Jump to content

Γεια σας παιδια


Wizart

Recommended Posts

Γεια σας παιδια! Ειμαι κατοχος ενος 125 RIO και εχω μεσα φυτακια και καμια δεκαρια απλα ψαρακια! Θελω να παρω ενα 60αρι να τα βαλω αυτα και να βαλω στο 125αρι ενα Serrasalmus manueli κατα προτιμηση η καποιο αλλο απο αυτην την οικογενεια! Βασικα θα ηθελα να με ενημερωσετε τι γινεται με το θεμα τις αλγης στο ενυδρειο! Εσεις τι κανετε με αυτο το θεμα? Μακαρι να μπω και εγω σε αυτην την ομαδα κατωχων γιατι πιστευω πως ειναι πολυ ενδιαφερων ψαρακια!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο Aquazone !!!

Εδώ έχουμε παθιασμένους κατόχους, οπότε να είσαι σίγουρος ότι θα κάνουν τα πάντα για να σε καθοδηγήσουν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ αν και ειμαι ηδη 2 μηνες στο aquazone και εχω δει το μεγεθος της γνωσης, της αγαπης και το μερακι που εχετε ολοι εδω γυρω απο αυτο το απιθανο χομπι! ;)

Έγινε επεξεργασία - Wizart
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! Ειμαι κατοχος ενος 125 RIO και εχω μεσα φυτακια και καμια δεκαρια απλα ψαρακια! Θελω να παρω ενα 60αρι να τα βαλω αυτα και να βαλω στο 125αρι ενα Serrasalmus manueli κατα προτιμηση η καποιο αλλο απο αυτην την οικογενεια! Βασικα θα ηθελα να με ενημερωσετε τι γινεται με το θεμα τις αλγης στο ενυδρειο! Εσεις τι κανετε με αυτο το θεμα? Μακαρι να μπω και εγω σε αυτην την ομαδα κατωχων γιατι πιστευω πως ειναι πολυ ενδιαφερων ψαρακια!

33384[/snapback]

Το serrasalmus manueli είναι απίστευτα όμορφο,αλλά σε τόσο μικρό χώρο

μπορείς να το φιλοξενήσεις για λίγο καιρό,εφόσον το πάρεις σε μικρό μέγεθος

καθώς το τελικό του φτάνει τους 50 πόντους Εδώ και το προφίλ του http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...n=552........Το δεύτερο που πρέπει να

σε απασχολεί είναι που θα το βρείς,γιατί εδώ ελλάδα ξέχασε το......

Αν ενδιαφέρεσαι υπάρχει στις 90 λίρες από Αγγλία.Το μόνο που περιμένω είναι

η απάντηση για το πόσο θα μας πάνε τα μεταφορικά....

Για το θέμα άλγη κρατά ισσοροπημένες τιμές και πίστεψε δεν θα υπάρξει πρόβλημα..Χρειάζεται χρόνο όμως και πειραματισμό για να γίνει αυτό εφικτό....

Ααααααα ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΎ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ;)

Έγινε επεξεργασία - PPAP
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την πληροφορια! Πιο ειδος πιστευεις μπορει να μπει σε ενα 125 λιτρα ενυδρειο! Σε κανα χρονο θα παρω ενα 450αρι και θα του βαλω καμια 10αρια red belly ως τοτε ομως θελω να βρω ενα ειδος που να μπορει να μπει στο 125αρι εστω και μονο του!

Ειμαι σιγουρος! ;)B)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την πληροφορια! Πιο ειδος πιστευεις μπορει να μπει σε ενα 125 λιτρα ενυδρειο! Σε κανα χρονο θα παρω ενα 450αρι και θα του βαλω καμια 10αρια red belly ως τοτε ομως θελω να βρω ενα ειδος που να μπορει να μπει στο 125αρι εστω και μονο του!

Ειμαι σιγουρος!  ;)  :thumbup:

33568[/snapback]

Serrasalmus altuvei ή s.sanchezi που είναι και πιο εύκολο να βρούμε..

