Jump to content

Βοηθεια - Malawi


Africanos

Recommended Posts

Kαλημέρα παιδια ειμαι νεος στο χωρο των αφρικανων και ειναι η πρωτη φορα που δημοσιευω για αυτο συγχωρηστε με για τα οποια λαθη!!!!!!

χρειαζομαι επειγοντως την βοηθεια σας γιατι χανω ψαρακια....

το ενυδρειο μου το ξεκινησα με χρυσοψαρακια πριν 1 χρονο αλλα με τραβηξε η ομορφια των κιχλιδων, οποτε πριν 3 εβδομαδες εβαλα τις πρωτες κιχλιδες

μια aulonocara_jacobfreibergi butterfly cichlid μια Iodotropheus sprengerae και ενα

labidochromis caeruleus yellow μεχρι εδω ολα καλα... πριν μια εβδομαδα αποφασησα να βαλω και 2 θυλυκα aulonocara_jacobfreibergi πραγμα που εκανα με ιδιαιτερη προσοχη κλειστα φωτα, 40 λεπτα διαδικασια προσαρμογης, tetra aquasafe κτλ την επομενη μερα και τα 2 ηταν στον πατο αναπνεωντας βαρια και μετα απο μερικες ωρες ... χαιρετησαν....

2 μερες μετα εβαλα απο το ιδιο καταστημα αλλο ενα θυληκο με τα ιδια αποτελεσματα!!

μεχρι τοτε χρεισιμοποιουσα stick για τις μετρησεις μου αλλα επειδη ο πωλητης επεμενε οτι εφταιγε το νερο μου και μαλιστα μου ελεγε οτι εχω αμμωνια λες και ηταν νεο το ενυδρειο μου, αγορασα υγρα τεστ της JBL οπου οπως θα δειτε πιο κατω στις μετρησεις δεν υπηρχε τετοιο θεμα.. για επιβεβαιωση πηγα δειγμα σε αλλο καταστημα που το μονο που μου ειπαν ηταν οτι το pH ηταν υψηλο 8,5-9. Για να κανω μια δοκιμη αγορασα ενα υπεροχο Aulonocara_nyassa το οποιο αν και το φοβησαν τα αλλα επιβιωνει μια χαρα εως σημερα... τρωει κανονικα και κινηται σχετικα ανετα στον χωρο...

Επειδη με ετρωγε η αναπαραγωγη στην επομενη επισκεψη μου στο νεο καταστημα (χθες) αγορασα ενα ζευγαρι neolamprologus brichardi που μολις ειχαν γεννησει μαλιστα μου εδωσαν και 10 μωρακια !!!! Ομως την επομενη μερα ειχα παλι τα ιδια ...το ενα χαιρετησε ηδη και το αλλο εχει κολλησει στο φιλτρο καθετα σαν να μην εχει οξυγονο...

σας παρακαλω μπορει να μου πει καποιος τι κανω λαθος τι φταιει? και τι πρεπει να κανω απο εδω και περα???

Πληροφορίες ενυδρείου juwel

Διαστάσεις: 81 x 36 x 45

Όγκος: περιπου 110

Κατηγορία: malawi

Φυτά: πλαστικά

Ψάρια: aulonocara_jacobfreibergi (male), Labidochromis Caeruleus Yellow (male) , Iodotropheus sprengerae (male) Aulonocara_nyassa (male) ετσι μου ειπαν οταν τα αγορασα για ολα....

Διακοσμητικά υλικά: χαλικι , πέτρες

Φόντο: αφήσα

Φωτισμός: 2x (δεν ξερω μαμησια)

Παράμετροι:

pH:8.8

Γενική σκληρότητα (GH):15

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):12

Αμμωνία (ΝΗ4):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):<10

Αλλαγές νερού:25 % / 10 μέρες

Θερμοκρασία: 24-28

img0166y.th.jpg

img0153f.th.jpg

img0191y.th.jpg

img0184n.th.jpg

img0184hs.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,καταρχάς το ενυδρείο σου είναι αρκετά μικρό για να φιλοξενήσεις αυτά τα είδη και αυτο τον αριθμό ψαριών που έχεις βάλει,οι μετρήσεις του νερού σου είναι καλές και δεν δικαιολογούν τις απώλειες σου,πάντα είναι καλό να κάνουμε τεστ ωστε να γνωρίζουμε σε τι κατάσταση βρίσκεται το νερό μας.Πέρα απο αυτά παρατήρησες τσακωμούς και κυνηγητά των νέων ψαριών απο τα παλαιότερα?Τα ψάρια ήταν χτυπημένα όταν βρίσκονταν στον πάτο?Το setup του ενυδρείο σου είναι εντελώς κατάλληλο για αυτά τα λίτρα,ρίξε μια ματιά στις παρουσιάσεις αφρικάνικων ενυδρείων εαν θέλεις.Καλό θα είναι να αφαιρέσεις τη ρίζα,να προσθέσεις αρκετές πέτρες ακόμα ώστε να δημιουργήσεις αρκετές κρυψώνες εκτονώντας τα κυνηγητά και ικανοποιώντας την εδαφικότητα τους.

