Jump to content

Νεο ξεκίνημα


fokion.v

Recommended Posts

θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα για το ξεκίνημα-κουράρισμα βράχου-στρώσιμο. Διάβασα όλα τα άρθρα αλλά έχω κάποιες αποροίες ακόμα. Αρχικά φτιάχνουμε το νερό και το βάζουμε στο ενυδρείο. Μετά από κανά δυο μέρες και αφού έχει διαλυθεί το αλάτι μπορούμε να βάλουμε τον βράχο μας μέσα (εννοείται πάνω σε "βάση"). Μετά τοποθετούμε τον αραγωνίτη.

1) Ο βράχος (ζωντανός) θα αρχίσει να ανεβάζει από μόνος του αμμωνία λόγω του ότι έχουν πεθάνει αρκετοι μικροοργανισμοί κτά την μεταφορά του. Χρειάζεται να ρίχνουμε όμως και λίγη τροφή;

2) Στο νερό όταν το φτιάχνουμε και ρίχνουμε το αλάτι θα πρέπει να προσθέσουμε και κάτι άλλο; (πχ. ιχνοστοιχεία, Ca, Mg).

3) Αν χρησιμοποιηθεί νερό βρύσης (το ξέρω ότι θα πείτε ότι δεν ενδείκνυται, πληροφοριακά ρωτάω και επειδή είδα σε κάποια θέματα ότι κάποιοι χρησιμοποιούν νερό βρύσης) και όχι ΑΟ χρησιμοποιούμε αντιχλώριο;

Αυτά προς το παρόν, όποιος μπορεί ας μου λύση τις απορίες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

1)Όχι,μόλις μηδενίσουν αμμωνία και νιτρώδη κάνεις μια αλλαγή μεγάλη και τοποθετείς τους

πρώτους κατοίκους,όχι όλα μαζι ένα-ένα στην αρχή,δώσε χρόνο στο σύστημα.

2)Στην αρχή όχι(κατα το στρώσιμο)με αυτά θα ασχοληθείς όταν θα βάλεις κοράλια.

3)Ναι,αν και δεν είναι σωστό να βάζεις νερό βρύσης.

Link to comment
Share on other sites

1)Όχι,μόλις μηδενίσουν αμμωνία και νιτρώδη κάνεις μια αλλαγή μεγάλη και τοποθετείς τους

πρώτους κατοίκους,όχι όλα μαζι ένα-ένα στην αρχή,δώσε χρόνο στο σύστημα.

2)Στην αρχή όχι(κατα το στρώσιμο)με αυτά θα ασχοληθείς όταν θα βάλεις κοράλια.

3)Ναι,αν και δεν είναι σωστό να βάζεις νερό βρύσης.

Ευχαριστώ πολύ :)

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο. Επειδή το reefaki θα είναι πολύ μικρό υπάρχει κάποιο είδος clown που να παραμένει μικρό;

Link to comment
Share on other sites

Για τι μεγεθος μιλαμε?

Link to comment
Share on other sites

Υπολογίζω το ενυδρείο να είναι γύρω στα 30 λίτρα καθαρά. Θα έχει ζωντανό βράχο, και skimmer.

Link to comment
Share on other sites

Eiσαι οριακά για ένα κλοουν η κάποιο γκόμπι.

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Κριμα ειναι καθε 2-3 μηνες να αλλαζεις τα ψαρια σου.

Με συχνες αλλαγες νερου και χρηση αντιστροφης οσμωσης και skimmer,και συστημα αναπληρωσης νερου ενα ζευγαρι κλοουνακια occelaris θα μπορουσε να μπει (θα κανουν και ζευγαρι οποτε δεν ειναι καλο μετα να τα χωρισεις).Αλλιως ενα occelaris και ενα goby.

Σε οποιαδηποτε περιπτωση,θελει αρκετη υπομονη και προετοιμασια πριν μπουν τα ψαρια,ωστε να μην εχεις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα ειναι καθε 2-3 μηνες να αλλαζεις τα ψαρια σου.

Με συχνες αλλαγες νερου και χρηση αντιστροφης οσμωσης και skimmer,και συστημα αναπληρωσης νερου ενα ζευγαρι κλοουνακια occelaris θα μπορουσε να μπει (θα κανουν και ζευγαρι οποτε δεν ειναι καλο μετα να τα χωρισεις).Αλλιως ενα occelaris και ενα goby.

Σε οποιαδηποτε περιπτωση,θελει αρκετη υπομονη και προετοιμασια πριν μπουν τα ψαρια,ωστε να μην εχεις προβληματα.

