Jump to content

το πρωτο γαριδοενυδρειακι :)


retard20

Recommended Posts

25 λιτρα

ph 7,2

νιτρικα/αμμωνια 0

σκληροτητα 4-5

gh 7-9

την τριτη θα μπουν 10 blue shrimps υποθετω θα προσθεσω φοτο την τριτη με γαριδες

απλα το βαζω τωρα για να δω αν εχω κατι λαθος η αν πρεπει να βαλω αλλα φυτα η αν ειναι ενταξει για να προχωρισω για 10 γαριδουλες!!!

εγω θελω να βαλω πισω 2 ψηλα φυτα ακομα!!!

οριστε οι φωτο

http://img39.imageshack.us/i/10092010010.jpg/

http://img697.imageshack.us/i/10092010011.jpg/

http://img517.imageshack.us/i/10092010012.jpg/

προς το παρον ειναι 6 νεον μεσα.

και θελω να μου πει οποιος γνωριζει για αυτο το φιλτρακι το οποιο δε γνωριζω ποιο ειναι αν ειναι αρκετο(οποιος ξερει)και καθε ποσο θα θελω αλλαγες νερου!!ευχαριστω ολα τα σχολια ευπροσδεκτα!! :):)

Link to comment
Share on other sites

τα έον είναι κοπαδόψαρο άρα μιλάμε από 8 άτομα και πάνω επίσης θέλουν πιο μαλακό νερό

επίσης είναι πολύ μικρό 25 λίτρα για 6 νέον βάλε και μετά και τις γαρίδες διάβασε και το προφιλ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry335942

φιλικά πάντα :)

Link to comment
Share on other sites

τα έον είναι κοπαδόψαρο άρα μιλάμε από 8 άτομα και πάνω επίσης θέλουν πιο μαλακό νερό

επίσης είναι πολύ μικρό 25 λίτρα για 6 νέον βάλε και μετά και τις γαρίδες διάβασε και το προφιλ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry335942

φιλικά πάντα :)

θα μπουν στο 60αρι με αλλα 8 black neon λογικα σαν κοπαδι δε θα πηγαινουν ?δεκτο το σχολιο και το γνωριζω

απλα αλλαξα 1 απο τα 3 καλαθια του φιλτρου στο 60ρι και δε θελω να τα βαλω τωρα θα τα βαλω εκει σε 2 μερες και το gh ειναι σχεδον ιδανικο δεν ξεπερναει τα 8!!

τωρα περι του γαριδοενυδρειου :)

παρεμπιπτόντως το KH ειναι 4

ξεχασα να το αναφερω και αυτο

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά όμορφο. Στο πίσω μέρος ίσως να βάλεις κανενα χαρτόνι για φόντο, ή περισσότερα φυτά (είναι λιγο σκορποχώρι).

Τα διακοσμητικά σου ωραία (της dennerle?), ο κορμός κάνει καλή κρυψώνα. Οι δικές μου οι amano πάντως δε μπαίνουν μέσα στις σωλήνες ποτέ.

Το "χαλί" τι φυτό είναι? Δείχνει πολύ καλό.

Τις γαρίδες τις βρήκες σε μαγαζί?

Link to comment
Share on other sites

θα έβαζα 2-3 ψηλά φυτά πίσω ακόμα και να καλύψει το φίλτρο.Επίσης να αναφέρω γενικά είμαι υπέρ των φυσικών πραγμάτων δλδ θα προτιμούσα αληθινά ξύλα και όχι ψεύτικα(άμα το βλέπω καλά) και πάνω σε αυτά θα έβαζα καμιά moss που θα αρέσει και στις γαρίδες σου.Τέλος θα έβαζα την anubia αριστερά δεμένη σε εάν ξύλο και στη θέση της θα έβαζα ένα πιο ψηλό φυτό να καλύπτει το φίλτρο για να μην χτυπάει στο μάτι.Έτσι θα το έστηνα εγώ τουλάχιστον χωρίς να έχω τη μεγάλη εμπειρία και με βάση το δικό μου γούστο.

