Jump to content

Προβλημα με αλγες!!!


aquarium_9

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!!! :blush::thumbup:

Εδω και εναν μηνα εχω ενα μεγαλο προβλημα με τις αλγες.... Δηλαδη Εχω γεμισει!!!! :helpsmilie::helpsmilie:

Πρεπει να εχω απο ολα τα ειδη που κυκλοφορουν(Bga,BBa)(δεν ξερω και τα ονοματα τους) και νομιζω οτι αυτη η αυξηση εχει μια συνεπεια στα φυτα!!

Σκεφτηκα για την καταπολεμηση να παρω μερικα σαλιγκαρια zebra που διαβασα οτι τις τρωνε... Αλλα μετα σκεφτηκα μηπως υπαρχει κανενα φαρμακο που να τις καταπολεμαει!! Τελικα τι να κανω??? :)

ΥΓ. Πρεπει να αρεσει στις amano ο βουρκος που εχει δημιουργηθει γιατι ειδα μια με αυγα! :P 4 μηνες τις εχω στο ενυδρειο την προηγουμενη εβδομαδα πετυχα μια με αυγα!!!! ;)

Αυτα!!!

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν απαγορέυεται να ρίξεις αλγοκτόνο σε ενυδρείο με γαρίδες!!!!

Τα Zebra κάνουν καλή δουλειά αλλα οι amano ακόμα καλύτερη.Απορώ πως έχεις άλγη σε ενυδρείο με αμανο.Εγω απο τότε που τις πρωτοέβαλα εκαναν το ενυδρείο λαμπίκο!

Ρίξε μια ματιά ΕΔΩ για τις άλγες.

ΥΓ:Καλές γέννες

Link to comment
Share on other sites

Ταιζεις πολυ?

λιπαινεις πολυ?

φωτιζεις πολυ?

ολλα αυτα μπορει να φταινε...

αλλα παλι αν δεν σε χαλαει πολυ... αστην μωρε δεν κανει κακο :) να χουν να τρωνε τα ζωντανα

:P

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν απαγορέυεται να ρίξεις αλγοκτόνο σε ενυδρείο με γαρίδες!!!!

Τα Zebra κάνουν καλή δουλειά αλλα οι amano ακόμα καλύτερη.Απορώ πως έχεις άλγη σε ενυδρείο με αμανο.Εγω απο τότε που τις πρωτοέβαλα εκαναν το ενυδρείο λαμπίκο!

Ρίξε μια ματιά ΕΔΩ για τις άλγες.

ΥΓ:Καλές γέννες

ΟΙ amano μου ειναι οι πιο τεμπελες σε ολο τον κοσμο!!! :blush: Ουτε καν που την δοκιμαζουν...... Μονο τις red cherry εχω δει και την ακουμπανε... αλλα τι να κανουν και αυτες οι καημενες!! Μια σταλια ειναι!!! :)

Δηλαδη λες να παρω zebra?? Σκεφτομαι να βαλω 2(σε 60 λιτρα)

Υ.Γ Δεν εχω ουτε τον χρονο ουτε τον εξοπλισμο για να πετυχει η γεννα!!!!!

Ταιζεις πολυ?

λιπαινεις πολυ?

φωτιζεις πολυ?

ολλα αυτα μπορει να φταινε...

αλλα παλι αν δεν σε χαλαει πολυ... αστην μωρε δεν κανει κακο :cheers: να χουν να τρωνε τα ζωντανα

:band:

Δεν ταιζω πολυ

Λιπαινα νομιζω πολυ αλλα το μειωσα

Δεν ειχα χρονοδιακοπτη και φωτιζα την μια 8 ωρες, την αλλη 8.30, την αλλη 7 και τωρα εβαλα και σωθηκα!! :)

καμιά φωτό ?

Φαντασου οτι η πλατη ειναι πρασινη σαν βουρκος και στο μπροστα τζαμι ειναι βουλες απο αυτην την πρασινη.... Και στις ακρες στα πλαγια ειναι μια καφε.... :):P

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ amano μου ειναι οι πιο τεμπελες σε ολο τον κοσμο!!! Ουτε καν που την δοκιμαζουν...... Μονο τις red cherry εχω δει και την ακουμπανε... αλλα τι να κανουν και αυτες οι καημενες!! Μια σταλια ειναι!!!