Σου ευχομαι καλή αρχη και καλως όρισες στο Aquazone!

Link to comment
Share on other sites

Και κοστολογικα να το παρεις... εγω αγορασα 2 τετραγωνικα μετρα σκουροχρωμη πετρα καρυστου φετες (σε παχος απο 1.5-4εκατοστα) 29ευρω... παιζει να ειναι στα ιδια λεφτα με τα πλαστικα φυτα που εχεις βαλει :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αφρικανέ το ενυδρείο έχει αρκετά λάθη τα οποία θα τα δούμε σιγά σιγά και θα το φέρουμε στα καλά του με την δική σου συνεργασία.

Αρχικά έχεις ανακατέψει τις λίμνες και έχεις βάλει ψάρια ασύμβατα μεταξύ τους. Τα πολλά αρσενικά και η αυξημένη επιθετικότητα είναι η απάντηση στις απώλειες που βιώνεις. Η λύση είναι να επιστρέψεις όλα τα ψάρια εκτός από τα Βrichardi τα οποία μπορείς να τα κρατήσεις στα συγκεκριμένα λίτρα.

Μην απογοητεύεσαι, υπάρχει λύση εξάλλου όλοι στην αρχή τα ίδια λάθη κάναμε.

:)

Link to comment
Share on other sites

Και κοστολογικα να το παρεις... εγω αγορασα 2 τετραγωνικα μετρα σκουροχρωμη πετρα καρυστου φετες (σε παχος απο 1.5-4εκατοστα) 29ευρω... παιζει να ειναι στα ιδια λεφτα με τα πλαστικα φυτα που εχεις βαλει :)

Το πρόβλημα του φίλου μας δεν σηκώνει αστεία. Αν δεν έχεις να προσθέσεις κάτι που θα τον βοηθήσει καλύτερα να αγνοήσεις το θέμα.

:)

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνηση,τα 10 μωρά neolamprologus brichardi σε ποιά κατάσταση είναι?Όλοι μαθαίνουμε απο τα λάθη μα,κανείς μας δεν ήξερε απο την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις και την διαθεση για βοηθεια.

Οκ δεκτο και απο οτι διαβαζω χρειαζομαι 300-400 λιτρα ..οποτε απο αυριο αρχιζω να ψαχνω για νεο ενυδρειο....( οποιο πουλαει μεταχειρισμενο ας φωναξει) ...

αλλα ξερει κανεις γιατι εχασα τα ψαρακια??? απο δαγκωνιες...δεν ειδα

απο κυνηγητο ειδα αρκετο αλλα συνεχιζω να πιστευω οτι ειναι φυσικο και δεν μπορω να καταλαβω ....πεθαναν απο το πολυ κολυμπι??? :):):)

ελικρινα χρειαζομαι μια απαντηση που να βγαζει νοημα... εχω διαβασει 100 αρθρα και ακομα δεν... οσο για τα 100 λιτρα ειδα αρκετους με malawi στα ιδια λιτρα100-120 ... γιατι δεν εχουν προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα των φίλων.Πρεπει να γινει ξεκαθαρισμα στην σύνθεση των ψαριων.Μοναδικη βιώσιμη λυση ουσιαστικά ειναι τα neolamprologus brichardi απο την λιμνη Tanganyika.

Θα σου προτείνω επίσης να βγάλεις το ξύλο(αν θέλεις βαλε ενα δυο μικρα κλαδακια),τα πλαστικά φυτά και να αντικαταστήσεις το χαλίκι με αμμο.Ετσι το ενυδρειο θα γίνει φιλοξενο και καταληλλο για τα ψάρια που φιλοξενείς.

Καλή συνέχεια,ότι χρειαστείς εδώ είμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις και την διαθεση για βοηθεια.

Οκ δεκτο και απο οτι διαβαζω χρειαζομαι 300-400 λιτρα ..οποτε απο αυριο αρχιζω να ψαχνω για νεο ενυδρειο....( οποιο πουλαει μεταχειρισμενο ας φωναξει) ...

