Jump to content

μονομαχως!!!


nanos1990

Recommended Posts

Οi μονομάχοi (Siamese Fighting fish) υπάρχουν σε μεγάλη ποικιλία χρωμάτων. Παρά το ότι είναι ειρηνικοί με άλλα ψάρια, οι αρσενικοί είναι σκληροί μαχητές μεταξύ τους. Τα αρσενικά θα πρέεπι να κρατιούνται ξεχωριστά. Μπορείτε να κρατήσετε ένα αρσενικό με αρκετά θηλυκά.

τ βρηκα εδω!!!!!! http://www.sera.de/gr/ratgeber/ratgeber-al...uswahl-iii.html

ετσι ειναι η οχι??????

Link to comment
Share on other sites

Βασικες πληροφοριες μπορεις να βρεις εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36770

Παρομοια θεματα υπαρχουν ηδη,κανε μια αναζητηση και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε. :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικες πληροφοριες μπορεις να βρεις εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36770

Παρομοια θεματα υπαρχουν ηδη,κανε μια αναζητηση και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε. :)

αλλο θελω να πω!!!!αυτο που λεει δν ειναι ετσι με αυτα που εχω διαβασει εδω μεσα!!!!

Link to comment
Share on other sites

εννοεις να τα κρατας με θηλυκα? απο την δικη μου μικρη εμπειρια με αυτα τα ψαρια, δεν παει 1 αρσενικος με 2-3 θηλυκα. ποιο πολυ τσακωνονται μεταξυ τους παρα με το μονομαχο. και οι θηλυκοι δεν ειναι αρνακια... καλυτερα 1 μονομαχος μονος του, εκτος αν προκειτε για θηλυκα που ειναι αδερφια και μεγαλωσαν μαζι! ολα ομως ειναι και αναλογα το χαρακτηρα καθε μονομαχου!!

Link to comment
Share on other sites

σε ένα μεγάλο ενυδρείο (60λτ και άνω) όπου θα έβαζες έναν μονομάχο με σκοπό την αναπαραγωγή είναι καλύτερα να βάλεις περισσότερες θυληκές, έτσι ώστε να μετριάζεται η επιθετικότητα. Απαραίτητη προϋπόθεση όμως έιναι να έχει το ενυδρείο πολλές κρυψώνες και πολλά φυτά. Όμως είναι στο χαρακτήρα των ζωντανών και επίσης συμβαίνει πολλές φορές να μην κυνηγάει πολύ ο αρσενικός, αλλά το θυληκό!

Επίσης, στο sera CD που έχει κυκλοφορήσει η εταιρεία, αναφέρει ότι ο μονομάχος θέλει ένυδρείο 60λίτρων.

Με αυτό το σκεπτικό φαντάζομαι προτείνει και αυτόν τον συνδυασμό τύπου "χαρέμι" ....

Link to comment
Share on other sites

σε ένα μεγάλο ενυδρείο (60λτ και άνω) όπου θα έβαζες έναν μονομάχο με σκοπό την αναπαραγωγή είναι καλύτερα να βάλεις περισσότερες θυληκές, έτσι ώστε να μετριάζεται η επιθετικότητα. Απαραίτητη προϋπόθεση όμως έιναι να έχει το ενυδρείο πολλές κρυψώνες και πολλά φυτά. Όμως είναι στο χαρακτήρα των ζωντανών και επίσης συμβαίνει πολλές φορές να μην κυνηγάει πολύ ο αρσενικός, αλλά το θυληκό!

Επίσης, στο sera CD που έχει κυκλοφορήσει η εταιρεία, αναφέρει ότι ο μονομάχος θέλει ένυδρείο 60λίτρων.

Με αυτό το σκεπτικό φαντάζομαι προτείνει και αυτόν τον συνδυασμό τύπου "χαρέμι" ....

τ να πω παιδια δν ξερω.....τ ειδα κ ειπα να τ πω εδω να δω τ θα πειτε κ εσεις!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε θα σου πω και κατι αλλο και αξιολογισε το και αυτο. σε τετοιους οδηγους λενε επισης πολλες φορες:κρατα και τον ανθρακα στο ενυδρειο και αλλαζε τον καθε μηνα! τωρα εγω εμπειρικα και μονο σου απαντησα παραπανω, αλλα σκεψου οτι ολα εξαρτωνται απο το χαρακτηρα του καθε μονομαχου. 1 χαρακτηρας μπορει να σε δυσκολεψει, 4 ....ακομα χειροτερα. εγω αυτη τη στιγμη διατηρω ενα ζευγαροι μονομαχων, χωρις αψιμαχιες, ομως ο αρσενικος ειναι σχετικα ηρεμος απο παντα και εχω επιστρεψει και μια θηλυκια γιατι σκοτωνοτανε με την αλλη! επισης ειναι τιγκα στις κρυψωνες. τι να σου πω, ας ακουσουμε και αλλες γνωμες...(που εχουν δοκιμασει κατι παρομοιο)

