Jump to content

Aγριοι μαζι με εκτροφης !!!


Geosid

Recommended Posts

Θα ηθελα να μαθω ποιοι ειναι οι λογοι οπου κατα τα λεγομενα των περισσοτερων και των εμπειροτερων δεν πρεπει να βαλει καποιος στο ενυδρειο του αγριους δισκους μαζι με εκτροφης , ειχα καιρο την περιεργεια εαν γινεται κατι τετοιο και πριν απο λιγο μπαινοντας στο simplydiscus ειδα ενα τοπικ με την παρακατω φωτογραφια .

akvastabil528p1.jpg

akvastabil528p2.jpg

και το λινκ : http://forum.simplydiscus.com/showthread.php?t=49487

Υ.Γ : το ενυδρειο του τυπου ειναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

και τα ψαρια του σε αριστη κατασταση...ειναι αυτο που λενε μια εικονα χιλιες λεξεις....

επισης πολυ ενδιαφερον το ερωτημα σου και θα ηθελα κι εγω να ακουσω τι θα πουν και οι πιο εμπειροι

Έγινε επεξεργασία - kostaszoidos
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι, άμα μπορείς να έχεις άγριους, να έχεις μόνο άγριους :)

o λογος ?

Περαν απο την αισθητικη αποψη ....

Link to comment
Share on other sites

Αναφερει ο φιλος παραμετρους του νερου του ενυδρειου;

Τι pH να εχει,για να κραταει και heckel;

Link to comment
Share on other sites

o λογος ?

Περαν απο την αισθητικη αποψη ....

Kαβγαδες??

ΘΑ προλαβαινει να φαει ο εκτροφης?

Ζευγαρωμα??

Συν οτι λεει ο Στρατος.

ΠΑντως εγω θεωρω οτι οποιος καταφερει και εχει γεννα από αγριο δισκο.... τοτε ειναι πραγματικά δισκας!! :)

Link to comment
Share on other sites

Αναφερει ο φιλος παραμετρους του νερου του ενυδρειου;

Τι pH να εχει,για να κραταει και heckel;

Θα το ρωτησω :)

Link to comment
Share on other sites

ΠΑντως εγω θεωρω οτι οποιος καταφερει και εχει γεννα από αγριο δισκο.... τοτε ειναι πραγματικά δισκας!! :)

Μετά όμως τα μωρά θα είναι εκτροφής... :):)

Link to comment
Share on other sites

Μην μιλάτε με γρίφους. Παρακολουθούν και άνθρωποι που σας διαβάζουν για να μάθουν :)

Γιατί μπορεί να μην υπάρξουν μωρά και τι εννοείτε με την ανοσία;

:)

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

τι ενοεις;

Σε τι μικρόβια έχει ανοσία (ή και ευαισθησία λόγω DNA) ο καθ' ένας και ποιά θα φέρει μαζί του στο ενυδρείο ο καθ' ένας?

Link to comment
Share on other sites

Kαβγαδες??

ΘΑ προλαβαινει να φαει ο εκτροφης?

Ζευγαρωμα??

Συν οτι λεει ο Στρατος.

ΠΑντως εγω θεωρω οτι οποιος καταφερει και εχει γεννα από αγριο δισκο.... τοτε ειναι πραγματικά δισκας!! :)

Καυγαδες Νικο υπαρχουν ακομα και σε ενυδρεια που εχουν μονο δισκους εκτρφης

Ζευγαρωμα εαν μιλαμε για την περιπτωση ζευγαρωματος αγριου με εκτροφης δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο μιας και απο μονοι τους οι αγριοι ειναι μυστηριοι στο ζευγαρωμα μεσα σε ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Ανοσία?

Σαφως θα υπαρχουν ασθενειες οπου τις εχουν περασει οι αγριοι και το αντιστροφο ομως δεν γνωριζω πολλες ασθενειες που να μην εχουν καποια θεραπεια . (black dissease , wirling πχ )ειναι καποιες απο αυτες που δεν εχουν γυρισμο.... ολες οι αλλες ομως?

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Αναφερει ο φιλος παραμετρους του νερου του ενυδρειου;

Τι pH να εχει,για να κραταει και heckel;

Στρατο ρομπα εγινα :cheers::band::blink:

Ρωτησα και πηρα απαντηση !!!!

