Jump to content

Αγαπημενο βιβλιο


Recommended Posts

Σε αυτο το θεμα μπορειτε να γραψετε ποιο ειναι το καλυτερο βιβλιο (κατα την γνωμη σας) που εχετε διαβασει καθως και λιγα λογια γι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

το τροπικό ενυδρείο......και χωρίς λόγια :)

Link to comment
Share on other sites

A Series of Unfortunate Events by Lemony Snicket

13 βιβλία διαβασμένα τα περισσότερα στα αγγλικά

1. The Bad Beginning (1999)

2. The Reptile Room (1999)

3. The Wide Window (2000)

4. The Miserable Mill (2000)

5. The Austere Academy (2000)

6. The Ersatz Elevator (2001)

7. The Vile Village (2001)

8. The Hostile Hospital (2001)

9. The Carnivorous Carnival (2002)

10. The Slippery Slope (2003)

11. The Grim Grotto (2004)

12. The Penultimate Peril (2005)

13. The End (2006)

Αυτή την στιγμή έχω όλη την σειρά στα Αγγλικά :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο 13 χρονια ειχα παει διακοπες σε ενα χωριο στη Χιο οπου καλα καλα δεν εποιανε ουτε ΕΡΤ .

ετσι για να περασει η ωρα πηρα ενα βιβλιο της γιαγιας και το διαβασα

Ελεγε σχετικα για τη ζωη του προφητη Ηλια .

Μονο αυτο ειχα την υπομονη να διαβασω μιας και δεν ειχα τι αλλο να κανω :)

υ.γ : αγαπημενα περιοδικα ( playboy ) ολη η σειρα :)

Link to comment
Share on other sites

υ.γ : αγαπημενα περιοδικα ( playboy ) ολη η σειρα :)

ΠΑΙΧΤΑΡΑΣ.... :)

Link to comment
Share on other sites

Δικο μου : O θειος Πετρος και η εικασια του Γκολντμπαχ.

post-20480-1284024114_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

παντος τα βιβλια σε μορφη pdf τα διαβαζω ποιο ευκολα , χωρις να με κουραζουν . το να παρω ενα βιβλιο και να κατσω στο καναπε να το διαβασω δεν νομιζω να προλαβω να διαβασω 5 σελιδες ( θα με παρει ο υπνος )

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες ειναι ενα θεμα που συζητηται παρα πολυ τον τελευταιο καιρο...

Ειμαι της αποψης πως ενα βιβλιο θεωρηται βιβλιο οταν ειναι τυπωμενο με εξωφυλλο κτλπ...

Δεν μπορω ουτε κατα διανοια να διαβασω ολοκληρω βιβλιο σε ηλεκτρονικη μορφη

θελω να αισθανομαι οτι αυτο που διαβαζω ειναι βιβλιο.... :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες ειναι ενα θεμα που συζητηται παρα πολυ τον τελευταιο καιρο...

Ειμαι της αποψης πως ενα βιβλιο θεωρηται βιβλιο οταν ειναι τυπωμενο με εξωφυλλο κτλπ...

Δεν μπορω ουτε κατα διανοια να διαβασω ολοκληρω βιβλιο σε ηλεκτρονικη μορφη

θελω να αισθανομαι οτι αυτο που διαβαζω ειναι βιβλιο.... :)

δεν λεω οτι εχεις αδικο , προσωπικα ομως μου ειναι ποιο ξεκουραστο στο διαβασμα κατι σε μορφη pdf μιας και μεγαλωνω τα γραμματα τοσο ωστε να μην χρειαζεται να στραβωνομε :)

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεστε μόνο σε λογοτεχνικά βιβλία? Διαβάζω μόνο βιβλία τεχνικής φύσεως συνήθως οπότε συγνώμη αν είναι άσχετο το ποστ μου.

" Το Σύμπαν που αγάπησα - Εισαγωγή στην Αστροφυσική "

Πολύ καλό βιβλίο γραμμένο στα ελληνικά από έλληνες επιστήμονες, όσοι ασχολούνται ερασιτεχνικά με την αστρονομία - αστροφυσική θα το εκτιμήσουν αφού είναι γραμμένο έτσι ώστε να μπορεί να το κατανοήσει και κάποιος που δεν είναι επιστήμονας, όπως εγώ.

