Jump to content

Black Water


IoSpy

Recommended Posts

Ανέκαθεν χρησιμοποιούσα black water στο ενυδρείο μου ως βελτιωτικό. Δεν μου είχαν εξηγήσει όμως σε κανένα μαγαζί που πραγματικά χρειάζεται και τι περιέχει. Είναι απαραίτητο ή απλά σκουραίνει το νερό?

Link to comment
Share on other sites

Είχα ρίξει μια ματιά αλλά δεν είχα δει να αναφέρει συστατικά απαραίτητα για το νερό. Δηλαδή δεν έβγαλα και άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ταννίνες και χουμίνες, συστατικά τα οποία έχει και η τύρφη, άκρως απαραίτητα συστατικά για τα ψάρια του Αμαζονίου.

Τώρα μόλις, είδα ότι περιέχει και κάποιες βιταμίνες...

Αλλά δίνει και στο νερό, αυτό το υπέροχο καφετί χρώμα!

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Ότι λέει ο psarouklas το λέει και στο site της εταιρίας : http://www.tetra-fish.com/sites/tetrafish/...1276&cid=76

Αρκετοί αμφισβητούν την χρησιμότητα του. Εγώ δεν εχω προσωπική αποψη.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι πλεονάζουσα δαπάνη? Αυτή τη στιγμή δεν έχω ψάρια Αμαζονίου. Αντικαθιστά την τύρφη ή απλά προσφέρει κάποια θετικά της τύρφης? Εσείς χρησιμοποιείτε? Πριν κανένα μήνα που έβαλα άνθρακα πάντως το τράβηξε όλο το black water.

Link to comment
Share on other sites

άμα φτιάχνεις νερό με α/ο(άρα χαμηλά gh ,kh kai άρα και ph) πως μπορείς αν δώσεις χρώμα στο νερό του ενυδρείου χωρίς να χρησιμοποιείς τύρφη η οποία μπορεί να σου κατεβάσει και άλλο το ph και χωρίς να χρησιμοποιήσεις αυτό το σκεύασμα(είμαι υπέρ των φυσικών μεθόδων)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις ψάρια αμμαζονίου πιός ο λόγος να βάζεις?ΔΕΝ αντικαθιστά την τύρφη δηλαδή δεν κατεβάζει το ph αλλα "προσομοιώνει" το νερό του αμαζονίου και τα αμαζονιακά ψαρια αισθάνονται πιο οικία.Εγώ βάζω :)

Link to comment
Share on other sites

άμα φτιάχνεις νερό με α/ο(άρα χαμηλά gh ,kh kai άρα και ph) πως μπορείς αν δώσεις χρώμα στο νερό του ενυδρείου χωρίς να χρησιμοποιείς τύρφη η οποία μπορεί να σου κατεβάσει και άλλο το ph και χωρίς να χρησιμοποιήσεις αυτό το σκεύασμα(είμαι υπέρ των φυσικών μεθόδων)

Άρα μόνο χρώμα στην περίπτωση αυτή. Η τύρφη μπαίνει στο φίλτρο μέσα? Αν βάλεις τύρφη δηλαδή δεν βάζεις blackwater?

Link to comment
Share on other sites

Η τύρφη όταν μπαίνει μέσα στο φίλτρο, δεν κάνει και σπουδαία δουλειά.

Αν θες να δεις τα πραγματικά απότελέσματα της τύρφης, πρέπει να προετοιμάζεις το νερό της αλλαγής, πριν το ρίξεις μέσα στο ενυδρείο σε βαρελάκι μαζί με τύρφη και έναν κυκλοφορητή.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις ψάρια αμμαζονίου πιός ο λόγος να βάζεις?ΔΕΝ αντικαθιστά την τύρφη δηλαδή δεν κατεβάζει το ph αλλα "προσομοιώνει" το νερό του αμαζονίου και τα αμαζονιακά ψαρια αισθάνονται πιο οικία.Εγώ βάζω :)

Black water δεν εχει μονο ο αμαζονιος :)

Link to comment
Share on other sites

Η τύρφη όταν μπαίνει μέσα στο φίλτρο, δεν κάνει και σπουδαία δουλειά.

