Jump to content

μονομαχοενυδρειο 15 λιτρα


stavaigi

Recommended Posts

καλησπερα σας να συστηθω και εγω στην παρεα σας παρουσιαζοντας το μονομαχοενυδρειο μου!post-19986-1284052036_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!!! μου αρεσει ππου τα φυτα βγαινουν εξω αλλα πρεπει να μπει με καποιο τροπο καπακι, για να μην πηδηξει εξω ο μορφονιος σου!

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

αλλη μια.....post-19986-1284052142_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ενυδρείο! :)

Μπορείς να κόψεις ένα λεπτό plexiglass ή καλύτερα πολυκαρβονικό φύλλο έτσι ώστε και τα φυτά να είναι έξω αλλά και ο μονομάχος...μέσα!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!!! μου αρεσει ππου τα φυτα βγαινουν εξω αλλα πρεπει να μπει με καποιο τροπο καπακι, για να μην πηδηξει εξω ο μορφονιος σου!

το πλεγμα ειναι στο προγραμμα να φτιαχτει , αυτες οι φωτο ειναι απο το αρχικο στησημο θα ανεβασω μολις αποκτησω παλι ψηφιακη γιατι εχει προστεθει και λιγη xmass moss ξυλο και λιγη star moss στα βραχακια!

Link to comment
Share on other sites

το πλεγμα ειναι στο προγραμμα να φτιαχτει , αυτες οι φωτο ειναι απο το αρχικο στησημο θα ανεβασω μολις αποκτησω παλι ψηφιακη γιατι εχει προστεθει και λιγη xmass moss ξυλο και λιγη star moss στα βραχακια!

ωραιος :) τα βραχακια δεν ειναι ασβεστολιθικα ε? και την καλυτερη δουλεια κανεις που τα καλυπτεις με φυτα για να μην παιστει και κανενα πτερυγιο του μονομαχου :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ενα μικρο update απο τον μονομαχακο

εχει προστεθει xmass moss στο ξυλο και starmoss στις πετρουλες απο εχθες κι ολας εφτιαξα μια μπουκαλιτσα diy CO2, το βραδυ πρεπει να κλεινω την παροχη της η οχι ?

Link to comment
Share on other sites

ενα μικρο update απο τον μονομαχακο

εχει προστεθει xmass moss στο ξυλο και starmoss στις πετρουλες απο εχθες κι ολας εφτιαξα μια μπουκαλιτσα diy CO2, το βραδυ πρεπει να κλεινω την παροχη της η οχι ?

Αν μπορείς καλό είναι...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να κανει κανα μπαμ η μπουκαλα? οχι τπτ αλλο αλλα ειναι και διπλα στο κομοδινο το ενυδρειο και το μπουκαλι πανω απο το κεφαλι μου! πως θα ανεβασω φωτο τωρα ,. τι επαθε το εργαλειο?

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ κάλο το μίνι aquarioum ;):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ενα μικρο update απο τον μονομαχακο

εχει προστεθει xmass moss στο ξυλο και starmoss στις πετρουλες απο εχθες κι ολας εφτιαξα μια μπουκαλιτσα diy CO2, το βραδυ πρεπει να κλεινω την παροχη της η οχι ?

Αν ειναι μικρο diy και σε νορμαλ παροχη δεν χρειαζεται και δεν πρεπει να το κλεινεις για να μη "σκασει"

Αν ειναι μπουκαλα βαλε χρονοδιακοπτη με μαγνητικη να λειτουργει μονο μερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι μικρο diy και σε νορμαλ παροχη δεν χρειαζεται και δεν πρεπει να το κλεινεις για να μη "σκασει"

Αν ειναι μπουκαλα βαλε χρονοδιακοπτη με μαγνητικη να λειτουργει μονο μερα.

diy ειναι delta66 κλασικα, μπουκαλιτσα 2λιτρι και τα σχετικα! αρα το βραδυ δεν κλεινει η μπουκαλα! τωρα ομως δεν θα αρχισει να πευτει το pH ? τι πρεπει να κανω για να το κραταω σταθερο?

Link to comment
Share on other sites

diy ειναι delta66 κλασικα, μπουκαλιτσα 2λιτρι και τα σχετικα! αρα το βραδυ δεν κλεινει η μπουκαλα! τωρα ομως δεν θα αρχισει να πευτει το pH ? τι πρεπει να κανω για να το κραταω σταθερο?

Αν παρατηρησεις κατι τετοιο σε μεγαλη κλιμακα (πχ μεταβολη πανω απ 0.5-1 βαθμο) ή/και τα ψαρια να λαχανιαζουν (χωρις να ειναι λαβυρινθοψαρα) στην επιφανεια για οξυγονο (αδυνατα κατα τη γνωμη μου με diy co2, εκτος κι αν βαλεις diy με φουλαρισμενη κουταλα με μαγια, σε μικρο ενυδρειακι με μεγαλη ιχθυοφορτωση) τοτε:

Αν εισαι καθε μερα την ωρα που κλεινουν τα φωτα στο σπιτι ( ;) ) το κανεις με μια βαλβιδα διαφυγης (τριοδη) που αφηνεις να φευγει το αεριο στο δωματιο και οχι στο ενυδρειο. (δεν υπαρχει περιπτωση δηλητηριασης)

ή με μια αεραντλια με ψηφιακο χρονοδιακοπτη που να ανοιγει για λιγο κατα τη διαρκεια της νυχτας, πχ 20 λεπτα καθε δυο ωρες

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ενα μικρο update

εχουν προστεθει φυτα οπως xmass moss, star moss, javaferm, και μια μικρη anubia nana!

αντιμετωπιζω καποια προβληματακια αλλα θα λυθουν στην πορεια, οπως εμφανιση τριχωειδους αλγης πολυ πιθανον γιατι προσθεσα στο φωτισμο μια 2 λαμπιτσες νεον για pc , προσπαθω να την πολεμησω λιγο με το seachem excel!

ακομα προστεθηκαν 2 zebra snail ( nerite )

περιμενω παρατηρησεις και διορθωσεις!

post-19986-1288213946_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:buttrock: Ειναι πολύ όμορφο! Και δείχνει μεγαλύτερο.

Απο τα ωραιοτερα που εχω δει σε τοσα λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο.... :buttrock::buttrock::buttrock:

δεν περιγραφω αλλο.. :blink::buttrock::blink:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια!

χτες προστεθηκε και ενα φιλτρακι κρεμαστο 190 l/h με περισσοτερο χωρο για βιολογικα υλικα και ετσι κερδισαμε και χωρο απο τα λιτρα του ενυδρειου!

θα ανεβασω φωτο συντομα!

Link to comment
Share on other sites

:) Ειναι πολύ όμορφο! Και δείχνει μεγαλύτερο.

Απο τα ωραιοτερα που εχω δει σε τοσα λίτρα.

μεγαλυτερο και πολυ ομορφοτερι, γινεται παρα πολυ καλο μονομαχοενυδρειο!! καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ευχαριστω παλικαρια και ακομα δεν εχω φτασει στο σταδιο που θελω! επεται συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...