Jump to content

ΑΡΡΩΣΤΟΣ ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ?


Recommended Posts

Παιδια γεια σας κ συγχαρητηρια για το site..

Εχω εναν μονομαχο σε 10 λιτρα με εσωτερικο φιλτρο χαλικι ενα φυτο ενα σαλλιγγαρι κ θερμοστατη.το ενυδρειακι δουλευει 7 μηνες..πριν απο μια βδομαδα παρουσιαστηκε μια ασπριλα στις τριχες του ραχιαιου πτερυγιου.μετα απο 2 μερες η ασπριλα εξαπλωθηκε κ στην ραχη του ψαριου κοντα στο πτερυγιο..σημερα εχει αρχισει να ασπριζει κ κοντα στο κεφαλι με ποιο μικρες κηλιδες..το ψαρι εινα κινητικο ζωηρο κ εχει ορεξη..

μηπως μπορειτε να βοηθησετε?τι ειναι αυτο κτι θεραπεια να ακολουθησω?

ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε. αν θες συμπληρωσε τη φορμα ασθενειων για να παρεις πιο ολοκληρομενη βοηθεια http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε. αν θες συμπληρωσε τη φορμα ασθενειων για να παρεις πιο ολοκληρομενη βοηθεια http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

red-cross.jpg

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:10

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εξωτερικο φιλτρο

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):6 μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):1 μονομαχος

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):αλλαγη 1 φορα την βδομαδα 2 λιτρα με αντιχλωριο κ ταισμα 2 φορες την μερα flakes από πολυ λιγο

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7,4

- KH:5

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):ο,5

- Θερμοκρασία:27

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: api

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:μονομαχος

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει:εχει ασπρισει στο ραχιαιο πτερυγιο κ είναι σαν να εχουν αραιωσει οι τριχιτσες ..η ασπριλα αυτή εχει επεκταθει κ στην ραχη..

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Το ψαρι είναι κινητικο κ εχει ορεξη..πριν από 2 βδομαδες ειχε μεινει σε σκοτεινο δωματιο για 4 μερες λογο διακοπων..μετα το παρουσιασε αυτό με την ασπριλα.τυχαιο?δεν νομιζω..αα του εχω κ ένα ξερο πλατανοφυλλοστην επιφανεια

Έγινε επεξεργασία στο ποστ και περάστηκε το αρχείο Word στον κειμενογράφο του φόρουμ :)

_______.doc

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θέλω να μου πεις ποιο εξωτερικό φίλτρο έχεις και με τι υλικά μέσα. Αν δεν τα ξέρεις καλό είναι να μας βάλεις μία φωτογραφία του φίλτρου σου. Επίσης θα ήθελα φωτογραφία του ψαριού όπου θα φαίνεται το πρόβλημα. Θέλω να καταλάβω τι είναι αυτή η ασπρίλα... Είναι σαν χνούδι? Είναι αποχρωματισμός? Είναι σαν εσωτερικό ή εξωτερικό?

Βοήθησέ μας με τα παραπάνω για να δούμε τι θα κάνουμε!

Link to comment
Share on other sites

post-24392-1283971789_thumb.jpgpost-24392-1283971945_thumb.jpgpost-24392-1283971789_thumb.jpgpost-24392-1283971789_thumb.jpg

Καταρχήν θέλω να μου πεις ποιο εξωτερικό φίλτρο έχεις και με τι υλικά μέσα. Αν δεν τα ξέρεις καλό είναι να μας βάλεις μία φωτογραφία του φίλτρου σου. Επίσης θα ήθελα φωτογραφία του ψαριού όπου θα φαίνεται το πρόβλημα. Θέλω να καταλάβω τι είναι αυτή η ασπρίλα... Είναι σαν χνούδι? Είναι αποχρωματισμός? Είναι σαν εσωτερικό ή εξωτερικό?

Βοήθησέ μας με τα παραπάνω για να δούμε τι θα κάνουμε!

Link to comment
Share on other sites

καταρχας νομιζω ειναι λιγο θολες και δυσκολα καταλαβαινεις για τη προβλημα προκειτε. αυτα που ειδα ομως ειναι οτι δεν εχεις εξωτερικο φιλτρο, αλλα κρεμαστο οπως λεγονται αυτα(και καλα κανεις και εχεις τετοιο). τι υλικα εχεις μεσα στο φιλτρο? γιατι βλεπω οτι εχει μια αξιολογη ροη ενω το εχεις ψιλοκλειστο στη βανα και εμενα με τερμα ανοιχτη τη βανα, το ιδιο που εχω, βγαζει περιπου τοσο νερο μην πω και λιγοτερο. εγω το εχω γεματο σιποραξ μινι.

