Jump to content

πλέκο-μικρό ενυδρείο


natasha19

Recommended Posts

Γειά σας!! Είμαι καινούρια στο forum..... Έχω εδώ και 4 χρόνια ένα 60λιτρο ενυδρείο με αγγελόψαρα,κλόουν κ ένα πλέκο.... Όλα είναι οκ και τα ψαράκια μου είναι υγιή. Το πρόβλημά μου είναι οτι ο πλέκο μου έχει μεγαλώσει πάααρα πολύ και ίσα που χωράει στο ενυδρείο! Φτάνει σε μήκος τα 20 περίπου εκατοστα!!!!!! Φοβάμαι οτι βασανίζεται σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο (πλατος 30εκ, μήκος 60εκ) και επειδή είμαι φοιτήτρια δεν έχω τώρα τη δυνατότητα να αγοράσω μεγαλύτερο.... Τι να κάνω?????????? :)

Έγινε επεξεργασία - natasha19
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!! Είμαι καινούρια στο forum..... Έχω εδώ και 4 χρόνια ένα 60λιτρο ενυδρείο με αγγελόψαρα,κλόουν κ ένα πλέκο.... Όλα είναι οκ και τα ψαράκια μου είναι υγιή. Το πρόβλημά μου είναι οτι ο πλέκο μου έχει μεγαλώσει πάααρα πολύ και ίσα που χωράει στο ενυδρείο! Φτάνει σε μήκος τα 20 περίπου εκατοστα!!!!!! Φοβάμαι οτι βασανίζεται σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο (πλατος 30εκ, μήκος 60εκ) και επειδή είμαι φοιτήτρια δεν έχω τώρα τη δυνατότητα να αγοράσω μεγαλύτερο.... Τι να κάνω?????????? :P

Καταρχήν

:)

τωρα για αυτά που λες θα σε στεναχωρήσω αλλά κανένα από τα ψάρια σου δε κάνει να είναι σε 60 λίτρα ενυδρείο :)

χαρισέ τα :) και φτιάξε κάτι άλλο έχεις πολλές επιλογές στα 60 λίτρα :blush:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν

:)

τωρα για αυτά που λες θα σε στεναχωρήσω αλλά κανένα από τα ψάρια σου δε κάνει να είναι σε 60 λίτρα ενυδρείο :)

χαρισέ τα :) και φτιάξε κάτι άλλο έχεις πολλές επιλογές στα 60 λίτρα :band:

Πφφφφφφ......... Το ξέρω αλλά όταν τα αγόρασα δεν το ήξερα.... Έχω 2 αγγελόψαρα και 2 κλόουν και ζουν μια χαρα, 4 χρόνια τώρα έχουν συνηθίσει........ Δεν μπορώ να τα αποχωριστώ εύκολα, τα πήρα μικρούλια και τώρα έχουν γίνει τέλεια.... :P:blush::cheers:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και καλό διάβασμα! :)

Link to comment
Share on other sites

καλοσορισες!!! δες τα προφιλ των ψαριψν που σε ενδιαφερουν, τα εχει ολα στο φορουμ :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα.... :)

Σκέφτομαι να χαρίσω τον πλέκο μου (για τα άλλα δεν ξέρω....) αλλά δεν θέλω να τον δώσω σε pet shop...... Ποια είναι η γνώμη σας?? :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην ενυδρειοπαρέα μας :)

τον πλέκο, μπορείς να τον βάλεις στις Αγγελίες του φόρουμ, για να τον πάρει κάποιος χομπίστας. :)

θα μπορούσες στη θέση του να βάλεις εναν ancistrus (αν θες να σου δώσω , έχω αρκετούς :) )

καλή συνέχεια :P

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα για photos και συνειδητοποίησα οτι αυτό που έχω δεν είναι πλέκο αλλά ancistrus..... :S :S :S Όταν τον είχα αγοράσει μου τον είχαν πουλήσει ως 'γλύφτη' και ήταν πολύ μικρός...... Μπερδεύτηκα..... :/

Link to comment
Share on other sites

Μα και οι ancistrus ανήκουν στους πλεκόστομους.....

Οι γλύφτες ειναι οι πλεκοστομοι.... και κακώς τους λενε γλυφτες....

Διαβασε την υπογραφή του South, απο πανω, και θα καταλαβεις...

Link to comment
Share on other sites

Τα ancistrus ειναι plecostomus

Γλυφτες οι δούλους ή ότι άλλο τα λένε τα μαγαζιά για να τα πουλάνε για καθαριστές...

Βάλε μια φώτο να δούμε το Pleco σου

Καλώς όρισες!!!

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμή που δεν είναι Ancistrus cf. cirrhosus(Sp3) και είναι σαν του tags έχεις πρόβλημα το οποίο πρέπει να το λύσεις και άμεσα μάλιστα .

Έγινε επεξεργασία - Spike
Link to comment
Share on other sites

Μοιάζουν αρκετά πάντως τα δυο είδη.... :) Mέσα στο καλοκαίρι μεγάλωσε πάααααρα πολύ, πιο πρίν ήταν μικρότερος...... Δηλαδή ή παίρνω μεγαλύτερο ενυδρείο ή τον χαρίζω...... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...