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

φιλε θα σου πω και κατι αλλο και αξιολογισε το και αυτο. σε τετοιους οδηγους λενε επισης πολλες φορες:κρατα και τον ανθρακα στο ενυδρειο και αλλαζε τον καθε μηνα! τωρα εγω εμπειρικα και μονο σου απαντησα παραπανω, αλλα σκεψου οτι ολα εξαρτωνται απο το χαρακτηρα του καθε μονομαχου. 1 χαρακτηρας μπορει να σε δυσκολεψει, 4 ....ακομα χειροτερα. εγω αυτη τη στιγμη διατηρω ενα ζευγαροι μονομαχων, χωρις αψιμαχιες, ομως ο αρσενικος ειναι σχετικα ηρεμος απο παντα και εχω επιστρεψει και μια θηλυκια γιατι σκοτωνοτανε με την αλλη! τι να σου πω, ας ακουσουμε και αλλες γνωμες...(που εχουν δοκιμασει κατι παρομοιο)

Το θεωρεις λαθος;και γιατι;

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρεις λαθος;και γιατι;

επειδη οσο ειμαι μεσα στο φορουμ συνεχως οι συμβουλες που μου εδωσαν ειναι να χρησιμοποιω ανθρακα, πριν το στρωσιμο σε νεο ενυδρειο και μετα απο αρρωστιες. επειδη λενε οτι μετα απο ενα διαστημα απελευθερωνει τις ουσιες που κραταει, κατι που οταν τον αλλαζεις σε ενα μηνα δεν σε πειραζει γιατι ο επομενος θα τις ξαναμαζεψει ή δεν θα εχει αρχησει και ο προηγουμενος να τις βγαζει. οποτε αυτο το θεωρω χασιμο χρηματων και κυριως και ειδικα για αυτους που εχουν μικρο φιλτρο, χασιμο χωρου που αν ειχαν βαλει βιολογικο υλικο μετα απο 3-4 μερες αντι του ανθρακα θα ειχαν καλυτερη βιολογικη φιλτρανση.

δηλαδη δεν μου τα ειπαν ολα? κανει κατι αλλο που τον καθιστα χρησιμο εκτος απο την αρχη και μετα απο θεραπεια? (χημικη φιλτρανση) αλλα τι καθαριζει τελικα?

Link to comment
Share on other sites

επειδη οσο ειμαι μεσα στο φορουμ συνεχως οι συμβουλες που μου εδωσαν ειναι να χρησιμοποιω ανθρακα, πριν το στρωσιμο σε νεο ενυδρειο και μετα απο αρρωστιες. επειδη λενε οτι μετα απο ενα διαστημα απελευθερωνει τις ουσιες που κραταει, κατι που οταν τον αλλαζεις σε ενα μηνα δεν σε πειραζει γιατι ο επομενος θα τις ξαναμαζεψει ή δεν θα εχει αρχησει και ο προηγουμενος να τις βγαζει. οποτε αυτο το θεωρω χασιμο χρηματων και κυριως και ειδικα για αυτους που εχουν μικρο φιλτρο, χασιμο χωρου που αν ειχαν βαλει βιολογικο υλικο μετα απο 3-4 μερες αντι του ανθρακα θα ειχαν καλυτερη βιολογικη φιλτρανση.

δηλαδη δεν μου τα ειπαν ολα? κανει κατι αλλο που τον καθιστα χρησιμο εκτος απο την αρχη και μετα απο θεραπεια? (χημικη φιλτρανση) αλλα τι καθαριζει τελικα?

Υπαρχουν διαφορετικες αποψεις περι ανθρακα.

Το σιγουρο για μενα ειναι πως ο καλος ανθρακας δεν ειναι χασιμο χρηματων.

Ειναι αλλο θεμα ομως που προσφερεται για κουβεντα,και θα το ανοιξω καποια αλλη στιγμη,για να μη χαλαμε το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν διαφορετικες αποψεις περι ανθρακα.

Το σιγουρο για μενα ειναι πως ο καλος ανθρακας δεν ειναι χασιμο χρηματων.

Ειναι αλλο θεμα ομως που προσφερεται για κουβεντα,και θα το ανοιξω καποια αλλη στιγμη,για να μη χαλαμε το θεμα

:) καλο ειναι να ανοιγονται τετοια θεματα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...