Από υπομονή άλλο τίποτα. Έχω σκοπό να προχωρήσω με πολύ αργά βήματα και με καθοδήγηση από εδώ μέσα. Ελπίζω να μην κάνω τα λάθη που είχα κάνει με το γλυκό. Θα μου άρεσε ένα ζευγαράκι occelaris αλλά δεν ξέρω μήπως είναι υπερβολικό για τόσα λίγα λίτρα. Σκεφτόμουν αρχικά μόνο ένα occelaris και έναν ερημίτη, ίσως και κανά σαλιγκαράκι. Τα goby τα έχω δει και δεν έχουν μεγάλο μέγεθος (είναι και αλγοφάγα), αλλά θα δούμε και στην πορεία. Σκέψεις υπάρχουν πολλές αλλά θέλω να δω και τι θα βγάλει ο βράχος! Αλήθεια έχει κανείς να μου προτείνει κάποιο καλό skimmer; Θέλω μόνο να μην κάνει θόρυβο διότι θα είναι σε υπνοδωμάτιο. Διάβασα για skimmer με ξυλόπετρα (αν δεν κάνω λάθος), χωρίς όμως να ξέρω κάποιο μοντέλο. Αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει :) .

Link to comment
Share on other sites

Το νερό που πουλάνε τα supermarket για μπαταρίες αυτοκινήτων και σιδέρωμα κάνει για ενυδρείο? Είναι απιονισμένο αλλά δεν ξέρω αν το περνούν και από αντίθετη όσμωση.

Αν κάνει τότε καλύτερα να αγοράζεις τέτοιο νερό παρά να μπλέξεις με άλγες και διατώματα λόγο κακής ποιότητας νερού.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι απλα απιονισμενο δεν κανει.Αν γραφει οτι ειναι "δια της αντιστρωφης οσμωσης" κανει αλλα με επιφυλαξεις για την πραγματικη ποιοτητα των φιλτρων της εταιριας ανα περιπτωση.

Για skimmer φιλε fokion θα σου προτεινα καποιο με εσωτερικη αντλια (πχ boyu).Ειναι καπως ακριβοτερα απο τα απλα με την ξυλοπετρα,αλλα απλα καμια σχεση η αποδοση του ενος με του αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι απλα απιονισμενο δεν κανει.Αν γραφει οτι ειναι "δια της αντιστρωφης οσμωσης" κανει αλλα με επιφυλαξεις για την πραγματικη ποιοτητα των φιλτρων της εταιριας ανα περιπτωση.

Για skimmer φιλε fokion θα σου προτεινα καποιο με εσωτερικη αντλια (πχ boyu).Ειναι καπως ακριβοτερα απο τα απλα με την ξυλοπετρα,αλλα απλα καμια σχεση η αποδοση του ενος με του αλλου.

Βρήκα το WG-308 της Boyu. Είναι και σε καταπληκτική τιμή (δεν ξέρω βέβαια μεταφορικά). Αξίζει τον κόπο;

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το WG-308 της Boyu. Είναι και σε καταπληκτική τιμή (δεν ξέρω βέβαια μεταφορικά). Αξίζει τον κόπο;

Προϊόν Ποσότητα Βάρος

Boyu WG-308 Protein Skimmer (0.8 kg) 1 0.8 kg

Συνολικά 1 0.8 kg

Χώρα

Shipping Method Shipping Cost

Air Mail(10 to 16days) to Netherlands / Greece / Hungary / Malta $10.92

Αν το προσθέσεις στο καλάθι, σου βγάζει επιλογή "Shiping calculator"

Το αν αξίζει ας περιμένουμε κάποιον που ξέρει καλύτερα :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη εμπειρια απο το συγκεκριμενο δεν εχω,αλλα δεν εχω ακουσει κακα λογια απο οσους το εχουν.

Ο Andreas_kika νομιζω το εχει και το δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα τον Andreas_kika και περιμένω να μου απαντήσει. Από φωτισμό να πάω σε Τ5 ακτινικές και λευκές ή να δοκιμάσω και σε led; Το ξέρω ότι θα πείτε αναλόγως το τι θα βάλω. Σκέφτομαι κανά πολύ εύκολο κοραλάκι και μια ανεμώνη για το σπιτάκι του clown. Ρωτάω διότι πήγα και είδα κάποια ενυδρεία και στα περισσότερα θα πρέπει να αφαιρεθεί το καπάκι με κάποιο άλλο για να πάρει το φωτισμό που πρέπει. Βέβαια με τα led θα εξυπηρετούσε πάρα πολύ μιας και δεν θέλουν πολύ χώρο για εγκατάσταση. Σε led το φάσμα που βρήκα είναι 450-470nm, ενώ οι ακτινικές είνα στα 400-480 nm. Βέβαια δεν το έχω ψάξει αρκετά αλλά δε νομίζω ότι υπάρχουν led που να καλύπτουν όλο το φάσμα (εκτός και αν υπάρχουν διαφορετικά που να καλύπτουν το φάσμα όλα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Για σκιμμεράκι μπορείς να δεις και αυτό στα λιτρα σου

Ευχαριστώ έστειλα ήδη μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ έστειλα ήδη μήνυμα.

Γεια σου φιλε μου κ καλη αρχη.Εγω εχω το Dg-2516 το οποιο μου κανει πολυ καλη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...