Jump to content

Ποιά τροφή για καραβίδες


Recommended Posts

Φιλαράκια καλημέρα,

πριν από 2-3 μέρες αποφάσισα να φτιάξω ένα ενυδρείο με καραβίδες. Αγόρασα 4-5 μικρές σε μέγεθος (περίπου 7-8 εκατοστά μήκος το σώμα τους) έφτιαξα και αρκετές κρυψώνες με ξύλα και τις έρριξα στο νερό.

Την πρώτη μέρα δεν τους έρριξα φαγητό γιατί θεώρησα ότι λόγω στρεςς δεν θα έτρωγαν, οπότε δεν επιβάρυνα το νερό.

Τη δεύτερη μέρα αγόρασα κάτι ταμπλέττες βυθιζόμενες της Tetra που όπως μου είπε ο πωλητής και έδειχνε η φωτογραφία στο κουτάκι τους ήταν ένα κι ένα για αστακουδάκια, καραβίδες κ.λ.π, αλλά δεν..... :)

Την τρίτη μέρα αγόρασα από το σούπερ μάρκετ ένα ψάρι γλυκού νερού, έκοψα κάποια κομματάκια και τα έρριξα μέσα. Τα άφησα όλο το βράδυ γιατί διάβασα, ότι τα αστακοειδή είναι "νυχτερινοί τύποι", αλλά και πάλι δεν..... :):P

Δεν ξέρω τι άλλο να προσπαθήσω για να φάνε.

Σημειωτέον, ότι οι καραβιδούλες είναι ιδιαίτερα ζωηρές, τυσακώνονται μεταξύ τους και σήμερα που πήγα να βγάλω τα κομματάκια του ψαριού, αφού δεν φαγώθηκαν πήραν στάση άμυνας με ανοιχτές τις δαγκάνες έτοιμες να επιτεθούν. Δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα κίνησης, ούτε παρουσιάζονται νωθρές. Αλλά ΔΕΝ τρώνε.

Έχεις κάποιος εμπειρία με ανάλογες καταστάσεις να με συμβουλεύσει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

να μια πολύ καλή τροφή για αστακούς http://www.amazonios.gr/product_info.php?c...products_id=955

Link to comment
Share on other sites

να μια πολύ καλή τροφή για αστακούς http://www.amazonios.gr/product_info.php?c...products_id=955

Η συγκεκριμενη τροφη μαλλον δεν θα χρειαστει,γιατι θα φαι ο ενας τον αλλον,ας μας πει σε ποσα λιτρα τους εχει.Εκτος εαν ειναι κανα χιλιαρη :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!υπαρχουν αρκετες τροφες στο εμποριο που μπορεις να δοκιμασεις?απο εκει που το αγορασες τι ετρωγαν?δε ρωτησες,μια φωτογραφια τους θα μας βοηθουσε να δουμε ποιο ειδος ειναι,επισης καλο ειναι να μην αφηνεις τετοιες τροφες για πολλη ωρα καθως εαν δεν καταναλωθουν αμεσα θα χαλασουν την ποιοτητα του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Για να απαντήσω στις απορίες σας

1.- Την τροφή αυτή εννοούσα, που ανέφερα πιο πάνω σε ταμπλέτες που δεν τις ακούμπησαν

2.- δεν είναι αστακοί. Είναι καραβίδες, τις αγόρασα ζωντανές από ιχθυοπωλείο και θέλω να δω αν μπορώ να τις διατηρήσω.

3.- το ενυδρείο είναι diy και σε λίτρα 80+ καθαρά.

4.- ξέρω ότι χρειάζονται παραπάνω, αλλά φοβήθηκα τη θνησιμότητα των πρώτων ημερών και υπολόγισα ότι μπορεί να χαθούν 1-2, οπότε πήρα 3-4 για να αντέξουν.

Σήμερα 3η μέρα στο ενυδρείο έχουν ζωηρέψει όλες τους αλλά όπως προανέφερα δεν τρώνε...

Link to comment
Share on other sites

Για να απαντήσω στις απορίες σας

1.- Την τροφή αυτή εννοούσα, που ανέφερα πιο πάνω σε ταμπλέτες που δεν τις ακούμπησαν

2.- δεν είναι αστακοί. Είναι καραβίδες, τις αγόρασα ζωντανές από ιχθυοπωλείο και θέλω να δω αν μπορώ να τις διατηρήσω.

3.- το ενυδρείο είναι diy και σε λίτρα 80+ καθαρά.

