Jump to content

Σημερα ειναι η μαυρη επετειος.Τα Σεπτεμβριανα (1955)


Recommended Posts

Οπως η 19 Μαιου του 1922 και η σημερινη μερα παει να ξεχαστει.Εγω μια υπενθυμιση κανω.

Link to comment
Share on other sites

Αν και το τραγούδι αναφέρεται στο 1922, το βρίσκω άξιο αναφοράς....

...κι ένα απόσπασμα από το αυθεντικό της Diamanda Galas...

Link to comment
Share on other sites

...... Αφορμή έδωσε μια βομβιστική επίθεση στο πατρικό σπίτι του Κεμάλ Ατατούρκ στην Θεσσαλονίκη, που αποδείχτηκε στην συνέχεια ότι ήταν σκηνοθετημένη από την τουρκική κυβέρνηση......

..... και συμπληρώνω, ότι θεωρήθηκε ύποπτος ένας φοιτητής από την Κομοτηνή που νοίκιαζε στο πατρικό μου σπίτι (μονοκατοικία τότε) και πλάκωσε όλη η αστυνομία κάνοντας το σπίτι άνω κάτω.

Απ ότι μου έλεγε η γιαγιά μου τον συνέλαβαν και δεν έμαθε ποτέ για την τύχη του, όλα αυτά ένα χρόνο πριν την γέννηση μου.

Link to comment
Share on other sites

...... Αφορμή έδωσε μια βομβιστική επίθεση στο πατρικό σπίτι του Κεμάλ Ατατούρκ στην Θεσσαλονίκη, που αποδείχτηκε στην συνέχεια ότι ήταν σκηνοθετημένη από την τουρκική κυβέρνηση......

..... και συμπληρώνω, ότι θεωρήθηκε ύποπτος ένας φοιτητής από την Κομοτηνή που νοίκιαζε στο πατρικό μου σπίτι (μονοκατοικία τότε) και πλάκωσε όλη η αστυνομία κάνοντας το σπίτι άνω κάτω.

Απ ότι μου έλεγε η γιαγιά μου τον συνέλαβαν και δεν έμαθε ποτέ για την τύχη του, όλα αυτά ένα χρόνο πριν την γέννηση μου.

Τουρκος ηταν ο φοιτητης?Γιατι εγω ξερω οτι αυτος που εβαλε την βομβα μετα πηγε τουρκια και εγινε στην ανταλια δημαρχος

Link to comment
Share on other sites

...... Αφορμή έδωσε μια βομβιστική επίθεση στο πατρικό σπίτι του Κεμάλ Ατατούρκ στην Θεσσαλονίκη, που αποδείχτηκε στην συνέχεια ότι ήταν σκηνοθετημένη από την τουρκική κυβέρνηση......

..... και συμπληρώνω, ότι θεωρήθηκε ύποπτος ένας φοιτητής από την Κομοτηνή που νοίκιαζε στο πατρικό μου σπίτι (μονοκατοικία τότε) και πλάκωσε όλη η αστυνομία κάνοντας το σπίτι άνω κάτω.

Απ ότι μου έλεγε η γιαγιά μου τον συνέλαβαν και δεν έμαθε ποτέ για την τύχη του, όλα αυτά ένα χρόνο πριν την γέννηση μου.

Τα σκιερά σημεία της ιστορίας και των "γεγονότων" σε μεγάλα πολιτικά δρώμενα που έχουν επηρεάσει την εξέλιξη μας, είναι πολλά και αυτό ισχύει για την παγκόσμια ιστορία... Το κακό είναι που αρκετός κόσμος μεταφράζει τα σκιερά αυτά σημεία όπως τον "εξυπηρετεί" και ταυτόχρονα φανατίζεται με κάτι ασαφές και πιθανότατα αναληθή.

Είναι σπουδαίο πράγμα η μελέτη της ιστορίας... αλλά όχι μονόπλευρα. Για μένα είναι πολύ σημαντικό να υπάρχουν πάντα παραπάνω από μία άποψη στο τραπέζι. Και σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ απαραίτητο το να πάρουμε θέση... Και η μελέτη (που φέρνει τη γνώση) από μόνη της αρκεί. Δεν είναι ανάγκη να διαλέγουμε και στρατόπεδο.

