Jump to content

Φουσκωμένο Guppy


Recommended Posts

Καλησπέρα

Έχω ένα ενυδρείο 25 lt.sicce moby dick με 4 neons, 4 guppies και 1 γατόψαρο corydoras.

Παρατήρησα σήμερα πως ένα guppy έχει φουσκωμένη κοιλιά και υποπτεύομαι εγκυμοσύνη ..

δν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω.

Ισως και πάλι δεν είναι εγκυμοσύνη, αλλά μετεωρισμός?!

Απλά το περίεργο είναι πως ειδικά τις τελευταίες μέρες τα ταίζω ελάχιστα(λόγω του ό,τι ΞΑΝΑστρώνω το ενυδρείο).Ρίχνω δλδ κάθε 2 μέρες και από πολύ λίγο.. άρα δεν νομίζω να οφείλεται σε υπερβολική δόση τροφής.

http://i53.tinypic.com/a3m3kh.jpg%20t

http://i54.tinypic.com/161m7gi.jpg

βρίσκεται συνεχώς στον βυθό του ενυδρείου κάπως αδρανοποιημένο συγκριτικά με τα υπόλοιπα..

σημείωση: εξακολουθούν να το 'πειράζουν' μερικά από τα άλλα guppies .. και αυτό δείχνει πως ενοχλείται αποφεύγοντας την επαφή.

είναι άρρωστο ? :/

ευχαριστώ

Νάγια

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου έγραψα και στο άλλο ποστ κάνε αντιγραφή τον κώδικα που θα βρεις εδώ και συμπλήρωσε όσα περισσότερα πεδία μπορείς.

Θα μας βοηθήσει να καταλάβουμε το πρόβλημα ώστε να σου δοθεί λύση και θα βγάλει κι εσένα από τη δύσκολη θέση να απαντάς ξεχωριστά σε κάθε ερώτηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου έγραψα και στο άλλο ποστ κάνε αντιγραφή τον κώδικα που θα βρεις εδώ και συμπλήρωσε όσα περισσότερα πεδία μπορείς.

Θα μας βοηθήσει να καταλάβουμε το πρόβλημα ώστε να σου δοθεί λύση και θα βγάλει κι εσένα από τη δύσκολη θέση να απαντάς ξεχωριστά σε κάθε ερώτηση. :)

Σ'ευχαριστώ ναι δίκιο έχεις. δν κατάλαβα ..

Link to comment
Share on other sites

Την εγκυμοσύνη την ξεχνάμε γιατί είναι αρσενικό :)

Πάντως πολύ όμορφο ψάρι!

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Την εγκυμοσύνη την ξεχνάμε γιατί είναι αρσενικό :)

Πάντως πολύ όμορφο ψάρι!

A χα ..

Σ'ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

red-cross.jpg

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 25

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 4 neons tetra - 4 guppies - 1 corydora

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ - πρωινές σημερινές μετρήσεις -

- PH: 6.8

- KH:3*d

- GH:6-12

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

sticks

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: guppie

- Ιστορικό Ψαριού: φαινόταν υγιές

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: φούσκωμα στην κοιλιά

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

Είχα αρκετές απώλειες στο ενυδρείο (και μήνα κλείνω στις 13 Σεπτεμβρίου.)

Αυτό προκλήθηκε πιστεύω απο την ρίψη άνθρακα μέσα στο ενυδρείο.Λόγω του οτι το σακουλάκι είχε αρχίσει να φθείρεται. Επιπλέον, δεν είχα σωστή ενημέρωση απο το κατάστημα που το αγόρασα σχετικά με τον αριθμό τον ψαριών που πρέπει να βάλω σε ένα 25λιτρο ενυδρείο καθώς επίσης και για το είδος !

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

ξεκίνησα την Τρίτη (7/9) στρώσιμο του ενυδρείου ξανά. Ρίχνοντας 1 safe start, 12 st. prime και νέο νερό με ποσότητα βακτηριδίων stress zyme 10ml και stress coat αντίστοιχα.

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1. http://i53.tinypic.com/a3m3kh.jpg%20t

2. http://i54.tinypic.com/161m7gi.jpg

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

βρίσκεται συνεχώς στον βυθό του ενυδρείου κάπως αδρανοποιημένο συγκριτικά με τα υπόλοιπα..

Αρχικά νόμισα πως είναι εγκυμοσύνη,αλλά στην πορεία αρκετά μέλη μου είπαν πως ενδέχεται να είναι αρσενικό και πως φέρει γονοπόδιο.

το περίεργο είναι πως ειδικά τις τελευταίες μέρες τα ταίζω ελάχιστα(λόγω του ό,τι ΞΑΝΑστρώνω το ενυδρείο).Ρίχνω δλδ κάθε 2 μέρες και από πολύ λίγο.. άρα δεν νομίζω να οφείλεται σε υπερβολική δόση τροφής.

