Jump to content

Το προσωρινό μου ενυδρείο


IoSpy

Recommended Posts

Επειδή θα στήσω άλλο μεγαλύτερο δεν το είχα και πολύ σε διακόσμηση και προσοχή αυτό. Όχι ποιότητα νερού, αλλά διαμόρφωση χώρου. Αλλά δεν μπορούσα να το έχω και γυμνό... Σήμερα μου έδωσε και ο χρήστης gkazi κερτόφυλλο και άλλο ένα λεπτό φυτό. Οπότε και σας το παρουσιάζω.

80 λίτρα είναι με 1 πλακόστομο, ένα black ghost και 2 chaudhuri

post-21690-1284114948_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο φιλε! κευφε και καπως το θερμοστατη για αρχη και συνεχισε το φυτεμα :)

βαλε καμια valisnera πισω

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστάτης κάνει λίγο μπάμ όντως. Νομίζω θα την παιδέψω αν βάλω valisnera. Δεν είναι ψηλό το ενυδρείο και δεν θα χωράει. Συνέχεια θα την κουρεύω. Στο 300άρι θα βάλω σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν την κουρευω συχνα, μετα αυτη αναπτισεται με παρακλαδια στο πλαι και ετσι εχει πιασει ολο το ενυδρειο στο πισω μερος :)

ή βαλε και ενα φοντο, θα γινει κουκλα

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

εγω οταν την κουρευω συχνα, μετα αυτη αναπτισεται με παρακλαδια στο πλαι και ετσι εχει πιασει ολο το ενυδρειο στο πισω μερος :)

ή βαλε και ενα φοντο, θα γινει κουκλα

Οκ. Ευχαριστώ για την παρατήρηση. :) Επίσης θέλω να βάλω σε ξύλο το Microsorum pteropus που είναι πίσω δεξιά γιατί το έχω ακόμα στο γλαστράκι που το αγόρασα.

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Καλό το ενυδρειάκι! :)

Βάλε κανά φυτό ακόμα ιδιαίτερα πίσω και ένα σκούρο φόντο και θα δείξει ακόμα πιο όμορφο! :)

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά είναι όλα τα λεφτά ΙΜΟ :)

Το άσπρο απο πίσω είναι ο τοίχος;

Ναι τοίχος είναι.

Δεν νομίζω να βάλω άλλα φυτά γιατί το έχουν βρει παιχνίδι ο black ghost με τον πλακόστομο που όλο κουβάρι γίνονται εκεί μέσα και τα ξεφυτεύουν. Προς το παρόν θα αφήσω να πυκνώσουν αυτά και θα μαζεύω τις ιδέες για το 300άρι ενυδρείο. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά από προβλήματα με το φίλτρο βυθού που είχε μείνει στον πυθμένα χωρίς να λειτουργεί σήμερα έγινε ξήλωμα του ενυδρείου και μικρό πλύσιμο του χαλικιού. Βγήκε αρκετή λάσπη. Οι κάτοικοι βρίσκονται όλοι σε ένα βαρέλι προετοιμασίας νερού 75 λίτρων και έχω βάλει εκεί μέσα νερό από το ενυδρείο 30 λίτρα περίπου και ένα μηχανικό φιλτράκι. Έγινε προσθήκη μισών λίτρων με νερό βρύσης και αντιχλώριο και σιγά σιγά προσθέτω το υπόλοιπο νερό από Α/Ο. Ελπίζω να επιβιώσουν τα ψάρια μου όλα.

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Μετά από προβλήματα με το φίλτρο βυθού που είχε μείνει στον πυθμένα χωρίς να λειτουργεί σήμερα έγινε ξήλωμα του ενυδρείου και μικρό πλύσιμο του χαλικιού. Βγήκε αρκετή λάσπη. Οι κάτοικοι βρίσκονται όλοι σε ένα βαρέλι προετοιμασίας νερού 75 λίτρων και έχω βάλει εκεί μέσα νερό από το ενυδρείο 30 λίτρα περίπου και ένα μηχανικό φιλτράκι. Έγινε προσθήκη μισών λίτρων με νερό βρύσης και αντιχλώριο και σιγά σιγά προσθέτω το υπόλοιπο νερό από Α/Ο. Ελπίζω να επιβιώσουν τα ψάρια μου όλα.

Eρωτηση ....

