Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο!!!!!


Jim Gangstar

Recommended Posts

δειτε!

το εκανε μονος του χωρις να εχει ιδεα!

πιστευω πολυ καλη δουλεια για προταρη!

post-13974-1284045260_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ειναι στρωμενο? μετα θα βαλεις και κανα φυτο ακομα, βαλε και μοςς να γεμισεις νεογνα γαριδενια!! καλη συνεχεια :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια :) Το ενυδρειο ειναι ακομα στο στρωσιμο τωρα για ψαρακια και τετοια ακου γνωμες γιατι εγω ειμαι ασχετος :) σκεφτομαι για γαριδουλες red cherry μιας και τα λιτρα ειναι λιγα(10) και δεν νομιζω οτι εχω αλλα περιθωρια

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια :) Το ενυδρειο ειναι ακομα στο στρωσιμο τωρα για ψαρακια και τετοια ακου γνωμες γιατι εγω ειμαι ασχετος :) σκεφτομαι για γαριδουλες red cherry μιας και τα λιτρα ειναι λιγα(10) και δεν νομιζω οτι εχω αλλα περιθωρια

Ε όχι! Ολόκληρος crisz3 δεν σου φτάνει?? :)

Τα λίτρα σου είναι πολύ λίγα, ακόμα και για μονομάχο!

Ξεκίνα με red cherry, είναι πανέμορφες!!

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι! Ολόκληρος crisz3 δεν σου φτάνει?? :)

Τα λίτρα σου είναι πολύ λίγα, ακόμα και για μονομάχο!

Ξεκίνα με red cherry, είναι πανέμορφες!!

παντα υπαρχουν αποψεις που πρεπει να ακουγονται....αλωστε εγω ειμαι ποιο....ετσι αλμυρος!!!!

και επεισης υπαρχει ψαρακι που ζει σε 10 λιτρα ανετα...... :)http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile93.html

Link to comment
Share on other sites

παντα υπαρχουν αποψεις που πρεπει να ακουγονται....αλωστε εγω ειμαι ποιο....ετσι αλμυρος!!!!

και επεισης υπαρχει ψαρακι που ζει σε 10 λιτρα ανετα...... :)http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile93.html

dwarf puffer!! Φοβερό ψαράκι ! Μεγάλη μου αδυναμία. Βέβαια θέλει αρκετούτσικα φυτά νομίζω, και τα 10 λτ παρότι του φτάνουν για "κολύμπι" θα κουράσουν ίσως στις ρουτίνες (?) Κάπου είχα διαβάσει ότι το ψαράκι αυτό καλό είναι να μπαίνει σε >19λτ ενυδρεία.

Πολύ καλή ιδέα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

dwarf puffer!! Φοβερό ψαράκι ! Μεγάλη μου αδυναμία. Βέβαια θέλει αρκετούτσικα φυτά νομίζω, και τα 10 λτ παρότι του φτάνουν για "κολύμπι" θα κουράσουν ίσως στις ρουτίνες (?) Κάπου είχα διαβάσει ότι το ψαράκι αυτό καλό είναι να μπαίνει σε >19λτ ενυδρεία.

Πολύ καλή ιδέα πάντως.

σε 20 λιτρα εχουν βγαλει γεννες!!!! :):):)

Link to comment
Share on other sites

ηρθε ο chris z3 απο δω και διορθωσαμε καποιες πολυ μικρες λεπτομεριες...εβαλε και αυτος ενα χερακι που λενε!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

τα σπαει το υποστρωμα!!! και αμα βαλεις red cherry θα ειναι σουπερ η αντιθεση με το χρωμα τους :):):)

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα φιλε!!!!!

εντος λιγων ημερων και οι γαριδουλες....!

Link to comment
Share on other sites

Και που να λέγαμε δηλαδή ότι δε μας άρεσε ε?

πολύ ωραίο έγινε πάντως τώρα!!

και η πετσέτα ΕΣ από κάτω όλα τα λεφτά!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια και ετοιμαζω και εγω το γαριδαδικο μου ερωτηση..χωρις καπακι δεν θα υπαρχει περιπτωσει να τις ψαχνει ..?Ειδικα οταν τα φυτα μεγαλωσουν και βγουν εξω απο το νερο..γιατι εμενα τα φυτα μου ειναι ψηλα και βγαινουν εξω απο το ενυδρειο..??Και αλλη μια ερωτηση..Σιγουρα ειναι μονο 10 λιτρα το δικο μου που ειναι 15 λιτρα μπροστα του φενεται μινιατουρα..??

