Jump to content

Οι αφρικανουλες μου


vagann

Recommended Posts

Προσωπικο μνμ.πανε στο προφιλ μου βαλε ενα τιτλο και στειλτο.Αν και ειμαι της αποψεις οτι αυτα πρεπει να δημοσιοπιουντε,για να καταλαβουν μερικοι μερικοι,οτι δεν ημαστε απροστατευτοι.Αυτο ομως θα το κρινουν τα αφεντικα. :)

θα απαντησω καποια αλλη στιγμη σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μην αγχώνεσαι και μην ανησυχείς. Από τις μετρήσεις σου είσαι σε καλό δρόμο. Τα NO3 που είναι αυξημένα με μια αλλαγή νερού θα πέσουν. Πες μας για τη φίλτρανση σου αναλυτικά. (τι φίλτρα έχεις, τι υλικά) Ίσως να χρειαστούν αναβάθμιση. Δώσε μας και τις διαστάσεις του ενυδρείου σου, φωτογραφίες όπως σου ξαναείπα, για να γίνει μία σωστή συζήτηση. Γενικά να ξέρεις ότι δεν μπορείς να έχεις ψάρια και απο τις δύο λίμνες.

:)

Θα παρω τη Δευτερα τα υγρα τεστ θα ξανακανω μετρησεις και θα τα ξαναπουμε αναλυτικοτερα.

Οσο για τα φιλτρα και τα υλικα αυτα τα ξερει καλυτερα ο αντρας μου και θα τα αναφερω αυριο.

Επειδη πρεπει να φυγω τωρα, το βραδυ ελπιζω οτι 8α καταφερω να ανεβασω φωτογραφιες για να δουμε και τα υπολοιπα ψαρακια τι ακριβως ειναι.

Οι διαστασεις του ενυδρειου παντως ειναι 2.00Χ7Ο ΥΨΟΣΧ54 ΦΑΡΔΟΣ της ΕLITE

ευχαριστω πολυ πολυ για τις πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Ασε να φτιαξουμε το ενυδρειο σου και μετα να παρειςκαι τον βουκεφαλα(αρσενικο)λιτρα εχεις αλλωστε

Δηλαδη εχει που εχει ανακατεψει τις λιμνες,να το συνεχισει;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εχει που εχει ανακατεψει τις λιμνες,να το συνεχισει;

Αγαπητε Δια αφου και αυτος και εγω καναμε την κουτσουκελα.Ασε να της χαρουμε.Εχεις δικιο αλλα εγινε ,τι να κανω τωρα. :) Αν ξεκιναγα τωρα μονο αυτες θα ειχα.Αμεσως εσυ τσααααακ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Δια αφου και αυτος και εγω καναμε την κουτσουκελα.Ασε να της χαρουμε.Εχεις δικιο αλλα εγινε ,τι να κανω τωρα. :) Αν ξεκιναγα τωρα μονο αυτες θα ειχα.Αμεσως εσυ τσααααακ.

Ειναι ομως λαθος,και απο τη στιγμη που ειναι λαθος,δεν μπορω να μη σου πω πως δεν πρεπει να το συνιστας :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κριμα,η κουκλαρες να ειναι μονες τους.κανε μια εξερεση και πες το ναι. :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Δια αφου και αυτος και εγω καναμε την κουτσουκελα.Ασε να της χαρουμε.Εχεις δικιο αλλα εγινε ,τι να κανω τωρα. :P Αν ξεκιναγα τωρα μονο αυτες θα ειχα.Αμεσως εσυ τσααααακ.

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό. Αν κάποιος διάβαζε τη δημοσίευση, ίσως να νόμιζε ότι μπορούν να συνδιαστούν οι λίμνες και να έκανε λάθος κινήσεις. Δεν είναι έτσι όμως.

Κάποια στιγμή πρέπει επιτέλους να γινει κατανοητό ότι δεν βάζουμε ψάρια από διαφορετικές λίμνες στο ίδιο ενυδρείο. Αυτό είναι πολύ σημαντικό και πρέπει να δίνουμε την ανάλογη σημασία και προσοχή.

Κάποιοι από τους παράγοντες που δεν μπαίνουν μαζί είναι:

1)Διαφορετική συμπεριφορά/χαρακτήρας.

2)Άλλη διατροφή.

3)Συμβίωση γενικότερα. Κάποιο ψάρι μπορεί να γίνει τροφή από κάποιο άλλο.