Ποσες μερες εχεις σκοπο να αφησεις τα ψαρια μεσα στο βαρελι ?

Το λεω αυτο γιατι το να αδειασεις ενα ενυδρειο , να το πλυνεις και να το ξαναστησεις ειναι θεμα λιγων ωρων ετσι δεν θα υπηρχε λογος για να ταλαιπωρηθουν τα ψαρια παραπανω .

Link to comment
Share on other sites

Το να γεμίσεις όμως το μισό ενυδρείο με νερό Α/Ο ενώ έχεις 3,5 bar το μέγιστο στη βρύση... χρησιμοποιούν και το νερό και η υπόλοιποι στο σπίτι οπότε πάει 2 bar θέλει πολλές ώρες. ;) Άστα, απλά περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Το να γεμίσεις όμως το μισό ενυδρείο με νερό Α/Ο ενώ έχεις 3,5 bar το μέγιστο στη βρύση... χρησιμοποιούν και το νερό και η υπόλοιποι στο σπίτι οπότε πάει 2 bar θέλει πολλές ώρες. ;) Άστα, απλά περιμένω.

με το να βαλεις σιγα σιγα και λιγο βρυση με αντιχλωριο μεσα στο ενυδρειο σου δεν νομιζω να εχεις καποιο ιδιαιτερο προβλημα .

Ασε το γεμισμα με οσμωση οταν θα εχεις χρονο ....

Με τα ψαρια στο βαρελι δεν εχεις αυτη την πολυτελεια .

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βάλω από Α/Ο θα έχω διαφορά του ΚΗ που είχαν πριν με τώρα. Οπότε μετά θα έχω πρόβλημα προσαρμογής. Μέχρι στιγμής είναι 4 ώρες στο βαρέλι. Υπολογίζω άλλο τόσο περίπου. 8 ώρες παίζει να έχω απόλυες? ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βάλω από Α/Ο θα έχω διαφορά του ΚΗ που είχαν πριν με τώρα. Οπότε μετά θα έχω πρόβλημα προσαρμογής. Μέχρι στιγμής είναι 4 ώρες στο βαρέλι. Υπολογίζω άλλο τόσο περίπου. 8 ώρες παίζει να έχω απόλυες? :thumbup:

Δεν ξερω ;)

Κατσε και θα μαθουμε :D

Θεωριτικα εαν εχεις και καμια αεραντλια μεσα να παιζει δεν νομιζω να εχεις καποιο προβλημα ...

Αλλα οσο ποιο γρηγορα τοσο το καλυτερο .

Link to comment
Share on other sites

Στο φίλτρο μέσα στο βαρέλι έχω σωληνάκι να πετάει και φυσαλίδες μην μου πάθουν καμιά υποξύα. Ότι νεότερο θα ενημερώσω. Εννοείτε θα κάνω τεστ πριν μπουν τα ψάρια μέσα στο ενυδρείο πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Η μεταφορά έγινε. Το ενυδρείο στήθηκε αοό την αρχή με αναλογία 50% βρύσης 50% Α/Ο. Με παίδεψε πολύ η μεταφορά τον ψαριών από το βαρέλι στο ενυδρείο αφού η απόχη είναι σχετικά μικρή για τα 4 από τα 6 ψάρια. Υπήρξε και ένα θέμα με τον ένα δίσκο που κόλλησε στην απόχη και σφήνωσε και δεν έβγαινε. Τρόμαξε πολύ και για κανένα τέταρτο το μάτι από κόκκινο είχε γίνει άσπρο.

Η πρώτη μέτρηση πριν μπουν τα ψάρια ήταν με χαρτάκι και λίγο γενική. ΝΟ3 έδειξε μέχρι 10 και ΝΟ2 0. GH περίπου 5, και ΚΗ 4. PH περίπου 7.

Για πιο συγκεκριμένες τιμές σε KH και ph έγινε μέτρηση με υγρά.