Αν θες να δεις τα πραγματικά απότελέσματα της τύρφης, πρέπει να προετοιμάζεις το νερό της αλλαγής, πριν το ρίξεις μέσα στο ενυδρείο σε βαρελάκι μαζί με τύρφη και έναν κυκλοφορητή.

ναι όμως άμα έχεις χαμηλό ph και άρα και kh από α/ο δεν υπάρχει κίνδυνος να παίσει και άλλο το ph του νερού που προετοιμάζεις

π.χ. άμα έχεις kh=2

gh=4

αυτό μας βγάζει ph κάπου 6,5

άμα σε αυτό το νερό πού είναι στο βαρέλι προετοιμασίας βάλεις και τύρφη και κυκλοφοριτή δεν θα παίσει και άλλο το ph?δεδομένο ότι θέλουμε αυτές τις τιμές βέβαια και δεν θέλουμε να τις ρίξουμε απλά θέλουμε να χρωματίσουμε το νερό πέρα από τη χρήση αυτού του σκευάσματος

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Αν συνεχώς ρείχνει το ph η τύρφη τότε δεν έχει νόημα να μπει στο φίλτρο. Καλύτερα να πέσει το ph με α/ο και να βάζουμε black water δηλαδή για να μην χαλάει το ph?

Κι εγώ σε κουβά προετοιμάζω το νερό και μετά το βάζω στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Αν συνεχώς ρείχνει το ph η τύρφη τότε δεν έχει νόημα να μπει στο φίλτρο. Καλύτερα να πέσει το ph με α/ο και να βάζουμε black water δηλαδή για να μην χαλάει το ph?

Κι εγώ σε κουβά προετοιμάζω το νερό και μετά το βάζω στο ενυδρείο.

η τύρφη δεν ρίχνει συνεχώς το ph. ανάλογα με το νερό του δικτύου βάζεις την ανάλογη ποσότητα τύρφης και αυτή το ρίχνει μέχρι έαν σημείο

Link to comment
Share on other sites

Η τύρφη όταν μπαίνει μέσα στο φίλτρο, δεν κάνει και σπουδαία δουλειά.

Αν θες να δεις τα πραγματικά απότελέσματα της τύρφης, πρέπει να προετοιμάζεις το νερό της αλλαγής, πριν το ρίξεις μέσα στο ενυδρείο σε βαρελάκι μαζί με τύρφη και έναν κυκλοφορητή.

σφαλμα. και στις δυο περιπτωσεις το τελικο αποτελεσμα (η μεταβολη των τιμων, παντα σε σχεση με τη ποσοτητα της τυρφης) θα ειναι το ιδιο.

Ο λογος που προετοιμαζουμε το νερο στο βαρελι ειναι για να ελεγχουμε και να ρυθμιζουμε τις τιμες του φρεσκου νερου πριν μπει το νερο μεσα στο ενυδρειο. Επισης με το τροπο αυτο, αποφευγουμε αποτομες μεταβολες στο περιβαλλον των ψαριων μας.

ναι όμως άμα έχεις χαμηλό ph και άρα και kh από α/ο δεν υπάρχει κίνδυνος να παίσει και άλλο το ph του νερού που προετοιμάζεις

π.χ. άμα έχεις kh=2

gh=4

αυτό μας βγάζει ph κάπου 6,5 πως το ξερεις αυτο?

άμα σε αυτό το νερό πού είναι στο βαρέλι προετοιμασίας βάλεις και τύρφη και κυκλοφοριτή δεν θα παίσει και άλλο το ph?δεδομένο ότι θέλουμε αυτές τις τιμές βέβαια και δεν θέλουμε να τις ρίξουμε.

κατ' αρχας πιστευω οτι απο ενα σημειο και μετα, οση τυρφη και να βαλεις οι τιμες δεν θα πεσουν κι αλλο.