Αυτά και μόνο είναι αρκετά

:)

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό. Αν κάποιος διάβαζε τη δημοσίευση, ίσως να νόμιζε ότι μπορούν να συνδιαστούν οι λίμνες και να έκανε λάθος κινήσεις. Δεν είναι έτσι όμως.

Κάποια στιγμή πρέπει επιτέλους να γινει κατανοητό ότι δεν βάζουμε ψάρια από διαφορετικές λίμνες σε ένα ενυδρείο. Αυτό είναι πολύ σημαντικό και πρέπει να δίνουμε την ανάλογη σημασία και προσοχή.

Κάποιοι από τους παράγοντες που δεν μπαίνουν μαζί είναι:

1)Διαφορετική συμπεριφορά/χαρακτήρας.

2)Άλλη διατροφή.

3)Συμβίωση γενικότερα. Κάποιο ψάρι μπορεί να γίνει τροφή από κάποιο άλλο.

:)

Πραγματι ειναι πολυ σοβαρο το θεμα.Εγω δεν προτεινα να βαλει φροντοζες.Απλα εχει παρει 2 θηλυκες φροντοζες,εχει και 800 λιτρα.πιθανον να μι διαβασες ολο το ποστ φιλε Vago.

Link to comment
Share on other sites

ανεβασε μας φωτο να χορτασει το ματι!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι ειναι πολυ σοβαρο το θεμα.Εγω δεν προτεινα να βαλει φροντοζες.Απλα εχει παρει 2 θηλυκες φροντοζες,εχει και 800 λιτρα.πιθανον να μι διαβασες ολο το ποστ φιλε Vago.

Το σωστο ειναι να διαλεξει ποια ψαρια θελει να κρατησει.Οχι να βαλει κι αλλα απο αλλη λιμνη μεσα

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό. Αν κάποιος διάβαζε τη δημοσίευση, ίσως να νόμιζε ότι μπορούν να συνδιαστούν οι λίμνες και να έκανε λάθος κινήσεις. Δεν είναι έτσι όμως.

Κάποια στιγμή πρέπει επιτέλους να γινει κατανοητό ότι δεν βάζουμε ψάρια από διαφορετικές λίμνες στο ίδιο ενυδρείο. Αυτό είναι πολύ σημαντικό και πρέπει να δίνουμε την ανάλογη σημασία και προσοχή.

Κάποιοι από τους παράγοντες που δεν μπαίνουν μαζί είναι:

1)Διαφορετική συμπεριφορά/χαρακτήρας.

2)Άλλη διατροφή.

3)Συμβίωση γενικότερα. Κάποιο ψάρι μπορεί να γίνει τροφή από κάποιο άλλο.

Αυτά και μόνο είναι αρκετά

:)

Και οποιος διαβασει αυτο το ποστ,ΔΥΟ φορες ειπα οτι εναι λαθος φιλε μου.Αρκει να το διαβασει σωστα. :P

Link to comment
Share on other sites

Το σωστο ειναι να διαλεξει ποια ψαρια θελει να κρατησει.Οχι να βαλει κι αλλα απο αλλη λιμνη μεσα

Αυτο ειναι αλλο θεμα.Αν θελει να ξεκινισει απο την αρχη.Αλλα αυτην την στιγμη τα ψαρια υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Αντί να κάνουμε κύκλους γύρω από το ίδιο θέμα, γιατί δεν προτείνει ο καθένας είδη που θα έβαζε σε αυτά τα λίτρα με προσοχή πάντα στην συμβατότητα. Έτσι θα προχωρήσει η συζήτηση και θα μάθουμε όλοι κάτι.

:)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι ειναι πολυ σοβαρο το θεμα.Εγω δεν προτεινα να βαλει φροντοζες.Απλα εχει παρει 2 θηλυκες φροντοζες,εχει και 800 λιτρα.πιθανον να μι διαβασες ολο το ποστ φιλε Vago.

Όλα τα διάβασα. Δεν υπάρχουν εξαιρέσεις για κανέναν. :)

Link to comment
Share on other sites

:)

Αντί να κάνουμε κύκλους γύρω από το ίδιο θέμα, γιατί δεν προτείνει ο καθένας είδη που θα έβαζε σε αυτά τα λίτρα με προσοχή πάντα στην συμβατότητα. Έτσι θα προχωρήσει η συζήτηση και θα μάθουμε όλοι κάτι.

