Jump to content

Aγριοι μαζι με εκτροφης !!!


Geosid

Recommended Posts

υπαρχουν και αγριοι οπου ζουν στο 7 ph , δηλαδη σε παρομοιες συνθηκες νερου με τους εκτροφης .

Δεν μιλαμε μονο για heckel οπου ειναι απο τα δυσκολοτερα Η το δυσκολοτερο ψαρι σε δισκους .

Link to comment
Share on other sites

ωρες ωρες νομίζω ότι το κάνεις επιτηδες παντως και ρωτας τετοια πραγματα :)

Τις περισσότερες φορές συμβαινει πάντως αλλά και 50 % πιθανοτητα να εχεις παιρνεις το ρισκο σε τόσο ακριβα και σπανια ψαρια

Χρηστο ...

Δεν κανω τιποτα επιτηδες .

Αποκλιεται δηλαδη εστω και στον νινταλ να εγινε μια στραβη ?

Δεν προσβαλω κανενος τις γνωσεις και τις εμπειριες .

Κουβεντα κανουμε

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και αγριοι οπου ζουν στο 7 ph , δηλαδη σε παρομοιες συνθηκες νερου με τους εκτροφης .

Δεν μιλαμε μονο για heckel οπου ειναι απο τα δυσκολοτερα Η το δυσκολοτερο ψαρι σε δισκους .

Ρε δεν μιλάω για Heckel το PH τι σχεση έχει με αυτό που λεμε .... δεν ειναι θεμα ph ειναι θεμα ανοσοποιητικου

Στο βιβλίο του Bleher παντως δεν έχει μετρήση τέτοια τιμή :)

Αφου το Λεει ο Bleher εμενα μου φτανει

Έγινε επεξεργασία - Pollatos
Link to comment
Share on other sites

Ρε δεν μιλάω για Heckel το PH τι σχεση έχει με αυτό που λεμε .... δεν ειναι θεμα ph ειναι θεμα ανοσοποιητικου

Στο βιβλίο του Bleher παντως δεν έχει μετρήση τέτοια τιμή :)

Αφου το Λεει ο Bleher εμενα μου φτανει

θα προσπαθησω να σου βρω ενα κειμενο απο ποια μελετη οπου ανα καθε περιοχη του αμαζονιου ελεγε το πεχα :)

και το 50-60 % απο τις μετρησημες περιοχες ειχε πεχα ανω του 6 :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε δεν μιλάω για Heckel το PH τι σχεση έχει με αυτό που λεμε .... δεν ειναι θεμα ph ειναι θεμα ανοσοποιητικου

Στο βιβλίο του Bleher παντως δεν έχει μετρήση τέτοια τιμή :)

Αφου το Λεει ο Bleher εμενα μου φτανει

δηλαδη αυτο (δεν ειναι θεμα ph ειναι θεμα ανοσοποιητικου)

ειναι το ζουμι της υποθεσης σχετικα με αγριους και εκτροφης;;

Link to comment
Share on other sites

Κωστα οι αγριοι ειναι πλύ ανθεκτικοί στα παρασητα θα στο που πολλά παιδια αλλά με τα βακτήρια δεν τα πάνε καθολου καλά και με τα φαρμακα θελουν προσοχή μεγάλη

Link to comment
Share on other sites

Κωστα οι αγριοι ειναι πλύ ανθεκτικοί στα παρασητα θα στο που πολλά παιδια αλλά με τα βακτήρια δεν τα πάνε καθολου καλά και με τα φαρμακα θελουν προσοχή μεγάλη

ξερεις τι θα ηθελα καλυτερα να ακουσω ετσι ποιο συνοπτικα ας το πουμε;;

οτι οι αγριοι δεν ζουν μαζι με εκτροφης γι'αυτο το λογο κτλ... για να το καταλαβουμε με απλα λογια...αν δεν σου κανει κοπο ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

ξερεις τι θα ηθελα καλυτερα να ακουσω ετσι ποιο συνοπτικα ας το πουμε;;

οτι οι αγριοι δεν ζουν μαζι με εκτροφης γι'αυτο το λογο κτλ... για να το καταλαβουμε με απλα λογια...αν δεν σου κανει κοπο ευχαριστω.

Το ξαναλεω......

Το ανοσοποιητικο των αγριων δεν εχει αντισσωματα να αντιμετωπισε τους παθογονους οργανισμους που μεταφερουν οι εκτροφεις, οπως και το αντιστροφο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ψαχνετε?

Σωστος !!!

Ευχαριστω Βασιλη

Link to comment
Share on other sites

και ξαναλεω

Το ανοσοποιητικο των αγριων δεν εχει αντισσωματα να αντιμετωπισε τους παθογονους οργανισμους που μεταφερουν οι εκτροφεις, οπως και το αντιστροφο.

Σε περιπτωση που κατσει καποια ασθενεια , θεραπεια ΔΕΝ υπαρχει ?

