Jump to content

Rio 180 και κιχλιδες Malawi.


donnie

Recommended Posts

Τα δεκα δεν ειναι πολλα ομως για ενα rio180 ; Τι αλλες επιλογες εχω σε malawi ; Α

Μόνο σε αυτούς τους αριθμούς μπορείς να τα φιλοξενήσεις για να μοιράζεται η επιθετικότητα τους. Κοίταξε το παράδειγμα του Δία που σου έβαλα παραπάνω.

Αν θες μπορείς να βάλεις ένα κοπαδάκι από 6,7 Labidochromis Caeruleus.

:)

Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω το γνωρίζω το ενυδρείο σου.. αυτό ήταν να πάρω όταν ξεκινούσα, όταν πέτυχα ένα καλομεταχειρισμένο rio 240. :)

Αν βάλεις μόνο αυτά τα ψάρια, σαν αριθμό δεν θα τα έλεγα πολλά. Απλά θα έπρεπε να κάνεις πολύ προσεκτικό στήσιμο με πέτρες, οι οποίες θα είναι πάρα πολλές και να έχεις πολύ καλό φιλτράρισμα του νερού. Επίσης έχε υπόψιν σου πως μια αλλαγή νερού 30-50% την εβδομάδα είναι επιβεβλημένη! Αυτό το άρθρο νομίζω πως περιγράφει αρκετά καλά, ότι χρειάζονται τα demasoni. Αν είσαι νέος όμως (δεν το παίζω παλιός, αν είναι δυνατόν!) να ξέρεις πως θα δυσκολευτείς.. Είναι δύσκολο ψαράκι και αν χάσεις 1-2-3 θα απογοητευτείς ίσως κι είναι κρίμα να τα παρατήσεις επειδή ξεκίνησες με δύσκολο κι απαιτητικό ψαράκι.

Πάρα πολύ, σαν μια δεύτερη επιλογή, μου άρεσαν τα red zebra. Δεν θα ξεχάσω τον τρόπο που έσκαβαν την άμμο και το υπέροχο πορτοκαλοκόκκινο χρώμα τους!

Τέλος να σου πω κι άλλη μια επιλογή που ίσως σε ενδιαφέρει είναι τα aulonacara. Πολύχρωμα και πολύ "κυριλάτα ψάρια". Ήρεμη δύναμη! :):)

Δες εδώ μια λίστα με εικόνες που θα σε βοηθήσει πολύ να δεις τι σου αρέσει.. μετά συζητάμε πόσο εύκολο είναι να φιλοξενήσεις ότι σου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους εχθές πήρα το rio 180. Καλά το ενυδρείο μαζί με το έπιπλο του είναι φοβερό ! Οι ερωτησεις που λοιπον ειναι οι εξής:

Αν και το φίλτρο έχει cirax, σκέφτομαι να αντικαταστήσω το πράσινο σφουγγάρι που έχει με eheim Substrat Pro, πως το βλέπετε ;

Για άμμο λέω να βάλω 5kg αραγωνιτη και την υπόλοιπη χαλαζιακη. Στο περίπου πόσο λέτε να χρειαστώ αν υπολογίσουμε κιόλας οτι η μιση επιφάνεια του ενυδρείου θα έχει πέτρες ;

Απο ψάρια εχω κολλήσει στα demasoni αλλά σε ενα μαγαζί που τα ειδα δεν είχαν το ωραίο μπλε χρώμα που βλέπω σε φωτογραφίες γιατί ;

Τέλος έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο είδος πέτρας ;

(edit- ξέρει μήπως κανεις το νερό της Αθηνας τι χαρακτηριστικά έχει ; (Ph,Gh,Kh)

Ευχαριστώ !

Έγινε επεξεργασία - donnie
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους εχθές πήρα το rio 180. Καλά το ενυδρείο μαζί με το έπιπλο του είναι φοβερό ! Οι ερωτησεις που λοιπον ειναι οι εξής:

Αν και το φίλτρο έχει cirax, σκέφτομαι να αντικαταστήσω το πράσινο σφουγγάρι που έχει με eheim Substrat Pro, πως το βλέπετε ; Πιο πολυ βιολογικο τοσο το καλυτερο

Για άμμο λέω να βάλω 5kg αραγωνιτη και την υπόλοιπη χαλαζιακη. Στο περίπου πόσο λέτε να χρειαστώ αν υπολογίσουμε κιόλας οτι η μιση επιφάνεια του ενυδρείου θα έχει πέτρες ;