Αποτελέσματα

ΚΗ 4 (όσο ακριβός ήθελα)

ph 7.5 (θα πρέπει να πέσει στο 6.7 με βάση το KH που ήθελα)

Αύριο θα γίνουν όλες οι μετρήσεις με υγρά. Ελπίζω το πρωί που θα σηκωθώ να μην βρω κανένα να τα έχει κακαρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Όλα δείχνουν καλά. Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι το ΝΟ3. Αν και τα χαρτάκια μου βρίσκουν 0<ΝΟ2<10

ΝΟ3 0

ΝΟ2 0

ΚΗ 4

GH 5

ph 7.5

ΡΟ4 > 1.8

Link to comment
Share on other sites

Αν ελεγα να βγαλεις την καρυδα θα μου ελεγες ( αυτο σε πειραξε ) ? :):P

Link to comment
Share on other sites

Την έχω για τα γατοψαράκια να μπορούν να κρύβονται κάπου γιατί συνέχεια κόβουν βόλτες στην καρύδα και τους αρέσει. Φαίνεται άσχημη?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Την έχω για τα γατοψαράκια να μπορούν να κρύβονται κάπου γιατί συνέχεια κόβουν βόλτες στην καρύδα και τους αρέσει. Φαίνεται άσχημη?

Δυστυχώς ακόμα με αυτό το ενυδρείο... Anyway ότι μπορώ κάνω με αυτό. Έχουν γίνει αλλαγές.

post-21690-1290352971_thumb.jpg

Επειδή δεν είχα καλό φωτισμό έβγαλα το φωτιστικό του και έβαλα του καινούριου ενυδρείου που έχει 2χ39 Τ5. Τα φυτά είναι λίγο αχταρμά αλλά όπως και να τα βάλω τα ξηλώνει όλα ο πλέκο.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και εγω την γνωμη μου. :D Αν μπορεις βγαλε το εσωτερικο φιλτρο γιατι χανεις χωρο και αντικατεστησε το με ενα εξωτερικο αν εχεις την δυνατοτητα αλλιως βελε κανενα πυκνο να κρυψεις τον εξοπλισμο σου. Το πλεκο προσεξε μην κολλησει πανω στον δισκο. Τα γατοψαρακια που λες αν ειναι corydoras θελουν αμμο γιατι το χαλικι τα τραυματιζει. Επισης ο δισκουλης ειναι μοναχουλης? Ο δισκος ειναι κοπαδοψαρο οπως θα ξερεις για να εβαζες μερικους δισκους ακομα αλλα ειναι λιγα τα λιτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και εγω την γνωμη μου. :D Αν μπορεις βγαλε το εσωτερικο φιλτρο γιατι χανεις χωρο και αντικατεστησε το με ενα εξωτερικο αν εχεις την δυνατοτητα αλλιως βελε κανενα πυκνο να κρυψεις τον εξοπλισμο σου. Το πλεκο προσεξε μην κολλησει πανω στον δισκο. Τα γατοψαρακια που λες αν ειναι corydoras θελουν αμμο γιατι το χαλικι τα τραυματιζει. Επισης ο δισκουλης ειναι μοναχουλης? Ο δισκος ειναι κοπαδοψαρο οπως θα ξερεις για να εβαζες μερικους δισκους ακομα αλλα ειναι λιγα τα λιτρα σου.

Υπάρχει και εξωτερικό (fluval 405), το είχα βάλει για να το στρώσω για να είναι έτοιμο για την μετακόμισή τους στο 350. Σκέφτηκα να το βγάλω αλλά κατά τη μετακόμισή τους μετά θα μπορώ να τα βάλω απευθείας στο νέο ενυδρείο με το στρωμένο φίλτρο ή θα πρέπει να περιμένουν σε αυτό; Αν πρέπει να περιμένουν δεν μπορώ να το βγάλω γιατί μετά δεν θα υπάρχει στρωμένο φίλτρο. Οπότε σε αυτό το θέμα θέλω την άποψή σας στο αν χρειάζεται να μείνει μέσα ή να βγει.

Το πλέκο είναι ένα θέμα λόγο μεγέθους γι αυτό και ήδη βρίσκεται προς πώληση στις αγγελίες.

Τα γατόψαρα είναι ένα είδος botia. Είναι 3 και υποθέτω δυστυχώς ότι θα θέλουν και αυτά άμμο. Ας κάνουν υπομονή για την μετακόμισή τους. :hysterical:

2 είναι οι δίσκοι. Πιθανόν όμως να είναι αρσενικοί και οι 2 και μερικές φορές τον κυνηγάει ο ένας τον άλλο. Μπορεί να μπει και 3ος για να μην στρεσάρονται ή να το αφήσω έτσι προς το παρόν;

Ευχαριστώ για όλα τα σχόλια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...