και ποια εξηγηση δινεται σε ολες τις φωτογραφιες που βλεπουμε σε αυτο το τοπικ .

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι απο την συζητηση εχει γινει σαφες και συμφωνω απολυτα οτι δεν μπερδευουμε αγριους δισκου με αναπαραγωγης οχι τοσο γιατι ζουνε σε διαοφορετικες τιμες νερου αλλα στο θεμα ανοσοποιητικου.Οσο για το αν υπαρχει θεραπεια πολλες φορες μπορει να ειναι τοσο δραστικα τα πραγματα που να εχεις χασει ενα κοπαδι σε 24ωρες που δεν σου αφηνει πολλα περιθωρια χειρισμων.

Δεν νομιζω οτι αξιζει να παιζεις με τις πιθανοτητες,για αυτο θα δεις ελαχιστες φωτο σαν αυτες και οι περισσοτερες ειναι ή απο αγνοια των ιδιοκτητων ή οτι ντε και καλα θελω να δοκιμασω την τυχη μου.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος !!!

Ευχαριστω Βασιλη

σε όλες αυτες τις περιοχές έχει δίσκους θελετε να μας πειτε? :)

και ξαναλεω

Το ανοσοποιητικο των αγριων δεν εχει αντισσωματα να αντιμετωπισε τους παθογονους οργανισμους που μεταφερουν οι εκτροφεις, οπως και το αντιστροφο.

Σε περιπτωση που κατσει καποια ασθενεια , θεραπεια ΔΕΝ υπαρχει ?

και ποια εξηγηση δινεται σε ολες τις φωτογραφιες που βλεπουμε σε αυτο το τοπικ .

φίλε μου βλέπεις μία φωτογραφία και μια περιπτωση δεν είναι κανονας ,α στο λεμε ανθρωποι που εχουμε ασχοληθει με τους αγριους αλλά και τους εκτροφής , το λέει ο Bleher το λέει ο Ταν ότι για παραδειγμα δεν μπλεκουμε εκτροφής από άλλον εκτροφέα όχι για αγριους που ανεφερε στο σεμηναριο για διαφορετικες ασθενειες κτλ κτλ ... Προσωπικά ακολουθώ αυτούς που ξερουν κατι παραπαπανω από μένα

Ποιος είπε ότι δεν υπαρχει θεραπεία απλά σε βεκτηριακες πρέπει να αντιδρασεις πολύ γρηγορα και με μεγαλη προσοχή στα φαρμακα γιατί το ποιο πιθανό είναι να τους στειλεις από αυτά

Εμείς τα λέμε αν θες μπορείς να το δοκιμασεις αλλά και στο παρελθον όταν ξεκινησες με τους δίσκους δεν ακουσες κανεναν και εκανες του κεφαλιου σου γιατί ειχες την ταση να τα αμφισβητείς όλα και είχες προβλήματα ... Σε κάποια πραγματα δεν παιζουνε αν θες εσυ το προχωρας και μας λες και τα δικά σου συμπερασματα .

Δεν παιζουμε με ακριβά ψάρια και δύσκολα ψαρια ειναι αμαρτια ο κοπος και ο χρονος και από το μαγαζι να τα φερει μεχρι τον χομπιστα να τα συντηρηση κτλ τκλ :)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση....

Λεμε οτι και συμφωνω οτι οι άγριοι ΔΕΝ εχουν συναντησει τα βακτηρια και τις ενυδρειακές ασθενειες.

Ομως, το νερό που βαζουμε... απο τη βρύση... έστω περασμένο και από Α/Ο, δε θα είναι προβλημα ακομα και αυτό αν εχει καποιο βακτηριο εκει μεσα??

Συγχωρεστε με για την ερωτηση..... αλλα ορισμενα πραγματα που εμπειροι τα ξερουν... οι αρχαριοι ουτε κατα διάνοια...

Link to comment
Share on other sites

βακτηρια το νερο της βρυσης μας δεν εχει από όσο ξερω

Αυτο που μπορω να σου πω με σιγουρια είναι ότι θελουν αρκετό καιρό να προσαρμοστούν στο ενυδρείο ειχα ψαρι που εκανε να φαει κανονικά ( δηλαδη να το δω να τρωει εγω) κοντα στους 3 μήνες

Σε φιλο που πηγαν οι αγριοι μου δεν φαγανε κοντα στις 40 μερες και την προηγουμενη πριν τους παρει τρωγανε τα παντα όλα

Link to comment
Share on other sites

βακτηρια το νερο της βρυσης μας δεν εχει από όσο ξερω

Αυτο που μπορω να σου πω με σιγουρια είναι ότι θελουν αρκετό καιρό να προσαρμοστούν στο ενυδρείο ειχα ψαρι που εκανε να φαει κανονικά ( δηλαδη να το δω να τρωει εγω) κοντα στους 3 μήνες

Σε φιλο που πηγαν οι αγριοι μου δεν φαγανε κοντα στις 40 μερες και την προηγουμενη πριν τους παρει τρωγανε τα παντα όλα

Μην ξεχνάς όμως ότι ΔΕΝ έχουμε όλοι σε όλη την Ελλάδα το ίδιο νερό βρύσης.

