Jump to content

γαριδοερωτησεις(υποστρωμα, συγκατοικοι)


Recommended Posts

εχω στην κατοχη μου 25λτ 'ενυδρειο' και θα μπουν μεσα 10 blue shrimps.

1) τι υποστρωμα μπορω να βαλω εκτος απο χαλικι 2-3 χιλιοστα πχ μπορει να μπει και λευκη-μπεζ-γκρι αμμος????

2) απο συγκατοικους εχω 6 νεον. να βαλω και 3 cory albino η κανα σαλιγκαρι και ποιο???

3) επειδη ειμαι νεος στο χομπυ και δεν εχω αρκετες γνωσεις επι του θεματοσ, τι ειναι ο υβριδισμος? γιατι μπορει να μου δημιουργησει προβλημα? εμφανιζεται και σε ψαρια και σε γαριδες? γιατι σκεφτομαι να βαλω και 5 red cherry.

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

οπα οπα φιλε μου ας τα πάρουμε απο την αρχή

1)Αν βάλεις αμμο και χαλίκι αργα η γρήγορα θα ανακατευτουν και υα φαίνεται πολύ ασχημο

2) 6 neon??? 3 cory???.Τα νέον θέλουν πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο (min 90 λιτρα) και δεν τα βάζουμε σε τόσο μικρό γιατι θα βασανιστούν άδικα.Τα cory μπαίνουν σε ομάδες minimum των 9 ψαριών και θέλουν 80 λίτρα και πάνω.Επίσης για να τα υποδεχτεί ενυδρείο πρέπει να τρέχει τουλάχιστον ένα 4μηνο με υπόστρομα απαραίτητα αμμο ή αμμοχάλικο.

Διαβασε λίγο τα προφίλ των ψαριών και θα δείς πως δεν ταιριάζουν

Neon Cory

3)Ο υβριδισμός είναι όταν αναπαραχθούν 2 διαφορετικά είδη πχ αλογο + γαιδαρος=μουλαρι.Αυτο γίνεται και στα ψάρια και πιο συχνά στα ζωοτόκα (guppy,molly platy)Γενικά είμαστε κατα αυτης της διαδικασίας και δεν αρμόζει στο χόμπι μας να προσπαθούμε με αναπαραγωγές να ''δημιουργήσουμε'' νέα είδη.

Υβριδισμος γινεται και στις γαρίδες σε ορισμένα είδη .Δες Αυτον τον πίνακα με τις δυνατές διαταβρώσεις

Οι blue shrimp είναι υπέροχες γαρίδες και είμαι σίγουρος οτι θα κάνεις ενα πολύ καλό γαριδάδικο με το σωστό διαβασμα και μελετη στο αντικείμενο.

Οτι αλλο θες εδώ ειμαστε

Φιλικά,Παύλος

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες καταρχάς :)

25 λίτρα για γαρίδες είναι αρκετά με κάποιες απλές προφυλάξεις όπως τις τακτικές αλλαγές νερού, και τον έλεγχο τις θερμοκρασίας(ειδικά το καλοκαίρι).

Δώσε μας αν θέλεις κάποιες επιπλέον πληροφορίες για το ενυδρειάκι σου, όπως διαστάσεις, φυτά αν έχει, φωτισμός, είναι στρωμένο; και αν ναι με τι τρόπο στρώθηκε, τι φίλτρο υπάρχει, παραμέτρους νερού κ.λ.π.

Όταν λες blue shrimps εννοείς τις blue pearl shrimps?

Υπόστρωμα μπορείς να βάλεις ότι θέλεις, έχε υπόψη σου όμως ότι η λευκή άμμος δεν μένει για πολύ λευκή και μετά από λίγο αρχίζει να φαίνεται άσχημα, χρειάζεται αρκετή φροντίδα.

Το ιδανικό υπόστρωμα είναι χοντρόκοκκη άμμο για να μην έχουμε και αναερόβιες περιοχές, σκούρο χρώμα για να αναδεικνύει καλύτερα το χρώμα των γαρίδων μας.

Για συγκατοίκους θα σε συμβούλευα να μην βάλεις ψαράκια για διάφορους λόγους, κυρίως την αποφυγή στρεσαρίσματος των γαρίδων αλλά και την ιχθυοφόρτιση γιατί αν αρχίσουν να γεννάνε οι γαριδούλες τα πράγματα μπορεί να γίνουν ανεξέλεγκτα. Αν παρόλα αυτά θέλεις να βάλεις αρκέσου σε ένα είδος έχοντας υπόψιν ότι αν πας σε νέον θα έχεις και κάποιες απώλειες από τους γόνους των γαρίδων όταν με το καλό αρχίσουν να γεννάνε.