:P

Μα δεν μας ειπε τι ψαρια εχει μεσα,Θα μας τα πει το βραδυ.(ολα τουλαχιστον)

Link to comment
Share on other sites

Τα ειδη των ψαριων που βρισκονατι μεσα στο ενυδρειο (800 λιτρα) ειναι λαμπιντο, αχλη, ψευδοτροφεους, αυλονακαρα, φροντοζα και καποια ακομα που δυστυχως δεν θυμαμαι τα ονοματα τους.

Οι διαστασεις του ενυδρειου παντως ειναι 2.00Χ7Ο ΥΨΟΣΧ54 ΦΑΡΔΟΣ της ΕLITE

Έχουμε διαστάσεις, έχουμε και κάποια από τα είδη που έχουμε μέσα. Τι θα κρατάγατε και τι θα βάζατε επιπλέον;

:)

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα διάβασα. Δεν υπάρχουν εξαιρέσεις για κανέναν. :)

Ρε παιδια,δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο.Ετυχε η περιπτωσει να μοιαζει πολυ με την δικη μου.Τι να κανω εγω τωρα αν μου πεις δωσε της φροντοζες.Που να της δωσω εδω και σε ποιον,που να μπορει να της διατηρησει.2ον μεχρι στιγμης ειναι μια χαρα,λιγο με το φαγητο εχει προβλημα,αλλα και αυτο το ελυσα.3ον-εγω δεν ειπα να βαλει.και 4ον-ας μας πει ο φιλος αν ειναι διατεθειμενος να αλλαξει συνθεση,και εμεις να πουμε την αποψη μας επαυτου.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε διαστάσεις, έχουμε και κάποια από τα είδη που έχουμε μέσα. Τι θα κρατάγατε και τι θα βάζατε επιπλέον;

:)

Εγω θα εβαζα μονο φροντοζες,και δεν το λεω τωρα γιατι παρεξηγηθηκα.Το εχω προτινει και σε αλλο φιλο,αλλα δεν θυμαμε σε ποιον.Αν μας ακουει ας το πει :P

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες , το ενυδρείο φαίνεται στρωμένο εφόσον έχουμε μόνο ΝΟ3 (νιτρικά).

Το στικ της εταιρείας μετρά καλά gh kh για το ph θα έλεγα οτι δεν είναι ακριβές.Τα υγρά προφανώς είναι καλύτερα.Το kh είναι 3 ή 30 ή κάνω λάθος; διευκρίνησε μας το.

Οσον αφορά τα νιτρικά αλλαγές νερου.

Οσον αφορά τη σύνθεση σου τα είπαν οι άλλοι.Εδώ είμαστε υπερ του βιοτοπικού ενυδρείου.

Εγώ θα γράψω για τη σύνθεση των ψαριών εφόσον μας κάνεις μια πλήρη παρουσίαση του ενυδρείου σου και φωτογραφίες για να έχουμε πλήρη εικόνα.Σου παραθέτω ενα παράδειγμα παρουσίασης ενυδρείου για να έχεις υπόψιν σου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=45672

Και πάλι καλώς ήλθες :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι.

Λοιπον οπως ειπαμε. Ανεβαζω καποιες φωτογραφιες. ειναι απο κινητο. ελπιζω να ειναι ευδιακριτες.

οσον αφορα το ψαρι με το θωλο ματακι δεν καταφερα ακομα να το φωτογραφισω.

αν μπορειτε ας με βοηθησετε με τα ειδη που εχω στο ενυδρειο μου. Η αληθεια ειναι οτι καποτε μου τα ειπαν αλλα μετα τα ξεχασα.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω!!

post-19277-1283626525_thumb.jpg

θα προσπαθησω να τις στειλω μια μια αν τα καταφερω.

sorry παιδια. επρεπε να σας πω κιολας οτι εκτος απο ασχετη στα ενυδρεια ειμαι ασχετη και στα computers. :)

Link to comment
Share on other sites

post-19277-1283626525_thumb.jpg

θα προσπαθησω να τις στειλω μια μια αν τα καταφερω.

sorry παιδια. επρεπε να σας πω κιολας οτι εκτος απο ασχετη στα ενυδρεια ειμαι ασχετη και στα computers. :)

post-19277-1283626958_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και αυτη?

ναι και αυτη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...