Τέλος άμα έχεις αλλάξει τον έναν κάδο στο άλλο ενυδρείο ολόκληρο βιολογικό υλικό θα σου έλεγα να περιμένεις ακόμα.Κανικά θέλει 5%-10% αλλαγή την εβδομάδα .

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

θα μπουν στο 60αρι με αλλα 8 black neon λογικα σαν κοπαδι δε θα πηγαινουν ?δεκτο το σχολιο και το γνωριζω

απλα αλλαξα 1 απο τα 3 καλαθια του φιλτρου στο 60ρι και δε θελω να τα βαλω τωρα θα τα βαλω εκει σε 2 μερες και το gh ειναι σχεδον ιδανικο δεν ξεπερναει τα 8!!

τωρα περι του γαριδοενυδρειου :)

παρεμπιπτόντως το KH ειναι 4

ξεχασα να το αναφερω και αυτο

ξέχασα να αναφέρω ότι και τα black neon και τα νεον που έχεις σκοπό να βάλεις κολυμπάνε στο ίδιο επίπεδο δλδ από τη μέση και πάνω και θα έχεις κυκλοφοριακό χάος με 14 ψάρια στο ίδιο επίπεδο.Καλό είναι ένα κοπάδι 8-10 ατόμων να είναι στα 60 λίτρα στο ίδιο επίπεδο.βέβαια είναι εκτός θέματος απλά το αναφέρω μιας και αναφέρθηκε

Για το φιλτράκι που ρωτάς άμα βλέπω καλά δεν έχεις βάλει σφουγγαράκι παρά μόνο βιολογικό υλικό......το καλό είναι ότι έχει σύστημα βεντούρι για καλύτερη οξυγόνωση

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά όμορφο. Στο πίσω μέρος ίσως να βάλεις κανενα χαρτόνι για φόντο, ή περισσότερα φυτά (είναι λιγο σκορποχώρι).

Τα διακοσμητικά σου ωραία (της dennerle?), ο κορμός κάνει καλή κρυψώνα. Οι δικές μου οι amano πάντως δε μπαίνουν μέσα στις σωλήνες ποτέ.

Το "χαλί" τι φυτό είναι? Δείχνει πολύ καλό.

Τις γαρίδες τις βρήκες σε μαγαζί?

ευχαριστω για τα καλα λογια!το χαρτονι μου την δινει γιατι χανει την διασταση αλλα εχω ενα μαυρο να βαλω

περισσοτερα φυτα σιγουρα :)

ναι τα διακοσμητικα ειναι dennerle

το χαλι ειναι java moss

οι γαριδες δεν εχουν ερθει ακομα ελπιζω να μην κανει καμια !#@%#% και να τις φερει οταν μαθω τιμες και αν τις φερει σιγουρα θα το γραψω εδω

θα έβαζα 2-3 ψηλά φυτά πίσω ακόμα και να καλύψει το φίλτρο.Επίσης να αναφέρω γενικά είμαι υπέρ των φυσικών πραγμάτων δλδ θα προτιμούσα αληθινά ξύλα και όχι ψεύτικα(άμα το βλέπω καλά) και πάνω σε αυτά θα έβαζα καμιά moss που θα αρέσει και στις γαρίδες σου.Τέλος θα έβαζα την anubia αριστερά δεμένη σε εάν ξύλο και στη θέση της θα έβαζα ένα πιο ψηλό φυτό να καλύπτει το φίλτρο για να μην χτυπάει στο μάτι.Έτσι θα το έστηνα εγώ τουλάχιστον χωρίς να έχω τη μεγάλη εμπειρία και με βάση το δικό μου γούστο.

Τέλος άμα έχεις αλλάξει τον έναν κάδο στο άλλο ενυδρείο ολόκληρο βιολογικό υλικό θα σου έλεγα να περιμένεις ακόμα.Κανικά θέλει 5%-10% αλλαγή την εβδομάδα .

το ξυλο ειναι φυσικο απλα εργοστασιοποιημενο γι αυτο και η τρυπα

moss ειναι το γρασιδακι μπροστα!!