Αν ενδιαφέρεσαι για το s.sanchezi στείλε μου π.μ. να το κανονίσουμε

Αντε να πώ από τώρα welcome to the clubbbbb B)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ PPAP! Αλλα το ξανασκεφτηκα και πιστευω πως ενα piranha μονο του δεν μπορει να συγκριθει με μια ντουζινα red! Πηρα απο το water inn ενα Tetraodon fluviatilis οπου γνωρισα και τον ΤΑΝ (γεια σου Θαναση B) ) και ενω χθες το εβαλα σε ενα 50αρι τωρα λεω να το βαλω στο 125αρι (πρωην κοινωνικο) γιατι εχω αρχισει να το συμπαθω το ατιμο και το βρισκω πολυ ενδιαφερων! Και ετσι θα κανω λιγο καιρο υπομονη να παρω ενα 350αρι που εχω βαλει στο ματι και θα παω να παρω μερικα red! Επομενως μπηκα στο club των predatory fish με το pufferακι! :thumbup::D:D

PREDATORS RULES! :wootwoot:;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ PPAP! Αλλα το ξανασκεφτηκα και πιστευω πως ενα piranha μονο του δεν μπορει να συγκριθει με μια ντουζινα red! Πηρα απο το water inn ενα Tetraodon fluviatilis οπου γνωρισα και τον ΤΑΝ (γεια σου Θαναση  :thumbup: ) και ενω χθες το εβαλα σε ενα 50αρι τωρα λεω να το βαλω στο 125αρι (πρωην κοινωνικο) γιατι εχω αρχισει να το συμπαθω το ατιμο και το βρισκω πολυ ενδιαφερων! Και ετσι θα κανω λιγο καιρο υπομονη να παρω ενα 350αρι που εχω βαλει στο ματι και θα παω να παρω μερικα red! Επομενως μπηκα στο club των predatory fish με το pufferακι!  :D  :D  :wootwoot:

PREDATORS RULES!  :wootwoot:  ;)

33619[/snapback]

:thumbup:

Καλή συνέχεια

πιστευω πως ενα piranha μονο του δεν μπορει να συγκριθει με μια ντουζινα red!

Αυτό όμως μην το ξαναπείς B)

Έγινε επεξεργασία - PPAP
Link to comment
Share on other sites

Wizart κι εγώ αυτή τη γνώμη είχα , αλλά άλλη φάση τα Serrasalmus τελικά...

Δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες .... :Ρ

Επίσης με το 350άρι μπορείς να βάλεις μέσα το πολύ 6 naterreri (με υπέρβαση) αν θέλεις να ακολουθήσεις τις οδηγίες των ποιο έμπειρων από μένα που λένε (1 naterreri / 70 λίτρα).

Πέτρο S. Altuvei που είπες , μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες

αν έχουμε plz ? ;)

Ένα 80-100άρι ενυδρειάκι είναι πανεύκολο να φτιαχτεί (εφόσον έχω όλο τον εξοπλισμό κλπ από το 300αρι ήδη...) για να φιλοξενήσω ακόμη ένα S. B)

Έγινε επεξεργασία - TaitO
Link to comment
Share on other sites

στην ομονοια ο κωνσταντας ειχε πολλα red belly piranhas δε θυμαμαι τις τιμες. αλλα για να μη τις θυμαμαι σιγουρα δεν ηταν εξωφρενικες.

επισης ειχε 4 red belly piranhas μεγαλα καμια 23αρα εκατοστα 150 ευρω το ενα . LOL!

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως ενα piranha μονο του δεν μπορει να συγκριθει με μια ντουζινα red!

B) Ok sorry! Ισως να εχεις δικιο για το ενα Serrasalmus altuvei η sanchezi! Θα το ψαξω και αλλο το θεμα και θα τα ξαναπουμε! Καλημερα σε ολους! ;)

Link to comment
Share on other sites

και ενω χθες το εβαλα σε ενα 50αρι τωρα λεω να το βαλω στο 125αρι (πρωην κοινωνικο) γιατι εχω αρχισει να το συμπαθω το ατιμο και το βρισκω πολυ ενδιαφερων!