Link to comment
Share on other sites

παντα υπαρχουν αποψεις που πρεπει να ακουγονται....αλωστε εγω ειμαι ποιο....ετσι αλμυρος!!!!

και επεισης υπαρχει ψαρακι που ζει σε 10 λιτρα ανετα...... :)http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile93.html

Επειδή τα γραπτά μένουν θα ήθελα να ανοίξω μια παρένθεση :)

Το ψαράκι που προτείνεις είναι το Dwarf puffer (Carinotetraodon travancoricus). Είναι πράγματι ένα πολύ μικρό ψαράκι, που φτάνει τα 2,5 εκ. Ωστόσο η διατροφή του θα πρέπει να αποτελειται από ζωντανή ή κατεψυγμένη τροφή και από σαλιγκάρια. Ξηρή τροφή (pallets, flakes και απξηραμένη) δεν την δέχεται εύκολα , αλλά ούτε και θα πρέπει να αποτελεί βασική τροφή. Όσο για το μέγεθος του ενυδρείου δε θα πρότεινα ένα τόσο μικρό ενυδρείο, καθώς, όπως τα περισσότερα puffer, γίνεται επιθετικός προς τους ομοίους του.

Και φυσικά δε βάζουμε ένα κυνηγό, έστω και αυτού του μεγέθους, μαζί με γαρίδες. Έχω την αίσθηση (χωρίς όμως να το γνωρίζω) πως δε θα περάσουν καλά οι γαριδούλες...

Κλείνω την παρένθεση και ευχαριστώ ... :)

Link to comment
Share on other sites

ΠΟλυ ομορφοοοο!!!!! :):thumbup::)

Ανυπομωνω να δω και τις γαριδουλες μαζι.... :wootwoot: οντως με red θα δειξει σουπερ...το υποστρωμα ειναι..ολα τα ευρα!!!! :):wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα γραπτά μένουν θα ήθελα να ανοίξω μια παρένθεση :)

Το ψαράκι που προτείνεις είναι το Dwarf puffer (Carinotetraodon travancoricus). Είναι πράγματι ένα πολύ μικρό ψαράκι, που φτάνει τα 2,5 εκ. Ωστόσο η διατροφή του θα πρέπει να αποτελειται από ζωντανή ή κατεψυγμένη τροφή και από σαλιγκάρια. Ξηρή τροφή (pallets, flakes και απξηραμένη) δεν την δέχεται εύκολα , αλλά ούτε και θα πρέπει να αποτελεί βασική τροφή. Όσο για το μέγεθος του ενυδρείου δε θα πρότεινα ένα τόσο μικρό ενυδρείο, καθώς, όπως τα περισσότερα puffer, γίνεται επιθετικός προς τους ομοίους του.

Και φυσικά δε βάζουμε ένα κυνηγό, έστω και αυτού του μεγέθους, μαζί με γαρίδες. Έχω την αίσθηση (χωρίς όμως να το γνωρίζω) πως δε θα περάσουν καλά οι γαριδούλες...

Κλείνω την παρένθεση και ευχαριστώ ... :)

συμφωνω σχεδον σε ολα οσα λες.....

εχεις δικιο για την τροφη

μπορει να τραφει με αποξυραμενη αλλα δεν μπορει να ειναι η κανονικη του τροφη(μονο κατεψυγμενη η ζωντανη)

ενα τετοιο ενυδρειο ειναι ικανο να φιλοξενισει ενα και μονο ενα ψαρι αλλα το επιπεδο δυσκολιας ειναι αυξημενο μιας και βασικη προυποθεση ειναι να γινονται συχνα αλλαγες νερου....

επιθετικο γινεται προς τους ομοιους του και γιαυτο καλυτερα να φιλοξενειται παντα ενα αρσενικο 2-3 θυλικα.....

οσο για τις γαριδες

μπορω να σου επιβεωβαιωσω οτι ειναι καθαρα στον χαρακτηρα του ψαριου.....

εγω εχω ενα σε 10 λιτρα μαζι με γαριδες και εχω και γεννες(βεβαια ελαχιστα μωρα γλυτωνουν)....

παρολα αυτα εχω αυξηση του αριθμου τους και το puffer δεν ασχολειται καθολου! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιο όμορφο το νέο set up!!!

Πάνω στο μαύρο υπόστρωμα αναδεικνύονται περισσότερο όλα τα χρώματα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...