4.- ξέρω ότι χρειάζονται παραπάνω, αλλά φοβήθηκα τη θνησιμότητα των πρώτων ημερών και υπολόγισα ότι μπορεί να χαθούν 1-2, οπότε πήρα 3-4 για να αντέξουν.

Σήμερα 3η μέρα στο ενυδρείο έχουν ζωηρέψει όλες τους αλλά όπως προανέφερα δεν τρώνε...

Ειμαι πολυ περιεργος,ανεβασε μια φοτο να δουμε.Αν καταλαβα ειναι γλυκου νερου?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!υπαρχουν αρκετες τροφες στο εμποριο που μπορεις να δοκιμασεις?απο εκει που το αγορασες τι ετρωγαν?δε ρωτησες,μια φωτογραφια τους θα μας βοηθουσε να δουμε ποιο ειδος ειναι,επισης καλο ειναι να μην αφηνεις τετοιες τροφες για πολλη ωρα καθως εαν δεν καταναλωθουν αμεσα θα χαλασουν την ποιοτητα του νερου.

θα προσπαθήσω για φωτό, αν και δεν είμαι πολύ της... κάμερας. Όπως είπα και πριν τις πήρα από ιχθυοπωλείο, που έχει φέρει από το εξωτερικό (μάλλον Γαλλία) και άφησα τις τροφές όλο το βράδι μήπως φάνε νύψτα. Πρωί - πρωί κατά τις 5.30 πριν φύγω για τη δουλειά τις έβγαλα.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολυ περιεργος,ανεβασε μια φοτο να δουμε.Αν καταλαβα ειναι γλυκου νερου?

Ακριβώς, του γλυκού νερού.

Μάλιστα είχα πει από άλλο ποστ στις αρχές καλοκαιριού, ότι σκέφτομαι να κάνω κάτι ανάλογο γιατί είχα δει σε γνωστό σούπερ μάρκετ να τις πουλάνε και να είναι ολοζώντανες.

Είμαι στην αρχή και πειραματίζομαι ακόμη.

Μέχρι να ανεβάσω φωτό (υπολογίζω νωρίς το απόγευμα μετά τη δουλειά) για να έχετε κάποια ιδέα μοιάζουν πολύ με τους μπλε αστακούς, αλλά βέβαια είναι πολύ μικρότερες, όπως είπα 7-8 εκατοστά περίπου

Link to comment
Share on other sites

Ναι τωρα το θυμηθηκα.Θα εχει μεγαλο ενδιαφερον,απλα λογικα και αυτα θα αλλαζουν πουκαμισο,οποτε θα χασεις καποιες.Καλη συνεχεια και να μας ενυμερωνεις :)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες παρ' όλο που έψαξα αρκετά στο΄διαδίκτυο το μόνο που βρήκα είναι τροφές εμπορίου για τις καραβίδες, αλλά μέχρι αυτές που έχω δεν τις προτιμούν.

Υπάρχει κάποιος στην παρέα που έχει πειραματιστεί με τροφές diy μήπως και αντιστρέψουμε την κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς θα πρέπει να βάλεις μια φώτο να προσπαθήσουμε αναγνώριση.

Γενικά για τροφή δοκίμασε, shrimp sticks, σαλιγκαράκια και προσπάθησε και κατεψυγμένο σκουλήκι.

Ανάλογα το είδος ίσως χρειάζονται και λαχανικά όπως και κανένα κομματάκι πατάτα

Πάντως αν έχεις σαλιγκαράκια λαθρεπιβάτες νομίζω θα τα τιμήσουν ιδιαιτέρως

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκια επανέρχομαι για ένα θέμα που άνοιξα πριν από περίπου 10 μέρες και στο οποίο πειραματίζομαι.

Λοιπόν οι καραβίδες που φαίνονται στις φωτό είναι που αγοράστηκαν από το σούπερ μάρκετ.

Πρόκειται για 3 μπλε και 1 καφέ.

Οι συνθήκες που τις έχω μέσα στο ενυδρείο είναι: θερμοκρασία 22 βαθμοί, ph 7,2, αμμωνία 0, Νο3 στα 25, ΚΗ 5, GH 7.

Το πρόβλημα με την τροφή τους παραμένει ή τουλάχιστον έτσι πιστεύω, ότι δηλαδή δεν τρώνε.

Βέβαια κάπου διάβασα ότι είναι νυχτερινοί τύποι και τρώνε, όταν πέσει το σκοτάδι και κλείσουν τα φώτα.