σημείωση: εξακολουθούν να το 'πειράζουν' μερικά από τα άλλα guppies .. και αυτό δείχνει πως ενοχλείται αποφεύγοντας την επαφή.

Link to comment
Share on other sites

*στο link που ακολουθεί υπάρχει λεπτομερώς το ιστορικό του ενυδρείου :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=47293

Να υποθέσω πως είστε συγγενείς με τον she'sinpanties?

Όσον αφορά το θέμα σου... Έχεις πρόβλημα άστρωτου ενυδρείου. Δεν μας έχεις γράψει για το φίλτρο σου τίποτα. Τι φίλτρο είναι και με πόσα και τι υλικά μέσα. Αν δεν ξέρεις να τα ονοματίσεις, βγάλε μας φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

ναι.. είμαστε μαζί με τον she s in panties

Μόλις το έχασα :)

οι πληροφοριες για το τανκ και το φιλτρο ειναι εδω

http://www.sicce.com/prodottiDettaglio_eng...l/idprodotto=23

παραπανω απο αυτα δεν γνωριζω

Όπως έχω προαναφέρει είμαι σε φάση στρωσίματος (ξανά) αφού είχα παραπληροφόρηση από το κατάστημα που το πήρα και έπρεπε να κάνω απο την αρχή ορισμένα βασικά βήματα :/

Link to comment
Share on other sites

ναι.. είμαστε μαζί με τον she s in panties

Μόλις το έχασα :)

οι πληροφοριες για το τανκ και το φιλτρο ειναι εδω

http://www.sicce.com/prodottiDettaglio_eng...l/idprodotto=23

παραπανω απο αυτα δεν γνωριζω

Όπως έχω προαναφέρει είμαι σε φάση στρωσίματος (ξανά) αφού είχα παραπληροφόρηση από το κατάστημα που το πήρα και έπρεπε να κάνω απο την αρχή ορισμένα βασικά βήματα :/

Λοιπόν...

Βάζεις σε έναν κουβά νερό και αντιχλώριο, στην δοσολογία που αντιστοιχεί για 50 λίτρα νερό. Το ανακατεύεις μία φορά και το αφήνεις καμιά ώρα να πάρει θερμοκρασία του χώρου.

Πας σε ένα petshop και αγοράζεις Eheim Substrat για να αντικαταστήσεις τον άνθρακα που έχει μέσα το φίλτρο σου. Επίσης αγοράζεις Tetra Bactozym και Tetra Safestart.

Κάνεις αλλαγή νερού με το προετοιμασμένο νερό. Βγάζεις και πετάς τον άνθρακα και βάζεις μέσα στο φίλτρο σου το Substrat. Ακολουθείς τις οδηγίες του Bactozym και μετά από 24 ώρες βάζεις το Safestart. Για δύο μέρες δεν ταΐζεις καθόλου. Από την τρίτη μέρα θα ρίξεις μία φορά από ελάχιστη τροφή, ίσα ίσα να πάρουν γεύση.

Κανονικά πρέπει να προμηθευτείς και τεστάκια. Πιο αξιόπιστα είναι τα υγρά, αλλά πάρε για την ώρα τα sticks. Πρόσεχε να πάρεις και sticks που μετράνε αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4). Λογικά πρέπει να πάρεις 2 κουτάκια. Κάνε μετρήσεις και δώσε μας τις τιμές μετά την αλλαγή του νερού. Πιθανόν σε 2-3 μέρες να πρέπει να αλλάξεις και πάλι νερό.

Γενικώς, επειδή δεν έχουμε συγκεκριμένες πληροφορίες για το ενυδρείο σου, γράφε εδώ μέσα καθημερινά ή μέρα παρά μέρα και δίνε μας μετρήσεις καθώς και να μας ενημερώνεις για όσα βλέπεις να εξελίσσονται μέσα στο ενυδρειάκι σου. Στα υπόψη πως υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να μην αποφύγεις τις απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου πάντως πέρα από τα άλλα είναι να δώσει cory και neon πίσω. Είναι ασύμβατα και για 25 λίτρα δεν κάνουν. Ακόμα και τώρα αν είναι καλά αργότερα θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Καλύτερα δώστα και πάρε γαριδούλες ή κανα neritina snail.

ΥΓ Αν αποφασίσεις για γαρίδες θα πρέπει να είναι στρωμένος ο βυθός τουλάχιστον για 3 μήνες. (κανονικά ισχύει το ίδιο και για τα cory).

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

μετα απο συμβουλη πολλων μελων του φορουμ εχουμε τωρα ενα 75λ το οποιο στρωνεται για να φιλοξενισει τα 4 neons και το cory .θα προσθεσουμε και μερικα ακομη ωστε και τα 2 ειδη να ειναι σε κοπαδι :) :)

ευχαριστουμε και παλι !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...