Στην ουσία... ΔΕΝ εχουμε ουτε καν ΕΥΔΑΠ αρκετοι από εμας για να ειναι πληρες χλωριομένο το νερό.... αρα θελει ψαξιμο το θεμα... :)

Αλλοι έχουν αφαλατωμένο....

Link to comment
Share on other sites

βακτηρια το νερο της βρυσης μας δεν εχει από όσο ξερω

Αυτο που μπορω να σου πω με σιγουρια είναι ότι θελουν αρκετό καιρό να προσαρμοστούν στο ενυδρείο ειχα ψαρι που εκανε να φαει κανονικά ( δηλαδη να το δω να τρωει εγω) κοντα στους 3 μήνες

Σε φιλο που πηγαν οι αγριοι μου δεν φαγανε κοντα στις 40 μερες και την προηγουμενη πριν τους παρει τρωγανε τα παντα όλα

3 μηνες;;;;και αντεξαν τοσο πολυ χωρις τροφη!!!!! ή τσιμπολογουσαν που και που...;

γιατι ειναι πολυ μεγαλο διαστημα οι 3 μηνες..επισης μια ερωτηση αφου το ανοιξαμε το θεμα,

κανεις κατι διαφορετικο με τους αγριους οσο αφορα την συντηρηση τους σε σχεση με εκτροφης;

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είπε ότι δεν υπαρχει θεραπεία απλά σε βεκτηριακες πρέπει να αντιδρασεις πολύ γρηγορα και με μεγαλη προσοχή στα φαρμακα γιατί το ποιο πιθανό είναι να τους στειλεις από αυτά

Εμείς τα λέμε αν θες μπορείς να το δοκιμασεις αλλά και στο παρελθον όταν ξεκινησες με τους δίσκους δεν ακουσες κανεναν και εκανες του κεφαλιου σου γιατί ειχες την ταση να τα αμφισβητείς όλα και είχες προβλήματα ... ( μιλαμε για τοτε που ειχα αστρωτο ενυδρειο , γιατι αλλο προβλημα δεν ειχα , εκτος και αν λεμε για την ασθενεια του ζευγαριου οπου παρολα τα φαρμακα και τη θεραπεια αυτο ''ταξιδεψε'' Σε κάποια πραγματα δεν παιζουνε αν θες εσυ το προχωρας και μας λες και τα δικά σου συμπερασματα .Εστω οτι μια στο 1.000.000 το δοκιμασω :) και ΔΕΝ αντιμετωπισω καποιο προβλημα θα ειναι σαν να σας προσβαλω... (και δεν το θελω ) :) και επειδη οπως ειπε ενας φιλος ειμαι λιγο ''τυχερουλης'' στο θεμα του ενυδρειου δεν εχω σκοπο να το δοκιμασω (αμεσα)για να μην βρεθουμε ολοι μας προ εκπληξεων :):P .

Δεν παιζουμε με ακριβά ψάρια και δύσκολα ψαρια ειναι αμαρτια ο κοπος και ο χρονος και από το μαγαζι να τα φερει μεχρι τον χομπιστα να τα συντηρηση κτλ τκλ :cheers:( το μαγαζι πληρωνεται για αυτο που προσφερει , τωρα εαν αυτος που τα παρει τα ψωφισει στο 3ωρο ειναι δικο του θεμα ) ετσι δεν παει ?Περνω ενα ψαρι απο ενα καταστημα , το καταστημα δεν τον ενδιαφερει εαν εγω το ψαρι το βαλω σε 1000 λιτρα ενυδρειο Η το βαλω μεσα στο καζανακι να κανει βολτες γυρο απο το φλοτερ :blush:

Εν πασει περιπτωση τις απαντησεις μου τις εχω παρει και δεν χρειαζεται να το τραβαμε αλλο το θεμα :band:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ταιριαζουν η οχι αγριοι με εκτροφης....αν και πιστευω οτι δεν καθετε και πολυ καλα το θεμα....δλδ(αν παρω ενα λυκο απο βουνο και τον βαλω με ενα λυκο που εχω στο σπιτι.....)λογικα παντα, δεν νομιζω......

γνωμη μου ομος ειναι να αφεινουμε τα ζωα στο φυσικο τους περιβαλον!!!!!και εφοσον υπαρχουν γενες στα ενυδρεια ας συμβιβαστουμε με αυτα γιατι ακομα και σε ενα κλουβι μεσα στο ποταμι να τα κλησεις παλι κατι δεν θα ειναι σωστο! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...