Sorry guys, this is an old post from 2006 :):):):P

Πως λεμε στα αγγλικα ποτε δεν ειναι αργα ? :blush: xaaxaxax

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ποσοι και ποιοι απο εδω μεσα εχουν στα ενυδρεια τους αγριους, αλλα καλο θα ηταν αν υπαρχουν κατοχοι αγριων δισκων και ειναι συνχομπιστες μας εδω στο φορουμ ας μας πουν κι εκεινοι την αποψη τους μιας κι εμεις που εχουμε εκτροφης, παντα στην ακρη του μυαλου μας εχουμε τις ρουτινες διαβιωσης των εκτροφης...χωρις να θελω να αμφισβητησω κανεναν φυσικα και να μην παρεξηγηθω...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ποσοι και ποιοι απο εδω μεσα εχουν στα ενυδρεια τους αγριους, αλλα καλο θα ηταν αν υπαρχουν κατοχοι αγριων δισκων και ειναι συνχομπιστες μας εδω στο φορουμ ας μας πουν κι εκεινοι την αποψη τους μιας κι εμεις που εχουμε εκτροφης, παντα στην ακρη του μυαλου μας εχουμε τις ρουτινες διαβιωσης των εκτροφης...χωρις να θελω να αμφισβητησω κανεναν φυσικα και να μην παρεξηγηθω...

+ εαν δοκιμασαν να βαλουν καποιον εκτροφης στους αγριους Η το αντιστροφο και ποιο ηταν το αποτελεσμα....

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι.... θα υπάρξουν μωρά?? :P

http://forum.simplydiscus.com/showthread.p...t=wild+domestic

:):):)

post-16924-1284048208_thumb.jpg

post-16924-1284048216_thumb.jpg

post-16924-1284048224_thumb.jpg

post-16924-1284048232_thumb.jpg

post-16924-1284048239_thumb.jpg

post-16924-1284048247_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Οι ινδιανοι της Ν. Αμερικης, στην πλειοψηφια τους δεν σφαχτηκαν απο τους Ισπανους..........απλα πεθαναν απο αρρωστιες που μετεφεραν οι αποικοι και στις οποιες οι ιθαγενεις δεν ειχαν αντισσωματα.

Το αντιστοιχο συμβαινει και με τους δισκους. Το ανοσοποιητικο των αγριων δεν εχει αντισσωματα να αντιμετωπισε τους παθογονους οργανισμους που μεταφερουν οι εκτροφεις, οπως και το αντιστροφο.

Στο παρελθον εχω κανει τον συνδιασμο και των δυο με ασχημα αποτελεσματα.......

Link to comment
Share on other sites

Νidal μπορουμε να ειμαστε απολυτοι για το αποτελεσμα ?

Link to comment
Share on other sites

Οι Αγριοι εχουν μεγαλοι αντοχή στα παρασητα ( σε όλες τις μελετες βρισκουν ενδοπαρασητα αλλά βρανχιοσκωληκες σε πολλά ψαρια από το δειγμα ) αλλά δεν την παλευουν καλα σε βακτηριακές ( προσωπική εμπειρία) .

Τα ψαρια εκτροφής εχουν αλλες ασθενειες τις οποιες δεν τις εχουν περασει στον Αμαζονιο ( ειδικά βακτηριακες μολύνσεις)

Δες τι έπαθαν οι ινδιανοι με την επαφή τους με τους Ισπανούς :)

Και μία προσωπική και τραυματική εμπειρία όταν ειχα τους εκτροφής ήθελα να βάλω Heckel ο φίλος μου ο Νινταλ καταφερνει να βρει 14 ψαρια φοβερο κοπαδι ... ειχε στησει από την αρχή δικό τους ενυδρείο στο μαγαζί και τα ειχε καραντινα 3 εβδομαδες ... Εγώ απο την άλλη προσπαθουσαν να φερω τις συνθηκες που θελουν οι Heckel ph κατω από 5 να τονίσω ότι ο Νινταλ είχε αρχισει να κατεβαζει και αυτός ph .

Την μέρα που πειρα τους Heckel εβγαλα και τους εκτροφής το αποτελεσμα σε 36-48 ώρες όλα τα ψαρια τουμπα και μιλάμε μόνο για τους Heckel ενώ τα σατανοπερκα που ήταν και με τους εκτροφής μία χαρά .

Το καλό είναι ότι έχω το παγκόσμιο ρεκόρ εξολόθρευσης Heckel :):)

Link to comment
Share on other sites

Νidal μπορουμε να ειμαστε απολυτοι για το αποτελεσμα ?

ωρες ωρες νομίζω ότι το κάνεις επιτηδες παντως και ρωτας τετοια πραγματα :)

Τις περισσότερες φορές συμβαινει πάντως αλλά και 50 % πιθανοτητα να εχεις παιρνεις το ρισκο σε τόσο ακριβα και σπανια ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...