Αυτά... :)

Link to comment
Share on other sites

Τα σκιερά σημεία της ιστορίας και των "γεγονότων" σε μεγάλα πολιτικά δρώμενα που έχουν επηρεάσει την εξέλιξη μας, είναι πολλά και αυτό ισχύει για την παγκόσμια ιστορία... Το κακό είναι που αρκετός κόσμος μεταφράζει τα σκιερά αυτά σημεία όπως τον "εξυπηρετεί" και ταυτόχρονα φανατίζεται με κάτι ασαφές και πιθανότατα αναληθή.

Είναι σπουδαίο πράγμα η μελέτη της ιστορίας... αλλά όχι μονόπλευρα. Για μένα είναι πολύ σημαντικό να υπάρχουν πάντα παραπάνω από μία άποψη στο τραπέζι. Και σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ απαραίτητο το να πάρουμε θέση... Και η μελέτη (που φέρνει τη γνώση) από μόνη της αρκεί. Δεν είναι ανάγκη να διαλέγουμε και στρατόπεδο.

Αυτά... :)

Φιλε μου νομιζω οτι δεν ξερεις τι λες.Δεν υπαρχει καμια σκια.Ειναι τοσο ξεκαθαρα που απορω μαζισου.Αλλα ασε το θεμα να μιλησουν αυτοι που ξερουν,και μετα βγαζεις τα δικα σου συμπερασματα.Ωρα ειναι να μου πεις ,δεν ειναι ετσι τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Τουρκος ηταν ο φοιτητης?Γιατι εγω ξερω οτι αυτος που εβαλε την βομβα μετα πηγε τουρκια και εγινε στην ανταλια δημαρχος

Όπως αναφαίνεται και στη Βικιπαιδεία "....μεταφέρθηκε από την Τουρκία από Τούρκο πράκτορα (Έλληνα υπήκοο από την Κομοτηνή) και τοποθετήθηκε από τον Τούρκο κλητήρα του Προξενείου."

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου νομιζω οτι δεν ξερεις τι λες.Δεν υπαρχει καμια σκια.Ειναι τοσο ξεκαθαρα που απορω μαζισου.Αλλα ασε το θεμα να μιλησουν αυτοι που ξερουν,και μετα βγαζεις τα δικα σου συμπερασματα.Ωρα ειναι να μου πεις ,δεν ειναι ετσι τα πραγματα.

Δεν θα μπω στη διαδικασία να απαντήσω στον ίδιο τόνο, καθότι μάλλον το πρόβλημα είναι οι παρωπίδες. Αν κάπου στα παραπάνω γραφόμενά μου βλέπεις να εστιάζω μόνο στη συγκεκριμένη περίπτωση (νομίζω πως είναι ξεκάθαρο πως μιλάω γενικά) κι αν βλέπεις να γράφω πως δεν έγιναν έτσι τα πράγματα, τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα επικοινωνίας.

Καλή συνέχεια στη κουβέντα :)

ΥΓ: Οι πληροφορίες του Wikipedia είναι όντως πολλές, κατανοητές και μελετημένες. Καλό είναι να διαβαστούν από όλους.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα προσφερεται για καλη συζητηση.

Αν παλι παμε σε προσωπικες αντιπαραθεσεις,σας λεω πως θα το κλειδωσω!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα που ανοιξα ειναι μονο για τα σεπτεμβριανα,και παρακαλεσα οσοι ξερουν η ακουσαν κατι να το αναφερουν.Νομιζω η γενικοτητες αφαιρουν παρα προσθετουν.Μιλαμε για μια ιστορια που συνεβει πριν 65 χρονια.Οποτε κατι ακουσαμε κατι προλαβαμε να ζησουμε.Αυτα θα ηθελα να ακουσω.Ολοι ειμαστε μια παρεα,και μεσα στην παρεα μπορει να υπαρχει και διαφορετικη γνωμη. :)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα που ανοιξα ειναι μονο για τα σεπτεμβριανα,και παρακαλεσα οσοι ξερουν η ακουσαν κατι να το αναφερουν.Νομιζω η γενικοτητες αφαιρουν παρα προσθετουν.Μιλαμε για μια ιστορια που συνεβει πριν 65 χρονια.Οποτε κατι ακουσαμε κατι προλαβαμε να ζησουμε.Αυτα θα ηθελα να ακουσω.Ολοι ειμαστε μια παρεα,και μεσα στην παρεα μπορει να υπαρχει και διαφορετικη γνωμη. :)

Πολυ σωστα,αλλο ομως διαφορετικη αποψη,και αλλο προσωπικη αντιπαραθεση σε εντονο υφος.