το ΚΗ δεν καθοριζει απο μονο του το ΡΗ και η τυρφη δεν ριχνει το ΡΗ(αμεσα και απο μονη της). Εγω για παρδειγμα με ΚΗ<1 εχει τυχει να εχω ΡΗ 7 αλλα και ΡΗ 5,5!! Πως το εξηγεις αυτο?

αν θελεις να εχεις το καλυτερο μαυρο νερο, μαζι με τα συστατικα του, βγαλε οτι εχεις στο φιλτρο και ειναι σχετικο με τυρφη. Φιλτραριζε το νερο που προετοιμαζει με τυρφη και ριξε μεσα στο βαρελι σου φυλλα καταπα ή ξερα πλατανοφυλλα! Ολα αυτα φυσικα μονο αν τα ψαρια σου ζουνε στη φυση σε μαυρα νερα.

Link to comment
Share on other sites

σφαλμα. και στις δυο περιπτωσεις το τελικο αποτελεσμα (η μεταβολη των τιμων, παντα σε σχεση με τη ποσοτητα της τυρφης) θα ειναι το ιδιο.

Ο λογος που προετοιμαζουμε το νερο στο βαρελι ειναι για να ελεγχουμε και να ρυθμιζουμε τις τιμες του φρεσκου νερου πριν μπει το νερο μεσα στο ενυδρειο. Επισης με το τροπο αυτο, αποφευγουμε αποτομες μεταβολες στο περιβαλλον των ψαριων μας.

κατ' αρχας πιστευω οτι απο ενα σημειο και μετα, οση τυρφη και να βαλεις οι τιμες δεν θα πεσουν κι αλλο.

το ΚΗ δεν καθοριζει απο μονο του το ΡΗ και η τυρφη δεν ριχνει το ΡΗ(αμεσα και απο μονη της). Εγω για παρδειγμα με ΚΗ<1 εχει τυχει να εχω ΡΗ 7 αλλα και ΡΗ 5,5!! Πως το εξηγεις αυτο?

αν θελεις να εχεις το καλυτερο μαυρο νερο, μαζι με τα συστατικα του, βγαλε οτι εχεις στο φιλτρο και ειναι σχετικο με τυρφη. Φιλτραριζε το νερο που προετοιμαζει με τυρφη και ριξε μεσα στο βαρελι σου φυλλα καταπα ή ξερα πλατανοφυλλα! Ολα αυτα φυσικα μονο αν τα ψαρια σου ζουνε στη φυση σε μαυρα νερα.

ναι φυσικά η τύρφη δεν κατεβάζει από μόνη της το ph μαλακώνει το νερό...ούτε το kh καθορίζει από μόνο του το ph. :) Απλά αυτό που θέλω να πω είναι άμα έχεις όλες τις παραμέτρους που θες από το νερό που βγάζεις από α/ο και το μόνο που θες να κάνεις είναι να δώσεις και το χρώμα με τύρφη δεν είναι πιθανό να αλλάξουν οι παράμετροι αυτοί αφού είναι ήδη μαλακό το νερό από την α/ο :)

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

@fishaki:

Λάθος μου. Ξέχασα να βάλω τη λέξη μόνο.

Η τύρφη λοιπόν, μόνο στο φίλτρο, δεν κάνει και σπουδαία δουλειά, γιατί ενώ κατεβάζει το pH του νερού στο ενυδρείο, όταν κάνουμε αλλαγή νερού ξανανεβαίνει απότομα, και είναι πολύ κακό αυτό για τα ψάρια.

Εγώ προετοιμάζω το νερό της αλλαγής σε βαρελάκι με τύρφη, χωρίς να έχω βάλει τύρφη όμως και στο φίλτρο, γιατί μου τρώει αρκετό χώρο.

Από 8 που έχει η βρύση, το έχω φτάσει στο 6,5.

