Jump to content

Aqua(myth)busters


Aiolos

Recommended Posts

Aqua(myth)busters

Είναι μερικά πράγματα και πληροφορίες που δεν γνωρίζουμε το κατά πόσο είναι αναλυθεί ή όχι.

Ρωτάμε, ψάχνουμε… μας λένε και διαβάζουμε διάφορες γνώμες θετικές ή αρνητικές και προσπαθούμε να τις διασταυρώσουμε κατά πόσο είναι έτσι τα πράγματα, ποιός είναι τελικά ο γνώστης και αν αυτό όντως ισχύει ή όχι.

Σίγουρα οι περισσότεροι δεν είμαστε γνώστες των πάντων, αλλά μέσα από έρευνα και διασταυρωμένες πληροφορίες θα έχουμε βγάλει κάποια συμπεράσματα εάν αυτό το «κάτι» ισχύει ή όχι.

Τι θα λέγατε να συλλέξουμε εδώ κάποιους μύθους γύρω από το χόμπι μας, το κατά πόσο είναι αληθινοί ή όχι.

Κάποια παραδείγματα…

Η μεσογειακή άμμος όντως κάνει ζημιά στη σιλικόνη του ενυδρείου?

Το στρόντιο πρέπει να προστίθεται ως στοιχείο ? (αφού σε πολλά site με προφίλ κοραλλιών το αναφέρει)

Ο Chelmon rostratus εξολοθρεύει τις Aiptasies?

…και πολλά άλλα ερωτήματα όπου οι γνώμες συγκρούονται.

Μέσα από τις ερωτήσεις που θα γίνονται, θα είναι μια ευκαιρία να ψάχνουμε και να διασταυρώνουμε πληροφορίες (με τις πηγές τους), ώστε να βγουν κάποια τεκμηριωμένα συμπεράσματα.

Φύγαμε……

Link to comment
Share on other sites

αναλογία βράχου/λίτρα , αναλογία ψαριών/λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Ο συνεχης θορυβος απο τους κυκλοφοριτες και τα φιλτρα/skimmer ενοχλει τελικα τα ψαρια?

Τα ψαρια μας θυμουνται ή απλα συνηθιζουν σε καποιες επαναλαμβανομενες διαδικασιες?

Link to comment
Share on other sites

θα καταφερει ο νικολουτσο να φτιαξει ποτε reef η θα ειναι παντα ψαροσουπα?(σβηστο ακη πλακα κανω)

Link to comment
Share on other sites

θα καταφερει ο νικολουτσο να φτιαξει ποτε reef η θα ειναι παντα ψαροσουπα?(σβηστο ακη πλακα κανω)

:):):):P:blush::cheers:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνει να αναμειγνύουμε άνθρακα και αντιφώσφορο μαζί, τη στιγμή που γνωστή και καταξιωμένη εταιρία τα πουλάει έτοιμο ως προϊόν?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για τον φωτισμό των ενυδρείων μας:

Η διάρκεια ζωής των λαμπτήρων μας, είτε αυτές είναι Metal Halide είτε Τ5.?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για τον φωτισμό των ενυδρείων μας:

Η διάρκεια ζωής των λαμπτήρων μας, είτε αυτές είναι Metal Halide είτε Τ5.?

Απ ότι έχω διαβάσει σε διάφορα forum για τις Τ5 η διάρκεια τους με βάση τη σωστή απόδοση στο φάσμα του φωτισμού, είναι έξη μήνες, με κατά μέσω όρο 8 ώρες λειτουργίας καθημερινά.

Γνωρίζει κανείς κάτι το διαφορετικό?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό ήξερα για τις Τ5( αλλά στο δικό μου ενυδρείο χωρίς να έχω σκληρά κοράλλια παρά μόνο μαλακά και lps τις δικές μου Τ5 τις αλλάζω πάνω στον χρόνο,

χωρίς να βλέπω εξάρσεις άλγης.

Link to comment
Share on other sites

αναλογία watt ανα λίτρο.

Ερώτηση:

π.χ Έχω 300 λίτρα ενυδρείο και θέλω να βάλω sps

Aπάντηση:

Mε 300w είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό ήξερα για τις Τ5( αλλά στο δικό μου ενυδρείο χωρίς να έχω σκληρά κοράλλια παρά μόνο μαλακά και lps τις δικές μου Τ5 τις αλλάζω πάνω στον χρόνο,

χωρίς να βλέπω εξάρσεις άλγης.

