to comment
Share on other sites

μετρισεις κανεις,Και με τι?Ξερεις τι PH,Kh,GH εχεις? Η αμωνια και τα νιτρικα πρεπει να ειναι 0

κανω τεστ με eSHa (εταιρεια)

PH 7,5 - 8,0

ΚΗ 3o d

GH >21

NO3 50

NO2 0

ΝΗ4 0

ελπιζω να τα εγραψα καλα.???

Link to comment
Share on other sites

κανω τεστ με eSHa (εταιρεια)

PH 7,5 - 8,0

ΚΗ 3o d

GH >21

NO3 50

NO2 0

ΝΗ4 0

ελπιζω να τα εγραψα καλα.???

Τον κυκλου του αζοτου (στρωσιμο) το εκανες? Τι φιλτρανση εχεις?Τωρα πο εβαλες φαρμακο εχεις ανθρακα?Να μου προσεχεις της φροντοζες,μετα θα σου πω γιαυτες.

Link to comment
Share on other sites

Τον κυκλου του αζοτου (στρωσιμο) το εκανες? Τι φιλτρανση εχεις?Τωρα πο εβαλες φαρμακο εχεις ανθρακα?Να μου προσεχεις της φροντοζες,μετα θα σου πω γιαυτες.

οταν το στησαμε το ενυδρειο ηρ8ε καποιος απο το μαγαζι που υποτι8εται οτι ειναι ιχυθολογος και μας ειπε απο τις μετησεις που εκανε οτι το νερο ηταν ηδη πολυ καλο και οτι θα μπορουσαμε δειλα δειλα να βαλουμε ενα με δυο ψαρακια. Οποτε οπως καταλαβαινεις δεν εγινε κανενα στρωσιμο. Μετα εμεις απο λιγες ημερες βαζαμε ενα ενα ψαρακι παντα με τη δικη τους καθοδηγηση (απο το μαγαζι). Στον 1 μισι μηνα ειδαμε οτι η αμμωνια με το τεστ της ΣΕΡΑ ηταν στα υψη. (επειδη ταιζα αρκετα) Δηλαδη πρασινο σκουρο το χρωμα. Πηγαμε δειγμα στο μαγαζι και μολις το ειδαν.....

αρχισαμε αλλαγες και ταισμα τιποτα για λιγες ημερες μεχρι που το φτιαξαμε. Αυτο πηρε ενα μηνα σιγουρα για να επανελθει. Δεν 3ερω αν αυτο εχει να κανει με το στρωσιμο γιατι μου ειπαν οτι εαν ηταν στρωμενο δεν θα ειχαμε τετοιο προβλημα. ετσι ειπαν..ετσι λεω.

Τωρα για φιλτρανση. εχοθμε 2 φιλτρα. το ενα ηταν με το ενυδρειο DOPHIN 1600 αλλο ενα αγνωστης προελευσης. Δεν γραφει τιποτα επανω.

Οταν λες αν εχω ανθρακα ενοεις μεσα στο φιλτρο??

Link to comment
Share on other sites

οταν το στησαμε το ενυδρειο ηρ8ε καποιος απο το μαγαζι που υποτι8εται οτι ειναι ιχυθολογος και μας ειπε απο τις μετησεις που εκανε οτι το νερο ηταν ηδη πολυ καλο και οτι θα μπορουσαμε δειλα δειλα να βαλουμε ενα με δυο ψαρακια. Οποτε οπως καταλαβαινεις δεν εγινε κανενα στρωσιμο. Μετα εμεις απο λιγες ημερες βαζαμε ενα ενα ψαρακι παντα με τη δικη τους καθοδηγηση (απο το μαγαζι). Στον 1 μισι μηνα ειδαμε οτι η αμμωνια με το τεστ της ΣΕΡΑ ηταν στα υψη. (επειδη ταιζα αρκετα) Δηλαδη πρασινο σκουρο το χρωμα. Πηγαμε δειγμα στο μαγαζι και μολις το ειδαν.....

αρχισαμε αλλαγες και ταισμα τιποτα για λιγες ημερες μεχρι που το φτιαξαμε. Αυτο πηρε ενα μηνα σιγουρα για να επανελθει. Δεν 3ερω αν αυτο εχει να κανει με το στρωσιμο γιατι μου ειπαν οτι εαν ηταν στρωμενο δεν θα ειχαμε τετοιο προβλημα. ετσι ειπαν..ετσι λεω.

Τωρα για φιλτρανση. εχοθμε 2 φιλτρα. το ενα ηταν με το ενυδρειο DOPHIN 1600 αλλο ενα αγνωστης προελευσης. Δεν γραφει τιποτα επανω.