αλλα ξερει κανεις γιατι εχασα τα ψαρακια??? απο δαγκωνιες...δεν ειδα

απο κυνηγητο ειδα αρκετο αλλα συνεχιζω να πιστευω οτι ειναι φυσικο και δεν μπορω να καταλαβω ....πεθαναν απο το πολυ κολυμπι??? :):):P

ελικρινα χρειαζομαι μια απαντηση που να βγαζει νοημα... εχω διαβασει 100 αρθρα και ακομα δεν... οσο για τα 100 λιτρα ειδα αρκετους με malawi στα ιδια λιτρα100-120 ... γιατι δεν εχουν προβλημα???

Διαφωνω φίλε,που υπάρχει τετοιο παραδειγμα?Τα λιτρα αυτα,ειναι απαγορευτικα για τα ψάρια Malawi

:)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις και την διαθεση για βοηθεια.

Οκ δεκτο και απο οτι διαβαζω χρειαζομαι 300-400 λιτρα ..οποτε απο αυριο αρχιζω να ψαχνω για νεο ενυδρειο....( οποιο πουλαει μεταχειρισμενο ας φωναξει) ...

αλλα ξερει κανεις γιατι εχασα τα ψαρακια??? απο δαγκωνιες...δεν ειδα

απο κυνηγητο ειδα αρκετο αλλα συνεχιζω να πιστευω οτι ειναι φυσικο και δεν μπορω να καταλαβω ....πεθαναν απο το πολυ κολυμπι??? :):):P

ελικρινα χρειαζομαι μια απαντηση που να βγαζει νοημα... εχω διαβασει 100 αρθρα και ακομα δεν... οσο για τα 100 λιτρα ειδα αρκετους με malawi στα ιδια λιτρα100-120 ... γιατι δεν εχουν προβλημα???

Το πολύ κηνυγι στρεσάρει τα ψάρια ειδικά οταν είναι νέα σε ενα ενυδρείο και το αποτέλεσμα το είδες....

Δεν ήταν όλα τα ψάρια σου απο την λίμνη malawi για παράδειγμα τα brichardi ειναι απο την λίμνη Tanganyika....

Συνιστώ ψυχραιμία......όπως σου ανέφεραι και ο φίλος Καρύδας σιγα σιγά θα καταλάβεις και θα κατανοησεις πολλά πράγματα...

Επήσις σημαντικό ρόλο παίζει και η σύνθεση των ψαριών.........υπομονή και ψυχραιμία....

Καλώς ήλθες!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλώς ήρθες στην Αφρική

Με τον καιρό θα καταλάβεις ότι η συνθέσεις των ψαριών παίζουν σημαντικό ρόλο στη βιωσιμότητα τους.

Ναι μπορεί μερικοί να έχουν οριακά λίτρα αλλά έχουν φροντίσει τον αριθμό και τη σύνθεση των ψαριών ώστε να ελαχιστοποιούνται τα προβλήματα επιθετικότητας και εδαφικής κυριαρχίας

Καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας εχετε δικιο νομιζα οι ολα ηταν malawi οποτε εγινε βλακεια που την ειχα διαβασει!!! και να πεις οτι δεν ζητησα επιμονα μονο malawi!! αλλα στο τελος μου εδωσε τα neolamprologus brichardi απο την λιμνη Tanganyika.. τι να πω!!! ομως το προβλημα το εχω με τα τελευταια η μαλλον... το τελευταιο μιας και απο το ζευγαρι το ενα...παει... και καλα να ανεβω σε λιτρα αλλα εως τοτε τι κανω???

καμια σκεψη??? η αληθεια ειναι οτι τα εχω αγαπησει και δεν μου παει καρδια να τα δωσω( τα malawi) ..προτιμαω να πεινασω εγω λιγο 2 μηνες και να αγορασω ενα νεο ενυδρειο!!!!

αν κατι πρεπει να φυγει..εσεις ποιο λετε?

ποιο πει με ποιο??

προτασεις???

αναμενω

ευχαριστω και σορρυ που σας ζηταω συνεχεια....

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ξεχώρισε ποιό είδος malawi σου αρέσει περισσότερο και κατέληξε σε πόσα λίτρα θα ανεβείς.