αυτην την ερωτηση μονο για να μη σου χαλαω και το θεμα της ασθενειας. :)

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

καταρχας νομιζω ειναι λιγο θολες και δυσκολα καταλαβαινεις για τη προβλημα προκειτε. αυτα που ειδα ομως ειναι οτι δεν εχεις εξωτερικο φιλτρο, αλλα κρεμαστο οπως λεγονται αυτα(και καλα κανεις και εχεις τετοιο). τι υλικα εχεις μεσα στο φιλτρο? γιατι βλεπω οτι εχει μια αξιολογη ροη ενω το εχεις ψιλοκλειστο στη βανα και εμενα με τερμα ανοιχτη τη βανα, το ιδιο που εχω, βγαζει περιπου τοσο νερο μην πω και λιγοτερο. εγω το εχω γεματο σιποραξ μινι.

αυτην την ερωτηση μονο για να μη σου χαλαω και το θεμα της ασθενειας. :)

`εχω υαλοβαμβακα πριν το σφουγγαρακι..τιποτα αλλο..προτεινεις να βαλω κατι?δεν εχε κ ιδιαιτερο χωρο ..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θέλω να μου πεις ποιο εξωτερικό φίλτρο έχεις και με τι υλικά μέσα. Αν δεν τα ξέρεις καλό είναι να μας βάλεις μία φωτογραφία του φίλτρου σου. Επίσης θα ήθελα φωτογραφία του ψαριού όπου θα φαίνεται το πρόβλημα. Θέλω να καταλάβω τι είναι αυτή η ασπρίλα... Είναι σαν χνούδι? Είναι αποχρωματισμός? Είναι σαν εσωτερικό ή εξωτερικό?

Βοήθησέ μας με τα παραπάνω για να δούμε τι θα κάνουμε!

stormtrooper ειναι σαν αποχρωματισμος..οχι χνουδι με τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

`εχω υαλοβαμβακα πριν το σφουγγαρακι..τιποτα αλλο..προτεινεις να βαλω κατι?δεν εχε κ ιδιαιτερο χωρο ..

ξερεις ειναι πολυ καλο να εχεις βιολογικο υλικο στο φιλτρο, γιατι το σφουγκαρι και το ενυδρειακο βαμβακι ειναι περισσοτερο για μηχανικο καθαρισμα, οχι για βιολογικο. εγω αυτο που εκανα ειναι οτι εκει που ανεβαινει ο σωληνας απο το ενυδρειο για να δωσει νερο στο φιλτρο(στην φτερωτη) εβαλα γυρω γυρω σφουγγαρι, απο πανω και γυρω σιποραξ μινι που χωραει καλα σε μικρα φιλτρα και στο τελος πριν βγει το νερο βαμβακι, αλλα μετα το εβγαλα εντελος το βαμβακι...

Link to comment
Share on other sites

ξερεις ειναι πολυ καλο να εχεις βιολογικο υλικο στο φιλτρο, γιατι το σφουγκαρι και το ενυδρειακο βαμβακι ειναι περισσοτερο για μηχανικο καθαρισμα, οχι για βιολογικο. εγω αυτο που εκανα ειναι οτι εκει που ανεβαινει ο σωληνας απο το ενυδρειο για να δωσει νερο στο φιλτρο(στην φτερωτη) εβαλα γυρω γυρω σφουγγαρι, απο πανω και γυρω σιποραξ μινι που χωραει καλα σε μικρα φιλτρα και στο τελος πριν βγει το νερο βαμβακι, αλλα μετα το εβγαλα εντελος το βαμβακι...

Eυχαριστω πολυ..θα κανω το ιδιο..ετσι να το ζητησω ?ειναι ακριβο?

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ..θα κανω το ιδιο..ετσι να το ζητησω ?ειναι ακριβο?

sera siporax mini. οχι το απλο siporax γιατι δεν θα χωρεσει πολυ. με 10 ευρω περιπου πρεπει να γεμιζεις το φιλτρο σου 3 φορες και κατι... (270 γραμμαρια ειναι). παρτω, ξεπλυνε το καλα, βαλτω σε νερο με αντιχλωριο για καμια ωρα και μετα μεσα, μαζι ομως με τα σφουγκαρια για να του μεταδωσουν βιολογια! :) μην τα καθαρισεις τα σφουγκαρια δηλαδη...