Έξαρση σε άλγη μπορεί να μη παρουσιαστεί, αλλά βάση αυτών που λέγονται, ότι στο διάστημα των 6 μηνών χάνουν μέρος του φωτισμού (ίσως και του φάσματος) μπορεί να μην επαρκεί ο φωτισμός / (φάσμα) για τους οργανισμούς.

Τώρα, λόγο του ότι έχεις μόνο μαλακά, αυτά έχουν μεγαλύτερες ανοχές απ ότι τα σκληρά.

Ερώτηση: Έχει κάποιος άλλος ανάλογη εμπειρία για αυτό το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Ο συνεχης θορυβος απο τους κυκλοφοριτες και τα φιλτρα/skimmer ενοχλει τελικα τα ψαρια?

Τα ψαρια μας θυμουνται ή απλα συνηθιζουν σε καποιες επαναλαμβανομενες διαδικασιες?

Τα ψάρια μπορεί να μην τα ενοχλεί ..... αλλα εμένα με τρελένει!!! :)

αναλογία watt ανα λίτρο.

Ερώτηση:

π.χ Έχω 300 λίτρα ενυδρείο και θέλω να βάλω sps

Aπάντηση:

Mε 300w είσαι καλά.

Εγώ σε 200 λίτρα έχω 300w (1*250 MH + 2*24 T5) full SPS και μου φαίνονται αρκετά (όχι μονο σε μένα ... αλλα και στην ΔΕΗ )... :)

Link to comment
Share on other sites

θα καταφερει ο νικολουτσο να φτιαξει ποτε reef η θα ειναι παντα ψαροσουπα?

Ίδωμεν....

Ερώτηση:

Το αλατι με ποια κριτήρια το επιλεγουμε?? Τι διαφορες εχει εταιρεια με εταιρεία?

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια μπορεί να μην τα ενοχλεί ..... αλλα εμένα με τρελένει!!! :)

Εγώ σε 200 λίτρα έχω 300w (1*250 MH + 2*24 T5) full SPS και μου φαίνονται αρκετά (όχι μονο σε μένα ... αλλα και στην ΔΕΗ )... :)

Εγώ το είπα περισσότερο με την αντίθετη λογική.Δηλαδή βάζουμε περισσότερο από ότι χρειάζονται από φόβο,με τελικό αποτέλεσμα να τα κάνουμε να χάνουν το φυσιολογικό τους χρώμα και να πρασινίζουν για να προστατευτούν.

Link to comment
Share on other sites

Ίδωμεν....

Ερώτηση:

Το αλατι με ποια κριτήρια το επιλεγουμε?? Τι διαφορες εχει εταιρεια με εταιρεία?

Προσωπικά εγώ από:

Τιμές που θέλουμε να έχουμε στο ενυδρείο μας και τιμές που βγάζει το αλάτι.

Διαλυτότητα

Τιμή

Link to comment
Share on other sites

Το αλατι με ποια κριτήρια το επιλεγουμε?? Τι διαφορες εχει εταιρεια με εταιρεία?

Το πρώτο κριτήριο ήταν από συζητήσεις για το κοινά αποδεκτό αλάτι από πολλούς "παλιούς" χομπίστες.

Το δεύτερο οι προσωπικές μου δοκιμές σε κάποια που δοκίμασα κατά καιρούς....

Και το τρίτο, τα ιχνοστοιχεία και σε τι ποσοστό τα περιέχει, ώστε οι τιμές τους να είναι σε όσον το δυνατόν "φυσιολογικά" και αποδεκτά επίπεδα.

'Έτσι, ακολουθώντας αυτά τα τρία βήματα, κατέληξα σε 2 αλάτια (της ίδιας εταιρίας μάλιστα) που με καλύπτουν.

Δεν θα σταματήσω όμως σ αυτά.... μόλις κυκλοφορήσει το πολυαναμενόμενο Salinity της AquaVitro θα είμαι από του πρώτους που θα το δοκιμάσω.....

Αφού σκέφτομαι να το παραγγείλω από εξωτερικό !!!

Link to comment
Share on other sites

:):):P:blush::cheers::band:

To αφηνω για να πεισμωσει ο nikoloutso περισσοτερο :)

Γιατί δεν κάνει να αναμειγνύουμε άνθρακα και αντιφώσφορο μαζί, τη στιγμή που γνωστή και καταξιωμένη εταιρία τα πουλάει έτοιμο ως προϊόν?

Αυτο πρωτη φορα το ακουω!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Oσον αφορα το Στροντιο το εχω ψαξει αρκετα..