Δηλαδη λες να παρω zebra?? Σκεφτομαι να βαλω 2(σε 60 λιτρα)

Υ.Γ Δεν εχω ουτε τον χρονο ουτε τον εξοπλισμο για να πετυχει η γεννα!!!!!

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Εγω παντος οταν ειχα κανει στην αρχη το ενυδρειακι μου γαριδοενυδρειο αν και δεν ειχα καμια γεννα απο αμανο ειχα ομως απο ρεντ κρισταλ και ρεντ τσερι....βεβαια δεν ξερω αν τα γκαπι σου θα στα φανε αλλα με μια κρυψωνα κατι θα εσωζες...οσο για την αλγη ειχα δει καπου οτι φταινε τα φοσφορικα...δεν ειμαι σιγουρος...αν παλι σε ενοχλει τοσο παρε ενα μαγνητακι....

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ amano μου ειναι οι πιο τεμπελες σε ολο τον κοσμο!!! Ουτε καν που την δοκιμαζουν...... Μονο τις red cherry εχω δει και την ακουμπανε... αλλα τι να κανουν και αυτες οι καημενες!! Μια σταλια ειναι!!!

Δηλαδη λες να παρω zebra?? Σκεφτομαι να βαλω 2(σε 60 λιτρα)

Υ.Γ Δεν εχω ουτε τον χρονο ουτε τον εξοπλισμο για να πετυχει η γεννα!!!!!

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Εγω παντος οταν ειχα κανει στην αρχη το ενυδρειακι μου γαριδοενυδρειο αν και δεν ειχα καμια γεννα απο αμανο ειχα ομως απο ρεντ κρισταλ και ρεντ τσερι....βεβαια δεν ξερω αν τα γκαπι σου θα στα φανε αλλα με μια κρυψωνα κατι θα εσωζες...οσο για την αλγη ειχα δει καπου οτι φταινε τα φοσφορικα...δεν ειμαι σιγουρος...αν παλι σε ενοχλει τοσο παρε ενα μαγνητακι....

Τα αμανακια για να ζησουν θελουν υφαλμυρο αρα ξεχωριστο ενυδρειο!!!

Εχω μαγνητακι αλλα τι να κανει και αυτο?? Ξαναεμφανιζονται οι αλγες σε χρονο dt! :)

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι έχεις πρόβλημα με το φωτισμό.

Απ' ότι μου λες δεν έχεις τριχοειδή αλλά πράσινη και καφέ και μάλλον όχι κυανοβακτηρίδιο.

Καθάρισε την για άλλη μία φορά (ξύστρες, μαγνήτες κλπ) μείωσε φωτοπερίοδο (πόση έχεις τώρα ?), μείωσε λιπάσματα ή μάλλον εκμηδένισέ τα και βάλε μερικά zebra snails.

Μπορείς επίσης να κάνεις και μία πλήρη συσκότιση για ένα πενθήμερο χωρίς τάισμα φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι έχεις πρόβλημα με το φωτισμό.

Απ' ότι μου λες δεν έχεις τριχοειδή αλλά πράσινη και καφέ και μάλλον όχι κυανοβακτηρίδιο.

Καθάρισε την για άλλη μία φορά (ξύστρες, μαγνήτες κλπ) μείωσε φωτοπερίοδο (πόση έχεις τώρα ?),μείωσε λιπάσματα ή μάλλον εκμηδένισέ τα και βάλε μερικά zebra snails.

Μπορείς επίσης να κάνεις και μία πλήρη συσκότιση για ένα πενθήμερο χωρίς τάισμα φυσικά.

Καθαριζει μονο η καφε η πρασινη δεν λεει να φυγει οσο τριψιμο και να ριξω!

8 ωρες αλλα το balast ειναι για πεταμα... Ποτε ανοιγει η λαμπα ποτε κλεινει(η λαμπα ειναι καινουρια)

2 σταγονες ριχνω καθε μερα!!! Να το σταματησω?

Ποσα?? Να βαλω 2 ή να βαλω 3??

Αυτο θα ειναι το ενναλακτικο σχεδιο φανταζομαι!! :)

Link to comment
Share on other sites

για την καφε αλγη τα ζεβρα ειναι κορυφη!! βαλε και τρια αμα θες δεν ειναι τεραστια... οι αμανο που δεν τρωνε τις αλγες μηπως βρισκουν απο αλλου τροφη και δεν τους χρειαζετε η αλγη??? μηπως παραταιζεις? αλπιζω να το λυσεις το θεμα γιατι αυτο που τριβης και δεν φευγει δεν μου εχει συμβει και ακουγεται ζορικο!