Από κει και πέρα θα δούμε με τί ταιριάζει το συγκεκριμένο είδος και στα λίτρα που θα επιλέξεις πόσα χαρέμια μπαίνουν μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας εχετε δικιο νομιζα οι ολα ηταν malawi οποτε εγινε βλακεια που την ειχα διαβασει!!! και να πεις οτι δεν ζητησα επιμονα μονο malawi!! αλλα στο τελος μου εδωσε τα neolamprologus brichardi απο την λιμνη Tanganyika.. τι να πω!!! ομως το προβλημα το εχω με τα τελευταια η μαλλον... το τελευταιο μιας και απο το ζευγαρι το ενα...παει... και καλα να ανεβω σε λιτρα αλλα εως τοτε τι κανω???

καμια σκεψη??? η αληθεια ειναι οτι τα εχω αγαπησει και δεν μου παει καρδια να τα δωσω( τα malawi) ..προτιμαω να πεινασω εγω λιγο 2 μηνες και να αγορασω ενα νεο ενυδρειο!!!!

Όταμ θα έχεις χρόνο ανέβασε φωτογραφίες ενα ενα τα ψάρια σου η μια που να διακρίνονται όλα.....γιατι καπου στα ψάρια σου διακρίνω και άλλα που δεν αναφέρεις....και υποψιάζομαι οτι οι ονομασίες που έχεις είναι λάθος......

αν κατι πρεπει να φυγει..εσεις ποιο λετε?

ποιο πει με ποιο??

προτασεις???

αναμενω

Οταν δούμε τι ψάρια έχεις.....θα ακολουθήσουν προτάσεις....

ευχαριστω και σορρυ που σας ζηταω συνεχεια....

Labidochromis Caeruleus Yellow, Iodotropheus sprengerae τα εχεις σίγουρα......

νομιζω έχεις και ενα Pseudotropheus greshakei albino το οποίο και πρέπει να φύγει.......

aulonocara k brichardi δεν βλέπω καπου....

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

Στο σημειο αυτο θελω να πω κατι εγω αγορασα το ενυδρειο για την γυναικα μου που εχει μανια και ειχε λυσσαξει .. απο την αρχη διαβαζα και ετρεχα το ενυδρειο εγω με τον καιρο κολλησα σε απιστευτο βαθμο .. ειλικρινα τωρα η γυναικα μου τα χαζευει τα αγαπαει αλλα εως εκει ..(μου βαζει και χερι τωρα που ειχαμε απωλειες ) !!!! :):) Απο την αλλη εγω εχω παθιαστει και θελω να τα βλεπω υγιεστατα .. με χαλαει πολυ οταν δεν παει καλα και τωρα ειμαι ετοιμος να κανω οτι χρειαστει για να τα δω να ζουν ανετα.

δευτερον ανεβαζω φωτο για να τα δειτε αν και δεν νομιζω οτι εχω αλλα..αυτα ειναι το κιτρινο Labidochromis Caeruleus Yellow το ασπρο aulonocara_jacobfreibergi και τι ιριδιζον Iodotropheus sprengerae (φωτο2)

και βαζω και 2 φωτο τα αλλα 2 Aulonocara_nyassa και το neolamprologus brichardi φαινεται στην 4 φωτο δεξια στο φιλτρο (τα μκρα δεν τα βλεπω) δεν ξερω αν υπαρχουν ακομα... τελος ξεχασα οτι εχω μεσα και εναν καθαριστη...

αναμενω προτασεις....ευχαριστω

img0192r.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα είπαν όλα οι αγαπητοί φίλοι.Το ενυδρείο που έχεις είναι ενα καλό ενυδρείο να διατηρήσεις τα brichardi σου.Δυστυχώς αγαπητέ φίλε οι διαστάσεις είνα μικρές για malawi.Προαφανώς πρέπει να αλλάξεις το aquascape.Για brichardi σου προτείνω να δεις αυτό http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...42387&st=60 όπου ο αγαπητός Φώτης έχει πράγματι ενα όμορφο ενυδρείο brichardi.Αν αποφασίσεις να πάρεις και πιο μεγάλο αγόρασε το εσύ και ανάλογα των διαστάσεων τα λέμε πάντως θα ήταν καλό να είναι τουλάχιστον 120cm μήκος για να το ευχαριστηθείς.

Καλώς ήλθες στην Αφρική

:)

Link to comment
Share on other sites

Στα ειπαν ολα.Εγω απλα σε καλωσοριζω στην Αφρικη.Εχεις και ωραιο ονομα :)

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι βλεπω στις φωτογραφιες,δεν εχεις καθολου αναταραξη στην επιφανεια.

Ρυθμισε το :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...