Jump to content

Έξαρση άλγης μετα απο αλλαγή ΜΗ σε Reef


giannispass

Recommended Posts

Γεια χαρα σε όλους.

Μετ απο μερικές μέρες που άλλαξα τις 2 Τ5 ακτινικές και τις 3 ΜΗ 150W, ξεκίνησε η άλγη.

Τωρα πάνω στον βράχο σε αρκετα σημεία, εχειξεκινήσει η πράσινη τριχοειδής άλγη.

Ειναι κατι που θα κανει τον κυκλο του και θα φυγει?

Ποσος καιρός απαιτειται?

Link to comment
Share on other sites

Μια κοντινη φωτο της αλγης θα βοηθησει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τώρα ξεκινάω και εγώ για να αρχίσω ένα μικρό reefάκι, απ'ότι έχω διαβάσει αν πρέπει να αυξήσουμε τον φωτισμό (αλλάξουμε και βάλλουμε δυνατότερες ή περισσότερες λάμπες), θα πρέπει να το κάνουμε σταδιακά. Δηλαδή θα πρέπει να αυξάνουμε τον φωτισμό 1 ώρα κάθε δύο μέρες ώστε να προλάβουν να προσαρμοστούν τα κοράλια και οι άλλοι φωτοσυνθετικοί οργανισμοί για να μην έχεις ξέσπασμα άλγης. Αν αυξήσεις απότομα τον φωτισμό θα αναπτυχθεί άλγη η οποία όμως θα αρχίσει να μειώνεται (λογικά), μετά από λίγο καιρό αφού το σύστημά σου ισορροπήσει ξανά. Ελπίζω να βοήθησα και αν έκανα κάτι λάθος παρακαλώ να με διορθώσει κάποιος γνώστης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτες ειναι οι φωτογραφίες απο την άλγη που με ταλαιπωρει εδω και μερικες ημέρες.

Τι λετε?post-7589-1284035445_thumb.jpgpost-7589-1284035509_thumb.jpgpost-7589-1284035585_thumb.jpgpost-7589-1284035631_thumb.jpgpost-7589-1284035666_thumb.jpgpost-7589-1284035695_thumb.jpgpost-7589-1284035902_thumb.jpg

Να επεναλάβω, οτι ολο αυτο προήλθε απο την αλλαγη των ΜΗ και των ακτινικών Τ5.

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

Απο οσο γνωριζω αυτη ειναι "καλη αλγη" καποια tang θα βοηθουσαν πολυ στο να μην ξεφυγει. Καθως και ανταγωνισμος με καποια αλλη αλγη μεσα στο sump... Βαλε καποια chaeto μεσα στο sump.

Μηπως εγινε κατι και αναιβηκαν τα Νο3 στο ενυδρειο και βρηκε με αυτον τον τροπο "τροφη" η αλγη για να βγει?

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα ψαξιμο για derbesia sp.

Kαι στα αμεσα σχεδια chaeto με καλη κυκλοφορια επανω της και 24ωρο φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα μηπως βαλεις και σαλιαρα.....

Link to comment
Share on other sites

Εχεις προσεξει αν οποιοδηποτε απο τα αλγοφαγα που εχεις τρωει την αλγη;

Στο λεω γιατι την derbesia δεν την αγγιζουν.

Link to comment
Share on other sites

To πιθανότερο είναι να είναι Bryopsis, που και αυτήν δεν την αγγίζουν.Απότομη αλλαγή φωτισμού με περισσότερη ένταση προκάλεσε την έξαρση.

Link to comment
Share on other sites

To πιθανότερο είναι να είναι Bryopsis, που και αυτήν δεν την αγγίζουν.Απότομη αλλαγή φωτισμού με περισσότερη ένταση προκάλεσε την έξαρση.

Αυτο ακριβώς.

Δεν την αγγίζουν τα αλγοφάγα.

Και συνέβη μετα την αλλαγη του φωτισμού.

Τωρα?

Θα φυγει μονη της?

Link to comment
Share on other sites

αν δεν είχες πρόβλημα με τη συγκεκριμένη άλγη πριν αλλάξεις φωτισμό τότε θα κάνει το κύκλο της και θα φύγει.Η καλή ποιότητα νερού δεν θα ευνοήσει την ανάπτυξη της.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως την πατησα κ εγω ,,,,,, αναβαθμισα το φωτιστικο με περισσοτερα βατ και απο εκει που στο ενυδρειο μου δεν υπειρχε ουτε ιχνος αλγης ηρθε η Bryopsis και εγινε της "...... :) ....." το αποτελεσμα 8 acropores και 3 lps dead..... γιατι αυτο το κωλοπραμα αναπτυσεται και αν δεν το περιορισεις αμεσως με οτι μπορεις αρχιζει και σου καλυπτει κοραλλια .... αλλο ενα ντομινο που δεν το περιμενα, οποιο turbo snail την δοκιμασε ψωφισε με την μια!!! ναι ειναι τοσο τοξικο. το αποτελεσμα? αμμωνια!!!! και τρεχατε ποδαρακια μου με μεγαλες αλλαγες νερου συν να προσπαθησω να βγαζω οποιο σαλιγκαρι εχει ψωφισει.... (εχεται μυρισει ψωφιο σαλιγκαρι?10φορες πιο ασχημη μυρωδια απο το δοχειο συλογης του σκιμμερ) anyway λεω και γω τον πονο μου... παντως αυτο το κωλο...! δεν ειναι ευκολο να φυγει... 6μηνες παιδευομαι ηδη και ακομα το πολεμαω.... αν κοιταξεις λιγο σε διαφορα forum s θα αντιληφθεις οτι δεν ξεμπερδευεις ευκολα με δαυτο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...