Welcome to puffer magic world..... :DB):thumbup:;)

Link to comment
Share on other sites

Αντε να δουμε και καμια Photo απο το Pufferaki... !!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια ακουστε τα τελευταια νεα! :thumbup: Το εδωσα το Tetraodon fluviatilis σε ενα φιλο που εχει εδω και 2 χρονια υφαλμυρο ενυδρειο με κατι gobies οπου του εχουν μεγαλωσει και τα εβαλε σε ενα 250αρι ενυδρειο! Ετσι του εμεινε το 70αρι αδειο! Χθες λοιπον πηρα ενα Tetraodon lineatus η οπως ειναι πιο γνωστο Fahaka puffer! Ειναι πολυ μικρο ακομα μολις 3,5 εκατοστα και ειναι πανεμορφος! Τον εβαλα ηδη στο 125αρι και του ανοιξα και αλλο τον χωρο βγαζοντας κατι διακοσμιτικα που ειχα μεσα και ειναι αρχοντας! Εχω παθει πλακα! ;) Δειτε την φωτο να καταλαβετε! B)

Link to comment
Share on other sites

Κούκλος είναι, αλλά πολύ αδύνατος. Πρέπει να τον αρχίσεις εντατικό τάισμα για να πάρει βάρος.

Τα fahaka είναι πολύ ενδιαφέροντα puffer και από την πρώτη στιγμή έχουν ιδιαίτερη συμπεριφορά απέναντι στο αφεντικό τους (κάθονται για χάδια σα σκυλάκια!) αλλά να σε προειδοποιήσω για τα εξής:

Από τη δική μου πείρα, τα fahaka είναι πολύ επιθετικά και είναι αδύνατον να τα βάλεις με οποιοδήποτε άλλο ψάρι. Το δικό μου επιτίθεται ακόμα και σε πολύ μεγαλύτερα ψάρια. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να διαθέσεις ένα μεγάλο ενυδρείο μόνο για ένα ψάρι.

Απαιτούν πολύ καλή φίλτρανση και αερισμό, ειδικά μετά από τάισμα.

Επίσης να ξέρεις ότι μεγαλώνουν τροματικά γρήγορα και είναι αρκετά κινητικά (όσο είναι νηστικά γιατί μετά ναρκώνονται) και σύντομα το 125άρι σου δε θα κάνει ούτε για πλάκα.

Το δικό μου fahaka σχεδόν διπλασιάστηκε μέσα σε 2 μήνες ενώ βρισκόταν σε ένα 45άρι ενυδρείο! Τώρα βρίσκεται πλέον σε ένα 400άρι όπου κινείται πολύ πιο άνετα.

Δές φώτο από το δικό μου (περίπου 12 εκατοστά).

post-34-1156509096_thumb.jpg

post-34-1156509262_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΕΞΑΙΡΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ... ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ... ;)B)