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

ναι φυσικά η τύρφη δεν κατεβάζει από μόνη της το ph μαλακώνει το νερό...ούτε το kh καθορίζει από μόνο του το ph. :) Απλά αυτό που θέλω να πω είναι άμα έχεις όλες τις παραμέτρους που θες από το νερό που βγάζεις από α/ο και το μόνο που θες να κάνεις είναι να δώσεις και το χρώμα με τύρφη δεν είναι πιθανό να αλλάξουν οι παράμετροι αυτοί αφού είναι ήδη μαλακό το νερό από την α/ο :)

γι αυτο οτι κανουμε το κανουμε στο βαρελι προτοιμασιας! :)
@fishaki:

Λάθος μου. Ξέχασα να βάλω τη λέξη μόνο.

Η τύρφη λοιπόν, μόνο στο φίλτρο, δεν κάνει και σπουδαία δουλειά, γιατί ενώ κατεβάζει το pH του νερού στο ενυδρείο, όταν κάνουμε αλλαγή νερού ξανανεβαίνει απότομα, και είναι πολύ κακό αυτό για τα ψάρια.εξαρταται το ποσοστο της αλλαγης και τη συχνοτητα των αλλαγων.

Εγώ προετοιμάζω το νερό της αλλαγής σε βαρελάκι με τύρφη, χωρίς να έχω βάλει τύρφη όμως και στο φίλτρο, γιατί μου τρώει αρκετό χώρο.

Από 8 που έχει η βρύση, το έχω φτάσει στο 6,5. και οσο θα ωριμαζει το ενυδρειο σου, πιστευω οτι θα κατεβαινει (με ολες τις αλλες παραμετρους σταθερες)

:P

μηπως ξεφυγαμε ομως απο το θεμα του φιλου? ρωταω γιατι τον ενδιεφερε το υγρο της εταιριας.

Link to comment
Share on other sites

γι αυτο οτι κανουμε το κανουμε στο βαρελι προτοιμασιας! :)

:P

μηπως ξεφυγαμε ομως απο το θεμα του φιλου? ρωταω γιατι τον ενδιεφερε το υγρο της εταιριας.

ναι όμως δεν είναι εύκολο να ανεβοκατεβάζεις τις τιμές :) μάλλον θα καταλήξω σε αυτό το σκεύασμα

δεν πιστεύω ότι έχουμε ξεφύγει γιατί ο φίλος ρώταγε και για την τύρφη και γενικά για το σκούρο χρώμα άμα έχω καταλάβει καλά :)

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας πιστευω οτι απο ενα σημειο και μετα, οση τυρφη και να βαλεις οι τιμες δεν θα πεσουν κι αλλο.

το ΚΗ δεν καθοριζει απο μονο του το ΡΗ και η τυρφη δεν ριχνει το ΡΗ(αμεσα και απο μονη της). Εγω για παρδειγμα με ΚΗ<1 εχει τυχει να εχω ΡΗ 7 αλλα και ΡΗ 5,5!! Πως το εξηγεις αυτο?

και σκέτο η α/ο βγάζει εμένα πχ ph κάπου 6.5 και ;exei gh kai kh =0

απλά όσο πιο χαμηλό είναι το kh τόσο πιο εύκολα πέφτει to ph

μάλλον όταν είχες ph=7 ήταν πριν προλάβει παίσει πιο χαμηλά

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Βασικά η απορία μου ήταν ποια είναι τα οφέλη του black water. Απ' ότι κατάλαβα ότι προσφέρει μπορεί να το προσφέρει και η τύρφη με φυσικό τρόπο. Και πάλι δεν είναι χρήσιμο για όλους τους τύπους ενυδρείων, κυρίως Αμαζονίου. Αλλά και να το βάζουμε δεν κάνουμε και κακό.

Link to comment
Share on other sites

το σκεύασμα αυτό επηρεάζει τις τιμές του νερού σε ph,gh,kh?

Link to comment
Share on other sites

το σκεύασμα αυτό επηρεάζει τις τιμές του νερού σε ph,gh,kh?

Με βάση αυτά που αναφέρθηκαν πιο πριν κατάλαβα πως όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτό εδώ black water δεν είναι? http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=935

Δεν βρίσκω άλλο και αυτό λέει ότι είναι και για τα φυτά. Μην βάζω 2 λιπάσματα γιατί ήδη βάζω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...