Αυτο προσπαθω να προλαβω. :P

Καλη συνεχεια στην κουβεντα λοιπον ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα σας πω το δικο μου παραμυθι.

Γιατι εγω δεν ειχα γεννηθει,και μου τα ελεγε η μανα μου,και τα ακουα σαν ενα κακο παραμυθι,που δεν ηθελα να το ακουω.

Ηταν ενα βραδακι γυρω στης 8.Αρχισαν να μαζευονται σαν υαινες οι φιλοι μας (οι κουρδοι).Εμεις κατι ακουσαμε αλλα δεν θελαμε να τα πιστεψουμε μου ελεγε.Ολα τα χρηστινικα σπιτια ηταν συμαδεμενα με κοκινο σταυρο,που φροντισαν να το κανουν οι γειτονες μας οι τουρκοι(οχι ολοι).Οποτε καθε ξενος ερχοντας στον μαχαλα ηξερε που να μπουκαρει.Κατα της 9 αρχισαν τα οργανα.Γινοταν χαμος,Ηταν ολα τελεια οργανωμενα,Ενα μπουλουκι ξεκινισε απο τον κατω μαχαλα,και το αλλο απο εμας,μου ελεγε.Οτι μπορουσαν να κρατησουν στο χερι,το αρπαζαν.Ο πατερας μου περνει την μανα μου και την γιαγιαμου,και μαντρα μαντρα φτανει σε ενα γειτονικο τουρκικο σπιτι που τους εκρυψε(νανε καλα αυτοι οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ,Υπηρχαν και τετοιοι)

Ο παπους ο Βασιλης ειχε καρκινο (μετα ενα μηνα πεθανε)και δεν μπορουσαν να τον μετακινησουν,και λεει ο πατερας μου στον φιλο του(τουρκο)πανε να δεις πως ειναι ο παπους?Και πηγε κρατωντας στο χεριτου διαφωρα για να φανει οτι κανει πλατσικο.Και βλεπει ενα θεαμα τραγελαφικο,να υποδυκνιει πραγματα για να τα σπασουν.Αυτο συνεχιστικε μεχρι το πρωι.Κλοπες, βιαζμοικαι αλλα πολλα.Απο εκεινη την μαυρη νυχτα αρχισε ο ξεριζωμος της ΠΟΛΙΣ.

Αυτο ειναι το κακο παραμυθι που δεν ηθελα να ακουω.

Υ.Γ Βλεπετε οσο αντικειμενικα μπορεσα να σας πω το κακο μου παραμυθι,και ο σκοπος μου δεν ηταν να σπειρω το ΜΙΣΟΣ αλλα,ετσι για να μαθενουν οι νεοτεροι,και να μην ξεχναμε εμεις οι παλαιοτεροι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ρε παιδια πιστευω οτι ειναι ατ..... ρ..... οι Τουρκοι(δεν καναν τετοιες σφαγες μονο σε εμας) αλλα οι πολιτικοι μας που αφηνουν τετοια γεγονοτα να σβηνουν χωρις να δωσουν το απαιτουμενο μεγεθος ειναι ακομη ποιο πολυ ελεεινοί...

Δεν θα πω αλλα γιατι ηδη αρχησω να ανεβαζω θερμοκρασια... :)

mod note:

Γιάννη, αν και ως παθών θα μπορούσα να μπω στον πειρασμό να συμφωνήσω μαζί σου, κρατώ για μένα τις προσωπικές μου απόψεις και ως συντονιστής θα παρακαλούσα να αποφύγουμε χαρακτηρισμούς που παραβιάζουν τους κανονισμούς του forum.

