Jump to content

Είναι εγκυμοσύνη???????


nag

Recommended Posts

img1105f.jpg

Δεν κανει καθολου βολτες καθετε συνεχεια σε μια συγκεκριμενη περιοχη κοντα στο φιλτρο

Γεια σου φιλε μου

Προσφατα οπως ειδες ειχα και εγω μια παρομοια περιπτωση στο ενυδρειο μου.(λογικα θα διαβασες)

Εγω δν μπορω να σου πω αν ειναι αρσενικο ή θηλυκο αλλα θα σου περιγραψω με 2 λογια την ιστορια με το δικο μου guppy.

Ξαφνικα λοιπον, παρατηρησα ενα φουσκωματακι στν κοιλια που διέφερε απ τα υπολοιπα.. παραξενευτηκα κ υπεθεσα πως ειναι εγκυμοσυνη. Τα υπολοιπα guppies το 'ενοχλουσαν' πειραζοντασ το προς το μερος τσ κοιλιας .. αυτο ομως εδειχνε πως δν ηθελε και απεφευγε καθε επαφη ..

Εμενα τν εβγαζε στον βυθο οχι στν επιφανεια.. ετρωγε λιγοτερο απο τα αλλα ψαρακια ομως.

Παρ ολα αυτα ειχε το ιδιο φουσκωμα με το δικο σου περιπου ..

Εχεισ παρατηρησει εξασθενημενη ουρα ? να ειναι δλδ καπως φθαρμενη ?

Ευχομαι ολα καλα με το guppaki sou !! :)

Γραψε μας νεα και ανεβαζε photos αμα παρατηρησεισ αλλαγη !

Ναγια

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει εξασθενημενη ουρα. Δεν το πειραζουν τα αλλα ψαρια. Απλα το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι δεν εχει ορεξη για κολυμπι. Καθετε στην επιφανεια. Οταν τους βαζω τροφη βεβαια ερχεται σαν τρελο προς το μερος μου να αρπαξει φιλαρακι. Δεν ξερω ανησυχω λιγακι η αληθεια ειναι. Μακαρι να ειμαι υπερβολικος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα και πάλι. Απ'οτι είδα στις φωτογραφίες σου έχεις μόνο αρσενικά γκάπυ και δεν υπάρχει καμία περίπτωση εγκυμοσύνης. Το ότι έχασες ένα γκάπυ και τώρα ένα στέκεται ακίνητο στην επιφάνεια είναι σημάδι ότι κάτι δεν πάει καλά στο ενυδρείο σου. Διάβασα και το θέμα που άνοιξες στην διάγνωση ασθενειών. Το ενυδρείο σου μάλλον είναι άστρωτο μαζί με το γεγονός ότι έχεις πολλά ψάρια και λίγα λίτρα είναι :) ότι χειρότερο. Διάβασε λίγο εδώ το post του delta66. Καλύτερα να κάνεις καμιά μέτρηση σε ΝΗ3/ΝΗ4-ΝΟ2-ΝΟ3. Το λίνκ το έβαλα για να δεις τα συμπτώματα και να συγκρίνεις. Πολλές φορές όμως δεν εμφανίζονται όλα μαζί. Συνήθως τα ψάρια όταν κάτι δεν πάει καλά και μένουν ακίνητα στην επιφάνεια πηγαίνουν και κάθονται στην είσοδο του φίλτρου (ίσως επειδή υπάρχει η μικρότερη ροή-ανατάραξη σε αυτό το σημείο και μπορούν να σταθούν χωρίς κόπο).

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ απλα δεν ειμαστε τα ιδια ατομα. Δεν μου εχει πεθανει κανενα γκαπυ εμενα και εχω κανει μετρησεις και εχουν βγει πολυ καλες. Οποτε κατι αλλο ειναι. Συν οτι δεν εχω μονο αρσενικα αλλα και θυληκα και το ενυδρειο μου ειναι καθαρα 96 λτ

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο φούσκωμα της κοιλιάς σε αρσενικά γκάπυ το είχα παρατηρήσει πολλές φορές όταν είχα πρωτοασχοληθεί με τα γκάπυ... Σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται για φαγητό, αλλά για αρρώστεια... Από την εμπειρία μου με τα γκάπυ, ένα γκάπυ που θα εμφανίσει αυτό το σύμπτωμα δεν έχει σωτηρία... :) Έχω καταλήξει σε δύο παραμέτρους που μπορούν να προκαλέσουν κάτι τέτοιο... Η μία είναι η κακή ποιότητα νερού (άστρωτα ενυδρεία) και η άλλη ότι τα γκάπυ του εμπορίου είναι υπερευαίσθητα... Συνήθως βέβαια πρόκειται για συνδιασμό των δύο αυτών παραμέτρων...

