Jump to content

Σημερα ειναι η μαυρη επετειος.Τα Σεπτεμβριανα (1955)


Recommended Posts

Οπως η 19 Μαιου του 1922 και η σημερινη μερα παει να ξεχαστει.Εγω μια υπενθυμιση κανω.

Η μνημη ειναι η προικα ενος λαου

Link to comment
Share on other sites

φιλε kixlidatos εισαι ενα μελος κατα την γνωμη μου που χρειαζεται το φορουμ :wootwoot: και μπραβο σου για το θεμα αυτο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ενα up εις μνημην των προγονων μου.

Οποιος ξεχνα,ειναι καταδικασμενος να διανυσει τον δρομο του πονου ξανα.

ΥΓ . Αγαπητοι μου φιλοι-ες,θα παρακαλουσα βαση κανονισμον του φορουμ μας να μην κανετε πολιτικα σχολια,που να μπορω καθε τετοια μερα να αναβω ενα κερακι και να κανω ενα up ,οσο ζω.Αλλα αν εχετε ακουσει απο τους γεροντες σας, μαρτυριες γιαυτες τις δυο μερες,θα χαιρομουν να τις μοιρατω μαζι σας.

Ευχαριστω για την κατανοηση σας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα up εις μνημην των προγονων μου.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οποιος ξεχνα,ειναι καταδικασμενος να διανυσει τον δρομο του πονου ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω καταγωγή απο τους προπαππούδες μου απο την Καππαδοκία και την Σμύρνη.Είμαι πολύ περήφανος και δεν υποτιμώ κανέναν.

Ποτέ δεν έχω επισκεφτεί κάποιο απ'τα δύο μέρη ούτε την Κωνσταντινούπολη.Δεν νομίζω ότι θα αντέξω την συγκίνηση.

Δικοί μου που έχουν πάει μιλούν για μιά πανέμορφη πόλη που δυστυχώς είναι απεριποίητη.

Τα Σεπτεμβριανά ήταν το αποτέλεσμα μεγάλης φανατικής επιρροής ειδικά προς τα χαμηλά κοινωνικά στρώματα Τούρκων.

Οι Ελληνες της Μικράς Ασίας ήταν κατα πολύ ανώτεροι σε όλα όσα έκαναν. Στους Έλληνες όφειλαν την ανάπτυξη της πόλης που έφτανε σε παγκόσμια επίπεδα όπως και τον Ευρωπαϊκό χαρακτήρα. Οι Έλληνες με τους Τούρκους ήταν ένα παιχνίδι σε σκακιέρα που τα πιόνια κινούσαν οι άθλιοι πολιτικοί ένας απ'τους δύο θα έχανε.

Φόρος τιμής σε όσους ανθρώπους έζησαν αυτα τα φρικιαστικά γεγονότα αλλα και σ' αυτούς που άντεξαν να ξεκινήσουν απ'το μηδέν για ΠΟΛΟΣΤΗ φορα.

Link to comment
Share on other sites

με καταγωγη απο μικρα ασια δεν μπορω να ξεχασω. περυσι ειχα παει στην αρχαια εφεσο και ενας τουρκος ξεναγος οχι απο το δικο μας γκρουπ ο οποιος πιθανον πειραχτηκε που με ειδε να εχω καπελο με την ελληνικη σημαια μου ειπε οπως τα αφησατε τα κραταμε και του απαντησα εκτος απο αυτα εχει να επιδειξει κατι το κουσανασι δεν απαντησε

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια μέρα μνήμης πόνου απο τους ''φίλους'' και ''γείτονες'' μας, ας τιμήσουμε ο καθένας με τον δικό του τρόπο τους προγόνους του και θεωρώ ότι έχουμε χρέος προς τις επόμενες γενιές να διδάξουμε την πραγματική ιστορία και όχι αυτή που μας πασάρουν και αυτή που δεν διδάσκουν στα παιδιά μας, για αυτούς που χάθηκαν και για αυτούς που ξεριζώθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ενα up εις μνημην των προγονων μου.

Οποιος ξεχνα,ειναι καταδικασμενος να διανυσει τον δρομο του πονου ξανα.

ΥΓ . Αγαπητοι μου φιλοι-ες,θα παρακαλουσα βαση κανονισμον του φορουμ μας να μην κανετε πολιτικα σχολια,που να μπορω καθε τετοια μερα να αναβω ενα κερακι και να κανω ενα up ,οσο ζω.Αλλα αν εχετε ακουσει απο τους γεροντες σας, μαρτυριες γιαυτες τις δυο μερες,θα χαιρομουν να τις μοιρατω μαζι σας.

Ευχαριστω για την κατανοηση σας

Link to comment
Share on other sites

Οποιος ξεχνα,ειναι καταδικασμενος να διανυσει τον δρομο του πονου ξανα.

Ααααααα…!!! Τώρα κατάλαβα, για αυτό τον διανύουμε ξανά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ααααααα…!!! Τώρα κατάλαβα, για αυτό τον διανύουμε ξανά.

Εχουμε γερο στομαχι :bigemo_harabe_net-56: . :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...