Andreas301

Link to comment
Share on other sites

τι να λεμε τωρα ρε παιδια;εδω το 1996 στην κυπρο οι γκριζοι λυκοι τον χτυπαγανε με τους λοστους τον ισαακ.100 ατομα χτυπαγανε εναν με τετοιο μισος.και εμεις οι νεοελληνες τι κανουμε;παμε ταξιδακια στην τουρκια αγοραζουμε τα δερματινα τους τους αφηνουμε το συναλαγμα μας

για να τα κανουν οπλα και αεροπλανα.

καλως σας βρηκα και καλο χειμωνα.

Link to comment
Share on other sites

τωρα τελευταια μαθαινουμε και την κουλτουρα τους (βλεπε τηλεοπτικες σειρες τουρκικης παραγωγης).

Αλλα τι να πεις για τον νεοελληνα που οτι γινεται εξω απο το σπιτι του δεν τον αφορα. Και αυτο δεν ισχυει μονο στα εθνικα ζητηματα.

Link to comment
Share on other sites

mod note

Αγαπητοί φίλοι το θέμα είναι συγκεκριμένο. Αφορά τα Σεπτεμβριανά και όχι τις μετέπειτα ελληνοτουρκικές σχέσεις. Παρακαλώ μείνετε εντός θέματος. Ευχαριστώ.

:)

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και εγώ μια ιστορία…

όποτε αξιώνομαι και πάω στην Πόλη, πάω και στο Χασκόι, στην Αγία Παρασκευή, η οποία λόγο έλλειψης Ελλήνων (μετά το 1955) λειτουργείται από Ρουμάνους υπό την εποπτεία του Πατριαρχείου μας. Φέτος υπήρχε τοποθετημένος στην εκκλησία ένας ρουμάνος ιερέας που γνώριζε αγγλικά και μπόρεσα να μάθω από αυτόν κάποια στοιχεία που με ενδιαφέρανε… Στην εκκλησία αυτή, στην αυλή υπάρχει ο τάφος της Αγία Αργυρής, που είναι και ο λόγος του προσκυνήματος μου. Φέτος έμαθα ότι το 1955 οι Τούρκοι θέλανε να κάψουν τα οστά της Αγίας Αργυρής!!! και πως ένας κύριος (Σταύρος εάν θυμάμαι σωστά το όνομα) κατάφερε να σώσει… και πως μετά από μερικά χρόνια, όταν ησύχασαν τα πράγματα, μεταφέρανε τα οστά της Αγία Αργυρής εντός του Ναού. Τι να σχολιάσω…

Eχω ακούσει ιστορίες από πολλούς δικούς μου για το πώς ζούσαν στην Πόλη, ιστορίες ωραίες και άσχημες. Προσπαθούσαν οι γέροι να μας μεταδώσουν μέσα από τις αφηγήσεις τους το πώς ζούσαν… είχαν αγωνία να δημιουργηθούν εικόνες στο μυαλό μας, σε εμείς τα νέα παιδιά που γεννηθήκαμε στην Ελλάδα για την Πατρίδα, για την Πόλη… την Πόλη όπου αφήσανε τα σπιτικά τους για λίγες μέρες, μέρες που έγιναν χρόνια, που έγιναν γενιές.

Θεωρώ ότι δεν πρέπει να υπάρχει μίσος μεταξύ των λαών, ότι είναι μη ρεαλιστικό να ελπίζουμε ότι θα επιστρέψουμε στα σπίτια των παππούδων μας ως νοικοκυραίοι… δεν πρέπει όμως να ξεχάσουμε το πως ζούσαν και το τι ζήσανε οι άνθρωποι μας.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και εγώ μια ιστορία…

όποτε αξιώνομαι και πάω στην Πόλη, πάω και στο Χασκόι, στην Αγία Παρασκευή, η οποία λόγο έλλειψης Ελλήνων (μετά το 1955) λειτουργείται από Ρουμάνους υπό την εποπτεία του Πατριαρχείου μας. Φέτος υπήρχε τοποθετημένος στην εκκλησία ένας ρουμάνος ιερέας που γνώριζε αγγλικά και μπόρεσα να μάθω από αυτόν κάποια στοιχεία που με ενδιαφέρανε… Στην εκκλησία αυτή, στην αυλή υπάρχει ο τάφος της Αγία Αργυρής, που είναι και ο λόγος του προσκυνήματος μου. Φέτος έμαθα ότι το 1955 οι Τούρκοι θέλανε να κάψουν τα οστά της Αγίας Αργυρής!!! και πως ένας κύριος (Σταύρος εάν θυμάμαι σωστά το όνομα) κατάφερε να σώσει… και πως μετά από μερικά χρόνια, όταν ησύχασαν τα πράγματα, μεταφέρανε τα οστά της Αγία Αργυρής εντός του Ναού. Τι να σχολιάσω…