Link to comment
Share on other sites

για την καφε αλγη τα ζεβρα ειναι κορυφη!! βαλε και τρια αμα θες δεν ειναι τεραστια... οι αμανο που δεν τρωνε τις αλγες μηπως βρισκουν απο αλλου τροφη και δεν τους χρειαζετε η αλγη??? μηπως παραταιζεις? αλπιζω να το λυσεις το θεμα γιατι αυτο που τριβης και δεν φευγει δεν μου εχει συμβει και ακουγεται ζορικο!

Εχω μειωσει το ταισμα μπας και δω καμια ασπρη μερα απο τις amano!!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Καθαριζει μονο η καφε η πρασινη δεν λεει να φυγει οσο τριψιμο και να ριξω!

Την πράσινη θα την καθαρίσεις με ξύστρα καθαρισμού (ξυράφι) , τηλεκάρτα, ή κάτι ανάλογο. Με μαγνήτη ή σφουγγαράκι σκληρό δεν....

8 ωρες αλλα το balast ειναι για πεταμα... Ποτε ανοιγει η λαμπα ποτε κλεινει(η λαμπα ειναι καινουρια)

θα πρέπει να έχεις μία συνεχή ροή φωτός και όιχ όποτε προκύψει. Μείωσε το στο εξάωρο

2 σταγονες ριχνω καθε μερα!!! Να το σταματησω?

Αν δεν έχεις απαιτητικά σταμάτα το για δύο εβδομάδες

Ποσα?? Να βαλω 2 ή να βαλω 3??

και 5 και 6 και 7 κακό δεν θα κάνουν

Αυτο θα ειναι το ενναλακτικο σχεδιο φανταζομαι!!

Κλείνεις κάθε δίοδο φωτός (κολλάς χαρτόνι σκούρο ή κάτι άλλο στα τζάμια παντού ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, σβήνεις τα φώτα μόνιμα, δεν ταΐζεις καμία τροφή και το αφήνεις έτσι 6-7 μέρες. Πριν από αυτό έχεις κάνει μία καλή αλλαγή νερού και φυσσικά έχεις καθαρίσει ότι μπορείς όπως είπαμε. Είμαι σίγουρος ότι θα δεις αποτέλεσμα

:)

Ακόμη και να υπάρξουν αποτελέσματα έτσι, το θέμα είναι ποιο είναι εκείνο το πρόβλημα ή η λάθος ρουτίνα που κάνεις και επανέρχεται η άλγη (φωτισμός, λίπανση, τάισμα, ιχθυοφόρτωση, φυτά: υπάρχει ανισορροπία)

Link to comment
Share on other sites

Εγω σημερα αγορασα ενα μαγνητακι με ξυραφακια γιατι εχω κατι σκληρα αλατα απο παλια στο τζαμι και εκανε καταπληκτικη δουλεια....μου ειπε ο μαγαζατορας πως βγαζει μεχρι και ροζ κοραλινη..... :)

Link to comment
Share on other sites

ειχα το ιδιο προβλημα ειδικα μια μερα που μου χυθηκε καταλαθος μπολικο λιπασμα μεσα καταλαθος και χρειαστικαν μπολικες μερες για να φυγει!!! υπομονη...

αν το ενυδρειο ειναι οκ μονο με την ελαχιστη τροφη που μενει κατω και καμια ταμπλετα για λιπασμα ειναι οκ

εγω οταν θελω να βαλω υγρο λιπασμα δεν το βαζω απλα μεσα στο νερο διαλυμενο

αλλα πλεον αρκετα διαλυμενο σε μια μεγαλη συριγγα των 60ml βαζω απευθιας κοντα στην ριζα των φυτων (η βελονα ειναι μικρη ουσιαστικα δεν τραυματισει) και εχω γλυτωσει... ειχα βαλει και ταμπλετες και πλεον τα φυτα εχουν ταχυτατη αναπτυξη απο αλγες λιγες εως καθολου πια...

(ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΟΛΒΟ!!!! ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΕΚΕΙ ΒΑΖΩ ΣΕ ΔΥΟ ΣΗΜΕΙΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΒΟΛΒΟ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ)

μπορεις ακομα καθως εχεις την συριγγα μεσα στο βυθο να την συρεις υπογεια και λιπαινεις κατα μηκος μιας γραμης φυτων

ειναι τοσο μικρη που δεν ξεριζωνει/ξεθαβει τιποτα :)

Έγινε επεξεργασία - ΓιωργοςΚ1
Link to comment
Share on other sites

Το βρικα το ψαρακι

εχω βαλει 4 τετοια στο 380λτ ενυσρειο μου και ολλη την ωρα γυαλιζουν τα παντα.. ειναι λιγο επιθετικα αλλα ποιο πολυ με την αλγη ...

γλυφουν τα παντα συνεχως...

τα πηρα γκρι χρωμα με μια μαυρη διαμηκη γραμμη που διατρεχει ολο τους το σωμα και οταν μεγαλωσαν λιγο πηραν το χρωμα που εχουν τα αλμπινο.

Έγινε επεξεργασία - ΓιωργοςΚ1
Link to comment
Share on other sites

Το βρικα το ψαρακι

εχω βαλει 4 τετοια στο 380λτ ενυσρειο μου και ολλη την ωρα γυαλιζουν τα παντα.. ειναι λιγο επιθετικα αλλα ποιο πολυ με την αλγη ...

γλυφουν τα παντα συνεχως...

τα πηρα γκρι χρωμα με μια μαυρη διαμηκη γραμμη που διατρεχει ολο τους το σωμα και οταν μεγαλωσαν λιγο πηραν το χρωμα που εχουν τα αλμπινο.

Θα προτιμησω να μην βαλω ενα ψαρι που δεν ξερω καν τι απαιτησεις εχει(σε ph.gh κλπ) και σε λιτρα!

Καλυτερα να βαλω zabra snails που ξερω σε τι συνθηκες ζουν!

Λοιπον πισω στο προβλημα!!!

Καθαρισα σημερα με μια τηλεκαρτα οση πρασινη αλγη μπορεσα να καθαρισω και με τους μαγνητες καθαρισα την καφε! Εχω μειωσει τον φωτισμο στις 6 ωρες... Μειωσα και την ποσοτητα της τροφης! Εκοψα το λιπασμα για 2 εβδομαδες! Και περιμενω να μου ερθουν τα zebra snails για να πιασουν δουλεια!!! :)

Link to comment
Share on other sites

ε αρα ολα παν κομπλε! τα σαλιγκαρια που πηρες απλα δεν υπαρχουν στην καφε αλγη! οταν τα πηρα ειχα ενα ενυδρειο που εκανες γεωτρηση στο τζαμι για να δεις μεσα τα ψαρια απο την καφετιλα και μολις τα εβαλα σε λιγες μερες κρυσταλλο!! περνανε απο ενα σημειο και απο πισω τους βλεπεις τη διαφορα. ειναι λες τα καθαριζεις με πανι!! :)

Link to comment
Share on other sites

ε αρα ολα παν κομπλε! τα σαλιγκαρια που πηρες απλα δεν υπαρχουν στην καφε αλγη! οταν τα πηρα ειχα ενα ενυδρειο που εκανες γεωτρηση στο τζαμι για να δεις μεσα τα ψαρια απο την καφετιλα και μολις τα εβαλα σε λιγες μερες κρυσταλλο!! περνανε απο ενα σημειο και απο πισω τους βλεπεις τη διαφορα. ειναι λες τα καθαριζεις με πανι!! :)

Ωραια!!!! :) Θα δουμε πως θα τα πανε και με την πρασινη!!! :)

Link to comment
Share on other sites

έναν μικρο πεινασμένο πλεκο λεοπαρντ για μικρο διάστημα και δεν θα μείνει τίποτα.... :)

Link to comment
Share on other sites

έναν μικρο πεινασμένο πλεκο λεοπαρντ για μικρο διάστημα και δεν θα μείνει τίποτα.... :P

Και παλι ποσο μικρο θα ειναι αυτο το διαστημα? Θα κατσει το πλεκο μεσα 3 εβδομαδες και μετα απο 1 ημερα η αλγη θα ξαναεμφανιστει!! :):)

Ασε που δεν θελω να βαλω ψαρια που μπορει να μην ταιριαζουν στην χημεια του νερου μου!!!! :)

Θα κανω αυτα τα βηματα που μου προτεινε ο Andreas για να δω αν θα μπορεσω να απαλλαγώ απο την αλγη οριστικα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...