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφα ψαρακια μπραβο ;)B):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο το pufferακι σου! B) Εσυ τι τον ταιζεις? Εγω λογο οτι ειναι παρα πολυ μικρος ακομα (3,5cm οπως ειπα και πιο πανω) του δινω μονο bloodworms! Δοκιμασα να του δωσω και krill αλλα δεν μπορουσε να το κοψει και το παρατησε! Το ενυδρειο ειχε και κατι σαλιγκαρακια μεσα και προσπαθει να τα φαει αλλα δεν τα καταφερνει ακομα! Κατι πολυ μικρα μονο τα καταπιε ολοκληρα! Εχω μεσα στο ενυδρειο και 2 SAE με τα οποια δεν ασχολειται καθολου προς το παρον μια και ειναι απιστευτα γρηγορα και δεν μπορει ουτε να τα πλησιασει! Φυσικα αργοτερα θα τα βγαλω γιατι απ'οτι ξερω τα puffer κυνηγουν ολο το 24ωρο και θα μπορουσε ανετα να τα καταπιει οταν αυτα θα κοιμουνται (οταν φυσικα μεγαλωσει κι αλλο). Σοβαρα βαζεις χερι και το χαιδευεις η λογου χαρη μου το ειπες?! Και εγω τα χριστουγενα μαλλον για 450αρι βλεπω να πηγαινω γιατι θελω να τον δω να γινεται τεραστιος! ;) Ποσο καιρο τον εχεις εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο το pufferακι σου!  B)  Εσυ τι τον ταιζεις? Εγω λογο οτι ειναι παρα πολυ μικρος ακομα (3,5cm οπως ειπα και πιο πανω) του δινω μονο bloodworms! Δοκιμασα να του δωσω και krill αλλα δεν μπορουσε να το κοψει και το παρατησε! Το ενυδρειο ειχε και κατι σαλιγκαρακια μεσα και προσπαθει να τα φαει αλλα δεν τα καταφερνει ακομα! Κατι πολυ μικρα μονο τα καταπιε ολοκληρα! Εχω μεσα στο ενυδρειο και 2 SAE με τα οποια δεν ασχολειται καθολου προς το παρον μια και ειναι απιστευτα γρηγορα και δεν μπορει ουτε να τα πλησιασει! Φυσικα αργοτερα θα τα βγαλω γιατι απ'οτι ξερω τα puffer κυνηγουν ολο το 24ωρο και θα μπορουσε ανετα να τα καταπιει οταν αυτα θα κοιμουνται (οταν φυσικα μεγαλωσει κι αλλο). Σοβαρα βαζεις χερι και το χαιδευεις η λογου χαρη μου το ειπες?! Και εγω τα χριστουγενα μαλλον για 450αρι βλεπω να πηγαινω γιατι θελω να τον δω να γινεται τεραστιος!  ;)  Ποσο καιρο τον εχεις εσυ?

34034[/snapback]

Ευχαριστώ.

Τον ταίζω γαρίδες, μύδια, krill. Μπορείς να δοκιμάσεις να του δώσεις ψιλοκομμένο μύδι που είναι μαλακό. Πιστεύω πως θα το φάει.

Το βράδυ δεν κυνηγάει και έτσι βρίσκουν ευκαιρία τα 2 yoyo που είναι μαζί του να κάνουν καμιά βόλτα. Όλη την υπόλοιπη μέρα τα κυνηγάει ανεξάρτητα αν έχει φάει ή όχι.

Χαίρομαι που σκέφτεσαι για μεγαλύτερο ενυδρείο. Είναι γενναία απόφαση να έχεις ένα 450αρι για ένα ψάρι μόνο αλλά κατά τη γνώμη μου το αξίζει.

Εγώ τον έχω 3 μήνες και πραγματικά με έχει κερδίσει με τη συμπεριφορά του.

Όσο για τα χάδια δές και μόνος σου.

post-34-1156592374_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ;) ! Τι ειπες τωρα? Πως το κανεις αυτο? Δεν εχει δειξει καμια επιθετικη συμπεριφορα? Απλα βαζεις το χερι σου και χαιδευεις? Πρεπει να εχεις φαει αρκετο καιρο εκπαιδευοντας το! Πες μου πως, θελω και εγω! B)

Link to comment
Share on other sites

Όχι καμιά εκπαίδευση. Απλά είναι έξυπνο ψαράκι και καταλαβαίνει πότε πρέπει να κάνει αγριάδες και πότε πρέπει να κάτσει ήσυχο.

Αν για παράδειγμα κάνω καθαρισμό στο ενυδρείο και δώ οτι πλησιάζει με απειλητικές διαθέσεις το διώχνω μια φορά και μετά κάθεται σε ένα σημείο και παρακολουθεί διακρητικά χωρίς να ξανακάνει τσαμπουκάδες.

