Jump to content

Rio 180 και κιχλιδες Malawi.


donnie

Recommended Posts

Καλησπέρα, σκέφτομαι την αγορά ενός jewel rio 180 για να βάλω κιχλίδες malawi. Το εσωτερικο του φιλτρο πως το βλέπετε ; Πόσα χαρεμακια θα μπορέσω να βαλω χωρίς προβλήματα. Η αληθεια ειναι οτι εψαχνα για ενα 200 λιτρο αλλά δεν μπορώ να βρω.

thx !

Έγινε επεξεργασία - donnie
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σκέφτομαι την αγορά ενός jewel rio 180 για να βάλω κιχλίδες malawi. Το εσωτερικο του φιλτρο πως το βλέπετε ; Πόσα χαρεμακια θα μπορέσω να βαλω χωρίς προβλήματα. Η αληθεια ειναι οτι εψαχνα για ενα 200 λιτρο αλλά δεν μπορώ να βρω.

thx !

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Και το Rio180 200λτ είναι και μάλιστα 207 lt ακριβώς! Απλά η Juwel αναφέρει τον καθαρό όγκο νερού που μπορεί να δεχθεί το ενυδρείο! :)

Τώρα, για το τι ψάρια θα βάλεις δεν μπορώ να σε βοηθήσω, καθώς δεν ξέρω, αλλά σύντομα κάποιοε φίλος του forum θα σε καθοδηγήσει.

Έχεις καταλήξει σε κάποιο ψάρι που σου αρεσει από αυτή τη λίμνη? Γιατί είναι βασικό να σου αρέσει κάτι που να μπορεί να φιλοξενηθεί σε αυτά τα λίτρα .

Όσο για το φίλτρο, σχετικό είναι και αυτό. Με προσθήκη βιολογικού υλικού θα είναι οκ. αλλά μπορεί στην πορεία να χρειαστείς την προσθήκη και ενός εξωτρικού. Βλέποντας και κάνοντας και ανάλογα με τα ψάρια! :)

Καλή αρχή !

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες , μπορεις να το κανεις species , δλδ μονο ενα ειδος απο ενα χαρεμι 4-5 ατομων 1αρσενικο +3-4 θυληκα ... αν προσπαθησεις για περισσοτερα ειδη θα εχεις καυγαδες , μεγαλυτερες απαιτησεις σε κρυψωνες αλλα πιο πολυ πετρα συν και την φιλτρανση που πρεπει να υπολογιζεις σε ολα αυτα !!!

Καλη αρχη οπως και να εχει !!!

Έγινε επεξεργασία - rOUSSAkS
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες , μπορεις να το κανεις species , δλδ μονο ενα ειδος απο ενα χαρεμι 4-5 ατομων 1αρσενικο +3-4 θυληκα ... αν προσπαθησεις για περισσοτερα ειδη θα εχεις καυγαδες , μεγαλυτερες απαιτησεις σε κρυψωνες αλλα πιο πολυ πετρα συν και την φιλτρανση που πρεπει να υπολογιζεις σε ολα αυτα !!!

Καλη αρχη οπως και να εχει !!!

Σωστη σκεψη :)

Βεβαια να ξεκινησει ο φιλος με ενυδρειο μηκους 1 μετρου(+ αν γινεται....).

Να μια σκεψη

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=39006

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα - εχω (οδευβει προς διαλυση ) 5 Λαμπιντο 2m+3f και ενα ζευγαρι auratus με εναν συνοδοντη σε 240 λιτρα το τι ξυλο πεφτει ...

Το αουρατους ηταν κλειρονομια ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα - εχω (οδευβει προς διαλυση ) 5 Λαμπιντο 2m+3f και ενα ζευγαρι auratus με εναν συνοδοντη σε 240 λιτρα το τι ξυλο πεφτει ...

Το αουρατους ηταν κλειρονομια ...