Οταν λες αν εχω ανθρακα ενοεις μεσα στο φιλτρο??

Απο οτι καταλαβαινω πρεπει να διαβασεις παρα πολυ.Κυνδηνευουν τα ψαρακια σου.Περιμενε λιγο,και θα ερθουν οι δασκαλοι να σου δωσουν μερικα ποστ που πρεπει επιγωντος να διαβασεις.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβαινω πρεπει να διαβασεις παρα πολυ.Κυνδηνευουν τα ψαρακια σου.Περιμενε λιγο,και θα ερθουν οι δασκαλοι να σου δωσουν μερικα ποστ που πρεπει επιγωντος να διαβασεις.

οκ ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πω για την φροντοζα μερικα πραγματα,Επιδη την εχω και εγω μεσα μαζι με malaw,ειναι λαθος,γιατι ειναι πολυ αργα και δειλα ψαρια,ενω ειναι πανεμορφα,Θα επιλεξουν μια ησυχη γωνια και θα ζουν εκει.Οταν ταιζεις δεν θα προλαβενουν να φανε.Γιαυτο οταν ριχνεις φαγητο,να το απλωνεις πολυ, να δινεις χορο και χρονο για να φανε η φροντοζες.Μια χαρη αν μπορεις με πμ στηλεμου να ξερω ποιος ειναι αυτος που σου εστησε το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πω για την φροντοζα μερικα πραγματα,Επιδη την εχω και εγω μεσα μαζι με malaw,ειναι λαθος,γιατι ειναι πολυ αργα και δειλα ψαρια,ενω ειναι πανεμορφα,Θα επιλεξουν μια ησυχη γωνια και θα ζουν εκει.Οταν ταιζεις δεν θα προλαβενουν να φανε.Γιαυτο οταν ριχνεις φαγητο,να το απλωνεις πολυ, να δινεις χορο και χρονο για να φανε η φροντοζες.Μια χαρη αν μπορεις με πμ στηλεμου να ξερω ποιος ειναι αυτος που σου εστησε το ενυδρειο.

Οντως ετσι ειναι με τη φροντοζα. Στην αρχη εβλεπα οτι δεν προλαβαινε να φαει. Ριχνω το φαγητο οπως ακριβως μου λες. το απλωνω.. παντως τωρα πια εχουν ξυπνησει και αυτες και οταν προκειται για φαγητο ανεβαινουν και διεκδικουν τη τροφη τους. ολη την υπολοιπη ωρα ειναι ησυχες. εχω 2 θυληκες.

το πμ τι ειναι??

Link to comment
Share on other sites

Τα πιο αξιοπιστα τεστ ειναι τα υγρα.

Μονο την αμμωνια και το ΡΗ μετραω με υγρα.

θα προμηθευτω κιολας τη Δευτερα υγρα τεστ και για τα υπολοιπα.

Μου λες ακριβως τι να παρω?

Link to comment
Share on other sites

Οντως ετσι ειναι με τη φροντοζα. Στην αρχη εβλεπα οτι δεν προλαβαινε να φαει. Ριχνω το φαγητο οπως ακριβως μου λες. το απλωνω.. παντως τωρα πια εχουν ξυπνησει και αυτες και οταν προκειται για φαγητο ανεβαινουν και διεκδικουν τη τροφη τους. ολη την υπολοιπη ωρα ειναι ησυχες. εχω 2 θυληκες.

το πμ τι ειναι??

Προσωπικο μνμ.πανε στο προφιλ μου βαλε ενα τιτλο και στειλτο.Αν και ειμαι της αποψεις οτι αυτα πρεπει να δημοσιοπιουντε,για να καταλαβουν μερικοι μερικοι,οτι δεν ημαστε απροστατευτοι.Αυτο ομως θα το κρινουν τα αφεντικα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ασε να φτιαξουμε το ενυδρειο σου και μετα να παρειςκαι τον βουκεφαλα(αρσενικο)λιτρα εχεις αλλωστε

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι και μην ανησυχείς. Από τις μετρήσεις σου είσαι σε καλό δρόμο. Τα NO3 που είναι αυξημένα με μια αλλαγή νερού θα πέσουν. Πες μας για τη φίλτρανση σου αναλυτικά. (τι φίλτρα έχεις, τι υλικά) Ίσως να χρειαστούν αναβάθμιση. Δώσε μας και τις διαστάσεις του ενυδρείου σου, φωτογραφίες όπως σου ξαναείπα, για να γίνει μία σωστή συζήτηση. Γενικά να ξέρεις ότι δεν μπορείς να έχεις ψάρια και απο τις δύο λίμνες.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...