Πάντως αν σου ρίξει καμιά δαγκωνιά, πονάει...

;)

Αν εξαιρέσεις τις απαιτήσεις σε λίτρα, φίλτρανση και καθαριότητα που απαιτεί, είναι ένα σπουδαίο ψάρι που γρήγορα γίνεται κατοικίδιο.

Link to comment
Share on other sites

:wootwoot: Να κρινω οτι στην εχει σκασει την δαγκωνιτσα του ε; ΟΚ θα κοιταξω να τον μαθω που θα κανει της μαγκιες του! :D Βασικα τωρα τον μαθαινω να ερχεται να τρωει απο μια οδοντογλυφιδα που του βαζω μερικα σκουλικακια για να αποκτησει ανεση μαζι μου ωστε αργοτερα να ερχεται να τρωει απο το χερι μου! Παρατηρησα κατω απο το στομα του ενα ημικυκλιο σημαδακι που μαλλον θα ειναι απο κανενα αλλο puffer που τα ειχανε μαζι στο καταστημα σε ενα ενυδρειακι 50λιτρων 3 μαζι οπου τα δυο ηταν πιο μεγαλα απο αυτο κατα 2 εκατοστα περιπου! Παντως ηδη οποτε με βλεπει και πισω στο ενυδρειο να ειναι ερχεται μπροστα και με κοιταει! ;) Αντε να ερθουν τα χριστουγεννα να παρουμε το επιδομα απο την δουλεια και να του κανω αλλα 325 λιτρα δωρο! B) Τι ειναι καλυτερο, να του βαλω αμμο κατω η ψιλο χαλικακι; :wootwoot: Θα παρω και ενα φιλτρακι EHEIM proffesionel 3 2080 για βιολογικο-μηχανικο καθαρισμο και πιστευω οτι αυτο θα ειναι αρκετο να καθαρισει το νερο ωστε να μην υπαρχει προβλημα φιλτρανσης! :thumbup: Εχω και το EHEIM classic 2213 που θα το βαλω να δουλευει παραληλα με μηχανικο-χημικο καθαρισμο ωστε να ειμαστε 200% σιγουροι! Ανυπομωνω! :D Έγινε επεξεργασία - Wizart
Link to comment
Share on other sites

Ε, έχω φάει μερικές ψιλές. :thumbup:

Τώρα πια δε τον αφήνω να δαγκώνει γιατί έχει μεγαλώσει.

Πρόσεχε με την οδοντογλυφίδα μην τραυματιστεί. Καλύτερα να κρατάς απλά την τροφή στο χέρι σου μέχρι να πλησιάσει και μετά να την αφήνεις για να την πιάσει.

Θα προτιμήσει την άμμο ή πολύ πολύ ψιλό χαλικάκι (αυτό έχω εγώ). Όσο είναι μικρός θα προσέξεις ότι μπορεί να θάβεται κιόλας μέσα στην άμμο. Το γέλιο είναι όταν φυσάει την άμμο για να βρεί φαγητό ;)

Το 2080 θα κάνει μια χαρά τη δουλειά του μαζί με τακτικούς καθαρισμούς του βυθού από τις βρομιές που κάνει.

Άντε καλώς ήρθες στον κόσμο των puffer και καλή συνέχεια με το θηρειάκι σου. B)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Torm B) ΟΚ θα προσεξω με αυτα που μου ειπες και απο σημερα θα παω να αγορασω ψιλο ψιλο χαλικακι και θα αφαιρεσω το μισο απο αυτο που εχω τωρα και θα του το βαλω, θα παρω και 2 πετρουλες να του φτιαξω τρυπα να κρυβεται και θα παρω και κανα ξυλακι στην μεση του ενυδρειου πισω! θα τα ξαναπουμε συντομα! Καλη συνεχεια και σε σενα με το pufferακι και οταν μεγαλωσει κι αλλο περιμενω φωτογραφιες! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...