Κατεληξα να ρωτησω ωκεανολογο οικογενειακο φιλο ο οποιος μου ειπε πως τα τελευταια 850 περιπου χρονια το στοιχειο αυτο υπαρχει στη θαλασσα και στους κοραλιογενεις υφαλους σε μεγαλυτερο ποσοστο απο οτι στον ωκεανο. Αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αυτό δεν μας ξεκαθαρίζει αν "πρέπει" να το προσθέτουμε σαν βελτιωτικό.

Πολλά από τα συμπληρώματα διαφόρων εταιριών το συγκαταλέγουν μέσα στα προϊόντα τους, άλλες πάλι το έχουν ως αυτούσιο προϊόν.

Από την άλλη πάλι καταξιωμένοι "ενυδρειολόγοι" το έχουν απορρίψει, οι εταιρίες το παράγουν (μαζί με το τεστ).. και στα προφίλ ψαριών το συνιστούν ως συμπλήρωμα.

Τελικά τι?

Link to comment
Share on other sites

Ο Chelmon rostratus εξολοθρεύει τις Aiptasies?

Εγω ενα που ειχα πραγματικά της εξολοθρευε.

Σε σημειο που αγοραζα ΖΒ με Aiptasies για το κρατησω στην ζωη.

Το κακο ηταν οτι ετρωγε μονο Aiptasies, ποτε δεν ασχοληθηκε με οτιδηποτε και να δοκιμασα.

Ενα αλλο παλι δεν ασχολουταν με Aiptasies αλλά ετρωγε μονο blood worms(αυτα για τα ενυδρεία γλυκου νερου).

Οποτε εξαρταται.

Link to comment
Share on other sites

μιας και με τις εταιρίες μόνο καχύποπτοι είμαστε όλοι... όσο αφορά την αναγκαιότητα αλλά πολλές φορές και την αποτελεσματικότητα των προϊόντων τους ... εγώ θα προτιμούσα να έχω ένα "γενικής" περιεκτικότητας

υγρό από μια καλή εταιρία... παρά ξεχωριστά τα στοιχεία που απαιτούνται μιας και το να πέσει πχ εγώ έπεσα στο λάθος του να ρίξω ιώδιο χωρίς να μετρήσω και αν δεν μου έλεγε ο Αίολος ότι είναι επικίνδυνο μπορεί να πάθαινα και καμιά λαχτάρα... το να κάνουμε λοιπόν ένα λάθος δεν είναι και ότι πιο δύσκολο, οι συνέπιες όμως είναι δύσκολες... έτσι λοιπόν με ένα προϊόν που τα έχει όλα σε συνδυασμό με ένα καλό αλάτι & την προσθήκη βακτηριδίων συχνά πυκνά, έχουμε μια ισορροπημένη αναλογία

ουσιών όσο αφορά τα απλά ενυδρεία...

Τώρα στα σκληρά κοράλλια και τα δύσκολα μαλακά... είναι θέμα γνώσεων εμπειρίας και παρατήρησης,

οι Ιταλοί πάντως έχουν καταφέρει με την μεταξύ τους επικοινωνία (πράγμα που αρχίζει να γίνεται και σε εμάς)

να κατασκευάζουν οι ίδιοι τα ζουμάκια τους ανέξοδα και αποτελεσματικά... με μεθόδους τύπου balling και πρακτικές λύσεις χημικών ουσιών, είναι μια ευχάριστη νότα στην ηθελημένη υπερπροσφορά των εταιριών που σκοπό έχουν να μας τα παίρνουν "σχεδόν" από παντού...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μέχρι τώρα γνώριζα ότι τα ζουμάκι από τις κατεψυγμένες τροφές όταν αυτές ξεπαγώσουν, το ρίχνουμε και αυτό στο ενυδρείο μιας και το θεωρούσα τροφή για τα κοράλλια και άλλα ασπόνδυλα.

Στο παρακάτω άρθρο αναφέρει μεταξύ των άλλων ότι το ζουμάκι το πετάμε διότι είναι "υπεύθυνο" για την αύξηση των φωσφορικών και κατά συνέπεια των ανεπιθύμητων αλγών.

http://kb.marinedepot.com/article.aspx?id=..._eid=c1ed501271

Ευχαριστώ τον Aqua_yoko για το λινκ

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη αυτό είναι κάτι αρκετά γνωστό και νομίζω ότι δεν είναι καν μύθος :)

Νομίζω οι περισσότεροι στραγγίζουν τα ζουμί μετά το ξεπάγωμα και μετά το ρίχνουν.

Link to comment
Share on other sites

Τότε είχα λάθος πληροφόρηση εγώ.... τόσο καιρό μ αυτόν τον τρόπο τάιζα !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...