Όλη την ημέρα πάντως είναι κρυμμένες κάτω από τα ξύλα που έχω τοποθετήσει στο ενυδρείο και τους δίνουν αρκετές κρυψώνες.

Μέχρι σήμερα τους ρίχνω ταμπλέτες βυθού της Tetra, τις οποίες όμως δεν φαίνεται να πειράζουν καθόλου.

Έκανα όμως μία τυχαία παρατήρηση.

Μέσα στο ενυδρείο πέταξα κομμάτια καθαρισμένο καρότο, μήπως το φάνε...

Το άφησαν απείραχτο, αλλά χρειάσθηκε να λείψω 2-3 μέρες εκτός Αθηνών και ξέχασα να βγάλω το καρότο.

Όταν γύρισα το καρότο είχε σχεδόν διαλυθεί από το νερό, ξεκόλαγαν κομμάτια σαν βλέννα από πάνω του, τα οποία οι καραβίδες τιμούσαν δεόντως και δεν άφηναν ούτε ίχνος.

Στη συνέχεια διάβασα, ότι τρέφονται με σαπισμένα φύλλα ή πεθαμένα ψάρια και αυτά όταν είναι σε αποσύνθεση. Ίσως κάπως έτσι να εξηγείται...

Ίσως να περιμένουν και τις ταμπλέτες να διαλυθούν για να φάνε.

Πάντως παρότι δεν δείχνουν να τρώνε, είναι ιδιαίτερα "δυναμικές".

Τσακώνονται πολλές φορές μεταξύ τους, ενώ αναγκάστηκα να γυρίσω στο πλάι τον θερμοστάτη, γιατί σκαρφάλωνουν πάνω του και φθάνουν σχεδόν μέχρι την... έξοδο από το ενυδρείο. :)

Αυτά προς το παρόν και ελπίζω να επανέλθω.

Πάντως αν κάποιος μπορεί να μου πει πως θα τους ανοίξω την... όρεξη, κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη :)

post-12103-1284574455_thumb.jpg

post-12103-1284574469_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το είδος δεν μπορώ να πω ότι το αναγνωρίζω, σίγουρα όμως πιστεύω ότι πρέπει να αυξήσεις λίγο τις τιμές της gh και kh, καθότι είναι πολύ σημαντικό για τον εξωσκελετό τους...

Δοκίμασε να τους ρίξεις tetrapro vegetables, αν κ λόγω μεγέθους δεν ξέρω κατά πόσον θα έχει επιτυχία...

Link to comment
Share on other sites

Εγω του αστακου μου του εδεινα καπου καπου γαριδα ολοκληρη, εκανε σαν τρελος.Απλα προσεχε μη σου τιναξει αμμωνιες κτλ στον αερα.Επισης ειχα 2 αστακους,τον εναν τον βρηκα πεθαμενο στην κουζινα,κατω απο τα κρεμυδια,αποσταση 20 μετρα μακρια απο το ενυδρειο.Γιαυτο παντα κλειστο το καπακι.Εναι λογικο που λες τρωνε σε αποσυνθεση,αλλα μεσα σε ενυδρειο δεν πρεπει να μενει για πολυ ωρα.Εχει ενδιαφερον η περιπτωσει σου.Θα την παρακολουθω με αγωνια.Καλη συνεχεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Το είδος δεν μπορώ να πω ότι το αναγνωρίζω, σίγουρα όμως πιστεύω ότι πρέπει να αυξήσεις λίγο τις τιμές της gh και kh, καθότι είναι πολύ σημαντικό για τον εξωσκελετό τους...

Δοκίμασε να τους ρίξεις tetrapro vegetables, αν κ λόγω μεγέθους δεν ξέρω κατά πόσον θα έχει επιτυχία...

