Jump to content

ενυδρείο για χελώνες


boni

Recommended Posts

Καλημέρα!! Έχω διαβάσει σε αρκετα sites για τον φωτισμό που χρειάζεται η χελώνα, και αυτό που κατάλαβα είναι ότι χρειάζονται μια λάμπα uva &uvb, γύρω στα 15w (αν κάνω λάθος, παρακαλώ διορθώστε με). Οι διαστάσεις του ενυδρείου μου 0,71*0,35*0,35. Πήγα λοιπόν σε ένα pet shop για να πάρω τη λάμπα ( με καποια βάση φυσικά για να στηρίζεται) και μου λέει ο υπέυθυνος του καταστήματος ότι αυτες οι λάμπεσ uva uvb είναι εσωτερικές.... και οτι δεν υπάρχει λαμπα εξωτερική με uva uvb και οτι όλοι χρησιμοποιούν τις κοινές λάμπες. Παρακαλώ διαφωτίστε με.... Τί ισχύει τελικά? και εγω τί να επιλέξω για τις χελώνες μου?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις εσωτερικές και εξωτερικές λάμπες. Οι κοινές λάμπες δεν παράγουν αυτες τις ακτινοβολίες αλλιως θα είχαμε ψηθεί όλοι μας εδω και χρόνια!!!

Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικές = μέσα στο νερό,περνάνε κάτι σωληνάκια (δεν το πολυκατάλαβα αυτό). Οι κοινές οι λάμπες γνωρίζω ότι δεν παράγουν αυτές τις ακτινοβολίες, απλά ο υπάλληλος του pet shop μου ανέφερε ότι όλοι χρησιμοποιούν τις κοινές επειδή, μάλλον, δεν γνωρίζουν ότι κάποια υδρόβια ζώα χρειάζονται τις ακτινοβολίες uva uvb.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός αλλο πράγμα εννοούσε. Υπαρχουν συστηματα καθαρισμου με τετοιες λαμπες. Το νερό περνάει απο εκει και αποστειρώνεται απο κάθε είδος εμβιου οργανισμού. Αυτό χρησιμοποιείται στις λίμνες όπου ο αριθμός τέτοιων μικροοργανισμών είναι μεγάλος. Πες του λάμπα για ερπετά μπας και το καταλάβει. :):):)

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω να ρωτήσω και σε άλλα καταστήματα μήπως βρω κάποιον που να ξέρει περισσότερα.. και φυσικά θα αναφέρω "λάμπα για ερπετά". Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να μην αναφέρεις λάμπα για ερπετά,ζήτησε μια λάμπα ακτινολίας UVA-UVB για να είσαι πιο συγκεκριμένη!

Μα στον πρώτο πετσοπα αυτό είπε και της είπε για το φίλτρο. Γι'αυτό είπα αυτό εγω, αν και λογικά καθε ανθρωπος που έχει μια μικρή ενασχόληση θα πρέπει να ξέρει τι είναι αυτή η λάμπα λογικά οπότε απλα το UVA-UVB φτανει!

Link to comment
Share on other sites

και επίσης ότι του φίλτρου είναι UV-C ...

Εάν και στον επόμενο αντιμετωπίσεις τέτοια κατάσταση υπάρχουν πολλά ηλεκτρονικά μαγαζιά για να κάνεις την αγορά σου αλλά και να σε βοηθήσουν κιόλας για το τι ακριβώς χρειάζεσαι :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα τα αναφέρω όλα αυτά (λάμπα uva uvb, λάμπα για ερπετά), μπας και πάρουν χαμπάρι τι ακριβώς θέλω... Οι επιλογές των pet shop δεν είναι και πολλές εδώ... :)

Κανένα site για αγορά μέσω internet υπάρχει?

15w είναι εντάξει? ή μήπως οι χελώνες μου θέλουν πιο λίγο? 11 ας πούμε...

Σας ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

παιδια συγνωμη που μπηκα εδω στην συγκεκριμενη συζητηση αλλα εχω μπερδευτει.θελω να ρωτησω κατι.εχω μια χαλωνιτσα μικρη νερου και την εχω σε ενα ενυδρειο 30 λιτρων.της εχω θερμοστατη και ολα τα απαρετητα ειναι κινητικη και απολα.εχω ομως ενα προβλημα.της εχω βαλει μια γεφυρουλα διακοσμητικο που ειχα απο παλια για να ανεβαινει να λιαζετε αλλα δεν παει και μηπως πρεπει να βαλω κατι αλλο ακομη σε τι υψος πρεπει να βαλω νερο αυτα .

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη που μπηκα εδω στην συγκεκριμενη συζητηση αλλα εχω μπερδευτει.θελω να ρωτησω κατι.εχω μια χαλωνιτσα μικρη νερου και την εχω σε ενα ενυδρειο 30 λιτρων.της εχω θερμοστατη και ολα τα απαρετητα ειναι κινητικη και απολα.εχω ομως ενα προβλημα.της εχω βαλει μια γεφυρουλα διακοσμητικο που ειχα απο παλια για να ανεβαινει να λιαζετε αλλα δεν παει και μηπως πρεπει να βαλω κατι αλλο ακομη σε τι υψος πρεπει να βαλω νερο αυτα .

Ποια ειναι τα απαραιτητα?

Εννοω τ εχεις βαλει απο εξοπλισμο?

Η γεφυρουλα που εχεις βαλει ειναι ο χωρος που καθετε η χελωνα εκτος νερου?

Εχεις βαλει λαμπα UVB?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...