Τα γκάπυ ήταν από τα πρώτα ψάρια με τα οποία ασχολήθηκα και λόγω του ότι στην αρχή της ενασχόλησής μου δεν είχα τις απαραίτητες γνώσεις για τη διατήρηση των ψαριών, δε μπορούσα ποτέ να στεριώσω γκάπυ... Και ο συνηθέστερος τρόπος θανάτου ενός γκάπυ (από προσωπικές παρατηρήσεις) είναι το συγκεκριμένο φούσκωμα που είναι και το πρώτο σύμπτωμα που εμφανίζεται... Τελικά όταν έμαθα πως πρέπει να είναι ένα στρωμένο ενυδρείο κτλ και επίσης όταν κατάφερα να βγάλω τις πρώτες γέννες ώστε να έχω ανθετικά ψαράκια παραγωγής μου, δεν ξαναντιμετώπισα αυτό το πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τν miltosbitoulis2 ..

Η δικη μου περιπτωση ηταν αστρωτο ενυδρειο (μετα απο ελλειπη ενημερωση του καταστηματος φυσικα)

Ξεκινησα λοιπον να το ψαχνω μεσα στο forum εδω και βρηκα τν ακρη.

Να ναι καλα οσοι με βοηθησαν, επειδη ειχα χασει σχεδον ολα μου τα ψαρια..

Ειχα πολλες απωλειες σε Guppy(ειναι οντως ευαισθητα ψαρακια)

Τα περισσοτερα απο τα δικα μου εμφανιζαν ως πρωτο σημαδι 'ασθενειας', τν εξασθενημενη ουρα, γι αυτο σε ρωτησα αν εχεις παρατηρησει κατι τετοιο στο δικο σου ..

Το μονο Guppie μου με συμπτωμα φουσκωματος ηταν αυτο που ανεβασα και σε photo..(κ το οποιο κατεληξε σε 3 μερες) καθως παρατηρησα και ενα ασπρο σημαδακι στν κοιλιτσα του οταν το εβγαλα απ το ενυδρειο. Δν ηξερα τελικα τι εφταιξε ..

Ξαναεστρωσα το ενυδρειο. Eκτοτε δν ειχα αλλη απωλεια σε guppie. Εχουν μεινει 3 τωρα και φαινονται υγιεστατα.

Πόσο τα ταίζεις καθημερινα ?

Εξασθενησε καθολου το φουσκωμα ?

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας καταληξαμε οτι ειναι αρσενικο το δικο μου; Οχι το πριξιμο δεν εχει φυγει καθολου απλα σαν να του εχει ερθει πελι λιγο η ορεξη για κολυμπι. Το νερο μου συμφωνα με τις μετρισεις μου παντα ειναι αρκετα καλο. Δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να φταιει. Τα ταιζω δυο φορες τη μερα απο πολυ λιγο καθε φορα, φιλαρακια. Αν ηταν ενα απλο φουσκομα απο την τροφη δεν θα επρεπε να τ ειχαν και τα αλλα εφοσον θα τους εριχνα παραπανω τροφη;

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας καταληξαμε οτι ειναι αρσενικο το δικο μου; Οχι το πριξιμο δεν εχει φυγει καθολου απλα σαν να του εχει ερθει πελι λιγο η ορεξη για κολυμπι. Το νερο μου συμφωνα με τις μετρισεις μου παντα ειναι αρκετα καλο. Δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να φταιει. Τα ταιζω δυο φορες τη μερα απο πολυ λιγο καθε φορα, φιλαρακια. Αν ηταν ενα απλο φουσκομα απο την τροφη δεν θα επρεπε να τ ειχαν και τα αλλα εφοσον θα τους εριχνα παραπανω τροφη;

Ναι, είναι αρσενικά όλα τα ψαράκια που έχουν παρουσιαστεί απ' την αρχή του τόπικ... Όπως είπα και πιο πάνω σίγουρα δεν πρόκειται για φούσκωμα από τροφή...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...