Jump to content

Αμμος απο θαλασσα


Recommended Posts

εχω ακουσει για υποστροματα στο σαμπ με παχος πανω απο 12cm για μειωση τον νιτρικον αλλα και των φωσφορικον

Το ερωτημα μου ειναι το εξης,εχω φερει αμμο απο παραλια την οποια ειναι παραπολη απομερη απο τον κοσμο και ειναι λεπτοκαμομενη παραπολη,πια θα ειναι τα αποτελαισματα με το να την τοποθετησω στο σαμπ?

Link to comment
Share on other sites

Η δική μας άμμος έχει πυρίτιο και δεν κάνει.

φιλε μου εγω απο Κυπρο ειμαι,

Link to comment
Share on other sites

Και η Κύπρος στη Μεσόγειο είναι.... δεν είναι στην Καραϊβική!!! :):P

Link to comment
Share on other sites

Και η Κύπρος στη Μεσόγειο είναι.... δεν είναι στην Καραϊβική!!! :):P

φιλε μου το πυριτιο τη ειναι? και τη ενδιξεις θα περιμενω να δω εαν το τοποθετησω στο σαμπ?

και μιας και το αναφερες οτη εισαι απο Κυπρο απο πιο μερο της εισαι?εγω ειμαι απο τον Στροβολο

Link to comment
Share on other sites

Μια επιστημονική ανάλυση για το πυρίτιο θα δεις εδώ.... http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF%85%...%84%CE%B9%CE%BF

Στο ενυδρείο λέγεται ότι επηρεάζει την σιλικόνη τρώγοντας την με τον χρόνο...

Γνώμη μου είναι να αποφύγεις πειραματισμούς και να κάνεις ένα σωστό στήσιμο για να αποφύγεις μελλοντικά προβλήματα τόσο σε χρήματα όσο και σε κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε απασχολεί η μείωση των νιτρικών γιατί δεν βάζεις βότκα? Χρειάζεται καθημερινή δοσολογία αλλά θα δεις τα νιτρικά να μειώνονται και την ζωή να αναπτύσσεται!

Στο δικό μου μειώθηκαν τα νιτρικά και άρχισαν να βγαίνουν νέα feather dusters, copepods.

Link to comment
Share on other sites

Μια επιστημονική ανάλυση για το πυρίτιο θα δεις εδώ.... http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF%85%...%84%CE%B9%CE%BF

Στο ενυδρείο λέγεται ότι επηρεάζει την σιλικόνη τρώγοντας την με τον χρόνο...

Γνώμη μου είναι να αποφύγεις πειραματισμούς και να κάνεις ένα σωστό στήσιμο για να αποφύγεις μελλοντικά προβλήματα τόσο σε χρήματα όσο και σε κόπο.

Επισης ειναι πρωτης ταξης τροφη για τις διατομικες αλγες

Link to comment
Share on other sites

Αν σε απασχολεί η μείωση των νιτρικών γιατί δεν βάζεις βότκα? Χρειάζεται καθημερινή δοσολογία αλλά θα δεις τα νιτρικά να μειώνονται και την ζωή να αναπτύσσεται!

Στο δικό μου μειώθηκαν τα νιτρικά και άρχισαν να βγαίνουν νέα feather dusters, copepods.

πως γινεται αυτο?πως την τοποθετας και με πια δοσολογια

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα έχεις? Καθαρά λίτρα(χωρίς τον βράχο)

Μπορείς να το βρεις εδώ: http://reef.diesyst.com/volcalc/volcalc.html

Επίσης είναι απαραίτητο ένα σκίμμερ(καλής ποιότητας).

Για την δοσολογία πάρε μια σύριγγα για ινσουλίνη από το φαρμακείο(κάθε 10 units είναι 0,1 ml). Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και με ξύδι για τις απταισίες!

Μετά για κάθε 100 λίτρα νερό βάζεις καθημερινά 0,1 ml (όχι 1 αλλά 0,1).

Δηλαδή για 300 λίτρα θα βάζεις 0,3ml.

Μετά από 1 βδομάδα διπλασιάζεις την δόση 0,6ml.

Και μετά κάθε βδομάδα προσθέτεις 0,5 ml επιπλέον.

Για 300 λίτρα:

1η εβδομάδα - 0,3 ml

2η εβδομάδα - 0,6 ml

3η εβδομάδα - 1,1 ml

4η εβδομάδα - 1,6 ml

κ.ο.κ

Όταν γίνουν 0 τα νιτρικά και φωσφορικά μειώνεις στο μισό την δόση. Αν αυξηθούν την προσαρμόζεις πάλι σιγά-σιγά μέχρι να βρεις την ακριβή ποσότητα που χρειάζεται για το βιοφορτίο σου και το τάισμα που κάνεις.

Σε περίπτωση που δεις να στρεσάρονται τα ζώα σου είτε σταματάς είτε μειώνεις στο μισό. Ο λόγος είναι ότι τα βακτηρίδια που αναπτύσσονται θα απορροφήσουν οξυγόνο και έτσι θα μειωθεί η ποσότητα του οξυγόνου. Το σκίμμερ χρειάζεται για την οξυγόνοση του νερού και για να αφαιρεί τα βακτηρίδια που αναπτύσσονται(τα οποία δεσμεύουν/τρέφονται με τα νιτρικά).

Προσωπικά είδα διαφορά στο ενυδρείο στην τέταρτη βδομάδα. Μικρή μείωση των νιτρικών και ανάπτυξη της ζωής στον βράχο(κοπήποδα, σφουγγάρια, σκουληκάκια, feather dusters κ.α.)

Έγινε επεξεργασία - Lemeshianos
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σου πώ ότι πολύ πιθανό να δεις ανάπτυξη σε κυανοβακτήρια. Είναι αναμενόμενο από την βότκα και σταδιακά πρέπει να την δεις να μειώνεται. Εγώ είχα αρκετή ειδικά στο πίσω τζάμι και σε ένα βράχο αλλά τώρα μειώθηκε σημαντικά και δεν αναπτύσσεται άλλο. Όση μπορείς να αφαιρείς είναι καλό να την βγάζεις γιατί τρέφεται με τον οργανικό άνθρακα(με τον οποίο θέλεις να τραφούν τα βακτηρίδια).

Μόλις αναπτυχθούν τα βακτηρίδια θα απορροφούν την βότκα πριν τα κυανοβακτήρια και θα καθαρίσει.

Αν δεν την δεις να υποχωρεί μετά από μήνα τότε είναι μεγάλη η δόση που βάζεις και δεν την απορροφούν όλη. Μείωσε κατα 0,5 και δοκιμάζεις να την αυξήσεις μετά από 1-2 εβδομάδες πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα τα λες φιλε,Lemeshianos αλλα να ξερουμε και το εξεις: η χρηση βοτκας η διαφορα αλλα σκευασματα που μπορουν ενδεχωμενος να χρησιμοποιηθουν για διαφορα, απαιτουν πολυ καλη παρακολουθηση που απαιτουν αρκετα καλη εμπηρεια και πολλες συχνες μετρησεις για να προλαβουμε να μην εχουμε τυχων δυσαρεστα αποτελεσματα .... αν δεν εχουμε καλη εμπηρεια καλυτερα να τ αποφυγουμε και να παμε σε πιο σιγουρες λυσεις δηλ καλο εξοπλισμο καλο σκιμμερ λιγοτερη ιχθυοφωρτηση κτλπ.... α και επισης με την χρηση βοτκας δεν πρεπει να παιρναμε το 8Kh αν εχουμε κοραλλια clam κτλπ... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...