Eχω ακούσει ιστορίες από πολλούς δικούς μου για το πώς ζούσαν στην Πόλη, ιστορίες ωραίες και άσχημες. Προσπαθούσαν οι γέροι να μας μεταδώσουν μέσα από τις αφηγήσεις τους το πώς ζούσαν… είχαν αγωνία να δημιουργηθούν εικόνες στο μυαλό μας, σε εμείς τα νέα παιδιά που γεννηθήκαμε στην Ελλάδα για την Πατρίδα, για την Πόλη… την Πόλη όπου αφήσανε τα σπιτικά τους για λίγες μέρες, μέρες που έγιναν χρόνια, που έγιναν γενιές.

Θεωρώ ότι δεν πρέπει να υπάρχει μίσος μεταξύ των λαών, ότι είναι μη ρεαλιστικό να ελπίζουμε ότι θα επιστρέψουμε στα σπίτια των παππούδων μας ως νοικοκυραίοι… δεν πρέπει όμως να ξεχάσουμε το πως ζούσαν και το τι ζήσανε οι άνθρωποι μας.

:)

Ευχαριστούμε Γιάννη για την ιστορία που μοιράστηκες μαζί μας

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και εγώ μια ιστορία…

όποτε αξιώνομαι και πάω στην Πόλη, πάω και στο Χασκόι, στην Αγία Παρασκευή, η οποία λόγο έλλειψης Ελλήνων (μετά το 1955) λειτουργείται από Ρουμάνους υπό την εποπτεία του Πατριαρχείου μας. Φέτος υπήρχε τοποθετημένος στην εκκλησία ένας ρουμάνος ιερέας που γνώριζε αγγλικά και μπόρεσα να μάθω από αυτόν κάποια στοιχεία που με ενδιαφέρανε… Στην εκκλησία αυτή, στην αυλή υπάρχει ο τάφος της Αγία Αργυρής, που είναι και ο λόγος του προσκυνήματος μου. Φέτος έμαθα ότι το 1955 οι Τούρκοι θέλανε να κάψουν τα οστά της Αγίας Αργυρής!!! και πως ένας κύριος (Σταύρος εάν θυμάμαι σωστά το όνομα) κατάφερε να σώσει… και πως μετά από μερικά χρόνια, όταν ησύχασαν τα πράγματα, μεταφέρανε τα οστά της Αγία Αργυρής εντός του Ναού. Τι να σχολιάσω…

Eχω ακούσει ιστορίες από πολλούς δικούς μου για το πώς ζούσαν στην Πόλη, ιστορίες ωραίες και άσχημες. Προσπαθούσαν οι γέροι να μας μεταδώσουν μέσα από τις αφηγήσεις τους το πώς ζούσαν… είχαν αγωνία να δημιουργηθούν εικόνες στο μυαλό μας, σε εμείς τα νέα παιδιά που γεννηθήκαμε στην Ελλάδα για την Πατρίδα, για την Πόλη… την Πόλη όπου αφήσανε τα σπιτικά τους για λίγες μέρες, μέρες που έγιναν χρόνια, που έγιναν γενιές.

Θεωρώ ότι δεν πρέπει να υπάρχει μίσος μεταξύ των λαών, ότι είναι μη ρεαλιστικό να ελπίζουμε ότι θα επιστρέψουμε στα σπίτια των παππούδων μας ως νοικοκυραίοι… δεν πρέπει όμως να ξεχάσουμε το πως ζούσαν και το τι ζήσανε οι άνθρωποι μας.

Νάσαι καλά βρέ Γιάννη :)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

δεν πρέπει να ξεχάσουμε το πως ζούσαν και το τι ζήσανε οι άνθρωποι μας.

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

Οπως η 19 Μαιου του 1922 και η σημερινη μερα παει να ξεχαστει.Εγω μια υπενθυμιση κανω.

:wootwoot::wub::hysterical::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...