Επίσης μου αρέσει όλη η σειρά βιβλίων της Jeppesen Atlantic για το JAA/ATPL(A) - (Δίπλωμα Επαγγελματία Χειριστή Πολιτικής Αεροπορίας).

Link to comment
Share on other sites

@ ALPHA δεν αναφερομαστε σε συγκεκριμενο ειδος βιβλιου ο καθενας μπορει να αναφερει οποιοδηποτε βιβλιο θελει... :blush:

@ nikoloutso οταν εγραψα ο καθενας μπορει να αναφερει ποιοδηποτε βιβλιο θελει δεν περιμενα να δω αυτο...αν και καλη επιλογη.... :):):P:)

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο που έχω διαβάσει, πάντως από τα καλύτερα είναι σίγουρα.

:)

9781596914520.jpglogicomix_2.jpg

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες ειναι ενα θεμα που συζητηται παρα πολυ τον τελευταιο καιρο...

Ειμαι της αποψης πως ενα βιβλιο θεωρηται βιβλιο οταν ειναι τυπωμενο με εξωφυλλο κτλπ...

Δεν μπορω ουτε κατα διανοια να διαβασω ολοκληρω βιβλιο σε ηλεκτρονικη μορφη

θελω να αισθανομαι οτι αυτο που διαβαζω ειναι βιβλιο.... :)

+1000 !! αλλά και γω τον ύπνο δεν τον γλιτώνω!! εκτός και αν διαβάζω Dan Brown!

Link to comment
Share on other sites

@ ALPHA δεν αναφερομαστε σε συγκεκριμενο ειδος βιβλιου ο καθενας μπορει να αναφερει οποιοδηποτε βιβλιο θελει... :blush:

@ nikoloutso οταν εγραψα ο καθενας μπορει να αναφερει ποιοδηποτε βιβλιο θελει δεν περιμενα να δω αυτο...αν και καλη επιλογη.... :):):P:)

Από τα λίγα βιβλια που διάβασα....

Και το all time classic...

Y.Γ. Μόνο χαρουμενες ΔΕΝ ηταν... αφου και στις διακοπες έπρεπε να διαβαζουμε!!

xaroumenes_diakopes.jpg

Link to comment
Share on other sites

από τα λογοτεχνικά βιβλία που έχω διαβάσει (τα οποία είναι πάρα πολλά) δεν μπορώ να ξεχωρίσω το καλύτερο. Σίγουρα όμως μπορώ να ξεχωρίσω το χειρότερο...

Μιάς και το συγκεκριμένο θέμα μιλάει για το καλύτερο βιβλίο, θα ανφερθώ στο καλύτερο βιβλίο αστροφυσικής που διάβασα όταν ήμουν ακόμα λύκειο το οποίο είναι το "Περί αστέρων και συμπάντων" του μεγάλου Έλληνα επιστήμονα Βασίλη Ξανθόπουλου. Με μεγάλη λεπτομέρεια δίνει σε όλους να καταλάβουν πως ακριβώς λειτουργεί το σύμπαν και οι αστέρες... Πολύ καλό και φυσικά όποιος έχει τέτοιες ανησυχίες και δεν το έχω διαβάσει, του το προτείνω... :)

http://www.astronomia.gr/wiki/index.php?ti...%84%CF%89%CE%BD

Link to comment
Share on other sites

Ο Νικος εδω και αρκετο καιρο εχει ξεκινησει και διαβαζει το παρακατω βιβλιο αλλα επειδη ειναι στα Αγγλικα τα ψιλομπερδευει λιγο :) :) :)

reef-keeping-basics.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως τα e-books και ειδικά αυτά που έχουν και ανάγνωση σε mp3 είναι απλά κορυφαία και ξεκουραστα :)

Link to comment
Share on other sites

Ο Νικος εδω και αρκετο καιρο εχει ξεκινησει και διαβαζει το παρακατω βιβλιο αλλα επειδη ειναι στα Αγγλικα τα ψιλομπερδευει λιγο :blush::cheers::band:

reef-keeping-basics.jpg

:):):):blush::blink::P:blink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο που έχω διαβάσει, πάντως από τα καλύτερα είναι σίγουρα.