Από σαλιγκάρια αποφεύγεις τα apple snail γιατί γίνονται αρκετά μεγάλα και σε πιθανό θάνατος ενός apple snail θα συμπαρασύρει όλα τα υπόλοιπα αν δεν το προσέξεις έγκαιρα και δεν το απομακρύνεις.

Αν παρόλα αυτά θέλεις να βάλεις κάποιο σαλιγκάρι προτίμησε κάποιο nerite ή τους λαθρεπιβάτες που θα σου ρθουν με τα φυτά.

Για το θέμα του υβριδισμού και γενικότερα για τις γαρίδες μια αναζήτησή αλλά και το γενικότερο διάβασμα στη κατηγορία των ασπόνδυλων θα σε διαφωτίσει

Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

οπα οπα φιλε μου ας τα πάρουμε απο την αρχή

1)Αν βάλεις αμμο και χαλίκι αργα η γρήγορα θα ανακατευτουν και υα φαίνεται πολύ ασχημο

2) 6 neon??? 3 cory???.Τα νέον θέλουν πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο (min 90 λιτρα) και δεν τα βάζουμε σε τόσο μικρό γιατι θα βασανιστούν άδικα.Τα cory μπαίνουν σε ομάδες minimum των 9 ψαριών και θέλουν 80 λίτρα και πάνω.Επίσης για να τα υποδεχτεί ενυδρείο πρέπει να τρέχει τουλάχιστον ένα 4μηνο με υπόστρομα απαραίτητα αμμο ή αμμοχάλικο.

Διαβασε λίγο τα προφίλ των ψαριών και θα δείς πως δεν ταιριάζουν

Neon Cory

3)Ο υβριδισμός είναι όταν αναπαραχθούν 2 διαφορετικά είδη πχ αλογο + γαιδαρος=μουλαρι.Αυτο γίνεται και στα ψάρια και πιο συχνά στα ζωοτόκα (guppy,molly platy)Γενικά είμαστε κατα αυτης της διαδικασίας και δεν αρμόζει στο χόμπι μας να προσπαθούμε με αναπαραγωγές να ''δημιουργήσουμε'' νέα είδη.

Υβριδισμος γινεται και στις γαρίδες σε ορισμένα είδη .Δες Αυτον τον πίνακα με τις δυνατές διαταβρώσεις

Οι blue shrimp είναι υπέροχες γαρίδες και είμαι σίγουρος οτι θα κάνεις ενα πολύ καλό γαριδάδικο με το σωστό διαβασμα και μελετη στο αντικείμενο.

Οτι αλλο θες εδώ ειμαστε

Φιλικά,Παύλος

σε ευχαριστω για την απαντηση!!ναι εννοειται δεν κανω το λαθος να τα ξανα ανακατευω!!!ναι τις γαριδες τις ερωτευτηκα!!σκευτηκα cory για καθαρισμο αλλα εχεις δικιο οτι ειναι λιγα τα λιτρα για cory

Alex_SKG

ειναι 40χ30χ25υψος

το ενυδρειο ειναι στρωμενο ειδη

no2 0

no3 0

σκληροτητα 4

ph 7.2

2 ανουμπιες

απο διακοσμηση θα το φτιαξω εχωντας διαβασει!!

1000 ευχαριστω για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

να τα πάρουμε λίγο από την αρχή και μαζί:

1) προφανώς θες να γράψεις 2-3 εκατοστά, όχι χιλιοστά :)

αν ανακατέψεις υλικά για βυθό με διαφορετική κοκομετρία σύντομα θα γίνουν 1 στρώμα με αναερόβιες περιοχές που είναι επικίνδυνο για τα ζωντανά σου. Επίσης, πρώτα επιλέγουμε ψάρια και μετά τι υπόστρωμα θα μπει. πχ τα cory θέλουν λεπτή άμμο γιατί σκάβουν και θα τραυματιστούν με το χαλίκι.

2) εννοείται ότι τα ψάρια είναι πολλά για 25 λίτρα..

3) πρέπει να αποφεύγουμε τα υβρίδια γιατί τα διάφορα υβρίδια που μπορεί να δημιουργηθούν δεν είναι σίγουρο ότι μπορεί να επιβιώσουν, ή να είναι αδύναμα με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται για την υγεία γενικά του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...