Απο ψάρια εχω κολλήσει στα demasoni αλλά σε ενα μαγαζί που τα ειδα δεν είχαν το ωραίο μπλε χρώμα που βλέπω σε φωτογραφίες γιατί ; Γιατι τα ψαρια σε τεσσερα τζαμια μονο στρεσαρονται

Τέλος έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο είδος πέτρας ;

(edit- ξέρει μήπως κανεις το νερό της Αθηνας τι χαρακτηριστικά έχει ; (Ph,Gh,Kh)

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια αλλα ζουν χρωματα αναλογα με την διαθεση τους.Στο μαγαζι μαλλον ειναι τσαντισμενα.Πετρες να βαλεις αυτες που σου αρεσουν :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν βάλω demasoni διάβασα οτι αν βάλω πολλά τότε κάποια αρσενικά θα σκοτωθούν ώστε να υπερισχύσει το δυνατότερο και είναι κάτι που δεν θέλω. Δεν υπάρχει η δυνατότητα να τα αγοράσω από κάπου ξέροντας το φύλο ;

Έγινε επεξεργασία - donnie
Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις το φύλο είναι δύσκολο εώς ακατόρθωτο. Επίσης όταν λες πολλά, πόσα εννοείς; Δεν έχω διαβάσει πως σκοτώνονται απαραίτητα.. αυτό που ξέρω είναι πως αν βάλεις καμιά 20αριά στα 180 λίτρα και βάλεις και 5 πέτρες μέσα, τότε ναι θα μείνεις με 4-5 demasoni... το δυνατότερο ή τα 2-3 αρσενικά μπορούν να υπερισχύσουν απλά κάνοντας τα υπόλοιπα να κρύβονται γρήγορα. Αυτό προϋποθέτει όμως ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ στήσιμο aquascape με ΠΟΛΛΕΣ πέτρες..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν βάλω demasoni διάβασα οτι αν βάλω πολλά τότε κάποια αρσενικά θα σκοτωθούν ώστε να υπερισχύσει το δυνατότερο και είναι κάτι που δεν θέλω. Δεν υπάρχει η δυνατότητα να τα αγοράσω από κάπου ξέροντας το φύλο ;

Ο μόνος τρόπος για να γίνει αυτό είναι τα ψάρια να είναι ενήλικα και να πάρεις το έτοιμο στήσιμο άλλου χομπίστα. Τα ψάρια όμως θα ξεκινήσουν πάλι την διαδικασία για να πάρουν θέση στην νέα ιεραρχία, πράγμα που σημαίνει ότι πάλι μπορεί να έχεις μάχες. Το καλύτερο είναι να πάρεις πολλά μικρά και να απομακρύνεις άμεσα όσα δεις να καταλήγουν κυνηγημένα στις πάνω γωνίες του ενυδρείου.

Από την άλλη υπάρχει και η άποψη που λέει πως με σωστό στήσιμο, μεγάλο αριθμό ψαριών και πολλές κρυψώνες, επιβιώνουν ακόμα και τα πιο αδύναμα αρσενικά.

:)

Link to comment
Share on other sites

Απο άμμο λεεω να παω σε μαγαζί με οικοδομικά υλικά και να πάρω χαλαζιακη. Είναι κατάλληλη για το ενυδρείο ή πετρώνει ; Μέγεθος κόκκου πόσο να πάρω ;

Link to comment
Share on other sites

Απο άμμο λεεω να παω σε μαγαζί με οικοδομικά υλικά και να πάρω χαλαζιακη. Είναι κατάλληλη για το ενυδρείο ή πετρώνει ; Μέγεθος κόκκου πόσο να πάρω ;

το ένα δεν σου εξασφαλίζει και το άλλο. Ναι, είναι κατάλληλη για ενυδρεία. αλλά το αν πετρώνει ή όχι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

μια καλή λύση είναι η ανάμιξη με αραγωνίτη, αλλά για πιο όμορφο αισθητικό αποτέλεσμα θα πρέπει να βρεις ίδιας κοκομετρίας και παρόμοιο χρώμα.

Γιατί όμως χαλαζιακή (που δεν βοηθούν στο buffering του νερού?)

Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνεις ; Επίσης θέλω να την αγοράσω από μαγαζί με οικοδομικά υλικά γιατί είναι φθηνή.

Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνεις ; Επίσης θέλω να την αγοράσω από μαγαζί με οικοδομικά υλικά γιατί είναι φθηνή.

μπεζ ή γκρι φυσσική άμμο. Αλλά είναι και θέμα γούστου. Και γω στην αρχή που έψαχνα για το δικό μου ζητούσα χαλαζιακή. Τώρα δεν θα το σκεφτόμουν καν, γιατί απλούστατα δεν φτάνεις στις επιδιωκώμενες σκληρότητες. Βέβαια και οι πέτρες θα σε βοηθησουν να ανεβάσεις σκληρότητες και PH , αλλά και με τη χρήση αλατιών θα το πετύχεις χωρίς πρόβλημα.

Το υπόστρωμα είναι αρκετά σημαντικό, μην το αμελήσεις. Εξυπηρετεί στη συμπεριφορά των ψαριών, στη λειτουργικότητα, στην προσομείωση βιοτόπου, στο αισθητικό αποτέλεσμα που θα βλέπεις. Επιπρόσθετα είναι και το πιο δύσκολο πράγμα που μπορείς να αλλάξεις άν το μετανιώσεις.

Προτείνω βόλτες απο πολλά pet shop, ώστε να "χτίσεις μια βάση δεδομένων" με το τι υπάρχει. Και μετά αποφασίζεις μόνος σου. Το κόστος είναι και αυτός ένας παραγοτας δε λέω, αλλά μπροστά σε όλα τα αλλα νομίζω όρι για τα λίτρα σου δεν είναι απαγορευτικό το νούμερο.... :)

Link to comment
Share on other sites

Επισης μια άλλη ερώτηση που θελω να κανω ειναι πως βγάζουμε τον αέρα απο το φίλτρο ; Εχω ακούσει οτι δεν πρεπει να υπάρχει αέρας για να μην κανει θόρυβο, υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία ;

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιό φίλτρο αναφέρεσαι? Ναι, αν υπάρχει αέρας μπορεί να κάνει θόρυβο, αλλά αυτό είναι κάτι που διαρκεί για πολύ λίγο και πάντα εξαρτάται από τον τύπο του φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Επισης μια άλλη ερώτηση που θελω να κανω ειναι πως βγάζουμε τον αέρα απο το φίλτρο ; Εχω ακούσει οτι δεν πρεπει να υπάρχει αέρας για να μην κανει θόρυβο, υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία ;

Το εσωτερικο,κουνατο μεσα στο ενυδρειο,και το εξωτερικο ,παλι μπρος πισω και θα φυγει

Link to comment
Share on other sites

Για το εσωτερικό του rio λέω το οποίο είναι σταθερό και δεν κουνιέται.

Έγινε επεξεργασία - donnie
Link to comment
Share on other sites

Θα ξεθολώσει το νερό ή πήρα πολύ ψιλή άμμο ;

To ενυδρείο έχει σχεδόν στηθεί και εκτός από το εσωτερικό έβαλα και ενα eheim ecco 2236.

Προς το παρόν λειτουργούν μόνο με μηχανικό φιλτράρισμα, εξάλλου δεν υπάρχουν ακόμα ψάρια.

Παρακάτω έχω 2 φωτογραφίες.

http://img707.imageshack.us/g/img2317gj.jpg/

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η ποιο ωραια στιγμη των ενυδρειων.Μετα αρχιζουν τα γλυκα βασανα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεθολώσει το νερό ή πήρα πολύ ψιλή άμμο ;

To ενυδρείο έχει σχεδόν στηθεί και εκτός από το εσωτερικό έβαλα και ενα eheim ecco 2236.

Προς το παρόν λειτουργούν μόνο με μηχανικό φιλτράρισμα, εξάλλου δεν υπάρχουν ακόμα ψάρια.

Παρακάτω έχω 2 φωτογραφίες.

http://img707.imageshack.us/g/img2317gj.jpg/

Προφανως δεν ξεπλυνες καλα την αμμο.Βαλε μπολικο ενυδρειακης χρησης βαμβακι σε καποιο φιλτρο και θα στο καθαρισει το νερο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει και τα 2 με το ενυδρειακης χρησης βαμβάκι και στο eheimn έβαλα επιπλέον και το carbon pad και σιγά σιγά καθαρίζει ! Την άμμο την είχα περάσει 3 χέρια.

Έγινε επεξεργασία - donnie
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...