Αστα,αν δεν προσεχθει η συνθεση και δεν ειμαστε ετοιμοι για επεμβαση αν κατι στραβωσει,μπορουν να γινουν μαχες.... :)

Ας μην χαλασουμε το θεμα του φιλου μας και να ακουσουμε προτασεις και σκεψεις και απο αλλους φιλους. :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Kαλως σας βρήκα ! Πανο με λένε και ασχολουμε με τα ψαρια περιπου 8 μήνες. Αυτη τι στιμη εχω 2 πολύ μικρά ενυδρεία. Ενα 10 λιτρο με εναν μονομαχο και ενα 25 λιτρο με 3 platy. Επίσης έχω διαβάσει πάρα πολλά θέματα απο διάφορα forums του είδους.

Σε ένα φίλο μου είδα ένα ενυδρείο με malawi και μου άρεσε. Δεν ξέρω ποια είδη ειχε αλλά ήταν ένα μπλε με ρίγες και μερικά κίτρινα.

Οσο για το ενυδρειο που θα φτιάξω το στρώσιμο θα γίνει με μπολι. Απο πετρες λεω να βαλω φεγγαροπετρες(αληθεια εχουν αλλο ονομα:) οι οποιες μου άρεσαν και δυο τρία εύκολα φυτά (κερατοφυλλο, ανουμπια και κανένα φυκι.

Link to comment
Share on other sites

φεγγαροπετρες(αληθεια εχουν αλλο ονομα:) οι οποιες μου άρεσαν και δυο τρία εύκολα φυτά (κερατοφυλλο, ανουμπια και κανένα φυκι.

Αχ... το ματι μου !!!

Μαλλον βαλισνερια εννοεις,κερατοφυλλο μην βαλεις ασε που δεν θα αντεξει λογο ph αλλα θα το κανουν κομματια κατα βαση μπαινουν σκληρα φυτα (ανουμπιες -βαλισνεριες ) , τα κιτρινε ειναι λαμπιδοχρομιδες και τα αλλα μαλλον maingano ...θα τα μαθεις στην πορεια το μυστικο ειναι διαβασμα και πολλες ερωτησεις

Link to comment
Share on other sites

lol το περιμενα αλλα λεω που να ψαχνω για την επιστημονική ονομασία του.

Οι ριγες ηταν καθετες, πρεπει να ηταν Pseudotropheus salousi.

Link to comment
Share on other sites

lol το περιμενα αλλα λεω που να ψαχνω για την επιστημονική ονομασία του.

Οι ριγες ηταν καθετες, πρεπει να ηταν Pseudotropheus salousi.

Αυτα?

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1

:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτά ! Για αρχή ένα αρσενικό με 3 θηλυκά είναι καλά ; Έχετε να προτείνετε τίποτα άλλο ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτά ! Για αρχή ένα αρσενικό με 3 θηλυκά είναι καλά ; Έχετε να προτείνετε τίποτα άλλο ;

Oχι καλυτερα.Το θεμα εχει συζητηθει και εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=438367

Αν θελει ας κανει ο φιλος σου μια αναλυτικη παρουσιαση του ενυδρειου του,να το συζητησουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχεις σκεφτεί να φιλοξενήσεις κάποια είδη από την λίμνη Τανγκανίκα, όπου εκεί θα έχεις περισσότερες επιλογές.

Καλώς ήρθες στην Αφρική.

:)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω Τανγκανικα μερια βλεπω.Εχεις καλυτερες και περισσοτερες επιλογες. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχετε λοιπόν να προτείνετε ψάρια απο την λίμνη Τανγκανίκα με ωραία χρώματα τα οποία θα μπορέσω να βρω σχετικά ευκολα ; Το ενυδρείο θα αγοραστεί τέλος του μηνα και για αρχη θα λειτουργεί μονο με το δικο του φίλτρο και κάποια στιγμή θα παρω και ένα tetratek ex700.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην Αφρική και απο μένα! ειναι καψουρα η malawi!!!! :):):)