Ίσως δείχνουν μεγάλες σε μέγεθος, αλλά δεν είναι πάνω από 7-8 εκατοστά το κυρίως σώμα τους, χωρίς να υπολογίζω ουρά και κεραίες :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω του αστακου μου του εδεινα καπου καπου γαριδα ολοκληρη, εκανε σαν τρελος.Απλα προσεχε μη σου τιναξει αμμωνιες κτλ στον αερα.Επισης ειχα 2 αστακους,τον εναν τον βρηκα πεθαμενο στην κουζινα,κατω απο τα κρεμυδια,αποσταση 20 μετρα μακρια απο το ενυδρειο.Γιαυτο παντα κλειστο το καπακι.Εναι λογικο που λες τρωνε σε αποσυνθεση,αλλα μεσα σε ενυδρειο δεν πρεπει να μενει για πολυ ωρα.Εχει ενδιαφερον η περιπτωσει σου.Θα την παρακολουθω με αγωνια.Καλη συνεχεια. :)

΄

Γαρίδα καθαρισμένη, σωστά? Και πόση ώρα πρέπει να μένει για να μην ανεβάσει την αμμωνία; στα ύψη? Μέσα σε 1-2 ώρες πρέπει να φαγωθεί και αν είναι νυχτερινοί θηρευτές πρέπει να τη ρίχνω νύχτα και να παρακολουθώ ώστε να τη βγάλω?

Πάντως όπως είπα ακόμη ψάχνομαι και θα ενημερώνω τακτικά :)

Link to comment
Share on other sites

΄

Γαρίδα καθαρισμένη, σωστά? Και πόση ώρα πρέπει να μένει για να μην ανεβάσει την αμμωνία; στα ύψη? Μέσα σε 1-2 ώρες πρέπει να φαγωθεί και αν είναι νυχτερινοί θηρευτές πρέπει να τη ρίχνω νύχτα και να παρακολουθώ ώστε να τη βγάλω?

Πάντως όπως είπα ακόμη ψάχνομαι και θα ενημερώνω τακτικά :)

Οχι ολοκληρη αλλα μικρες γαριδες 3 ποντους περιπου.Στους πρωτους 2 μηνες εβγενε αφου εκλειναν τα φωτα του ενυδρειου,μετα που μου πεθανε ο αλλος,και καταλαβε οτι ειναι ο αρχωντας του ενυδρειου,δεν ειχε κανενα προβλημα να σουλατσαρει κανονικα.Εσυ εχεις ομως 4 και ειναι πολλες,γιαυτο φοβουντε περισσωτερο τωρα,και δεν ρισκαρουν,Εγω πιστευω στης αλλαγες που θα γονουν θα αλληλοφαγωθουν,και στο τελος θα σου μεινειμονο ενας.Και τοτε θα τον παρακολουθουμε ποιο καλα.Οταν του εριχνα την γαριδα σε μιση ωρα την εξαφανιζε.Η γνωμη μου ειναι,παρε μια,και πετατην μεσα οταν θα κλεισουν τα φωτα,και εσυ παρακουλουθα.Λογικα ο ποιο μαγκας θα βγει να την παρει.Αλλα αυτην την τροφη δεν μπορει να την δινεις συνεχεια.Και να κανεις πολυ τακτικες μετρησεις,μη σου ξεφυγει ο ελεγχος.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ολοκληρη αλλα μικρες γαριδες 3 ποντους περιπου.Στους πρωτους 2 μηνες εβγενε αφου εκλειναν τα φωτα του ενυδρειου,μετα που μου πεθανε ο αλλος,και καταλαβε οτι ειναι ο αρχωντας του ενυδρειου,δεν ειχε κανενα προβλημα να σουλατσαρει κανονικα.Εσυ εχεις ομως 4 και ειναι πολλες,γιαυτο φοβουντε περισσωτερο τωρα,και δεν ρισκαρουν,Εγω πιστευω στης αλλαγες που θα γονουν θα αλληλοφαγωθουν,και στο τελος θα σου μεινειμονο ενας.Και τοτε θα τον παρακολουθουμε ποιο καλα.Οταν του εριχνα την γαριδα σε μιση ωρα την εξαφανιζε.Η γνωμη μου ειναι,παρε μια,και πετατην μεσα οταν θα κλεισουν τα φωτα,και εσυ παρακουλουθα.Λογικα ο ποιο μαγκας θα βγει να την παρει.Αλλα αυτην την τροφη δεν μπορει να την δινεις συνεχεια.Και να κανεις πολυ τακτικες μετρησεις,μη σου ξεφυγει ο ελεγχος.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, :)

έτσι θα κάνω και βλέπουμε. Ελπίζω πάντως να μην τις έσωσα από την κατσαρόλα και σκοτωθούν μεταξύ τους αν και οι δαγκάνες δουλεύονται πολύ όταν βρεθούν απέναντι :)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Το είδος της καραβίδας σου λέγεται electical bleu lobster και είναι πολλή σπάνια καραβίδα 

Έγινε επεξεργασία - Κώστας Γάτης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...