:)

9781596914520.jpglogicomix_2.jpg

Υπεροχο βιβλιο....!!!! :):)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το αγαπημένο μου βιβλίο είναι το "Οι επικυρίαρχοι" του Arthur Clarke.

και όλα τα βιβλία του Ασίμωφ αλλά ένα από τα αγαπημένα μου (άσχετο με επιστημονική φαντασία που μάλλον έχω διαβάσει ο,τι κινείται) είναι το ακόλουθο:

Luther Blisset- “Εκκλησιαστής”

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω πως έχω αγαπημένα βιβλία. Έχω διαβάσει βιβλία καλά, κακά, χάλια, άριστα... Αλλά κρίνω περισσότερο τον τρόπο γραφής παρά το περιεχόμενο. Αξίζει να σημειώσω ότι δεν είμαι τόσο του μυθιστορήματος. Εδώ και αρκετά χρόνια διαβάζω βιβλία πολιτικού, κοινωνικού, θρησκευτικού, ιστορικού περιεχομένου... Οι ιστοριούλες πλέον με κουράζουν.

Κάποια που μου έχουν μείνει στο μυαλό είναι ο πρώτος Άρχοντας των Δαχτυλιδιών όπου διάβασα καμιά 20αριά σελίδες για να καταλάβω ότι ο Τόλκιν είχε απίστευτη φαντασία και απαράδεκτη γραφή.

Το Σισμαρίλιον (Τόλκιν πάλι) όπου για πλάκα έκανα να το διαβάσω δανεικό από φίλο (ούτε για πλάκα να το αγοράσω) και απλά επιβεβαίωσα το παραπάνω.

Η Αποκάλυψη του Ιωάννη από την Καινή Διαθήκη. Απίστευτα επιβλητικό κείμενο και αν έχεις και λίγη φαντασία παραπάνω, χάνεις και τον ύπνο σου :)

Ο "Αντίχριστος" του Νίτσε που στην ουσία με έβαλε στα βιβλία φιλοσοφικού περιεχομένου. Ανήκει στο Top 5 μου.

Και αρκετά ακόμα που μάλλον θα προκαλέσουν αν τα γράψω :)

Επίσης δηλώνω τρελός fan του αρρωστημένου μυαλού του Steven King!

Το βιβλίο που με εντυπωσίασε περισσότερο για τη γραφή του, δεν μου επιτρέπετε ηθικά να το γράψω εδώ μέσα :)

ΥΓ: Για ένα καλοκαίρι, πριν από καμιά 15αριά (ίσως και παραπάνω) χρόνια διάβαζα καθημερινά στις ξαπλώστρες της παραλίας της Λούτσας Άρλεκιν που τα έδινε δώρο το περιοδικό TV Zapping που αγόραζε η μάνα μου... Εκείνο το καλοκαίρι μου άλλαξε τη ζωή :P

*edit* Πάντως νομίζω πως το τι αρέσει τελικά σε ένα βιβλίο και το τι όχι έχει να κάνει εκτός από την ψυχολογική κατάσταση που βρίσκεσαι την εκάστοτε περίοδο, αλλά θεωρώ πιο βασικό παράγοντα την ηλικία. Μερικές φορές ξεφυλλίζω βιβλία που είχα διαβάσει πολλά χρόνια πριν και πιάνω τον εαυτό μου να έχει εντελώς διαφορετικά συναισθήματα από αυτά που είχα όταν τα είχα πρωτοδιαβάσει.

Επίσης ξέχασα να πω πως ως κουλτούρα, εικόνες, τρόπος γραφής κ.ο.κ. είμαι θαυμαστής της κλασσικής Ρώσικης λογοτεχνίας, αν και την έχω παρατήσει πολλά χρόνια τώρα. Όπως είπα και πιο πάνω πλέον δυσκολεύομαι να διαβάσω ιστορίες και δυστυχώς δεν έχω το κουράγιο να διαβάσω σπουδαία έργα σπουδαίων συγγραφέων...

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...