Link to comment
Share on other sites

Κατι άλλο που θέλω να ρωτήσω ειναι για τις πέτρες. Που μπορώ να βρω φεγγαροπετρες εκτός από petshop ;

Επισης ειναι καταλληλες για το ενυδρειο που θελω να φτιάξω ;

Τελος για τον βυθο τι θα πρεπει να βαλω, αραγωνιτη ; ποσα κιλα περιπου ;

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Πέτρες κάθε είδους και σχήματος θα βρεις εδώ! (φυσικά και έχει και Moonstone)

Είναι λίγο μακρυά αλλά αξίζει... ήμουνα εκεί το Σάββατο κι ήταν άλλοι 2 τύποι και διάλεγαν πέτρες για τα ενυδρεία τους :)

Για αραγωνίτη θα σου πουν οι πιο ειδικοί.. εγώ έχω σκέτη άμμο θαλάσσης :)

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: to Africa :):):)

Εγώ προσπαθώ να στήσω ένα species με Mbuna απο Malawi

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=910

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι, σκέφτομαι τελικά να πάω σε Pseudotropheus Demasoni με 1 male και 4 female. Το φίλτρο αν δεν κάνω λάθος του rio 180 έχει απόδοση 600 λίτρα ανά ώρα, θα είναι αρκετό αυτό ; Προς το παρών δεν μπορώ να πάω σε εξωτερικό φίλτρο, ίσως σε 2-3 μήνες αργότερα πάρω ένα.

Οι πέτρες πρέπει να είναι ασβεστολιθικές η όχι ;

Έγινε επεξεργασία - donnie
Link to comment
Share on other sites

Aν θα βάλεις Demasoni, θα βάλεις μόνο αυτά και σε αριθμό τουλάχιστον 10 ατόμων. Διάβασε σχετικά παρακάτω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=33371&st=0

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...43681&st=60

Όσο για τις πέτρες, αν είναι ασβεστολιθικές θα σε βοηθήσουν στις σκληρότητες που θέλεις να πετύχεις αλλά κι αν δεν είναι ασβεστολιθικές δεν χάθηκε κι ο κόσμος.

:)

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο karydas, τα demasoni είναι δύσκολα ψάρια. Τα έχω και έχω ρίξει πολύ διάβασμα γι'αυτά. Συνήθως τα βάζουν σε ομάδες τουλάχιστον 10 ψαριών και πολλοί προτείνουν από 15 και πάνω. Κάτι τέτοιο σημαίνει πως θες ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ πέτρα και πολλά λίτρα ενυδρείο. Αν θες να σου εξηγήσω αναλυτικά πες το μου, απλά το αποφεύγω για να μη μακρηγορώ. Επίσης θες ΠΟΛΥ καλή φίλτρανση και συχνές αλλαγές νερού.

Ειδικά επειδή είπες πως θες να μείνεις μόνο με το εσωτερικό φίλτρο, να σου πω πως οι κιχλίδες θέλουν μια φίλτρανση της τάξης των 3 φορών τα λίτρα του ενυδρείου σου την ώρα και αυτό πολλές φορές να φτάνει και στα 6 φορές τα λίτρα σου την ώρα. Συνηθίζεται συνδυασμός του εσωτερικού με ένα εξωτερικό για ευκολότερο καθαρισμό εναλλάξ και αποδοτικότερο καθάρισμα. Το ένα το επικεντρώνουμε σε βιολογικό φιλτράρισμα (εξωτερικό) και το άλλο σε μηχανικό (εσωτερικό).

Link to comment
Share on other sites

Τα δεκα δεν ειναι πολλα ομως για ενα rio180 ; Τι αλλες επιλογες εχω σε malawi ; Μπορείς να μου πεις τις απαιτήσεις ενός ενυδρείου για τα demasoni ; Επίσης το rio 180 εχει 1 μέτρο μήκος.

Έγινε επεξεργασία - donnie
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...