για το φιλτρο κατι πρεπει να κανω :) καμια anubia!!

οσο για το φιλτρο στο 60αρι ειναι Jbl700e εξωτερικο και ειχα σφουγγαρι μπλε στο πρωτο

στο δευτερο ανθρακα(το οποιο αλλαξα με βιολογικο substart pro) γιατι μου πουλησαν πατατιες οτι το χρειαζομαι) και στο 3το εχει μακαρονι της Jbl και αυτο μηχανικο

ξέχασα να αναφέρω ότι και τα black neon και τα νεον που έχεις σκοπό να βάλεις κολυμπάνε στο ίδιο επίπεδο δλδ από τη μέση και πάνω και θα έχεις κυκλοφοριακό χάος με 14 ψάρια στο ίδιο επίπεδο.Καλό είναι ένα κοπάδι 8-10 ατόμων να είναι στα 60 λίτρα στο ίδιο επίπεδο.βέβαια είναι εκτός θέματος απλά το αναφέρω μιας και αναφέρθηκε

Για το φιλτράκι που ρωτάς άμα βλέπω καλά δεν έχεις βάλει σφουγγαράκι παρά μόνο βιολογικό υλικό......το καλό είναι ότι έχει σύστημα βεντούρι για καλύτερη οξυγόνωση

το μικρο φιλτρακι εχει σφουγγαρι απο μονο του!!δεν το εχω αλλαξει!!την οξυγονωση να την χρησιμοποιω η επειδη ειναι και τα φυτα δεν κανει??

1000 ευχαριστω για τις απαντησεις και τις επισημανσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

!την οξυγονωση να την χρησιμοποιω η επειδη ειναι και τα φυτα δεν κανει??

1000 ευχαριστω για τις απαντησεις και τις επισημανσεις!!!

το καλυτερο ειναι να τη χρησιμοποιεις το βραδυ :):)

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο ειναι να τη χρησιμοποιεις το βραδυ :):)

Ευχαριστω :)

εδω ειναι οι γαριδες οι οποιες θα παρω οποιος εχει περαιτερω πληροφοριες δινει <3

http://img837.imageshack.us/img837/9559/shrimpv.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τα καλα λογια!το χαρτονι μου την δινει γιατι χανει την διασταση αλλα εχω ενα μαυρο να βαλω

περισσοτερα φυτα σιγουρα :)

ναι τα διακοσμητικα ειναι dennerle

το χαλι ειναι java moss

οι γαριδες δεν εχουν ερθει ακομα ελπιζω να μην κανει καμια !#@%#% και να τις φερει οταν μαθω τιμες και αν τις φερει σιγουρα θα το γραψω εδω

το ξυλο ειναι φυσικο απλα εργοστασιοποιημενο γι αυτο και η τρυπα

moss ειναι το γρασιδακι μπροστα!!

για το φιλτρο κατι πρεπει να κανω :) καμια anubia!!

οσο για το φιλτρο στο 60αρι ειναι Jbl700e εξωτερικο και ειχα σφουγγαρι μπλε στο πρωτο

στο δευτερο ανθρακα(το οποιο αλλαξα με βιολογικο substart pro) γιατι μου πουλησαν πατατιες οτι το χρειαζομαι) και στο 3το εχει μακαρονι της Jbl και αυτο μηχανικο

υπάρχουν πολλά είδη moss και μπορείς να βάλεις άλλο είδος από αυτό που έχεις κάτω...θα έχει πλάκα να τις βλέπεις να ανεβαίνουν πάνω στο ξύλο για να το καθαρίσουν...όσο για το φίλτρο που λες η anubia κατά την γνώμη μου δεν ενδείκνυται για να κρύψεις κάτι από πίσω (πχ φίλτρο)γιατί άμα δεις τα φύλα είναι αραιά μεταξύ τους.Τέλος σε ένα φίλτρο πρώτα πάει η μηχανική φίλτρανση και μετά η βιολογική με βάση τη ροή του νερού δλδ μετά το μηχανικό μακαρόνι να βάλεις το το σφουγγάρι και μετά το substrat pro

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...