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

sera siporax mini. οχι το απλο siporax γιατι δεν θα χωρεσει πολυ. με 10 ευρω περιπου πρεπει να γεμιζεις το φιλτρο σου 3 φορες και κατι... (270 γραμμαρια ειναι). παρτω, ξεπλυνε το καλα, βαλτω σε νερο με αντιχλωριο για καμια ωρα και μετα μεσα, μαζι ομως με τα σφουγκαρια για να του μεταδωσουν βιολογια! :) μην τα καθαρισεις τα σφουγκαρια δηλαδη...

οκ αυριο θα το κανω..ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

sera siporax mini. οχι το απλο siporax γιατι δεν θα χωρεσει πολυ. με 10 ευρω περιπου πρεπει να γεμιζεις το φιλτρο σου 3 φορες και κατι... (270 γραμμαρια ειναι). παρτω, ξεπλυνε το καλα, βαλτω σε νερο με αντιχλωριο για καμια ωρα και μετα μεσα, μαζι ομως με τα σφουγκαρια για να του μεταδωσουν βιολογια! :) μην τα καθαρισεις τα σφουγκαρια δηλαδη...

pozeras 13 μολις ολοκληρωσα την διαδικασια που μου ειπες..

κανεις παιδια για το προβλημα μου?

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς μια καλύτερη φωτό θα βοηθούσε.

Βλέπω ότι ταϊζεις μόνο flakes. Σκουλήκια αποξηραμένα τρώει καθόλου?

ίσως θα ήταν καλό να πάρεις 2 τροφές (bloodworms και attison betta μπιλάκια) και καμιά βιταμίνη όπως τη sera fistamin.

Δεν λέω ότι θα λυθεί το πρόβλημα, αλλά σίγουρα δεν θα πάθει και κάτι χειρότερο το ψαράκι σου.

Πρόσθεσες τίποτα στο ενυδρείο πρόσφατα από διάκοσμο?

Link to comment
Share on other sites

Σκουληκακια πηρα σημερα κ τον ξεκινησα..μεχρι χτες μονο flakes..

αλλαξα την διακοσμιση απο αμμο σε χαλικι..το χαλικι δεν ειναι ασβεστολιθικο ενω η αμμος ηταν..

τι λες να ειναι αυτο?να δωσω φαρμακο?ειναιζωηρος κ εχει ορεξη

Link to comment
Share on other sites

Σκουληκακια πηρα σημερα κ τον ξεκινησα..μεχρι χτες μονο flakes..

αλλαξα την διακοσμιση απο αμμο σε χαλικι..το χαλικι δεν ειναι ασβεστολιθικο ενω η αμμος ηταν..

τι λες να ειναι αυτο?να δωσω φαρμακο?ειναιζωηρος κ εχει ορεξη

το χαλίκι το έπλυνες καλά πριν το βάλεις στο ενυδρείο?

Το πρόσθεσες με τον μονομάχο να είναι μέσα στο ενυδρείο ή τον μετέφερες προσωρινά αλλου?

Link to comment
Share on other sites

το χαλίκι το έπλυνες καλά πριν το βάλεις στο ενυδρείο?

Το πρόσθεσες με τον μονομάχο να είναι μέσα στο ενυδρείο ή τον μετέφερες προσωρινά αλλου?

το επλυνα παρα πολυ καλα..το ψαρι το ειχα μεταφερει αλλου ωσπου να ολοκληρωσω την διαδικασια κ μολις τελειωσα τον ξαναεβαλα..

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι κάποιο παράσιτο , ίσως είναι κάτι άλλο.

Πήγαινε σε αυτό το Link της sera και κατέβασε το pdf :

Ένα υγιές ενυδρείο - από την πρόληψη στη θεραπεία

Ίσως βρεις κάτι που ταιριάζει στο ψάρι σου. Αν όχι μην το ταλαιπωρήσεις άδικα με φάρμακα.

Κάνε μια μεγάλη αλλαγή νερού και δώσε καμιά βιταμίνη.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Κανένα νεότερο με το μονομάχο?

καταρχην σ ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον..

ο μονομαχος ειναι πολυ καλυτερα εχει επανελθει το χρωμα του σχεδον ολο..

το μυστηριο παραμενει βεβαια στο τι μπορει να ηταν..

εκανα αυτο που μου ειπες δεν του εδωσα κανενα φαρμακο..μονο συχνες αλλαγες στο νερο του εκανα..

να σαι καλα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...